Macbeth

Macbeth
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414081/bmid_macbeth-aGu-414081.jpg 3 1069 1069

JE TO NEJLEPŠÍ POLDA, JAKÉHO KDY MĚLI Když se nepodařený zátah na dealery zvrhne v krveprolití, přichází inspektor Macbeth se svým týmem rychlého nasazení, aby zachránil situaci. MACBETH JE VŠAK I VYLÉČENÝ FEŤÁK S PROBLEMATICKOU, TRÝZNIVOU MINULOSTÍ. Za jeho úspěchy ho čeká odměna. Peníze. Moc. Respekt. To všechno má na dosah. JENŽE CHLAP S JEHO PŮVODEM NEMŮŽE DOSÁHNOUT AŽ NA VRCHOL Nebo může? Macbetha pronásledují halucinace a paranoidní představy o tom, jak mu osud brání v oprávněném vzestupu. Jak se má dostat k tomu, na co má právo? TAK, ŽE ZAČNE VRAŽDIT Z anglického překladu Dona Bartletta překládání do češtiny Jana Jašová.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Práh

Macbeth , 2018

Pavlína79
06.10.2018 3 z 5

Velký příběh o kočce a myši, spíše o spoustě koček a spoustě myší, že chvílemi není jasné, kdo je kdo. Příběh je velmi dobře napsaný, má spád a názorně ukazuje, že čím je větev víš, tím tam víc fouká.
Přesto jsem chvílemi jsem měla pocit, že už jsou kostky vrženy a teď to jen nebere konce, poměr sil se jako ve správném policejním dramatu přeléval mezi dobrem a zlem, napětí člověka drželo v trochu nudném střehu az do konce.
Já hodnotím 3 hvězdy. Zdaleka ne tak dobré jako HH romány, a už vůbec ne jako Syn, ale kritická jsem jen díky jeho vlastní, vysoko nastavené laťce.

Postava Lady se moc nepovedla, nemusela být taková bláznivka, nemusela skoncit takhle ...

Nešlo poznat kdo je kladný hrdina, jestli tam je vůbec nějaký hrdina.

" ... zachovával bonton veřejných záchodků, na nikoho se nepodíval, na nikoho nepromluvil, vyšel ven jako muž, který si odbyl svoje a nechal po sobě jenom puch. "

Marcela52
05.10.2018 5 z 5

Pokud tuto knihu budete číst jako další variaci na Shakespeara, určitě oceníte autorovu poctivou snahu přiblížit čtenáři toto chmurné téma v současných kulisách. I když už ne tolik současných, děj se odehrává v sedmdesátých letech 20. století, ale přesto je to téma stále živé. Tím tématem je boj o moc, často a doslova přes mrtvoly a to je bohužel problém i naší současnosti. Musím se přiznat, že jsem si klasického Macbetha musela připomenout a o to víc oceňuji, že se v tomto současném tragickém příběhu objevují totožná jména jako v původní předloze a i dějová linka je poměrně přesná. Určitě se najde dost kritiků, kterým se kniha líbit nebude, ale já to vidím jako velmi zdařilý literární počin . Doporučuji pouze silnějším povahám, té krve a nemilosrdného vraždění je tam opravdu mnoho, jako u Shakespeara...

wosch
04.10.2018 1 z 5

Naprosto plochý příběh.

harena
01.10.2018 5 z 5

Projekt Shakespeare 400. Zaujal mě nápad britského nakladatelství použít zápletky a charaktery Shakespearových her v románech ze současnosti. Znovu jsem si přečetla Macbetha od WS, protože mě zajímalo, jak Nesbo uchopí postavy, jak je zasadí do imaginárního města současné doby. Děj se drží předlohy a příběh je snad ještě temnější a zlověstnější, šílenství nahradily drogy, čarodějnice nahradily prostitutky, panoše policisté, Birnamský les, který "se dá na pochod" nahradila stará Berta a touha po moci a po ovládání druhých je nakonec stejná i dnes. Nesbo umí navodit úžasnou atmosféru, zničené město, špína, nezaměstnanost, bída a zkorumpovanost. A podle mě se projektu zhostil důstojně . Jak tady píše víc čtenářů, kniha určitě není odpočinková, není to detektivka a určitě to není HH. Podle Jo ji lze číst jako "Thriller o ctižádosti a mocichtivosti, odehrávající se v ponurém prostředí zločinu a temnotě paranoidní mysli." Je to o probuzení zla, které spí v každém z nás. Pro mě naprosto skvěle zpracované a opravdu nezapomenutelné.

