Marťan

Marťan
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408902/bmid_martan-ODw-408902.jpg 5 4270 4270

5. vydání. Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi... Mark Watney se jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Zdá se však, že bude také prvním člověkem, který tam zemře. Ztratil se v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jenže Mars mu přichystá nejedno překvapení...Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a stal se doslova hitem, robinzonádou 21. století. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott natočil úspěšnou adaptaci` s Mattem Damonem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Kalibr

The Martian , 2014

frantisek8863
09.03.2019 4 z 5

Jelikož jsem znal film, věděl jsem do čeho jdu. Jak tomu často bývá, kniha mi dala víc informací o tom co se právě děje a proč Mark dělá to či ono s podrobným vysvětlením i s jeho myšlenkovými pochody. Celá ta dlouhá trýzeň a boj o přežití se mi díky knize lépe chápaly, stejně jako podmínky a omezení na izolovaném Marsu a v habitatu . Trochu jsem se ztrácel v odborných detailech a při technologických postupech marsovského robinsona se zručností MacGyvera. Předpokládám, když autor vše podrobně rozebírá tak se musel hodně odborně připravovat na psaní knihy, aby ho kritici neroztrhali na kusy. Takže, skvělá práce s botanikou, matematickými výpočty, chemií, fyzikou, elektrotechnikou.... Příběh se mi zdál uvěřitelný a propracovaný. Postavu inteligentního, trpělivého a vtipného Marka si nejde neoblíbit.

Greenfingers
09.03.2019 5 z 5

Ve srovnání s filmem se mně kniha líbila více, ostatně jako ve většině případů, kdy filmovému zpracovaní předcházelo knižní. Nevím přesně v jakém poměru byla v románu namíchána věda a fikce, ale na mě to působilo docela hodnověrně. Uchvátil mě zejména způsob pěstování brambor.

Junne
08.03.2019 5 z 5

Výborná kniha. Sice nejsem technik, ale začínám uvažovat, že místo pajdáku půjdu studovat technickou. Nejvíc mě bavily konverzace mezi Marsem a Zemí.

Marsí5
06.03.2019 4 z 5

Super :-) Knížka se četla velice lehce, což mě překvapilo vzhledem k popisům různých funkčních problémů a jejich řešení (nejsem vůbec technický typ!). I přesto tyto části nebyly nudné a vysvětlené byly tak, že jsem je pochopila i já (jak moc to bylo přesné, posoudit nedokážu - strojaři, fyzici a botanici mi prominou ;-) ).
Hodně jsem se nasmála, konec skvěle gradoval, i když jsem ho znala už z filmu (dočítala jsem do půl jedné v noci! :-D ). Líbilo se mi, že je v knize ponecháno v podstatě logické vyřešení, žádné hrdinské činy a obětování se (za tohle mají filmaři body dolů - když si za závěr zvolili jedinou variantu, kterou aktéři okamžitě zamítli a zjevně byla v knize spíše pro humorné uvolnění napětí).
Příběh, zábava, napětí, zajímavé informace - vše v jednom, vřele doporučuji ;-)

Clara_C
06.03.2019 5 z 5

Skvělá kniha. Vesmírný trosečník. Botanik, co si umí poradit snad se vším. Proto holt nemůže do vesmíru létat každý. Perfektně napsané, závěr gradoval tak, až jsem si div nehryzala nehty. Mrknu i na film, ale knížka je nacpaná tolika událostmi, protkaná ironickými poznámkami nejen Marka, ale i lidí z NASA, že nečekám až tak emotivní zážitek. Jistě, bylo tam plno technických věcí, výpočty a tak, nicméně, nemusím být zrovna kosmonaut, abych nakonec pochopila, o co v danou chvíli Markovi šlo, ne? :)
" Náklady na mou záchranu musely dosáhnout stovek milionů dolarů. To všechno kvůli jednomu nešikovnému botanikovi. Proč tolik úsilí?.......Ve skutečnosti to však udělali proto, že v každém člověku je základní instinkt pomáhat druhým. ......Je to tak zásadně lidské, že to spojuje všechny kultury bez výjimky. Jistě, najdou se idioti, kterým je to jedno, ale lidí, kterým na druhých záleží, je daleko víc.
Paráda, ne? "
Určitě, Marku :)

