Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4272 4272

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

karolina5333
15.01.2018 5 z 5

Nejsem technický typ, chemie a fyzika pro mě na střední škole byly peklo a vesmíru se bojím. A přesto mě tahle kniha naprosto uchvátila!Dokonalé :)

allyce
11.01.2018 4 z 5

Nevím, zda bych z knihy byla tak unešená, kdybych kdysi nezhlédla film. Při četbě se mi řádky promítaly do filmového příběhu a bylo to pro mne mnohem jednodušší. Astronomii a všemu okolo rozumím jako koza petrželi, technicky na tom nejsem ani o stupeň lépe, takže by pro mne bylo težké si některé situace představit. Nejsem tady správně, abych hodnotila film (který se mimochem povedl), ale pro tentokrát říkám, že obojí dohromady mi dalo ten správný čtenářský zážitek z knížky.

Leitlova
09.01.2018 5 z 5

Fenomenální kniha o tom, jak přežít na Marsu. Kniha má vše co je potřeba, humor, trošku napětí. Poutavá a lehce čtivá kniha.

Fremr
06.01.2018 4 z 5

Povedená humorná sci-fi "one man show" na Marsu. Andy dostal geniální nápad převést Robinsona na Mars a funguje to skvěle. Na humoru se mi nejvíce líbilo to, že se pořád něco sere a Mark je pozitivní (já bych to asi zabalil a hlavně by mě tak třičtvrtě toho co tam provádí ani nenapadlo). Odborné pasáže mi vůbec nevadily, je totiž úplně jedno, že jim nerozumíte, pomáhají tomu, že věříte Markovi jako postavě. Bez nich by tam mohl bejt jakejkoliv týpek a to, že je tak geniální byste mu zkrátka nevěřili. Markovi ale věříte a prostě mu musíte fandit. A k filmu... Byl jsem na premiéře v kině a tak osekanej film oproti předloze jsem už dlouho neviděl, nehledě na to, že atmosféry Marsu jsem si téměř neužil. Za mě jednoznačně kniha.

Dalamar
03.01.2018 5 z 5

Ke knize jsem se dostal dříve než se v kinech objevilo filmové zpracování. Nutno podotknout, že filmové zpracování se hodně povedlo a věrně kopíruje děj knihy. Ovšemže ve srovnání těchto dvou médií kniha vede na plné čáře. Spisovateli se dokonale povedlo napsat knihu čtivou, zábavnou a napínavou a to jak pro zaryté scifisty, tak pro obyčejné lidi, kteří tento žánr obvykle nevyhledávají. Důkazem může být kladné hodnocení mé manželky. Snad jen ten konec už pro mě byl trochu krkolomný.

Snecek89
01.01.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetla v rámci Čtenářské výzvy 2017 a patřila mezi to vůbec nejlepší. Úžasný příběh, skvělý humor a inspirativní hlavní hrdina. Kéž takovíto lidé jsou mezi námi a nikdy nevymřou!
PS: Nebaví vás sci-fi? Toto si musíte přečíst.

PetK
28.12.2017 2 z 5

Asi před dvěma lety jsem to začala číst - a nedočetla. Teď jsem dala šanci audiu - a nedoposlouchala. Připadala jsem si jak na přednášce z matfyzu, fakt mě to nudilo. Ano, nedošla jsem dál než ke 4. nebo 5. kapitole a možná potom nabral růst brambor zběsilý děj, no já už jsem bohužel neměla trpělivost to zjišťovat.

Adhara
17.12.2017 4 z 5

Je to jedna zo vzácnych skoro realistických sci-fi. Watney nad dianím na Zemi a témami typu život, vesmír a vôbec dumá len minimálne. Namiesto toho koná. Tým, že príbeh neskĺza k filozofovaniu a nie je chudobný na akciu, by to bolo vlastne celkom svižné a ľahké čítanie, nebyť skutočnosti, že sa predsa len treba sústrediť, keď Watney vysvetľuje, čo, kam a prečo zapája, alebo čo s čím chemicky zreaguje. Oživuje to humorom, ktorý mnohí čitatelia hodnotia ako pozitívny a sympatický prvok – mojou šálkou kávy však akurát nie je. Obzvlášť spôsob Markovej komunikácie s ostatnými mi bol trochu protivný. Niekedy mi pripadal ako trápny pubertiak, ktorý sa vie normálne správať iba keď je osamote, ale v spoločnosti musí zo seba robiť šaška, alebo, úprimnejšie povedané, debila.

Kým prvá časť knihy prebiehala originálne, verne a vzdialene od známych filmov, v druhej polovici akoby si autor uvedomil, že realistickosť je síce fajn, ale Watneyho ňou nezachráni. Začnú sa v nej objavovať prvky trochu skĺzavajúce do klasického klišé amerických katastrofických sci-fi filmov. Aj napriek tomu však Marťana hodnotím ako celkom vydarený počin súčasnej sci-fi.

Paulus.1987
15.12.2017 4 z 5

Tato kniha, která začíná krásnou větou "Jsem v hajzlu.", by se dala krátce charakterizovat takto - Robinson Crusoe na Marsu. Jednoduché a zároveň geniální. Jinak řečeno se jedná o příběh astronauta, který je nucen s nedostatkem zásob přežít na planetě, na které nic neroste ani nežije, do té doby, než pro něj přiletí záchrana. Ano, popisy technických záležitostí knize trochu ubírají na čtivosti, ale dá se to zvládnout a navíc to čtenáře může donutit o těchto věcech přemýšlet, popřípadě si vyhledat dané pojmy na internetu a rozšiřovat si tak obzory. To také není na škodu. Navíc je vše vynahrazováno vtipnými průpovídkami hlavního hrdiny, takže dávám spíše 4,5 hvězdičky. Filmová verze rovněž velmi povedená.

