Máj

Máj
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420292/mid_maj-k5U-420292.jpg 4 5958 5958

Znění tohoto textu vychází z díla Máj, tak jak bylo vydáno Dr. Františkem Bačkovským v Praze v roce 1905. Nejvýznamnější básnické dílo představitele české romantické lyriky 1. poloviny 19. století. rcholná skladba obrozenské literatury a českého básnictví vůbec je rozčleněna do čtyř oddílů, mezi nimiž se objevují dvě intermezza. Mácha vybavil svůj příběh romantickým dějem, v němž je hlavní hrdina vyhnán z domova, aby posléze vstoupil na loupežnickou dráhu a nevědomky ve svůdci své milenky zavraždil vlastního otce. Mácha zde navazoval na symboliku oblíbených romantických motivů, mezi nimiž například figurovaly postavy banditů, objevovaly se zde osudové zápletky z nepoznaných rodinných svazků i sentimentální pojetí marné lásky. V moderním autorově pojetí je však epická složka stále více odsouvána do pozadí přítomností básníkova subjektu, který navíc klade důraz na kontrast mezi pocity odsouzence čekajícího na popravu a smyslovou krásu májové přírody, lhostejné k tragickému osudu lidského jedince. Tímto dílem Mácha nepochybně dal vzniknout zcela modernímu jazyku české poezie, v němž už se projevily neobyčejné významové i zvukové složky, dále pak neobvyklá spojení, jež společně vytvořily sugestivní a zcela mimořádný básnický obraz.... celý text

Literatura česká Poezie
Vydáno: ekniha , Městská knihovna (Praha)

Máj , 1836

_Janina_
23.07.2019 4 z 5

Poezie 19. století je poměrně náročná na četbu, ale musím ocenit její hloubku a to, jak si mistrně dokázal Mácha hrát se slovy. Popsal něco naprosto banálního tak abstraktně a hluboce, že to dostalo jinou dimenzi a krásu. Jsem ráda, že díky Výzvě jsem si Máj přečetla celý a znám víc, než jen povinné úvodní verše: "Byl pozdní večer, první máj..."

Kory98
21.07.2019 4 z 5

Je tomu už 24 let, co jsem jej četla naposled - k maturitě. Některé verše mi vyvstaly z paměti i teď, ale přiznám se, že děj a hlavní zápletku jsem už nevěděla. Dva pohledy umně spletené v jeden celek - na jedné straně básník opěvuje krásy přírody a vlasti a do toho zapadá vynucená smrt člověka, který miloval život i tu okolní přírodu. S něčím krásným přicházívá ruku v ruce i to smutné... je to prostě klasika.

lubomir2914
18.07.2019 odpad!

Kniha mě nenadchla

Tantalis
14.07.2019 5 z 5

Nádherné rytmické verše, vukově dotažené k dokonalosti. Příběh je spíše vedlejší a slouží jen jako nosný podklad pro úvahy o světě i životě jedince.

Romča11
10.07.2019 3 z 5

Tahle knížka je fajn, ale znám i lepší. Je zde až moc popisu ale tím je kniha známá.

DomenicaRisa
06.07.2019 1 z 5

Karel Hynek Mácha je dneska považován za skvost básnické literatury období romantismu. Máj jsem četla dvakrát. A i po druhém čtení jsem usoudila, že měl evidentně k dispozici kvalitní oblbováky a halucinogeny. Z mého pohledu to mělo zůstat u těch pár výtisků, které si vytiskl na vlastní náklady, protože vydavatelé měli tehdy stejný názor jako já.
Sice ho perfektně rozeberu i po 4 letech od maturity, ale nevidím v tom žádný smysl. Jsou mnohem lepší díla, než tohle které vám doslova vnucují pomalu většinu studia.
Kdybych mohla dám tak půl hvězdičky - opravdu dobře se na tom naučí některé básnické figury. Jiný přínos to ale nemá.

padyska
03.07.2019 3 z 5

Klasika, která má na dnešní dobu složitý jazyk, ale dýchá z ní atmosféra, až z toho mrazí.

Joannebro
02.07.2019 3 z 5

Klasika, kterou známe snad všichni ze školních let. Já na básně moc nejsem, ale jsem ráda, že jsem si knižku přečetla. Věřím, že Máj má spostu fanoušků, já jím ale nejsem. Knihu jsem si přečetla spíš k úctě k autorovi a protože si myslím, že na klasiky by se nemělo zapomínat, nicméně se k ní nejspíš vracet nebudu.

