Adarhargský jed
Štěpán Kopřiva
V době, kdy je android Ray na operaci paměťových bloků, požádá kolega z Bezpečnostní služby Marka Stonea, aby ho zastoupil v misi na periferní planetu Terrania IL. Její stupeň civilizace odpovídá jednadvacátému století, takže nejde o primitivní středověkou společnost, ale planeta je proslulá svou nízkou technologickou úrovní, velkou nezaměstnaností a vysokou mírou zločinnosti. Markovým úkolem je vypátrat profesora Gonzalese, špičkového odborníka na elektroniku a biochemii, který byl zřejmě na Terranii IL unesen…... celý text
Přidat komentář
„Z jistého
filozofického hlediska
nic není náhoda,
neb vše je
předurčeno.“
Téměř po dvou letech jsem se dostal na začátek. Adarhargský jed je totiž úplně první příběh ze série Mark Stone, kapitán pro dohled nad primitivními planetami, co jsem četl. Za tu dobu mám načteno již dalších 64 příběhů, který v roce 1975 započal Jean-Pierre Garen svým prvním dobrodružstvím „Trestancem na Edenii.“ Jsou to vesměs jednoduché, dobrodružné sci-fi říznuté špetkou humoru, sexu a bojových scén. Štěpán Kopřiva nijak z této linie neodbočil (až na malé, skoro nevýznamné, detaily) a zůstal věrný Garenovo odkazu.
Malá ochutnávka:
Vlna je doslova smetla.
V jednu chvíli to byl obyčejný bar plný rozstřílených stolků a převrhnutých židlí, s třemi pálícími maniaky, jednou mrtvolou, dvěma vyděšenými feťáky, barmanem ukrývajícím se za pultem a opilcem stále spícím s hlavou na stole. V další už byla všude jen řvoucí masa zpěněné vody.
Je s podivem, že když jsem tuto knihu četl podruhé, našel jsem i několik citátů, které mi při prvním čtení nějak unikly. Vím to, protože jsem v knize měl vloženou starou popsanou záložku z vyznačenými původními citacemi. A tak se stane, že v tomto, mém druhém komentáři k příběhu, nepoužiju citáty stejné, ale „nové.“ ( i malá ochutnávka bude jiná) Jinak je to akční, dobrodružný, je v tom i sex a napětí. Prostě klasika. Z těch pěti Českých příběhů, které jsem již četl, je zatím Adarhargský jed tím nejlepším v České sérii. Štěpán Kopřiva zabodoval. I kdyby jste nikdy nečetli žádného Marka Stonea, tohle si rozhodně přečtěte. Doporučuji!
Citát: Řekl i to, co nevěděl. Bohužel toho, co nevěděl, bylo výrazně víc než toho, co věděl.
V příběhu je i odkaz na další velkolepé dobrodružství. Jedná se o Perryho Rhodana. Když jsem se díval, tady na Databázi, kolik že to má dílů, trochu jsem se lekl. 394 – slovy: tři sta devadesát čtyři!! Je to sice nová vzrušující výzva, ale to nikdy nedám dohromady :-)
Citát: Bojíš se, že se budeš nudit? Nakup si zásobu sci-fi magazínů. Slyšel jsem, že Perry Rhodan docela ujde.
Knížka do série Mark Stone sice úplně nezapadá, ale na druhou stranu je to příjemná změna. Četlo se to pěkně a líbil se mi autorův smysl pro humor. Jsem jen trochu rozpačitý z postavy Kulometa Harrise. Jeho chování je tak neuvěřitelně bizarní, že je jasné, že je to jakási parodie na agenta. A skvěle by se hodil do knížky, která by byla celá parodie. Tahle tak ale úplně nepůsobí. Tak nevím, no, prostě mi přijde, že Harris tam nepatří.
Příjemně napínavá jednohubka. Mark Stone je nejen neporazitelný fešák, ale má i smysl pro humor. A bláznivý Kulomet Harris nemá chybu. Padouši jsou poraženi, Země je zachráněna a tak to má být.
Porno!
Půjčovna porna!
Nutně to potřebuju!
„Aha“.
Ačkoliv jsem mnohokráte napsal, že nemám rád, když někdo začíná třeba desátou knihou v sérii, nebo si přečte až tu poslední knihu, sám jsem toto pravidlo porušil. Adarhargský jed je vlastně šedesátou pátou knihou v sérii Mark Stone. A proč, že jsem se do ní pustil? Odpověď je strašně jednoduchá: Štěpán Kopřiva. Prostě jsem si řekl, že bych od tohoto svérázného a dobrého a humorného spisovatele chtěl mít všechny knihy, které vydal.
Citát: Žádné brutální destrukce, rozumíte!
