Malovaný dům
John Grisham
Román slavného amerického spisovatele vychází z jeho vzpomínek na dětská léta prožitá na arkansaském venkově. Vypravěč, sedmiletý Luke Chandler, žije s rodiči a prarodiči v malém domě uprostřed bavlníkových polí. Po šest týdnů, během nichž probíhá sklizeň bavlny, žije rodina pohromadě s mexickými brigádníky a všichni společně bojují s vedrem, deštěm, únavou, občas i jeden s druhým. Za tuto dobu malý Luke vyslechne věci, které nejsou určeny dětským uším, a je nucen nechat si pro sebe tajemství, která ohrožují úrodu i životní styl Chandlerových.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: 2004 , Knižní klub , Knižní klubOriginální název:
A Painted House, 2001
více info...
Přidat komentář
Takový průměr, neurazí ani nenadchne. Jednotlivé střípky ze života malého chlapce z bavlníkové farmy, které se nakonec jakoby omylem propojí do utrápeného příběhu.
Zajímavé vyprávění o těžkém a dá se říci smutném životě chlapce a jeho rodiny, jejichž život je závislý na sklizni bavlny a na tom, zda budou mít dost brigádníků, kteří jim pomohou. Závěr mě překvapil a docela bych očekávala 2. díl, ve kterém bych se dozvěděla další osudy této rodiny. Kniha skončila vlastně v tom nejlepším. Škoda.
Po přečtení záložky jsem stále čekala a čekala, co se stane. a ono se téměř nic neděje. Sklizeň bavlny líně plyne a občas je malá bouřka. Nic víc. Pak posledních pár stránek je trošku zvrat. Vím, že autor umí víc.
Příjemně plynoucí příběh v americkém Arkansasu vyprávěný sedmiletým chlapcem . Možná nostalgické vzpomínání na dětství,ale i zajímavý dokument těžkého života pěstitelů bavlny.
Několik opravdu dramatických okamžiků jakoby ani nepatřilo do jednotvárného života na venkově,kde není mnoho místa pro zábavu a lenošení .
Mně se kniha líbila ,ale samozřejmě se jen těžko srovnává s autorovými dramaty ze soudní síně,která ho tak proslavila.
Asociace se jménem John Grisham je jasná: thrillery z právnického prostředí. „Malovaný dům“ se však této škatulce vymyká, tentokrát čtenáře nečeká žádné drama v soudní síni. Autor zavzpomínal na své dětství a stvořil příběh o chlapci, vyrůstajícím na farmě v Arkansasu.
Kdykoliv jsem otevřela knihu, zmizely za oknem zasněžené pláně a místo stromů kolem rázem vyrostly nekonečné lány bavlníků, chladno bylo nahrazeno nejprve žhavým sluncem, později lezavými proudy deště, debilní zima 2021 zmizela kdesi daleko v pozadí a já se ve společnosti sedmiletého kluka ocitla v pozdním létě roku 1952. Rodinu Chandlerových v té době sužuje nejistota kvůli dluhům, s tím související potřeba příznivého počasí, zaručujícího bohatou sklizeň, kromě toho válka v Koreji odvedla do nebezpečí tak trochu černou ovci rodiny, Lukova strýce Rickyho.
Zkráceně lze román popsat takto: Chandlerovi každý den tvrdě pracují, modlí se za úrodu, za (vítězný) návrat amerických vojáků z Asie a za úspěch baseballového mužstva Kardinálů, kde bude Luke hlavní hvězdou, až vyroste - o tom nepochybuje. Život na farmě je každodenní dřina (tedy s výjimkou nedělí, tehdy je práce těžký hřích), jakou kloučkovi projasňují návštěvy městečka Black Oaks s jeho drobnými lákadly: cola, sladkosti, kino, kontakt s lidmi – klevety žen a vážné řeči mužů. Sluncem rozzářené nebe se však postupně zatahuje těžkými mračny...
Ráda jsem poznala malého vypravěče (s často poněkud dospělým uvažováním), Lukovy úctyhodné prarodiče, hrdé farmáře tělem i duší, přísné, leč milující rodiče, toužící po lepším životě a jistější budoucnosti, chudé sousedy s množstvím dětí, a také najaté dělníky, nádeníky z hor i Mexičany, z nichž někteří výrazně zasáhnou chlapcovu duši – v dobrém i ve zlém.
Tempo knihy je většinou poklidné, zrychluje líně a děj zůstává otevřený jako život sám. Našince mohou nudit popisy baseballových utkání, já z nich nadšená nebyla. Jediná věc mě opravdu rozhodila a v duchu jsem protestovala: „To ne, takhle to přece nemůžete nechat, určité činy nelze mlčky přejít!“
Příjemná nostalgie se sugestivní atmosférou jihu USA v poválečných časech. 75-80%
Milé překvapení od autora. Po právnických thrillerech nám vypráví obyčejný příběh venkovského chlapce se vším, co k takovému životu patří. Jde o pohodové čtení s dobrem i zlem, tedy tak, jaký je život.
Krásná,milá a čtivá kniha.Poznáváme venkovský život na polích s bavlnou v Americe během 50.let.Příběh je vyprávěn malým chlapcem.