Danago
29.06.2019 4 z 5

Přečetla jsem ji jen kvůli výzvě, ale básničky nejsou nic moc pro mě. Přesto znovu se po letech vrátit bylo zajímavým prožitkem, vzpomenout si na chvíle školou povinné.

Grynče
27.06.2019

kniha mne nezaujala v mých školních letech ani nyní

FilDaV
23.06.2019 4 z 5

Vrcholné dílo Karla Hynka Máchy. Opravdu dlouhá srdcervoucí a smutná báseň/balada, kde Mácha výborně spojuje tři hlavní postavy - plačící Jarmila, ve vězení před popravou děsící se Vilém a nakonec Hynek - sám autor jdouc se poklonit hrobu. Jen si představte - přečíst si to během májového západu slunce! Hynku, Vilémé, Jarmilo! ...

wowisek
18.06.2019 4 z 5

Moje téměř neoblíbenější kniha, ačkoli poezii nemusím k této knize se vždy ráda vracím a určitě ji ještě několikrát do ruky vezmu. Nedávám knize pět hvězdiček z toho důvodu, že mě příliš nezaujala intermezza.

R.A
09.06.2019 2 z 5

Tak jsem to znovu prošla, víceméně jen kvůli Výzvě, a pořád nic. Nevím, jestli tomu škodí povinná četba nebo moje nevzdělanost, tupost pro poezii a neschopnost tak nějak emočně ocenit toto zásadní dílo ve vývoji české literatury?

kralika
04.06.2019 3 z 5

Jsem rád, že jsem si tuto klasiku přečetl a mohl si tak udělat pomyslnou fajfku, ale emočně mě to minulo - a to o dost. Co na tom, že se jedná o koncert zvukomalby, když jsem se do toho nedokázal ponořit.

Gustik5
27.05.2019 4 z 5

Poezie, která dojímá, povznáší a zaujímá už generace čtenářů, jejíž první verše, jsou- li někde citovány či parafrázovány, pozná s povzdechem úcty každý, kdo zve se Čechem. Vrcholné dílo českého romantismu, říkají učebnice. Ano, sám se věnuji psaní, ač tedy povídek, leč mohu- li něco podobného hodnotit, pak napsáno je to naprosto skvěle. Se čtivostí už je to horší, kdosi pode mnou napsal, "nehodné moderního čtenáře," doba je tam sice znát, ale za to autor ani dílo nemůže.

Mám- li se vyjádřit k Brabcově prapodivném filmu, povím jen; hrůza děs a odpad. Toť můj skromný názor. Máj je knižní klasikou, ke které bych se rozhodně vrátil radši, nežli například k Babičce, která je dle mého vhodná pro starší věkovou kategorii, nežli pro žáky základních škol. Myslím si, že ji dokáže ocenit člověk zkušenější a jazyka více znalý, nežli dítě na základce.

Podobně se to má s Májem. Cestu k němu si musí každý najít, ne každému se bude líbit, ale vždy zůstane na místě které si vydobyl a v osnovách, kam je přidělován.

Adasin
26.05.2019 4 z 5

Rozhodně hodnotné a výjimečné dílo, jehož stránky si však často musíte přečíst znova, abyste je pochopili, což pro mnohé může být obtěžující (například pro mě) a mnohé může od čtení odradit. Přestože se jedná o romantismus, postavy ani děj mě moc nezaujaly. Pro milovníky poezie a romantiky je to to „pravé ořechové,“ ale pro mě, jakožto fanouška prózy a fantasy nebo sci-fi je to hlavně povinná četba.

janina74
26.05.2019

Kdysi jsme se učili ten známý kus básně nazpaměť, tak jsem si to zapamatovala jako báseň o lásce a ejhle, není to jen láska...

*Pájuše*
25.05.2019 5 z 5

Klasika nad klasiky... Stále stejně čtivá a plná krás a tajemnýchh zákoutí českého jazyka jako když jsem jí četla na střední v povinné četbě.

luciasek86
14.05.2019 5 z 5

Moc hezká, čtivá kniha zde, je vidět krása staročeského jazyka. Přečetla jsem jedním dechem pro romantiky krásná četba. Vřele doporučuji :-)

Morbidus
12.05.2019 5 z 5

Máj jsem znal ze školy, kde na mě moc dojem neudělal.
Nyní jsem si ho po letech znovu přečetl... a zapůsobilo to na mě dost silně. Nádherné verše, krajina a bolavý tragický příběh. Pro romantiky téměř povinnost, určitě jsem ho nečetl naposled.