Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4270 4270

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

DannyLady
19.01.2019 4 z 5

Po tom, co jsem o knize slyšela tolik chvály musela sem se do ní pustit také. Jelikož sem absolutně nepolíbená oborama jako je chemie a fyzika, tak to pro mě asi nebylo tolik záživné a některé masáže byly nudnější. Na druhou stranu sci-fi je pro mě velice blízký literární a filmový obor. Všechno naprosto zachrání ústřední postava Mark Watney, který je chytrý, vynalézavý a opravdu je s ním sranda. Celou knihou mě provázeli jeho vtípky a kousavé poznámky a já se velice dobře bavila.

Layss
10.01.2019 5 z 5

Marťana jsem bohužel shlédla dříve, než jsem si zakoupila knížku. Ale i tak mě kniha zajímala a při čtení jsem se pokoušela vytěsnit filmové zpracování. Kniha mě velice bavila, děj byl svižný, technické detaily nebyly úplně přehnané. Ale hlavně ty komentáře! Prostě super. Přečteno za dva večery.

Renyem88
05.01.2019 5 z 5

Hodnotím asi s dvouletým odstupem. Pamatuji si, že si mi kniha velmi líbila. Hlavně, jak Mark přemýšlel a přicházel na všechny ty nápady. Pěstování brambor byla asi nejlepší část knihy. Celkově hodnotím velice pozitivně. Stojí za přečtení. :)

majxik
01.01.2019 5 z 5

Humor, sci-fi, věda a tak dále, čte se to skoro samo. Za mě můžu doporučit.

Dejf_ano
28.12.2018 4 z 5

Knížka se čte téměř sama a za velké plus považuji její odbornou stránku a velmi parádní smysl pro humor. Nicméně, to že je kniha velice technicky přesná může být pro řadu lídí i velká překážka. Každopádně doporučuji přečíst :)

Barbara182
26.12.2018 3 z 5

Čtivá a nečekaně vtipná kniha, přičemž hlavní hrdina Mark Watney je neskutečný sympaťák, vědecké "vysvětlovací" pasáže byly trochu nudnější, ale jinak kniha celkově dobrý, na četbu v MHD jako dělaná :-)

druzickaster
22.12.2018 5 z 5

Mám tendence dohánět filmové resty. Opět platí, že film je kvalitní, ale kniha o pět levelu nad ním.
Monology "Marťana" a jeho myšlenky, jsou prostě nepřenosné, zprostředkovat je může jen papír.
Autorovi se povedla geniální věc, ze zkratky Sci-Fi je v knize více Sci než Fi, takže chviličku čtete a už vám vůbec nepřipadá, že by mohl být příběh jen fikce. To, že se odehrává v ne příliš vzdálené budoucnosti - časová okna, vzdálenosti atd.-, to vše umocňuje autentičnost příběhu. Krom toho, Mark je prostě borec a oblíbit si ho musí každý. Je ftipný, chytrý, houževnatý a má zdravý pohled na život. No a když se potom všechny tyto atributy namíchají ve správném poměru do jedné knihy jménem Marťan je z toho oprávněně bestseller.
Knihu doporučuji!

hanzmb
20.12.2018 5 z 5

Co mě napadlo po přečtení bylo Robinson Crusoe 21.století. (A jak jsem zjistil z recenzí nejsem s tím přirovnáním sám.) Já si to hodně užíval, ale asi jsem ideální cílový konzument (chemik pracující celý život ve výrobě velké strojírenské firmy a pečující o chalupu s velkou zahradou). Takže ty detailní popisy mi byly hodně blízké. I časové umístění do blízké budoucnosti přispívá pochopitelnosti. Technika je zde jen evolučně dál, ne nějaké skoky na dosud neznámou úroveň. Proto 5*. Myslím si ale, že bude i hodně zklamaných čtenářů, kteří to ani nedočtou. Po literární stránce a bohatosti děje se toho až zas tak moc neděje.

Crozz
20.12.2018 5 z 5

Naprostá bomba, tolik technických informací a přitom podané naprosto jednoduchou formou, čtivé, napínavé, dokonalé.

