Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4271 4271

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

jaroiva
19.04.2018 4 z 5

Dva dny jsem byla myšlenkami na Marsu. Děkuji za to. Ke konci jsem už začínala být unavená z těch technických popisů, ale bylo to psáno tak srozumitelně, že jsem se neztrácela. Výborně promyšlené a dostatečně reálné, uvěřitelné. Vtipné hlášky, občas na hranici šibeničního humoru, (vzhledem k popisované situaci) mě vážně bavily.
Jediné, co mi trochu vadí, je to, že mi od začátku bylo jasné, jak to dopadne, což mi trochu ubralo na napínavosti. Zkrátka americký autor, co už.
Docela mě to navnadilo, abych se podívala na film.

HankaPll
19.04.2018 5 z 5

Marťan Mark Watney mě neskutečně bavil od první stránky až do posledního písmenka. Krásně a lehce napsaný příběh, jehož téma vlastně úsměvné není - boj o život na rudé planetě. Mark s vtipem a důvtipem řešil svou situaci bez zbytečného fňukání a citových výlevů a bez ztráty naděje.

Heisenberg
08.04.2018 5 z 5

Koukněte: Kozy! (.Y.)... Lepší a zábavnější verze Robinsona nejspíše neexistuje. The Martian je totiž neskutečně čtivá kniha o lidské vynalézavosti a důvtipu, která se čte doslova jedním dechem, čtenáře chytne a nepustí a v prvé řadě jej vezme na napínavou a přitom humornou jízdu na Rudou planetu. Smekám klobouk a tleskám autorovi, že napsal něco jen tak nevídaného v literárním žánru. Jedna z nejlepších knih, co jsem za poslední dobu četl... "Není mnoho lidí, kteří se můžou pochlubit tím, že zdemolovali kosmickou loď za tři miliardy dolarů, ale já jsem jedním z nich."

Kame22
28.03.2018 4 z 5

Po Marťanovi som mal chuť nad všetkým, do čoho sa pustím premýšľať, organizovať, vymýšľať nové cesty.... Sakra Mark Whatney je frajer to je jasné už od jeho prvej vety. Navyše veľmi trafené vtipné vsuvky dodávajú tomuto dobrodružnému (a miestami napínavému) príbehu en správny balans. Trocha ,,americký,, záver s happy endom som čakal už na začiatku. Nič vás neprekvapí.

Belisima
26.03.2018 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha, když jsem zoufalá a nevím už co mám číst a nic mě nebaví, tak si knihu přečtu znovu, v tu chvíli zapomenu na celý svět a jsem na Marsu.

ivulka15
25.03.2018 5 z 5

Knihy z tohoto žánru zrovna nevyhledávám ale tohle bylo sakra dobré. Střídavě jsem se bavila,fandila a bála se jak to nakonec dopadne. Napínavé od začátku až do samého závěru.

Sorrow
14.03.2018 5 z 5

Tak tohle je, vážení, Kniha s velkým K. Autor si zaslouží veškerou úctu a to nejen za to, že stvořil technicky geniální knihu, kterou bych si s sebou rozhodně vzala na Mars, kdybych se tam někdy chystala, ale taky za to, že jsem díky němu konečně nalezla odpověď na tu stupidní otázku, na kterou se mají lidé tendenci ptát. Jo, už vím, že Mark Watney je přesně ta literární postava, se kterou bych chtěla jít na kafe. Klaním se...
Audiokniha je geniální, určitě ji nevynechte!

RoseThrone
12.03.2018 5 z 5

Tuhle knížku jsem dostala k vánocům a díky bohu za to, že se tak stalo. Není to typ knihy, kterou bych si sama vybrala a je to škoda, protože tahle vtipně napsaná kniha je jedna z těch nejlepších co jsem měla tu čest zatím číst.
Wattneymu budete fandit, smát se sním, cítit tu stejnou hrůzu co cítí on a hltat každý řádek, který tahle knížka nabízí.
Film dobrý, ale nikdy nemůže vystihnout to co vystihla psaná podoba.
P.S.: Pokud knihy čtete v angličtině pro zlepšení jazyka, či máte prostě radši originály, tak tuhle doporučuji přečíst v češtině. Kdybych předtím neviděla film, neměla bych v polovině věcí ani ponětí o co se jedná.