BarboraZ
13.12.2017 5 z 5

Předposlední kniha do me čtenářské vyzvy. Některé pasáže byly dost odborné, ale diky nim jsem se něco nového dozvěděla. Postavu Marka si každý hned oblíbí, je inteligentni, vtipny a vždy si vi rady. Držela jsem mu s napětím palce až do konce. Kniha me rozesmála i dojala, určitě doporučuji přečíst.
,,Den jsem zahajil nicotným čajem. Nicotný čaj se vaří snadno. Nejdříve ohřejete vodu a pak do ni nepřidáte nic."

B4LU
13.12.2017 4 z 5

Půjdu tady lehce proti proudu. Marťan je dobrá kniha, o tom žádná. Čistá, kvalitní sci-fi s velkým důrazem na první část této zkratky se poslední dobou moc často nevidí. Je to čtivé, je to vtipné. První polovinou proletíte tak rychle, že si to uvědomíte, až ji máte za sebou.
Problém ale je, že pokud fyzikálním/chemickým pasážím zcela nerozumíte, pak se děj začne ve vašich očích víceméně stále opakovat a ztratí své počáteční tempo. Pro Hard SF fanoušky povinnost, pro ostatní smrtelníky příjemné počtení. V obou případech doporučuji.
Edit: čím víc o tom tak přemýšlím... tohle je jedna z mála knih, kde se mi víc líbí filmová adaptace. Opět: není to tím, že by kniha byla špatná, to ne. Film prostě jen ty mnohé technologické pasáže přemosťuje o něco záživněji.

Malíček
10.12.2017 4 z 5

Tahle kniha se mi četla dobře. Minimálně 4 hvězdičky si podle mě zaslouží za originalitu a nepředvídavost děje. Díky častým odborným výrazům jsem byla někdy zmatená, co že to tedy Mark Watney udělá nebo s čím bude pracovat, ale to mi ani náhodou nezkazilo dojem z celé knížky. A taky je to přeci jen moje mínus, že tomu nerozumím.
I když tento žánr nevyhledávám a běžně jej nečtu, jsem ráda, že se mi Marťan dostal do rukou. Hlavní hrdina mi byl velice sympatický a svým humorem mi zlepšil každý den, kdy jsem se mezi řádky ponořila.
Doporučila bych knihu hlavně pro milovníky vědy a technických oborů. Je skvělá pro dlouhý podzimní večer nebo časné ráno trávené ve vlaku cestou do školy.

Marekh
10.12.2017 4 z 5

Kniha se mi celkem líbila. Nejprve jsem viděl film, ale neviděl jsem ho od úplného počátku a až později jsem si půjčil knihu. Na této knize je zajímavé, že se zde vyskytuje hodně odborných popisů, což na jedné straně oceňuji, protože tento popis způsobuje, že se ještě více sžijeme s hlavním hrdinou a příběh pak působí uvěřitelněji. Z druhé strany to místy ubíralo na čtivosti, když čtenářům bylo všechno vysvětlováno do nejmenších podrobností.

OldřichHanton
06.12.2017 4 z 5

Podařená kombinace sci-fi z velmi blízké budoucnosti a robinsonády. Zapomenutý astronaut se snaží, za pomoci obrovské vynalézavosti, přežít na Marsu a následně se vrátit domů. Plusem určitě je, že jsem se nenásilnou formou dozvěděl spoustu věcí o Marsu a kosmonautice obecně. Mínusem možná jistá předvídatelnost, na Marsu se přece jen nemůže stát tolik havárií, které by vás okamžitě nezabily. I patosu by mohlo být o něco méně, je však často vyvažován humorem. Marťan je určitě zábavná a dobře napsaná knížka na klasické téma v originálním hávu, kterou stojí za to přečíst.

spackova.p
04.12.2017 5 z 5

Sci-fi mě nebaví, tuhle knihu jsem začala číst do čtenářské výzvy. Po několika stránkách jsem ji odložila, v mezičase přečetla Harry Pottera, ale pak jsem se k ní naštěstí vrátila a nakonec jsem nadšená. Nevěřila bych, že mě bude takto bavit :)

Gingerveru
30.11.2017 5 z 5

Super kniha, napínavá, bavila mě!

Allla9
28.11.2017 3 z 5

Asi ne ta správná knížka pro mě, ale dočetla jsem.

Boženka2
22.11.2017 5 z 5

Dávám pět hvězdiček, protože autor nemůže za to, že já chvílemi vůbec nevím, o čem je řeč. Tím mám na mysli technické údaje, výpočty, fyzikální a jiné veličiny. Příběh je moc hezký, přečetla jsem ho s chutí, asi se podívám i na film.

lakyh
21.11.2017 5 z 5

Naprosto skvela knizka plna jedinecneho humoru hlavniho hrdiny, ktery ctenare provazi od zacatku knizky az do konce a zaroven dokonale propojene s technickymi detaily, ktere pochopi prakticky kazdy. Jedna z nejlepsich knizek, rad si ji prectu znova!

Lemurka
16.11.2017 2 z 5

Nápad skvělý, bylo zajímavé si něco přečíst o Marsu, ale ... Kniha se mi nečetla úplně snadno, příliš mnoho technických popisů a chemie, které mě nebavily. Sotva jsem dočetla. Jak už tu párkrát zaznělo, jako příručka pro ztroskotání na Marsu kniha poslouží dobře.