Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4271 4271

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

deedulka
21.06.2018 3 z 5

Občas jsem se ztrácela v technických popisech a fyzikálních zákonech. Mark byl hold kabrňák, pro kterého to byla brnkačka. :) Líbil se mi jeho břitký humor i ve vypjatých situacích. Celkový nápad se zapomenutým "marťánkem" byl originální a čtivý. Jsem zvědavá i na další knihy od autora.

evickakyticka
19.06.2018 3 z 5

Sci fi moc nevyhledávám. Ale Marťan mě zaujal, tak proč ho nezkusit. Rozhodně to není špatná kniha, to ne, ale pro mě je to takový průměr. Zpočátku se čtenář musí zorientovat v odborně-technických věcech, které se vážou k pobytu ve vesmíru a to od oprav Habu až po frakci kyslíku. Potom už jen čekáme, jestli se podaří dostat Marka domů. Fandili mu určitě všichni, ať už pro jeho schopnosti nebo vtipné komentáře. Každopádně nejsem uhranutá ani unesená.

Polinius
16.06.2018 2 z 5

Pokud v noci spíte s kalkulačkou, tak se vám to bude líbit.

cie
15.06.2018 5 z 5

Tak jsem se i přes obavy pustila do čtení a i když spousta věcí byla pro mě dost nepředstavitelná jako chemické a matematické výpočty, tak se mi to moc líbilo a napjatá jsem byla až do konce! A ten skvělý suchý humor si mě získal hned na začátku! Určitě přečtu další knihy od tohoto autora!

Bublinka.
15.06.2018 4 z 5

Tohle dobrodružství mě bavilo. Mark je fakt sympaťák, člověku musí prostě přirůst srdci, jak se se svým osudem pere s vtipem. Jasně, občas jsem absolutně nevěděla o čem se mluví a co se teda děje a proč, ale tak nějak vždy z toho vzešel pochopitelný výsledek, takže jsem se s tím nějak vyrovnala. Za mě fajn sci-fi oddechovka, kde chyběla dávka nadpřirozena a to bylo pro mojí materialistickou dušičku dost odpočinkové.

Rawen616
12.06.2018 4 z 5

Taková sympatická kniha, asi jako její hlavní hrdina. Ten si dokáže čtenáře získat jak vtipem, tak i svou houževnatostí a schopností nějak vykoumat zdánlivě neřešitelné problémy. Celé je to psané podobně jako byl psán Ready player one - je cítit, že to nenapsal žádný velký literát ale někdo, kdo do toho dal srdíčko a své znalosti(geekovské odkazy nechybí ani zde). Hrdinovi sice neustále něco nevychází ale celková pozitivní atmosféra vás nenechá na pochybách, že to vše, i přes napínavý závěr, dobře dopadne.
Ocenit musím i dvě poselství které z knihy vyznívají: 1.Shromažďujte znalosti - můžou vám zachránit život. 2.Kdyby lidstvo táhlo za jeden provaz, dokázalo by neskutečné věci.

Zelený_Drak
11.06.2018 3 z 5

Každá dekáda by měla mít svou knihu o výpravě na Mars. V roce kdy vyšel Marťan jsem zrovna četla Mars od Bovy z 92. roku. Pouhých 22 let stačilo k tomu, aby se sci-fi o Marsu posunula po té sci stránce o míle.

Marťan je vtipná kniha, která kombinuje příběh Robinsona a výzkum jiných planet, ale zatím bych ji podobně jako Mars neřadila mezi knihy, které chci číst víckrát. Rok 2034 let ukáže, jak moc je to nadčasový kousek.

Ze začátku mě kniha nadchla – Markova vynalézavost a odhodlání přežít jsou záviděníhodné. Nejvíc se mi líbila botanická část. Bohužel někde těsně před sklizní mě Marťan začal nudit a nudil mě až do velké výpravy. Už to prostě bylo moc dokola – malér a řešení, malér a řešení.

Layyen
10.06.2018 5 z 5

Mnohem lepší než filmové zpracování, napínavé.

Orechanda
08.06.2018 5 z 5

Naprosto úžasná kniha, už od první věty jsem se smála. Sedí mi styl psaní i humor, který nemá konkurenci. Opravdu doporučuji, kniha má stejný styl jako film.

Acamar
06.06.2018 4 z 5

Příjemná chytrá a lehká oddechovka v humorném kabátku, (byť trochu holywoodského střihu), ze které sálá obrovské nadšení a zápal autora, oslava lidského důvtipu a vynalézavosti, nezdolně optimistického přístupu a improvizace s lepicí páskou v hlavní roli, stejně jako víry v dobré konce...
Možná to není úplně uvěřitelné, ten sled neustálých nehod a jejich záplatování na Markově koleně (jako ostatně děj spousty knih), a možná byl konec - vzhledem k celkově pozitivnímu zjednodušenému duchu knihy - předvídatelný, ale vůbec mi to nebránilo na 3 dny úplně "vypadnout" střídavě na Mars, Hermes a štáb NASA, a číst každou volnou chvilku v napětí o další Markův osud.