m.zirhut
02.03.2019 4 z 5

(audiokniha) Tak tohle mě bavilo a vždy jsem se těšil na další poslech, ale přišlo mi, že je tam těch náhod někdy až nějak moc. Obzvlášt konec je až moc přitáhnutý za vlasy a napsaný tak trochu na efekt. Ale jinak to mělo spád a děj byl dost pestrý. Jinak mě překvapilo, kolik netechnicky zaměřených žen hodnotilo knihu (tady v komentářích) kladně.

moff
27.02.2019 5 z 5

Mark Watney, hlavní a dalo by se říct jediný hrdina, mě úplně pohltil. Kniha psaná formou deníku, nepostrádá humor ani napětí. Chvílemi jsem četl bez dechu a vše jsem s hlavním hrdinou nesmírně prožíval. Kniha mě prostě pohltila.
Pěkné téma a ještě lépe zpracované. Doporučuji a věřím, že se k Markovi a Mars ještě několikrát vrátím. 100%

el.peee
26.02.2019 4 z 5

Nevěděla jsem, co od knihy očekávat. Možná jsem si ji trochu i bála, jelikož "vesmírné sci-fi" zrovna nečtu. Pravdou je, že po prvních stránkách mi bylo jasné, že mě bude bavit. Je vtipně a čtivě napsaná, rozhodně zaujme i jiné čtenáře, než jen fanoušky sci-fi.
Nakonec hvězdičku strhávám za to, že kniha (autor) se snažil stále Markovi škodit. Trochu mi vadilo, že ve chvíli, kdy se vše vyřešilo, tak bum - a znovu. Jak v akčním filmu, kde se vše stihne vteřinu před vybuchnutím bomby. Nicméně i přesto mohu knihu rozhodně doporučit.

klaudi.a
26.02.2019 1 z 5

Som jediná, ktorá marťana nezvláda? Priznávam sa, že túto knihu jednoducho nedokážem dočítať. Najhoršie na tom je, že ja by som aj rada, ale nemôžem si pomôcť, neviem sa preniesť cez všetky tie zdĺhavé a detailné technické popisy. Knihu som začala čítať dva krát. Prvý krát pred zhliadnutím filmu. Neskôr som videla film, ktorý ma bavil a preto som sa s radosťou opäť pustila do knihy s nádejou, že keď už mám vizuálnu predstavu všetkých tých technických postupov, tak si mi to bude jednoduchšie čítať. Omyl. Druhý krát som síce zvládla viac, ale zas som to vzdala. Mrzí ma to jedine z toho dôvodu, že by som Marka rada lepšie "spoznala" a nechala aj na seba preniesť časť jeho húževnatosti a schopnosti nevzdať sa aj keď sa situácia zdá bezvýchodisková. Čo už.

jituz
22.02.2019 5 z 5

Nedávno jsem hledala knížku u které bych se zasmála. Aristokratky a Analfabetky nejsou moje krevní skupina. A ted' najednou omylem čtu Mart'ana a směju se skoro pořád. Jak někdo může být celý život táák optimistický. Závidím. A myslíte, že všichni astronauti musí být táák chytří? Já se pasáže s chemií a fyzikou nesnažila ani pochopit a trošku je přeskakovala. Pro mě by tam mohlo být víc kapitol z NASA, nebo i z Hermesu, ale jsem spokokojená i za Marka na třista stránkách:)

korals
21.02.2019 3 z 5

Po shlednuti filmu jsem musela dat i knihu . Nezklamala a uz se tesim na dalsi knihy tohoto autora .

