Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4269 4269

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

bonomi
03.07.2019 5 z 5

Jaké to je, když vás někdo nechá na Marsu napospas osudu? Celé Markovo počínání jsem sledovala s napětím, kroutila hlavou nad jeho vynálezy, smála se jeho humoru a držela palce celé posádce. Uf, přečteno za 2 soly. Film jsem neviděla.

burg
15.06.2019 5 z 5

Samozřejmě, že jsem na knihu narazil až poté, co vyšel film. Ale četl jsem ji naopak jako první :)
A musím říct, že kniha je fakt best! Potěší humor, děj, myšlenkové pochody hlavního hrdiny a spousta malých detailů, které ve filmu buď nebyly vůbec, nevynikly v ději, nebo se na ně prostě zapomnělo. Viz úvaha o tom, "jak to ten Aquaman vlastně dělá..."
Prostě zábavná a odpočinková literatura akorát na léto, k vodě a písku... tedy pokud v létě u moře nemáte písku dost, tak tady rozhodě mít budete :)

malazluta
14.06.2019 5 z 5

Neskutečně zábavná kniha a originální příběh. K této knize se určitě někdy vrátím.

bekule
10.06.2019 5 z 5

PERFEKTNÍ........Na knihu jsem se těšila hned jak jsem do ní nakoukla cestou z knihovny. Film jsem neviděla a ani moc netušila o čem to vlastně bude. Konec mě velmi mile překvapil , obávala jsem se typické americké patetiky. Jediné co bylo pro mě hůř stravitelné byly podrobné technické popisy, ale to je můj problém že se nekamarádím s fyzikou. Za mě skvělá kombinace sci-fi spojená s bojem o přežití, určitě jedna z těch nezapomenutelných knih.....

hanpari
09.06.2019 4 z 5

Skoro jsem začal jásat, že se narodil nový Jules Verne, ale nadšení mne pozvolna přecházelo, až se změnilo v čiré utrpení. Opravdu mi nevadí věcné chyby, ani to, že americký autor prakticky nezmínil ruský vesmírný program (jakoby snad neexistoval), ale ten hollywoodský konec nepřekousnu.
Hodnotil jsem i tak vysoko, protože rozjezd mne hodně bavil. Ale ruku na srdce, potom, co jsem četl autorovo další dílko, se obávám, že ty podařené pasáže byly spíš štěstí než záměr.
Pokud chcete poradit, přečtěte si půlku a o zbytku předstírejte, že ho sežral křeček.

Fengr
05.06.2019 5 z 5

Film se mi docela dost líbil, ale kniha je kniha. I přesto, že jsem znal děj a v podstatě věděl jak to dopadne, tak jsem si čtení stejně užil. Oproti filmu, kde nejsou vysvětleny do puntíku technické poznatky, v knize to je naopak. Místy jsem text jenom prostě proletěl a ani se to nesnažil nějak pochopit, počínaje chemií, konče astrodynamikou.
To je asi tak jediná výtka knihy.
Nebudu to dál protahovat. 5*, Humor, děj, postavy, myšlenka knihy, naprosto úžasný.
Doporučuji :))

Míjuš
22.05.2019 5 z 5

Robinson Crusoe na Marsu - tak by se dala popsat kniha Marťan, která čtenáře zaujme od začátku do konce.

Miluju sci-fi žánry, a Marťan předčil má očekávání. Film byl též poměrně hezky zfilmován (nutno říci, že jsem ho viděla dříve, než jsem přečetla knihu), nicméně po přečtení knihy mám mnohem lepší rozhled nad celou Markovou situací a tím, jak sol za solem přežíval + samozřejmě je v knize spousta odborných názvosloví a termínů, které jsou celkem podrobně popisovány a vysvětleny, a upřímně, pokud člověk nestuduje přírodní vědy nebo se vyloženě nezajímá o kosmonautiku a techniku, tak se úplně nechytá.

No...Já rozhodně nejsem zasvěcena do tajů fyziky, chemie, botaniky a podobných přírodních věd, ani do techniky, ale při čtení řádků této knihy se člověk tak vcítí do role Marka a jeho kolegů, že se pak sám cítí jako jeden z vědců/astronautů, který všemu rozumí. (i když je realita bolestivě opačného charakteru).

Krásně propracovaná, humorná a napínavá kniha, kde je síla v jednotě lidstva. Za mě jedna z nejlepších sci-fi.

Elyen
19.05.2019 3 z 5

Podezřívám Andyho Weira, že hlavního hrdinu vystavil tolika problémům a zkouškám nikoli proto, aby vygradoval čtenářovo napětí, vykreslil lidskou obětavost a schopnost spolupráce nebo názorně ukazoval, jak tu problémy nejsou od toho, abychom nad nimi vzdychali, ale abychom je řešili, ale prostě proto, aby předvedl, co všechno ví o světě astronautiky. Je toho určitě hodně moc a já jako člověk, jehož mozek je zřejmě určen k úplně jiným dovednostem, tyto znalosti velmi obdivuji. Ale k obdivu by mi stačil i zlomek situací a popisů zde uvedených. Prokousat se knihou hltavě a s očima navrch hlavy může snad jen technický nadšenec.
Mně, jako člověku humanitně zaměřenému, naopak chyběl jakýkoli psychologický či filozofický rozměr. Zaznamenala jsem pouze věty: "Slyšel jsem tlukot vlastního srdce. No nic, konec planého filozofování." Což asi nebyl vtip. To mi přijde jako velká škoda. Člověk, který se ocitne v takovéto více než mezní situaci, by mohl být schopen úžasných úvah, poznání a stavů. A on se zatím chladnokrevně a systematicky snaží zachránit si život a veškerý volný čas tráví sledováním seriálů a čtením detektivek... Ale to by asi musel napsat jinak zaměřený jedinec.
Taky by mě přízemně zajímalo, jak prováděl hygienu. Kromě jedné zmínky o čištění zubů a koupelích kvůli bolavým zádům ani ň. A přitom o vyprazdňování je řeč pořád...
Autor si dal s knihou nepochybně velkou práci. Já však nepatřím k těm, co ji patřičně ocení.

