Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4272 4272

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

85098211
10.11.2017 5 z 5

Za mne naprosto geniální! Poslouchala jsem jako audioknihu a byla jsem doslova unesená! Přes technické nepřesnosti se podle mého názoru čtenář přenese s lehkostí, protože příběh je nejen strhující a napínavý, ale hlavně humorný a lidsky dojímavý. Mark je sympatický do té míry, že se do něj zamilujete hned po první větě, kterou pronese :-). Marťan je prostě dechberoucí kniha pro všechny milovníky sci-fi a především silných příběhů. Jednoduše řečeno, je to kniha, která se hluboko zaryje nejen do paměti, ale i do srdce ;-).

negramota
09.11.2017 5 z 5

Na rozdíl od filmu, jenž byl feministicko-rasisticko-nacionalistickou agitkou, příjemně robinsonovské čtení, které rozeznívá v hloubi člověka ukrytou strunu touhy po troše osamění podobně jako Into the wild nebo prý třeba hemingwayovky. Protagonistovi jsem záviděl nejen samotu, ale i sebezáchovou motivovanou, tedy tu nejupřímnější, činorodost.

Pasáže ze Země nebo o komunikaci s ní mě obtěžovaly, protože tuto hezky vybudovanou intimitu bořily. Nadto hezká exkurze do trochy techniky, jíž nepovažuju za sci-fi, neb vychází z reálných a zanedlouho současných poznatků. Mimo to vtipně a odlehčeně napsaná.

RHorse
06.11.2017 4 z 5

K této knížce mě přivedl film a čtenářská výzva. Knížku jsem četla v angličtině, takže jsem občas některým techničtějším věcem nerozuměla, ale jinak se mi četla velmi dobře. Nejdřív jsem se obávala toho, že to bude rozvleklé, protože zpočátku mi to tak přišlo, ale nakonec se to rozjelo a bylo mi líto, že už příběh skončil, uvítala bych klidně dalších 200 stran. Doporučuji.

Mánička178
06.11.2017 4 z 5

Při čtení této knížky jsem si vzpomněla na dva hrdiny mého dětství - Robinsona a MacGyvera :D :D :D
Teď vážně - na to, že nejsem žádné sci-fi snad ani nikdy nečetla, ani jsem nikdy nechtěla být kosmonautkou, mě Marťan opravdu chytl a přelouskala jsem ho zvědavě/lačně za dva dny. Moc se mi líbilo, že i do tak "podělané" situace v jaké se Mark octnul vetkl autor humor - bylo to vážně inspirativní a zdálo se mi to neotřelé :)
Jinak - autor je Američan, takže je přirozené, že to z textu jde poznat... Jediné, co tomu "americkému" stylu chybělo, byla pořádná lovestory a sexy hrdinky v bikinách, co jedním kopnutím sejmou pět dvakrát tak velkých marťanů se superzbraněmi :D (samozřejmě ironie - jsem ráda, že to tímhle autor nepokazil ;-))
Takže díky knižní šifře za rozšíření obzorů :D

blindone
03.11.2017 2 z 5

Čte se to velmi dobře, ale přesně jak píše Frkotik....Amerika všude.

bara5465
23.10.2017

Tahle knížka mi toho hodně dala - naučila mě propočítávat, kolik času mi co zabere, a odměňovat se za tvrdou práci.

TheNorthFace
19.10.2017 5 z 5

Sci-fi nevyhledávám ale tohle šlo jedním dechem.

frkotik
16.10.2017 5 z 5

Neskutečně vtipný, spousta technických detailů, ale dalo se, když jsem si to nechal rozležet trochu v hlavě. A některé pasáže naprosto legendární, jak ze Země, tak z Marsu. Je z toto samozřejmě cítit, že autor je Amík, vlastenectví a hrdinství až za hrob, ale myslím, že u téhle knížky to tolik neruší.