"Mám na mysli MOC skutečnou. Netušil jsem, že si na ni vypěstuje závislost tak brzy. Už se mu podařilo ze sebe setřást ohledy na morálku i na lidi, všechny kladné city. M O C je teď jeho nová a jediná milenka. Slyšels, co naznačoval v rádiu před pár dny? Ten spratek se chce stát starostou."

"Když jdete za svým snem, musíte se zříct toho, co milujete. Když s vámi někdo leze vzhůru a cestou zeslábne, musíte ho buď dostat nahoru, nebo odříznout lano."

Mahuleno
30.09.2018 3 z 5

Nesböův Macbeth je analogií klasického Shakespearova dramatu zasazeného do současnosti a fiktivního města. Nesbö dodržuje jména a charaktery postav a rámcově i děj příběhu. Ovšem nepochybně se víc věnuje (to mu umožňuje forma románu víc než dramatizace) myšlenkovým pochodům, úvahám a motivaci postav. Především těch záporných. A skoro to vypadá, že tam, až na malé výjimky, jiné ani nejsou. A právě motivy "padouchů" jsou děsivé, zvrácené, vedené touhou po moci a ovládání druhých. Byť často s ospravedlňováním krutých a bezskrupulózních postupů tím, že v dlouhodobém horizontu slouží pro dobro a blaho celku. Chvílemi se zdá, že ve  své zaslepené touze po moci tomu i sami věří. Jedné postavě vkládá autor do úst tato slova: "Lidé jsou chamtiví. Je to jejich přirozenost. Bez této vlastnosti by planetu neovládli." Děsivé...to bychom věru neměli být na co pyšní!
Dále - myslím, že řešení některých "smrtících" situací a konfliktů je někdy trochu krkolomné a nepravděpodobné. A věren "předloze" si Nesbö vypomáhá černou magií či duchařinou (Seyton). U mne jenom za tři!

SilvieSisinka
28.09.2018 3 z 5

Kniha mohla mít o 200stran méně. Některé věci vyplnovali jen stránky. Styl psaní něco ve stylu nového moderního Shakespeara. Hlavní postava policista Macbeth je pěkně kvítko zabíjí, bere drogu, kuje pikle. Nebylo to špatné čtení. Sice trošku moc mrtvol ale dalo se to číst.

Danago
24.09.2018 4 z 5

Je to temný thriller,ale chce to vydržet a příběh vás pohltí. Kniha je těžší čtení. Kdo nečetl Shakespearovské zpracování, tak toho asi kniha nenadchne. Ale podle mě se tohoto tématu autor zhostil se ctí. A přiblížil tuto nadčasovou tragédii dnešní moderní době. Nemůžu nic vytknout. Ale kniha rozhodně není odpočinková a není pro každého.

anisek989
22.09.2018 4 z 5

Rozhodně to neni Harry Hole, takže kdo čeká něco jako herryho bude zklamán. Jinak se mi tahle kniha a celkově nápad Shakespear 400 líbí. Jedině konec mi přišel trochu přitaženej za vlasy až moc.

Vojslava
22.09.2018 5 z 5

Když jsem si (pro jistotu) přečetla synopsi Shakespearova Macbetha, zanořila jsem se do tohoto temného příběhu neobyčejně lehce (a skoro mi připadalo, že dnešní čtenář pochopí skutečné téma Macbetha spíše tady než v originále). Fascinovaně jsem sledovala přepracovanou linii, a i když některé detaily šly v jiném pořadí, na působivosti to přepracování vůbec neubralo. Atmosféra temnější než temná... Bylo to něco úplně jiného než detektivní série, ale řekla bych, že se autor popasoval se zadáním víc než důstojně.

Janule164
22.09.2018 4 z 5

Souhlasím s Constanzo a Finn69. Je nutné znát Shakespearův originál, bez toho se opravdu zdá, že vraždy přicházejí příliš rychle. Pro mě čtivé od začátku, ale zhruba od poloviny mě příběh pohltil. Už léta jsem nečetla pod peřinou s baterkou v ruce, abych nebudila ostatní :) Zajímalo mě, jak si Nesbo poradil s předlohou, jak uchopí postavy, jak přenese středověký příběh do současného světa. A rozhodně mě nezklamal.

rezzba
20.09.2018 3 z 5

Takový pro mě špatný americký béčkový film. Snad dle konce nebude chtít napsat další díl. Nesedly mně ty neustálé kecy co se jim honily v hlavě. Ono mně to nesedlo tak nějak celkově. Kdybych nevěděl, že to psal Nesbo dal bych to asi na milost.