Gindolfin
18.02.2019 2 z 5

Asi byla chyba vidět film a číst knihu až poté. Nepřišlo mi to vůbec napínavé. Ale i tak jsem to dočetl. Kniha je vtipná a hrdinové se chovají mile. Ale kniha Artemis mne nadchla o hodně více.

malagreta
17.02.2019 5 z 5

Po hodně dobré Gravitaci se mi nějak zastesklo p MW, Marťan je nej! Než si ho znovu přečtu, vezmu zavděk audioknihou :-)

Raada
08.02.2019 5 z 5

Kniha mě velmi mile překvapila. Není to žánr, který by mi byl blízký, přesto jsem se zaujetím knihu přečetla a ráda doporučím i dále.

Jenette
07.02.2019 5 z 5

Ohromně optimistická kniha. Doporučuju k přečtení každému ve chvíli, kdy má pocit, že se mu nic nedaří. Hrdina poráží všechny nesnáze pomocí vynalézavosti, naděje, humoru a nezdolného optimismu. Ačkoli to není humoristický román, místy jsem se smála i nahlas. Velmi příjemné a dobře odsýpající čtení.

vpadysak
03.02.2019 4 z 5

Podtitul tejto knihy by mal byt: Domáci kutil na Marse :-)
Hlavný hrdina sa nad všetkým najskôr zamyslí a so všetkým si hravo poradí.
Kniha je síce zábavnejšia ako film, ale až príliš bezstarostná a ja som ani na minútu nepochyboval, že to náš "Mek Gajver" na koniec dá. Ak by som uviazol na Marse, chcem mat túto knihu pri sebe :-)

ZuzikBubu
30.01.2019 5 z 5

Jedná se o neuvěřitelně svižné čtení, čemuž pomáhají mnohdy velice krátké kapitoly. Autor si mě naprosto získal tím, jak mě vcucnul do děje. Nejspíš je to dáno opravdu krátkými popisy prostředí a postav, takže žádná zdržovačka. Dále jsou tu moc hezky pro lajky rozepsané krátké technické pasáže s rozebráním různých fyzikálních jevů atp. Hlavní postavě nejde nefandit. Třešničkou díla byl pro mě úžasný smysl pro humor!
Za mě jednoznačně skvělé dobrodružství, obrovská dávka vtipu, rychle ubíhající děj bez dlouhých nudných popisných částí... + opravdu hodně chválím i za různorodost kapitol, myšleno čtení z pohledu hlavního hrdiny Marka, různých zaměstnanců NASA či předmětů/věcí/Marsu..

vlkodlaq
27.01.2019 5 z 5

Nejprve jsem viděl film, až pak mě zaujala kniha, která příběh doplňuje o řadu zajímavých detailů, nicméně film dodržuje knižní předlohu poměrně přesně, žádné velké překvapení se nekoná. Čtení je to poměrně poutavé, spád svižný, některé technické části sice neodpovídají skutečnosti, nicméně to nijak nekazí celkový dojem a většina čtenářů si toho ani nevšimne.

BlazingHeart
26.01.2019 5 z 5

Ze začátku jsem se lekla, co jsem si to vybrala, jelikož kniha obsahuje celkem dost odbornějších popisů (a já a přírodní vědy zrovna velcí přátelé nejsme), ale po chvíli jsem se do příběhu ponořila a nemohla jsem se odtrhnout! Čekala jsem, že celou knihu budu propadat beznaději, ale Markův úžasný humor mě bavil a hodněkrát rozesmál.
Nejsem sice fanoušek sci-fi a vesmíru, tohle mě ale oslovilo a rozhodně knihu doporučuji. Uvěřitelné sci-fi, humor a nezdolná touha přežít... Za mě 5*, nejde jinak.

Fazolecek
23.01.2019 4 z 5

Mé první scifi a celkem se dalo. Co mi v knize vadilo, byly zdlouhavé technické popisy. Děj je napínavý, takže když jsem proletěla technické záležitosti, můžu hodnotit jako super =) Na chvíli se zase vrátím k thrilerům než sáhnu znovu po scifi.