Marka Stonea jsem nikdy dříve nečetl. Avšak tento příběh mě strašně bavil. Mistr Kopřiva do něj dal krev, akci, humor a napětí. A bohužel mám takový neblahý pocit, že se tato kniha stala nejlepší v úplně celé sérii. Stačí se podívat na hodnocení. Ale neváhal jsem ani chvilku a pořídil si prvních čtyřicet knih v této sérii. Trochu se jich bojím, ale jsou to vlastně takové malé sešítky do kapsy, a i když mě třeba nebude něco bavit, nebude problém to dočíst.
Malá ochutnávka:
Za všechno mluví to, že místním lidovým hrdinou je Glenn Ford, dělník, který v druhém roce kolonizace spadl opilý do nádrže s tekutým dusíkem. Dali mu medaili za statečnost in memoriam. Technická úroveň je velmi nízká, zhruba na úrovni jednadvacátého století. Taky proto se jí říká Retro. Velmi rozšířené staré střelné zbraně. Vysoká nezaměstnanost, vysoká zločinnost.
„To zní dobře“, řekl Stone.
V této knížečce se dá vystopovat, o čem vlastně celá série je. O cestování vesmírem, o soubojích, o špionáži a o dohledu nad primitivními planetami. A jak jsem již psal, svérázný humor Štěpána Kopřivy tento příběh činí velmi čtivým, lehkým, zábavným a k mému smutku i velmi krátkým. Přečteno za několik hodin v jednom dni. Ale i tak vřele doporučuji a nebojte, určitě nevadí, že jste předešlé příběhy nečetly. Třeba vás to nakopne, jako mě.
Citát: Nevyráběj nic, k čemu nemáš protilátku...
bylo to fajn.... to je tak jediné co o tom můžu napsat..... je to moc krátký na to aby se to dalo pořádně hodnotit.... jako když jsi rozděláte holku a v nejlepším si vzpomene, že doma zapomněla žehličku a do toho oknem proskočí kulomet Harris.....
Útlý svazeček ve kterém se všechno stane příliš rychle a to je možná dobře. Děj graduje s rychlostí vypálené kulky a kdyby měla kniha jen o pár stránek více, začal bych se obávat o osud celého vesmíru. :-)
V rámci rozsahu knihy a zvoleného žánru nelze tomuto svazku nic vytknout.
Pokud hledáte něco velice podobného doporučuji knihu Amanda která je druhým dílem série Legie. Tady děj vrcholí v botanické zahradě a tam děj vrcholí v Zoo.
Po dvou týdnech od přečtení netuším, o čem to vlastně bylo.
Jen vím, že se to četlo samo. ;)
Přesně taková má oddechová literatura být.
Mark Stone je sci-fi kultovní klasika. Přestože jednotlivé díly (byť od různých autorů) mají šablonovitý děj a jsou to v podstatě hlouposti, zatraceně dobře se to čte.
Prima změna oproti Stoneovskému stereotypu, protože autorův příznačný humor se nezapře. Až mi bylo skoro líto, jak moc se Štěpán Kopřiva snaží napasovat do vesmíru, který není jeho, což je nejvíc znát na charakterech nejdůležitějších postav. Ovšem bez ohledu na původní kánon ohromná zábava, sic některé fóry laciné, děj sem tam prvoplánový a ne všechny zvraty dotažené. A měl-li bych zápletku dodatečně zrekapitulovat, jediné, co se mi v hlavě vybaví, je závěrečný výbuch a nic víc.
Tohle je zkrátka Mark Stone dle akčních pravidel Dutého plamene, o čemž svědčí i fakt, že rozsah povídky by osnově sedl daleko víc. Každopádně Jean-Pierre Garen se kvůli téhle gangsterce v hrobě určitě neobrátí, ovšem jeho skalní fanoušci budou mít dost pravděpodobně s Adarhargským jedem problém. Už jen proto, že android Ray si nezasouloží, chudák jeden elektronická. Za mě však spokojenost, masakruje se tu jak o posvícení a tvůrčí metafory jsou vymazlené k dokonalosti. Škoda že podobných kousků není v sérii víc.
Příjemná jednohubka. Původní Mark Stone od Jean Pierra (aspoň ty díly, které jsem četl) byl spíše temnější a občas jemně koketoval s hororem. Mistr Kopřiva jej osvěžil kopou svého osobitého humoru, mnohem akčnějším pojetím a dal vzniknout zábavné epizodě ze života tohoto již vcelku kultovního agenta.
Autorovy další knížky
2009 | Asfalt |
2015 | Rychlopalba |
2019 | Křížová palba |
2014 | Aktivní kovy |
2010 | Holomráz |
Krvavý román, rychlý a bizarní stejně jako účinek adarhargského jedu na lidský organismus. Mark Stone, s nechtěnou podporou Kulometa Harrise, dostává od generála Khova rozkaz potichu vyřešit delikátní úkol na zanedbané planetě Terrania. Jak by to asi vypadalo, kdyby dostal od generála volnou ruku?
Pozn. Kulomet Harris mi připomněl Mudr. Cvacha z Nemocnice na kraji města – ambiciózní, ale blbec.