Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4271 4271

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

Terrez93
30.08.2018 3 z 5

tak tehle zanr neni muj salek kavy...pribeh krasny, opravdu dobry napad, ale moc me to nebavilo cist..pasaze zdlouhave, dlouhe popisovani jeho cinnosti...no nenadchlo me to...3hvezdy za pribeh ;)

DericCaster
29.08.2018 5 z 5

Já viděl nejprve film a říkal jsem si že je to dobrý film, ale s knížkou se srovnat prostě nedá. Knížka je mnohem lepší. Anebo se hezky doplňují. Myslím tím, že při čtení knížky mi mysl doplňovala obrazy z filmu a bylo to super. Román je napínaý a šlověk se i zasměje. Za mě super!

Carolka409
23.08.2018 5 z 5

Film byl pěkný, ale kniha mnohem lepší. Doporučuju

6839
17.08.2018 5 z 5

Neskutečně napínavé, skvěle vyprávěné, vtipné (Zbožňuji autorův smysl pro humor), poučné, geniální... Knihu jsem vůbec nechtěla odložit, budete s ní jíst, procházet se, chodit na záchod, nebudete spát,... - chci říct,... je to bomba, přečtěte si jí a posuďte sami.

Ebeca
10.08.2018 4 z 5

Super, i když místy mi to přišlo zbytečně moc vleklé... Ale celkově čtivé i přes neskutečné množství technických údajů.

Kaytria
09.08.2018 5 z 5

Perfektní. Prostě perfektní. Několikrát jsem zatajovala dech a s napětím očekávala, jestli to tomu Markovi vyjde nebo nevyjde, i jsem musela zatlačovat slzu při pomyšlení, jak se dokáže celej svět semknout, aby pomohl jednomu botanikovi. Byl to milý příběh s napětím i vtípkama.

jennefer
29.07.2018 4 z 5

Lepší než film (kupodivu, film byl taky super), přitom stránky utíkají samy a nejednou se na mě spolucestující v MHD dívali divně, když jsem vybuchovala smíchy. A zhltl ji i můj muž, a to už je co říct:-D

Metla
28.07.2018 5 z 5

Katastrofické survival drama, vzbuzující vzpomínky například na A.C. Clarka a jeho „Měsíční prach“ (pro mě těžká nostalgie, jedna z prvních sci-fi, co jsem četla). S ohledem na téma osamělého hlavního hrdiny jsem měla trochu obavy, jak bude „Marťan“ čtivý – dalo se očekávat minimum dialogů a hodně rýpání v psychice. To první vůbec nevadilo, to druhé se překvapivě nekonalo. Chápu a sdílím námitky některých čtenářů: Mark Watney se opravdu chová neuvěřitelně pohodově v situaci, kdy by se měl utápět v depresích. Ale připusťme, asi by to nebyla taková zábava číst. Autor zvolil dokonale vyhovující deníkovou formu, s občasným odskokem k jiným postavám a událostem důležitým pro děj či dokreslení příběhu. „Marťan“ mě držel v napětí, často vyvolal úsměv či zachechtání, nepřeháněl to s patosem, stránky se otáčely skoro samy. Někdy jsem se poněkud ztratila v technických detailech, to je však můj problém a zážitek mi to nekazilo. Jediným nudnějším prvkem byly narážky na staré americké seriály, které mi nic neříkají – snad v tom bylo něco zajímavého alespoň pro americké čtenáře. Udělat Weir hlavního hrdinu o něco věrohodnějším, možná bych udělila 5 hvězdiček... prdím na to, prostě je Markovi dám! 85%

thezelda
27.07.2018 4 z 5

Nádhera! Napsáno čtivě a uvěřitelně. Hlavní postava je poměrně sympatická a nelze neocenit její suchý humor, s nímž přistupuje k mnoha (pro ni) potenciálně smrtelným situacím.
Hlavní hrdina překonává překážky pomocí svého rozumu a dovedností...nedokáži posoudit faktickou správnost a realističnost prostředí, používané techniky, chemických reakcí, nicméně na mě osobně to působilo dosti autenticky.
Líbí se mi, že jsem v knize nepostřehl moment, kdy by situace byla neřešitelná a za hlavní postavu ji vyřešil nějaký "deus ex machina" - jak jsem již řekl, vše bylo vyřešeno úvahou a řešením s použitím dostupných zdrojů (žádné zázraky se nekonaly).

Zde možná trochu SPOILER:

Možná, že kniha mohla být o trochu kratší - přiznám se, že jsem se ke konci už o hlavní postavu přestával bát, neboť se krizové situace opakovaly (na můj vkus) tak často, že mi začalo připadat nemyslitelné, že by je "Marťan" nějak nevyřešil...