Basta1912
01.06.2018 5 z 5

Panebože, tak tohle byla ale fantastická knížka!!!! Právě jsem dočetla a přestože se Vám může zdát, že knížka o chlápkovi, co zůstal víc než rok trčet na Marsu, musí být k smrti nudná, absolutně tomu tak není!!! Dávám plný počet hvězdiček s tím, že jsem tak dobrou knížku už hodně dlouho nečetla a to jsem knihovnice! Těším se na Artemis :)

JíraKrál
29.05.2018 5 z 5

Výborné. Moc se mně líbil film i kniha. J

nikola.ciprich
27.05.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetl jedním dechem, skvěle jsem se u ní bavil, a semtam se dozvěděl nějakou zajímavou technickou informaci.. za mě rozhodně doporučuji!

Timkim
25.05.2018 5 z 5

Knihu jsem cetl jiz pred rokem o Vanocich, vazne pecka. Dej od zacatku do konce. Nejprve jsem precetl knihu a az nasledne koukl na film. No svete div se, film kopiruje z 90% knihu. Nadseni. Jedine zklamani bylo, filmove prevraceni roweru. Nebylo zadne. Kniha predcila me ocekavani. Za me doporucuji NASA a SCIFI nadsencum.

11karina
20.05.2018 2 z 5

Očekávala jsem nevšední sci-fi a prokousávala jsem se desítkami stran nudných popisů technických řešení. Knihu jsem jako jednu z mála odložila. Film je mnohem lepší - většinou to bývá naopak. Za mne zklamání.

martina2704
18.05.2018 4 z 5

Mark je fakt skvělá postava. Tak skvělá, že jsem díky ní celou knížku dočetla. Můj problém totiž byl, že byla až moc technická - jasně, patří to k tomu, ale nějak jsem ty pasáže nedokázala uchopit. Posledních asi sto stránek mi přišlo dost pomalých - už bylo jasné, že se nejspíš Mark dopracuje tam, kam směřoval - jedinou otázkou zůstávalo, zda bude "happy end" či nikoli.
Každopádně oceňuji originalitu příběhu a autorovu schopnost vymyslet, jak by celá taková mise a její důsledky mohly vypadat.

Ookmalej
18.05.2018 5 z 5

Až na několik technických nepřesností je to naprosto fantastická a dech beroucí kniha. Napínavá od prvního do posledního slova. Je to ta kniha, kterou chcete mít ve své knihovně. Čistíte si zuby - čtete knihu, děláte si kafe - čtete knihu, jedete v tramvaji - čtete, přejedete zastávku - čtete, přecházíte ulici - čtete, vezou vás do nemocnice po srážce s cyklistou - stále čtete. Konečně americká sci-fi, která stála za to.

elenai
15.05.2018 4 z 5

Robinson Crusoe ve sci-fi hávu mě dostal. Mark Watney je fakt hustej týpek a při jeho hláškách jsem se musela smát nahlas. Ale KDYBY se někdy něco takového stalo, nemyslím si, že by daný člověk měl náladu takto vtipkovat. :) Klobouk dolů před Andym Weirem, kniha byla velmi promyšlená, obvzlášť to pěstování brambor. Třeba si z něj v budoucnu vezmou v NASA příklad.
Hodně mě ale při čtení brzdily technické věci a termíny. Musela jsem se na knihu opravdu hodně soustředit. Ten úplný konec si člověk ale musí domyslet. :)

FillaSFC
29.04.2018 4 z 5

Země: "Zajímalo by mě, co se mu právě teď honí hlavou."
Střih.
Mars: "Jak může Aquaman ovládat velryby? Jsou to přece savci!"

Musím souhlasit s ostatními – Marka Watneyho si zamilujete. U mě to nebyla zrovna láska na první pohled, prvních padesát stran bylo neuvěřitelně nezáživných, pořád dokola jen popis přeměny jednoho plynu na druhý a neustálé propočty, k dalšímu čtení jsem se musel vyloženě přemáhat. Pak se ale dějová linie dostala i na Zemi, čímž příběh dostal spád a už to fičelo jako po másle. V závěru dokonce zamrzelo, že už kniha končí. Takže mohu zahlásit – mise splněna. :-)

Alexxxka
28.04.2018 5 z 5

Vubec nejsem technický typ, přesto jsem se v těch technických věcech neztratila. A Mark je borec! Vždy jsme se těšila na to jakou dá hlášku :-D Na konci knihy jsem se nemohla přestat smát. Těším se na novou knihu Artemis