Máj

Máj
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420292/mid_maj-k5U-420292.jpg 4 5953 5953

Znění tohoto textu vychází z díla Máj, tak jak bylo vydáno Dr. Františkem Bačkovským v Praze v roce 1905. Nejvýznamnější básnické dílo představitele české romantické lyriky 1. poloviny 19. století. rcholná skladba obrozenské literatury a českého básnictví vůbec je rozčleněna do čtyř oddílů, mezi nimiž se objevují dvě intermezza. Mácha vybavil svůj příběh romantickým dějem, v němž je hlavní hrdina vyhnán z domova, aby posléze vstoupil na loupežnickou dráhu a nevědomky ve svůdci své milenky zavraždil vlastního otce. Mácha zde navazoval na symboliku oblíbených romantických motivů, mezi nimiž například figurovaly postavy banditů, objevovaly se zde osudové zápletky z nepoznaných rodinných svazků i sentimentální pojetí marné lásky. V moderním autorově pojetí je však epická složka stále více odsouvána do pozadí přítomností básníkova subjektu, který navíc klade důraz na kontrast mezi pocity odsouzence čekajícího na popravu a smyslovou krásu májové přírody, lhostejné k tragickému osudu lidského jedince. Tímto dílem Mácha nepochybně dal vzniknout zcela modernímu jazyku české poezie, v němž už se projevily neobyčejné významové i zvukové složky, dále pak neobvyklá spojení, jež společně vytvořily sugestivní a zcela mimořádný básnický obraz.... celý text

Literatura česká Poezie
Vydáno: ekniha , Městská knihovna (Praha)

Máj , 1836

Barley
02.04.2019 odpad!

Naprostá ztráta času. Člověk knížku dočte a zjistí, že vlastně nechápe, proč trávil svůj čas nad takovou slátaninou keců... K.H. Mácha.. sorry jako.

majanka
27.03.2019 3 z 5

Poézia nie je to, čo by som vyhľadávala. Knihu som sa rozhodla prečítať kvôli čitateľskej výzve. Neľutujem. Krásne básne,,aj keď pre mňa trocha náročnejšie. Vyžadujú trocha sa zamyslieť, čo básnik nimi chcel vyjadriť.

Maevie
21.03.2019 4 z 5

Škoda že každý z Máje zná jen pár veršů, protože tahle báseň nabízí mnohem více!

ellyem
15.03.2019 2 z 5

Máj jsem četla několikrát a pořád čekám na chvíli, kdy si mě získá a nebo, kdy ho konečně pochopím. Nebýt filmu, který zhruba nastiňuje děj a výborné docentky na VŠ, vlastně bych stále nevěděla, o čem kniha je. Dávám proto jen dvě hvězdy; na mě je to očividně moc složitá četba.

tannasja
09.03.2019 5 z 5

Kdo nečetl Máj, neví co je poezie. Poezie, pro niž se musí vystoupat až do hlubin duše.

bankurka
08.03.2019 4 z 5

Prostě klasika

valky
07.03.2019 5 z 5

Moje srdeční záležitost.... miluji tuto úžasnou báseň.

Pajulma
01.03.2019 4 z 5

Tam mám splněno a knihu přečtenou. Jako povinnou četbu jsem jí nečetla a opsala to od své maminky z její četby. Kniha ja fakt krásně psaná, ale pro mě je to velmi těžké čtení. Divím se,že to někdo na základní škole pochopí,co tím chtěl básník říci. Kdybych si nepřečetla přebal knihy o čem je příběh,tak bych se ztratila už na začátku.

B-artX
18.02.2019 4 z 5

Máj jsem četl pouze pro to, abych mohl jednou říct "Četl jsem Máj." Mácha jako spisovatel mě nikdy moc nezaujal, romantismus v umění miluji, ale literární moc nemusím, ale Máj je tak trošku klasika, kterou jsem chtěl mít přečtenou. Moje hodnocení? Já jsem spokojen. Ale nejsem si jist, jestli jsem nepochopil, co se tam dělo. Bylo to napsaný velmi pěkně, ale po přečtení několika stránek, jsem si říkal "Super, krásný, ale vůbec nechápu, co se právě stalo." Poezii mám rád a sám ji ve volných chvílích píšu, ale takováto staročeština mi dala doopravdy zabrat. Kolikrát jsem četl stránky znovu, primárně pro to, jak byl text krásný a jak krásně jsem jej nepochopil. Myslím, že tak nějak tuším, co a jak, ale nějak mi unikají souvislosti. Přesto se mi ale četba líbila. 80%

klaraj093
15.02.2019 4 z 5

Povinná četba školních let. Poezie mi není blízká,ale kniha je krásná.