Corso
12.05.2019 4 z 5

Kedze som opluval Artemis, musim spravodlivo aj vychvalit Martana. Je to ako sleh bicom, napinave, vedecky uveritelne, je to ako sa dnes vravi ludovo SURVIVAL jak sa patri. Nenudi sa pri tom clovek ani jednu stranu. Tak to dopadne ked autor premyslal, dal si zalezat. Aj na marketingu :)

maximus13
02.05.2019 5 z 5

Naprostá sci-fi pecka! Knihu bych (bez urážky) doporučil zejména mužské části populace. Popis jednotlivých technických řešení super, úspěchy vás potěší i totální bezmoc pokud navržené řešení Markovi nevyjde. Opravdu se těšíte, až zase najdete čas se začíst. Každou stránkou je vám hlavní hrdina ještě bližší a držíte mu všechny palce, aby mu jeho plány vyšly. Kolikrát si říkáte, já už bych se na to vykašlal, ale ne tak Mark. Ten hýří nápady a na 100% využívá všeho, co má k dispozici a bojuje. A vy s ním!

joshuagrey
02.05.2019 5 z 5

Super kniha, napinave od zacatku do konce. A i pres pomerne sileny konec davam za 5.
Pekne popisne, vynalezave a chytre napsane cteni.

lubospanda
01.05.2019 3 z 5

Sluší se přiznat, že film jsem viděl jako první. Člověk si říká, jestli knižní předloha nebyla lepší, nebo jestli filmaři něco podstatného nevynechali. V tomto případě by mi byl film úplně stačil. Tvůrci firmu ponechali celou dějovou kostru a diváky ušetřili spousty vědeckého vysvětlování. Je sice obdivuhodné, že většina informací je podložena fyzikálními zákony, ale postupně Vás tak nějak omrzí. I když klobouk dolů před tím, kolik ten odborný základ musel dát autorovi práce.

Mařije
01.05.2019 5 z 5

Skvělé!

tynucha
26.04.2019 5 z 5

Dobře napsané, v některých technických pasážích jsem se poněkud ztrácela. Rozhodně je toho v knize řečeno 10x tolik, co ve filmu a právě ty technické popisy ve filmu dost chybí.

hadikcz
24.04.2019 5 z 5

Klenot mezi scifi knihami :) Odlehcene s perfektnim humorem :) Paradni oddechovka.

Doplnuje nektere velke casove skoky ve filmu ale film jednoznacne prekonava :)

dancadragneel
22.04.2019 5 z 5

Velmi mile mě kniha překvapila. Je pravda, že při některých částech mi bylo jasné jak to dopadne. TUŠILA jsem až moc dobře, že se Markovi ten daný pokus nepovede dřív než to napsal sám autor. V tomhle je kniha hodně předvídatelná a přišlo mi, že sice autor kladl důraz na to, že Mars je fakt krutý, ale občas mi to přišlo až moc.
I přesto se mi kniha velmi líbila. Líbil se mi styl, kterým je napsaná a střídání pohledů. Nemohu ani zapomenout na skvělé postavy... Takže za mě dobrá kniha, ale Artemis se mi líbila o trochu více....

takana
20.04.2019 2 z 5

Přečetla, ale podruhé už ne. Nezaujala mě.

Epes
14.04.2019 5 z 5

Technické popisy jsou tak přesvědčivé, že čtenář má dojem, že otázky osídlení Marsu jsou již prakticky vyřešené. Jen nám ještě chybí ten ionový pohon... Téma zápasu člověka s osudem a touha přežít podmínkám navzdory zůstává nadčasová a v kulisách rudé planety se opět dobře čte.

Whobey
12.04.2019 5 z 5

Naprosto fascinující kniha.
Po prvních pár stránkách jsem měla trochu obavy, že technické stránce věci nebudu rozumět, přece jen, těch odborných věcí bylo hodně. Nakonec mě děj extrémně pohltil, nemohla jsem se od knihy odtrhnout a napjatě jsem sledovala osud Watneyho.

Naprosto úžasná kniha o touze přežít, o lidském optmismu, o idskosti vůbec. :)

Venny345
10.03.2019 5 z 5

Paráda! Naprostá pecka! Příběh Marka Watneyho mi přišel tak reálný a to nejen díky věcnému popisu všech chemických reakcí, fyzikálních dějů a technických věcí. Ano uznávám, že jsem byla občas úplně mimo, ale to mi vůbec nevadí.
Bavil mě Markův nadhled a sarkasmus, prostě jako z jiné planety.
A konec? Do poslední chvíle netušíte...
Jednoduše tahle kniha je jedna z nejlepších na Zemi i na Marsu. :)