Tak napsané je to skvěle. Pan Grisham je výborný vypravěč. Proto je pro mě dost těžké a složité vyjádřit, proč mě zrovinka tahle knížka nenadchla. Možná kvůli tomu americkému patosu. Možná kvůli zbytečný popisům baseballu, to jsem celé přeskakovala. Děj to nikam neposouvalo. Natírání domu v době povodní a plánovaného stěhování...no, to se dá přeložit jako vítězství lidské vůle a nezlomného ducha. Trošku čítankové. A obvyklý model soudržné rodiny a rodinných klanů, příkladné jednání babičky i matky, hrdí chlapi - to je na mě trošku moc. Taky se divím, co všecko musela zvládat hlavní postavička, teprve sedmiletý chlapec. Dřinu na poli, pomoc doma, natírání baráku a ještě navíc nést strašná tajemství. Rozhodnutí nesvěřit nikomu, - pozor prozrazuju děj - že Kovboj je nelítostný zabiják bez skrupulí, nebezpečný dalším lidem, je podle mě velká nezodpovědnost. Ne, nemůžu knížku líp ohodnotit. Postavy mi prostě nejsou v ničem sympatické. Je to takové americké klišé.
Velmi podarena kniha. Ac tento zanr nevyhledavam, tak kvuli autorovi jsem to zkusila a dobre jsem udelala.
Obdivuji Johna Grishama, že do tak málo zajímavého prostředí dokázal zasadit natolik zajímavý příběh. Jeho podání je navíc tak poutavé, že mi nevadily ani ty dlouhé pasáže líčící baseballové zápasy, byť baseballu rozumím jako vrána joju. Jen mi občas přišlo, že vnímání a uvažování hlavního hrdiny není úplně přiměřené rozoumku sedmiletého chlapce, ale celkový dojem mi to nezkazilo. S Lukem jsem prožívala jeho úzkosti z toho, co zažil, jeho rozčarování z některých lidí i radosti z maličkostí. V podstatě je to hezká a odpočinková kniha :-)
A vite co ?I pres ty tezke chvile a chudobu nevim, zda bych vymenila zivot na farme.Autor vykreslil skvele dobu padesatych let a vse co k tomu patrilo.Postavy vam prirostou k srdci a budete je neradi opoustet..
Malovaný dům od Johna Grishama jsem četla už víckrát a viděla i film a pokaždé mě dostane příběh malého chlapce, který žije se svými rodiči a starými rodiči na farmě v Arkansasu, kde se živí sběrem bavlny. Těžká práce, závislost na počasí (povodně) jim ale přináší kromě denních prostých radostí i těžké rozhodnutí z ekonomických důvodů tento kraj opustit. Luke tu ambivalenci těžkého života, nekonečnost bavlníkových polí s bílými kvítky, prostředí, kde vyrůstá a pestrou směs lidí nejrůznějších charakterů, kteří ho obklopují, vnímá svým sedmiletým já a všechno, co zažil a uložil do svého podvědomí, nám autor poeticky popsal ve svém autobiografickém románu.
[čteno v originále] I přes svou délku naprosto poutavé čtení. Kniha velmi zajímavě vykresluje poměry a hodnoty v rurální části vyspělého světa. Dotýká se mnoha témat, se kterými člověk v různých fázích života může přijít do styku. Na Luka toho spadlo hodně najednou. A autor nám to nedává zadarmo, vyzobat z toho všechno chce hodně pozornosti.
Musím říct, že mě takhle knížka trochu zklamala. Od Grishama jsem čekala něco trošku jiného. Ano, stále umí psát velmi dobře, ale téma mě nezaujalo a příběh mě nudil.
1) Je to totálně odlišné od všech knih Johna Grishama, které jsem kdy četl
2) Kniha vás přenese do padesátých let na farmě v Arkansasu tak živě, že budete mít pocit, že tam odjakživa bydlíte
3) V příběhu se vlastně nic moc neděje, ale přitom je to naprosto strhující kniha, kterou téměř nelze odložit.
Pre mňa najlepšia Grishamovka, bravo. Pravdepodobne autobiografický príbeh, ktorý je napísaný úplne odlišne, než príbehy z právnického prostredia, tak typické pre Grishama. Jednoznačne strhujúce čítanie, v ktorom sa dej síce vlečie ako v napoly vyschnutej Mississippi, ale o to mocnejšie dopadá na čitateľa. Majstrovsky navodená atmosféra, čitateľské blaho. Ešte raz, bravo.
Štítky knihy
venkov rodina USA (Spojené státy americké) autobiografické prvky farmáři společenské romány Arkansas svět očima dítěte
Autorovy další knížky
2012 | Amatéři |
2000 | Firma |
1997 | Vyvolávač deště |
2018 | Obchodník |
1998 | Advokát chudých |
Knížku jsem našla v knihobudce a protože mám ráda příběhy, kde se vzpomíná na dětství, tak jsem se na čtení těšila. Příběh sedmiletého chlapce na bavlníkový farmě, je vyprávění o těžké době 50. let v Arkansasu, kdy je to dřina s nejistým výdělkem. Celkem se mi to líbilo, ale místy už to bylo zdlouhavé, docela by mě zajímalo, jak jejich život pokračoval dál, když opustili venkov.