Aniday
10.03.2018 5 z 5

naprosto skvělá knížka! i když mi chemie, fyzika atd. nikdy nic moc neříkala, tohle "solové" vyprávění mě totálně pohltilo a stáhlo za hranice naší planety 8)

Gagarinuvbratr
07.03.2018 3 z 5

Marťan nie je vôbec zlá kniha, ale má v sebe veľa nelogický veci. Každý vedec, či technik musí u tejto knihy občas krútiť hlavou. Avšak je to aj dosť zábavná a vtipná kniha.

b2z
07.03.2018 5 z 5

Bomba! U čtení jsem měl často problém se vrátit do reality, kde jsou cesty na Mars s lidskou posádkou ještě utopie. Desítky fyzikálních a chemických údajů mne trošičku způsobovaly šílenství, kdy jsem musel mnohokrát číst odstavce znovu, ale bez nich by tato kniha nebyla "to ono". Posledních několik kapitol jsem zhltal na posezení. A to jsem viděl film. Mimochodem jsem měl možnost si pustit i audio verzi knihy, kterou namluvil pan Zadražil a Vondráček a musím smeknout, že se jim to opravdu povedlo. Ať se to možná na první pohled nebude zdát, tak má tento příběh hluboký lidský přesah. Díky, Marku Watney!
PS: Mimochodem teď čtu 6. díl Expanze a v patnácté kapitole je zmínka o vesmírné lodi Mark Watney z Marsu ;-)

Klára90
02.03.2018 3 z 5

Ani jsem nečekala, že mě kniha bude tak bavit. Bylo to napínavé, zajímavé, ale jelikož jsem lopata na fyziku a chemii, tak se těším, až se podívám na film a některé pasáže mi budou jasnější :D

Janinka68
28.02.2018 5 z 5

Skvěle napsaná knížka. Ani na okamžik jsem nebyla schopná jí odložit. Velmi napínavá a prostě skvělá. Film jsem neviděla, takže jsem vůbec netušila jak to dopadne a musím říct, že konec jsem četla se zatajeným dechem.

Andynka
15.02.2018 5 z 5

Perfektně napsaný. Čte se to samo, ani na chvilku jsem se nenudila. Velice zajímavé! A i jsem se občas zasmála nad celou tou ironii astronauta. Watney je hrdina se vším všudy!!!

estrius
12.02.2018 5 z 5

Scifi s prvky Mc Givera a Robinsona :) Příjemné počtení, jen škoda, že nerozumím všem technickým náležitostem.

Ondra148
09.02.2018 5 z 5

V tomto případě platí že kniha je lepší než film.

radka.csemi
06.02.2018 5 z 5

Skvělé čtení, u celé knihy jsem se bavila a vůbec mě nenudila i přes různé technologické popisy

Robin.Mooshabr
29.01.2018 5 z 5

Kniha je FANTASTICKÁ!!! Asi nie som taký intoš ako Salonka... ale mě to jednoduše bavilo!!!! Jasně... nějaká negativa by se tam dala najít... ale proč? Byla to pro mě super zábava... a musel jsem číst kdykoliv to jen šlo... V metru... v tramvaji... ve vaně... na hajzlu... atd. MARŤAN u mě vyletěl hodně vysoko... a rozhodně ho budu doporučovat... !!!

Salonka
29.01.2018 2 z 5

Na Marťana som sa úprimne tešila, ale veľmi ma sklamal. Už asi po štyridsiatich riedko popísaných stranách (2014, Ikar - vydavateľstvu posielam nadšené pozdravy) som vedela, že je zle. :-( Autor sa skutočne "blysol" primitívnym rozprávačským štýlom (pôvodne som napísala detským, no urazila by som deti). Často som mala pocit, že si o svojich čitateľoch (o mne!) myslí, že sme vospolok slabšieho umu - dráždilo ma predovšetkým to infantilné Markovo "Pamätáte si ... ?" a opakovanie úplne evidentných faktov. Šlo o snahu ukázať Markovu žoviálnosť? Chabé.
Inak musím povedať, že som so sebou spokojná. Totiž vyzerá to tak, že hoci mám iba klasické VŠ vzdelanie prírodovedného zamerania a ľahký biochemický upgrade (žiadne astrofyziky ani marťanológie), tak aj s tým, čo viem tu a teraz, a s niekoľkými haraburdami ma pokojne môžete vystreliť do vesmíru ešte dnes. :-) :-)

Zápletka v širšom kontexte (Mars + Zem) svojou absurdnosťou a americkým pátosom nestojí ani za deravý groš ani za reč ... najmä na konci - na hodnotenie knihy som mala pripravené tri hviezdy, ale za vskutku veľkolepé finále som jednu strhla.
A ten humor, kristepane, ten huumooor! To vážne? Pošteklite ma. Žalostne jednoduchý a predvídateľný. Ak som sa počas čítania zachechtala trikrát, tak to slušne preháňam.
Mimochodom nie som šteklivá.
(povzdych)
Pritom to mohlo byť také dobré sci-fi.
(ďalší povzdych)
Disko!!!
Haha.
Koniec sarkazmu. Toto ja nebaštím, ľutujem. Nepáčilo sa.

Vidím jedno pozitívum - na film sa stále celkom teším, avšak už len kvôli obľúbencovi Mattovi.

Abia
26.01.2018 4 z 5

Kniha se mi skvěle četla, i když některým technickým věcem jsem vůbec nerozuměla. Nevadilo to. Nadchla mě postava Marka, který dokáže najít vždy řešení a je pozitivní, i když je totálně "v hajzlu". Navíc je i vtipný a tak jsem mu přála, ať to hlavně přežije.