DuchDoby
15.12.2018 5 z 5

Jo, tak tohle je jiný level. Mistrně napsané sci-fi dílo. Autor se seznámil s botanikou, fyzikou, chemií... Všecho to dal dohromady a zatřásl. Po protřepání nechal uklidnit hladinu a vyšla z toho kniha Marťan.
Skvělá kniha Marťan.

postrach
15.12.2018 5 z 5

Nejprve jsem viděla film.tan se moc povedl.Kniha je taky dobře napsaná.ale vědecká a trochu složitá.Doporučuji obojí.

AnnieMyaSun
14.12.2018

Zamilovala jsem se...

TomTomis
13.12.2018 3 z 5

Bohužel mě tato kniha místy děsně nudila. Neustálé výpočty, chemické úvahy. Pár katastrof k tomu, aby děj nebyl tak jasně předvídatelný. Konec knížky mě ničím nepřekvapil. Jsem rád, že jsem knihu četl pouze ve čtečce a zbytečně mi tu neleží na polici. Knihu bych doporučil těm, co zajímá jednoduchý příběh. Chtějí si odpočinout. Film rozhodně vidět nechci.

raffi
12.12.2018 4 z 5

A.Weir asi veľmi dlho premýšľal, kým objavil kombináciu dvoch profesií vhodných pre prežitie na Marse. Stále mi vŕta hlavou, koľko botanikov a strojárov v jednej osobe by som mohla za život stretnúť…
Kniha bola na začiatku zaujímavá, ale kdesi prišla kríza a myslela som, že ju odložím - Mark mi začal vadiť, jeho ťažká citová nezinteresovanosť a neustále praktické zostávanie nad vecou mi vadilo. Pripadal mi jako robot a to považujem za najväčši nedostatok knihy. Spolu s prehnanou snahou byť vtipný za každú cenu. Niečo tak trápne, ako krátke listy napísané pre každého člena posádky Hermesu, som už dávno nečítala - to by snáď nevypustil do sveta ani čerstvý puberťák.
K mojej čítacej kríze sa potom pridali aj zbytočné postavy, ktoré autor akosi do knihy zakomponoval - každej chýbala hĺbka, nejaký ľudský rozmer. Pôsobili iba ako zbytočná vata a prevencia ponorkovej choroby.
Keď to zhrniem, ani mi na knihe nevadilo, že to je vlastne o nejakom MacGyverovi na opustenej planéte, sme v žánri sci-fi, takže to odpovedá. Ale nahradiť ľudí strojmi, kniha by sa veľmi nezmenila (až na tú prípravu pôdy na pestovanie zemiakov).

milan3144
09.12.2018 4 z 5

Poslouchal jsem audioknihu. Velmi dobře načtené, má to napětí a i vtip. Ovšem až příliš mnoho prostoru na můj vkus je věnováno fyzikálním, chemickým, energetickým a já nevím už jakým různým výpočtům a popisům funkcí a fungování rozmanitých zařízení. To sice přidává příběhu notně na určité reálnosti a věřím, že počtumilní čtenáři zde najdou jakousi vzrušující nadstavbu příběhu, ale u mě se to omezovalo jen na konstatování: "pálí mu to".

Rihatama
28.11.2018 5 z 5

Kabrioletem s plátěnou střechou do vesmíru? Jsem nadšená. Jak vesmírným pirátem na rudé planetě, tak vysokou odezvou čtenářstva. Četba to totiž není zas tak úplně snadná. Chvílemi jsem měla pocit, že čtu vědecko-technická populárně naučná pojednání. Nebo skripta, jak trefně popsal ludek.n přede mnou. Stejně tak mě při čtení pobavily aktuální zprávy o přistání americké sondy InSight na Marsu, a o napjatém očekávání, zdali sonda sestoupí pod správným úhlem a přistane v marsovské oblasti Elysium Planitia, tedy jestli se nerozbije, či zdali se jí správně rozevřou solární panely. Tak nevím, kdo od koho opisoval :-D. Vystudovaný informatik (jak jinak) Andy Weir i jeho hlavní marsovský hrdina Mark, který se za žádných nevzdává a do boje o přežití se vydává vyzbrojen toliko svým důvtipem, technickými, dovednostmi, biologickými a chemickými znalostmi a nevyčerpatelným, vážně dost dobrým smyslem pro humor (na ajťáka), si mě rozhodně získali.