mekkejla
16.10.2017 4 z 5

Nejdřív jsem viděla film,pak jsem si poslechla audio knihu. Oboje se mi líbilo. Knížka měla za mě lepší, méně překombinovaný a zdramatizovaný závěr. Palec nahoru za svěží a netrapný humor. Mark je třída :-)

kklepkaa
14.10.2017 5 z 5

Budu se opakovat, ale nesnáším sci-fi. Tohle ale bylo jiné. Tohle byl novodobý Robinson Crusoe akorát že na Marsu a mně to fakt sedlo. Kniha je psána především formou deníkových zápisů a má rychlý spád. Mark je skvělý vypravěč a bavily mě jeho nápady a jeho smysl pro humor i když se ho snažil Mars zabít. Množství těch technických věcí jsem sice moc nerozuměla, ale bylo to napsáno tak, že to vůbec neruší. Autor dokázal udržet po celou dobu vskutku napjatou atmosféru a to i když jsem viděla film.

,,Zábavný detail: přesně takhle zahynula posádka Apolla 1. Držte mi palce!"

Thebookman
13.10.2017 4 z 5

Prostě film je o sto procent lepší. Nevím proč, ale knížka je podle mne trochu nepovedená. Sice uznávám, že napsat tolik chemicko-technických postupů dalo zabrat. Když jsem se o této knížce dověděl, čekal jsem, že to bude bomba. Ale po přečtení jsem byl jaksi sklamán. Už jsem tu pár komentářů psal v minulosti, takže se nebudu opakovat. Prostě tam chybí začátek a konec. A to film má! :-)

DoDidDone
13.10.2017 3 z 5

Končím u strany 160, dál už nemůžu. :/
Méně než tři hvězdičky knize dát nechci, protože si s tím autor dal spoustu práce a sepsal vše velice detailně a smysluplně, ale na mě to vůbec nezapůsobilo. Za jedno jsem to nechápal, nebyl schopný knize věnovat jakoukoliv pozornost a žádné napětí jsem tam nenašel.
Možná první případ, kdy končím uprostřed četby, ale já si zkrátka nemyslím, že bych někdy skončil sám na Marsu, takže nějak nechápu ani smysl četby, když mi bylo už od začátku jasné, jak to skončí... Kdyby náhodou ano, kniha poslouží jako příručka a návod na přežití. ;)

Kačta
12.10.2017 5 z 5

Tohle se mi přesně trefilo do mého sci-fi vkusu. Napěrí a humor v jednom kompletním balíčku.

Manyna
08.10.2017 5 z 5

Sci-fi není zrovna žánr, který vyhledávám, ale tuhle knížku jsem si dala s chutí. Je totiž plná akce, napětí a výborného humoru. Marka si nešlo nezamilovat.

Thebookman
03.10.2017 4 z 5

Film je lepší. :-)

nycol
03.10.2017 5 z 5

Kniha je super, ani nevím, jestli chci vidět zfilmování :)

ewi
01.10.2017 5 z 5

krasny, dojimavy, napinavy, dobrodruzny i vtipny pribeh o nezlomnej ludskej voli, voli prezit... mozem len doporucit ...

deirdre
30.09.2017 5 z 5

No to bolo! Posledných dvadsať strán som ani nedýchala... Veľmi napínavé, ale aj poučné. Všetko vlastne už napísali viacerí komentátori nižšie. Takže: vrelo odporúčam!

Danago
26.09.2017 4 z 5

Mark Watney při výstupu na Mars málem zahynul. Nemá dost zásob na přežití než by pro něj mohla přiletět záchrana . Mark ovšem svým důvtipem a technickými dovednostmi se nevzdává . A snaží se přežít.
Příběh vypráví o lidské nezdolnosti a vynalézavosti. Je protkám spoustou humorných situací. Ja napínavý a zajímavý. Myslím, že tato kniha nadchne především muže. Mé tecnické myšlení občas něco nepobíralo.

Radovan_R
24.09.2017 5 z 5

Obvykle se snažím nejdříve přečíst knihu a pak jít na film, tentokrát to bylo naopak - netušil jsem že kniha existuje. Líbilo se mi oboje a řekl bych, že je to jedna z knih, která byla zfilmovaná dobře.
Úžasný příběh člověka, který se může spoléhat jen sám na sebe, přesto se nevzdává a udělá vše, co se dá, pro svoji záchranu. Má to spád, Mark si občas dělá vtipy sám ze sebe, prostě nemá to chybu. Kdo nečetl, ať lituje.