mina_harker
19.09.2018 4 z 5

Kniha je čtivá, ale velice mě mrzí, že autor zpracovává cizí příběh - v tomto ohledu chybí moment překvapení a čtenář znalý Shakespearovy předlohy ví, co se bude dít a jak dopadnou jednotlivé postavy.

petrulka
19.09.2018 4 z 5

Pěkně napsaná dystopie, chvilkami je toho možná až moc, ale při uvědomění si, o jaký žánr se jedná, je to vlastně ok. Jinak čtivé.

pocitac311
19.09.2018 3 z 5

Macbetha od Shakespeara som nečítal, čo bolo možno čiastočne dôvodom, že táto kniha ma príliš neoslovila. Je tu príliš veľa postáv, ktoré príliš rýchlo a ľahko zomierajú. Chýba mi niečo z HH...

Mali88
19.09.2018

Za mě zklamání. Možná jsem měla velké očekávání, možná jsem neměla čtecí náladu. Do poloviny mě kniha bavila, ale od půlky jsem se nudila a nemohla se začíst.
A zřejmě to bude tím, že originál od Shakespeara jsem nečetla.
Ale dám mu šanci. Někdy, za delší čas.

Costanzo
18.09.2018 5 z 5

Půjdu proti proudu a hodnotím výborně! Jooo no Harry Hole to není že ;-) kdo nečetl Shakespeara, prosím ani nekomentujte. Za mě skvěle napsaná kniha a Nesbo ukázal, že prostě umí. Za mě plný počet s tím, že Nesbo je prostě Bůh severské krimi, ať si říká kdo chce co chce.

Finn69
17.09.2018 4 z 5

Jo Nesbø udělal z temného Shakespearova příběhu o touze po moci něco ještě daleko temnějšího a bezútěšnějšího, je to taková "noir" verze klasické divadelní hry. Rozhodně to nečtěte, pokud nemáte aspoň základní povědomost o originálu, nemá to smysl. Vlastně doporučuji si napřed přečíst Shakespearovu hru, pokud to neuděláte, uteče vám toho příliš mnoho.

Jinak tahle kniha je něco naprosto jiného, než ostatní Nesbøho knihy, s tím je potřeba počítat. Za sebe musím říct, že se mi to líbilo, povedlo se mi dostat do té temné atmosféry a přestože děj je jasně daný předlohou, čekalo mě i pár překvapení. Celý ten projekt převyprávění Shakespearových her současnými spisovateli mi připadá velmi zajímavý a určitě si přečtu i nějaké další.

VeruB
14.09.2018 3 z 5

Knihy od Nesba mám ráda, svižně se čtou a mám k nim jen málo výhrad, někdy menší, někdy větší. Na Macbetha jsem se těšila a nejspíš jsem měla až moc vysoká očekávání. Zklamal mě hlavně začátek knihy, přes který jsem se měla problém dostat, protože vyvolával zmatek v postavách, ale po cca 70 stranách byla krize zažehnána a kniha se mi četla lehce a zajímal mě konec. Nutno podotknout, že Macbetha od Shakespeara jsem nečetla. Kniha byla plná krve, feťáků, touhy po moci a bezpáteřníků.

Drgajda
14.09.2018 2 z 5

Tak tohle je opravdu tezko zaraditelne dilo. Akcni psychologicky krimitrihler, asi tak. Diametralne odlisna vec, nez co bych od Nesboho cekala. V prumeru tak jedna mrtvola na 20 stran, a je to kniha s 542 stranami...
Chapu, ze je to moderni pojeti Shakespaera, ale myslim, ze by se to dalo uchopit mnohem elegantnejsim zpusobem.

gad
14.09.2018 4 z 5

Musím přiznat, že Shakespearův originál jsem nečetl, ale obdivuji Nesbøho, že do tohoto projektu vůbec šel. Být na jedné straně kritizován příznivci Shakespeara a na straně druhé fanoušky Harryho Holea není příjemná představa. Kniha se mi líbila i když to není klasická detektivka a možná proto jsem se jí zpočátku prokousával. Poté, co jsem poznal všechny postavy už to začalo odsýpat.
Autor krásně zachytil, co z člověkem dokáže udělat touha po moci. Asi většina čtenářů změní v průběhu četby sympatie k některým postavám, které se také vyvíjejí a mění se jejich charaktery. Děj je zasazen do anonymního města v anonymní zemi, mohl by se tedy odehrávat kdekoliv. Víc prozrazovat nebudu.