Mráz

Mráz
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272976/bmid_mraz-GEI-272976.jpg 4 3049 3049

Martin Servaz série

Vražedné šílenství uprostřed francouzských Pyrenejí! Saint-Martin-de-Comminges je malé městečko ve francouzských Pyrenejích, kde jsou zimy kruté a kde se nikdy nic moc neděje. Až dokud pracovníci vodní elektrárny nenajdou jednoho zimního dopoledne mrtvolu koně bez hlavy, částečně staženou z kůže, zavěšenou na nosném stožáru lanovky, která je jedinou přístupovou cestou na toto místo. Není to obyčejný kůň – patří totiž místnímu magnátovi Ericu Lombardovi. Martin Servaz, čtyřicetiletý velitel regionální kriminální jednotky v Toulouse, je naštvaný, že byl odvolán z vyšetřování brutální vraždy bezdomovce, aby se ujal tohoto nejpodivnějšího případu své kariéry. Ve stejnou dobu přijíždí do nedalekého Wargnierova institutu, jež se specializuje na mimořádně nebezpečné a duševně choré vrahy, psycholožka Diane Bergová, která postupně zjišťuje, že ředitel ústavu využívá neortodoxní metody. Detektiv Servaz na mrtvole koně brzy identifikuje DNA, která patří jednomu z chovanců Wargnierova institutu. Ústav je ale tak zabezpečen, že není možné, aby se někdo z chovanců mohl dostat ven. A za několik dní je nalezeno první mrtvé lidské tělo. Martin Servaz s kolegyní Irene Zieglerovou musí využít všech svých schoností k vyřeření děsivého tajemství… Vynikající kombinace série skutečně strašidelných zločinů, mrazivé atmosféry a houževnatého policisty dělá z této knihy napínavé čtení, během kterého budete až do konce hádat, kdo je vrah. - vítěz prestižní Crime Novel Prize v Cognac v roce 2012 - nominace na Elle Reader´s Prize - dle hodnocení The Sunday Times jeden z 50 nejlepších thrillerů z celého světa za posledních pět let... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , XYZ (ČR)

Glacé , 2011

zlinissi
29.07.2018 3 z 5

Moje první setkání s francouzskou detektivkou. První část zápletky s koněm se mi hodne vlekla, ve druhé části se kniha velice slibně rozjela, ale ten konec byl za mne už překombinovaný a těžko uvěřitelný.

alkena
29.07.2018 5 z 5

Moje první setkání s tímto autorem a rozhodně ne poslední. Při čtení knihy mi běhal mráz po zádech, chvílemi jsem se opravdu i bála o jednotlivé hrdiny. Líbí se mi, že i když jsem začala tušit, jak by to mohlo být, objevily se nové skutečnosti a všechno bylo najednou jinak. A o pár stran dál znovu. Prostě napětí až do poslední chvíle.

Lavender756
24.07.2018 4 z 5

Za mě velice dobré čtení. Z mého pohledu se styl vyprávění podoba Frenchové, což je moje oblíbená autorka,nebo něco málo z Cormorana Strika,a tak i Mráz zabodoval. Vedlejší dějové linky postav velice vítám i popis prostředí mi přišel v rozumné míře. Všimla jsek si, že pole hodnotitelů je poměrně rozdvojené, převažuje velice dobré nebo naopak horší hodnocení... Myslím, že čtenáře Poirota apod., nebo třeba kratičkých thrillerů\detektivek typu Manželé odvedle, se takovéto knihy asi příliš líbit nebudou.

Elisek15s
19.07.2018 5 z 5

Nejlepši dil

broskev28
19.07.2018 3 z 5

Od jisté doby mám averzi vůči "orazítkovaným " světovým bestsellerům - jak mě upozornil můj kamarád angličtinář, bestseller nic nevypovídá o kvalitě knihy, pouze o její prodejnosti, tak mysli, káčo pitomá! Takže jsem vůbec neplánovala číst tohle monstrum, leč stalo se - co chcete, vždyť jsou prázdniny!
A jelikož jsem líná psát, beru za svůj komentář Braenn (omlouvám se autorce a děkuju za pochopení). Ta asi nejlépe vystihla mé výhrady a pocity při čtení. A teď je to na vás, tak jen do toho!