Julinka679
22.07.2018 4 z 5

Na Marťana jsem se hodně těšila a nemohla jsem se dočkat až se mi dostane do rukou!
Bohužel má kniha (pro mě) jednu chybu a to je hodně chemických vzorců a technických údajů, moje hlava to prostě nebere a těmto věcem prostě nerozumím. Samozřejmě chápu, že když se jedná o "vesmírné sci-fi" tak se tam podobné věci musí nacházet ale já se bohužel v ději kvůli tomu ztrácela a nevěděla "která bije". Je to škoda, jinak bych hodnotila plným počtem *...
Na druhou (tu lepší) stranu je kniha vtipná, dobře čtivá a hlavní postavu si téměř okamžitě "zamilujete"! Mark je chytrý, sympatický a má zvláštní smysl pro humor... no... je to prostě Marťan! :D
Knihu doporučuji ale dávejte si pozor na chemické vzorečky, technické údaje apod... :-) Přeci jen, ne všichni tomu rozumíme :-/ :-)

onRock
20.07.2018 5 z 5

Jurij Gagarin mal oveľa spoľahlivejšiu a bezpečnejšiu loď ako ja. A sovietske lode – boli smrtiace pasce.

Dominika21
15.07.2018 5 z 5

V životě jsem nečetla sci-fi, avšak čtenářská výzva je holt výzva, a tak se do mých rukou dostala kniha Marťan.
Co k tomu říct - DĚKUJI - čtenářské výzvě, protože tato kniha byla naprosto vynikající, přečteno jedním dechem, někdy jsem trnula hrůzou, jindy se bez ostychu smála nahlas...dávám pět hvězd a doporučuji!!!

xxtom
15.07.2018 5 z 5

Film Marťan jsem viděl a moc mě bavil. Kniha mě ale bavila o to víc. Spoustu věcí je zde popisováno daleko zajímavěji než ve filmu.

Jessica007
10.07.2018 5 z 5

Tento žánr - tedy sci-fi - v současnosti skoro nečtu. Zde jsem ale udělala výjimku. A jak dobře jsem udělala. Je to skvělá knížka, moc se mi líbila. Sympatický hlavní hrdina, který oplývá humorem a takovou dobrou povahou, knížku jsem četla "jedním dechem" a hlavně ten konec. Prožívala jsem to, nejen četla. Opravdu výborná kniha, kterou určitě doporučuji i těm, kteří běžně sci-fi nečtou. Bylo to napínavé a hlavně takové lidské.

Rave
08.07.2018 5 z 5

Miluju žánry "co by se stalo, kdyby...". Marťan je přesně tou knížkou, která se vyrovná Malevilu, Dnu Trifidů či Temné hmotě. Dokonce mě, chemického analfabeta, přinutil přemýšlet i tímto směrem. A občas jsem se i chytala :-))) Nicméně, jindy mě matematicko-chemické odstavce až nudily, přestože jsem po jejich přečtení musela uznat, že bez nich by to zkrátka nešlo...V počítači mám stažený i film, na který jsem teď, po přečtení knížky opravdu zvědavá. Jo, a tak nějak víc si, po přečtení, vážím úplně obyčejného vzduchu kolem sebe, obchodu za rohem a tekoucí sprchy...

Irsaf
03.07.2018 5 z 5

Parádní čtení

Trina1
03.07.2018 5 z 5

Tuhle knížku hodně dlouho nevyženu z hlavy. Byl to mazec, byl to fakt děsnej mazec. Dala bych deset hvězd, ale dávám jen pět, víc to nejde. Co se dá dělat. Ke konci mi naskakovala husí kůže a draly se mi slzy do očí. Myslím, že u filmu je neudržím :-)

vlcka
29.06.2018 5 z 5

Nevěřila bych, že někdy budu hltat fyziku, matematiku a chemii. Ne, že bych byla schopná pochopit všechny výpočty, reakce a procesy, ale moc mě to bavilo. Napínavé čtení okořeněné vědou a odlehčené humorem. Skvělá kombinace!

kackahracka
25.06.2018 5 z 5

Geniální. Vemte si, že jsem nikdy neměla ráda fyziku ani chemii, knížka vás z velké části nutí se právě fyzikálními a chemickými zákony zaobývat, a já se přesto nedokázala odtrhnout. Fantasticky promyšlený příběh, napínavý od první do poslední kapitoly. Vypráví ho hrdina se sarkasticky vtipnou duší, kterou si nemůžete nezamilovat. Fandíte mu, rozesměje vás, dojme vás. Bezpochyby jedna z nejlepších (ne li vůbec ten top) knížek, co jsem kdy četla. Za mě naprosto zaslouženě plný počet hvězd.

tereija
23.06.2018 4 z 5

Na mě tam bylo moc technických údajů, ale dobře se kniha čte. Po celou dobu jsem mu držela palce.