Hezy
11.02.2019 5 z 5

Před pár dny jsem opustil drahou Šumavu a byl snad na svém opravdovém prvním výletě v Praze. Navštívil jsem Vyšehrad a na hřbitově jsem osobně viděl hrob Karla Hynka Máchy. Styděl jsem se, že jsem ještě jeho Máj nečetl, neboť se básním sám věnuji. Procházka po Vyšehradě byla nádherná. Již sám Karel Hynek Mácha o Vyšehradě napsal: „ Vyšehradská skála je kámen moudrosti české.“

V Českých Budějovicích jsem si o pár dnů později koupil Máj v knihkupectví. Jedná se o nový výtisk. Osobně nejradši kupuji staré výtisky po antikvariátech ale musím říci, že tento výtisk mne potěšil. Obsahuje moc krásné ilustrace.

Máj je překrásné dílo plné nádherných slovních obratů. Báseň je krásná a silná. Je zrcadlem duše tohoto slavného romantika. Více k tomu snad již nedokáži napsat.

„V půlnočních ticho je dobách;
světýlka bloudí po hrobách,
a jejich modrá mrtvá zář
svítí v dnes pohřbeného tvář,
jenž na stráži – co druzí spí –
o vlastní křížek opřený
poslední z pohřbených zde dlí.

V zenitu stojí šedý mrak
a na něm měsíc složený
v ztrhaný mrtvý strážce zrak,
i v pootevřené huby
přeskřípené svítí zuby.“

Zde se Karel Hynek Mácha inspiroval pověrou Čechů a možná i jiných Slovanů, kteří věřili, že na hřbitovech vždy drží stráž duch posledního zemřelého nebožtíka, kterého vždy střídá další zemřelý duch, posledního umrlého člověka. Je to takový střípek z naší lidové slovesnosti, na který Karel Hynek Mácha v této nádherné skladbě poukázal a nádherně ho zasadil do děje této básně. Máj sice v dobách obrození nebyl považován za dostatečně vlastenecký ale myslím si, že to byla chyba, neboť Karel Hynek Mácha v Máji velmi líčí svoji lásku k naší vlasti a její krásné přírodě. Jen zcela odlišným způsobem, než bylo v jeho době zvykem. Už jen ta část ve které se odsouzený loučí se svým krajem a se svojí vlastí či domovem byla velmi silná. Děj byl pro mne velmi srozumitelný a krásně jsem ho pochopil.

Hoshi
10.02.2019 5 z 5

Nejen v rámci ČV, ale i pro své vlastní potěšení, jsem se vrátila k povinné četbě. Toto je jedna z knih, do které by měl čtenář dozrát, aby ji pochopil... Aby se mu líbila.

AliStejsy
09.02.2019 4 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Poezie mi není blízká, většinou nechápu, co chtěl básník říct. Ale musím uznat, že některé verše Máje jsou krásné

pejty
07.02.2019 3 z 5

Básně nikdy nebyly pro mě tím pravím ke čtení. Ani Máj mě nepřesvědčil, že by se to v brzké době nějak změnilo, ale musím uznat, že tentokrát ani nejsem zklamán, že jsem báseň četl.

majík1
03.02.2019 3 z 5

celkem dobrá

JaVin
03.02.2019 3 z 5

Klasika, ale těžko čitelná. Nektere pasáže jsou krasne.

Kryštofka
02.02.2019 5 z 5

Je to zvláštní, ale čím jsem starší, tím je mi Máj bližší. A některé části považuji za geniální.
Jen mi připadlo tragické, když se syn v osmé třídě musel učit kus zpaměti. Vůbec netušil, která bije. Bodejť, v tom věku.

kristyn3833
31.01.2019 4 z 5

Ke knize jsem se dostala hlavně díky střední škole, kde nám ji zadaly jako povinnou k maturitní zkoušce.
Já osobně nejsem básník, ale básně si přečtu ráda.
Hlavně na to musím být správně naladěná, ale když už jsem si našla přesnou náladu kniha mě bavila.
Četla se rychle a oči četly jedno slovo za druhým, jako bych všechny básně již znala.
Doporučuji.

luciuska7
29.01.2019 4 z 5

Po letech jsem se k ní díky výzvě vrátila a ponořila se do děje.. Neztratila nic, čím mě uchvátila už dřív. Díky Karle Hynku ????

Petulla72
28.01.2019 5 z 5

O knize jsme se bavili nesčetněkrát na základní škole, poté i na střední škole. No musím říct, že její krásný význam a jisté pochopení jsem pro tuhle knihu našla až za pěkných pár měsíců po střední škole.
Mácha byl rozhodně snílek, pesimista toužící objevovat svět, verše plné bolesti a nenaplněné lásky... za svého života nepochopený za toho mého oslavovaný a po přečtení jeho děl - tuším, že každý chápe proč.