Hadati
20.11.2018 5 z 5

V současnosti asi existuje jen málokdo, kdo by nevěděl nic o knize/filmu Marťan. Pokud porovnám knihu s filmem, tak kostra příběhu je stejná, v knize je jen víc katastrof, které musí marsovský trosečník Mark Watney překonat. Kniha je také více zaměřena na technické potíže, které se Andy Weir snaží pomocí deníků Marka Watneyho vysvětlit natolik, aby je pochopil i laik. Román je pak rozdělen na dva druhy vyprávění. Prvním jsou záznamy z deníku Marka Watneyho, druhým pak reakce ostatních lidí, zejména pracovníků NASA a posádky lodi Hermes, kteří Marka nechali na Marsu, když si mysleli, že je mrtvý. Záznamy z deníku jsou odlehčovány humorem hlavního hrdiny, kdy na vás tedy tolik nedoléhá jeho situace, kdy víte, že když záznam z deníku napsal, tak v té době ještě žil. Více emotivní jsou pak situace lidí na Zemi a na kosmické lodi, kteří prožívají situaci, kdy mu nemohou pomoci více, než nějakou tou radou, a kdy řeší, zda ho mohou nějak zachránit.

Lessana
18.11.2018 3 z 5

Občas si dám nejaké sci-fi, ako žánrové osvieženie . Žiaľ, nemôžem povedať, že by Marťan úplne naplnil moje očakávania. Príbeh je nápaditý, je to napínavé, iste... len mi to prišlo miestami únavne popisné a (na takýto typ literatúry) až zbytočne odborné. Na druhej strane mi tam veľmi chýbal "ľudský faktor", mám na mysli viac emócií hlavného hrdinu. Strach, bezmocnosť, pocity osamotenia, splín, depresia... niežeby som ich v literatúre (alebo vôbec) vyhľadávala, no nepôsobí vierohodne, že sa v situácii, v akej sa Mark ocitol, zaoberá z 99 % technikou, chémiou, botanikou atď. Akoby by bol robot. Môžete namietnuť, že bol predsa na to školený v NASA, je to muž, nesmie si zúfať a pod. No stále ostal človekom. A to mi v knihe veľmi chýbalo. Tá dokonalosť hlavnej postavy bola až strojená. Pár nadávok či jeden plač, ktoré Markovi autor "doprial", boli primálo na to, čím si musel prejsť. V závere som zase čakala, že posádku po všetkých peripetiách uvidíme na Zemi. Zdalo sa mi to logickejšie ako to, čo zvolil za záver autor. U mňa to teda vyzerá tak, že bez ďalších titulov autora sa pokojne zaobídem.

Belisima
11.11.2018 5 z 5

Do ted byl pro me Martan top kniha v zanru scifi, kterou nic nedokazalo prekonat. Ovsem, precetla jsem cyklus Algor od J. Hlavky a J. Vybiralove a tento cyklus porazil moji prvni pricku. A tak si rikam, ze si to nenecham jenom pro sebe a doporucim tento uzasny zazitek i ostatnim. Tak pratele dotoho. Je to skvost od ceskeho spisovatele a nenechte se odradit tloustkou ani mnozstvim postav, vse je dokonale promyslene.

Godvind
06.11.2018 5 z 5

Příběh astronauta Marka Watneyho mne pohltil a nepustil, dokud jsem ho nedočetl...
Je skvěle psaný, plný zvratů, napínavý do poslední stránky, přitom uvěřitelný a vědecky přesvědčivý (autor věnoval dostatek času studiu orbitální mechaniky a historii pilotovaných kosmických letů).
Převážná část knihy je psána formou deníku, která příběhu dodává hřejivé lidskosti a pomáhá udržovat napětí. S Markem zažíváte emotivnější chvíle ("Pos**** jsem to a možná tady umřu.") a následně sledujeme, jak již s klidnější hlavou postupně rozplétá nejprve zdánlivě neřešitelné problémy.
"Marťan" je prostě po všech stránkách skvělá knížka, kterou ocení nejen příznivci žánru.