Noc nožů

Noc nožů
https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63432/bmid_noc-nozu-ZeY-63432.jpeg 4 144 144

Malazská říše série

Malý ostrov Malaz a jeho město daly jméno celé velké říši, ale dnes je zde jen ospalý, zapadlý přístav. Tato noc však bude jiná. Dnes v noci panuje ve městě vzrušení, horečnatá činnost, občas násilí. Občané zavírají dveře a okna a vyhýbají se cizincům, protože této noci má dojít ke sbíhání, události, jaká nastane jednou za pokolení – východ stínového měsíce –, kdy dobré lidi Malazu ohrožují démoničtí ohaři a horší stvoření… Bylo také předpovězeno, že se této noci vrátí císař Kellanved, a někteří lidé jsou připravení udělat cokoliv, aby tomu zabránili. Frakce v celé říši soupeří o říšský trůn a stínový měsíc povolává k útoku na ostrov mnohem starobylejší a mocnější bytosti, než jsou lidé. Tyto děsivé události sleduje Kiska, dívka toužící vymanit se z okovů města, a Kalen, prošedivělý veterán, jenž se pouze snaží uniknout své minulosti. Oba hrají jistou úlohu v konfliktu, který nejenže určí další osud města Malaz, ale zároveň i celého okolního světa… Noc nožů rozvádí události, o nichž se Steven Erikson jen okrajově zmínil v úvodu ke své působivé fantasy Měsíční zahrady. Noc nožů je důležitou kapitolou v rozvíjejícím se příběhu fantasticky vymyšleného světa Malazské říše.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Talpress

Night of Knives, 2004

jan14s
23.03.2017 5 z 5

Konečně se dozvídáme jak to vše začalo.

08.01.2017

A navíc vlastně stvořily kdysi Malazský svět spolu - Esslemont - hlídal časové a dějové linie Eriksona , jen se věnoval jiným aktivitám a myslím , že jeho knihy jsou skvělým přínosem k Malazskému světu . Doporučuji .

30.12.2016

Jasně nepíše jak Erikson , ale je to přehledné , akční a pro mne 10 z 10 . Čtu to hned po dvojím přečtení všech 10 dílů Malazské říše od Eriksona a i když jsem měla trochu obavu , tak se nenaplnila . Dnes jdu na druhou knihu a doufám , že bude stejně úžasná a doplňující Malazský svět jako tato .

30.12.2016

Napsáno úplně skvěle . Bravurně objasněno jak se císař a tanečník stali Stínúpánem a Kotilionem. . I " konec" Dassema . Moc se líbilo a všem milovníkům Malazské říše doporučuji.

Weezing
11.09.2016 5 z 5

Asi nejde obecně soudit podle jedné relativně krátké knihy, ale zde mi Esslemontův styl seděl víc než Eriksononův. Po krátkém představení postav nastává akční řežba až do konce. Kniha je prokládána flashbacky o Dassemově smrti u města YGhatan a právě ty patří k mým oblíbeným scénám z knihy. Přijde mi, že Esslemont popisuje akční scény přehledněji než SE a tak je možné si je více užít. Jsou zde dvě POV postavy (nováček co chce odejít z ostrova a starý veterán vyhýbající se své minulosti). Obě mě bavily a objeví se zde i pár starých známých plus některé zajímavé nové postavy.

furunkl
16.08.2015 4 z 5

Podle ohlasů na internetu jsem to čekal horší. Taková průměrná fantasy. Napsané je to dost kostrbatě, ale to byly Měsíční zahrady taky. Každý začátek je holt těžký. Příběh byl napínavý a hlavně byl z Malazského světa, tedy body na víc. Žádná postava mě nijak neiritovala. Otravné bylo, že na každé stránce někdo "zavřískl". Epilog už připomínal nejlepšího Eriksona. Po přečtení Chromého boha, se pro mě stal Malaz takovým fenoménem, že jsem spokojen s každoým střípkem informací i kdyby to napsal cvičený šimpanz.

Torgal
15.07.2015 3 z 5

Hlavným prínosom Noci nožov je osvetlenie niektorých dejinných súvislostí Malazského sveta (nečakane osud Prvého meča ríše je zaujímavejší ako hlavná téma knihy). Novým čitateľom, ktorý Eriksonovu ságu nepoznajú, by som ale radil sa do nej nepúšťať, utopili by sa pod prílivom neznámych pojmov a mien. Dokonca aj starý harcovník bude mať problémy, lebo kniha je napísaná dosť kostrbato vo veľmi nevyrovnanom tempe a hlavne ku koncu značne neprehľadne.

Mne osobne sa čítala veľmi ťažko a to i napriek tomu, že je veľmi útla. V zásade jednoduchý dej bol spomaľovaný veľmi popisným štýlom písania a neustále prerušovaný výletmi do iných dimenzii, flashbackmi a náhodnými stretnutiami. K hlavným postavám som si vzťah nevybudoval, motivácie ich chovania boli veľmi nepresvedčivé. Nechýbali ani problémy s nadväznosťou na udalosti v Malazskej knihe padlých.

Čítanie vyslovene len pre fanúšikov Malazu, ktoré nemôže byť za fanfiction označené len kvôli posväteniu od Eriksona. Ak by tu ale nebolo toto previazanie, tak by som bol v hodnotení ešte prísnejší. 5+/10

Qee
23.10.2013 5 z 5

Noc nožů, jak už poznáme podle obalu, je dalším příběhem z Malazského světa. Tentokrát se ale dostaneme dlouho před děj všech deseti dílů Eriksonových knih. Noc nožů pojednává o jednom dni - přesněji noci Stínového měsíce. Temná magie, démoni a jiná stvoření, vraždy - proto není nikomu doporučeno v tuto noc opouštět svůj domov. Mohlo by se stát, že už se nevrátíte. A své o tom ví i mladá a ctižádostivá Kiska, popřípadě vysloužilý voják Kalen.

Ian Cameron Esslemont
kanadská, 1962