Blančitos
13.07.2018 3 z 5

Ve 3/4 knihy jsem byla v pokušení dát 4*, ale bohužel, začalo mě štvát, že si každý hrál na detektiva a staly se tam věci, díky kterým mi málem vypadly oči z důlků. Lepší 3*, neboť Mráz vůbec nebyl špatným thrillerem, ačkoliv jsem jej čekala poněkud akčnější. :)

bezzink
04.07.2018 2 z 5

Tak vazeni, po 3,5 mesicich mam docteno. Uz to samo o sobe rika, ze to zrovna ctive nebylo. Prirovnala bych toto dilo ke rceni ''Stokrat nic umorilo osla''. Nejvetsi fail knihy byl samozrejme nelogicky dej a nedovysvetleni nekolika momentu v knize. Dalsim rusivym elementem byla osoba pana Servaze. SPOILER: Ac si myslim, ze ty jeho uzkosti a poceni atd mohli byt tak trochu i vedlejsim ucinkem te drogy co mu davkoval soudce, stejne tam techto emoci bylo zkratka too much. Nekteri tu pisete, ze to ukazuje jeho lidskost. Za me to ukazuje jeho citlivost, coz samozrejme neni vubec spatna vlastnost, ale tak trochu se nehodi do kramu, pokud mate byt ostrilenym policistou. Nepotrebuju zrovna Jamese Bonda, ale klidne by stacil zivotem oslehany tvrdak jako treba Robert Hunter nebo takovy Poirot ci Maigret jakozto dedukcni mistri s chladnym pohledem na vec. Obavam se, ze po druhem dilu uz nesahnu.
Update: Pokud tu nekteri pisete, ze Minier dokazal krasne popsat mraz a celkovou atmosferu krajiny, zkuste si precist Petera Maye a jeho serii Ostrov Lewis. ;)

darbujan8924
03.07.2018 5 z 5

Než se to rozjede,pro mě trochu nuda,ale pak....
za 3 dny jsem dočítal epilog. Ten doporučuji ,taky přečíst. Je tam hodně vysvětlení k ději.
Jsem zvědavý na seriál ,co frantíci podle této knihy natočili

krži
28.06.2018 4 z 5

Až na ten přestřelenej konec to vlastně nebylo vůbec špatný. Vadilo mi tam pár nelogičností, respektive ,školáckých" chyb, ale to je možná jen moje pracovní deformace. Uvidíme, co dvojka :)

Summer7
27.06.2018 5 z 5

Knihu jsem cetla na dvakrat, poprve me zrovna 2x nenadchla ta zapletka s konem a trosku se mi to tahlo ten dej.. Pak mi nekolik znamych reklo, ze kniha je vyborna a ja se k ni vratila a uz nemohla odtrhnout. Rozhodne skvele prostredi, uz jen z toho popisu a predstave mi behal mraz po zadech. Dalsi plus za paradne a desive vykresleny ustav. Trosku me zklamalo, ze Diana a Martin se spojily az tak pozde. Cekala jsem, ze kniha bude zalozena na jejich spolupraci uz od zacatku. Konec me nekolikrat prekvapil, i kdyz me hned na zacatku napadlo, kdo je vrahem. Prvni setkani s autorem a urcite ne posledni. Byt nejsem fanda knizek co maji vice jak 400 stran, tady mi to nevadilo.

sue_partymix
24.06.2018 4 z 5

Pro mne neurazi-nenadchne. Z toho, co je dnes na vyber lepsi prumer.

MortRainey
20.06.2018 4 z 5

Po britských Dívkách, ve vlaku i ledu, i americké Zmizelé, potvrzeno, francouzská detektivka nezemřela;-) Minierova domovina, která dala světu legendu jménem Maigret, televizního Moulina a filmové kriminálky s Delonem a Belmondem, zrodila díky jeho peru další - Martina Servaze! Kdyby to šlo, tak 4 a půl hvězdičky, ne 5 za nuance v detailu a jistou otevřenost v příběhu, jinak skvělý překlad velkého frankofila Jiřího Žáka. Těším se na další Servazův případ coby jeho nový fanoušek!;-)
PS. Jeden z důvodů, proč jsem začal drsný příběh (drsnost s vkusem co do krve i naturality;-) z francouzských Pyrenejí číst, byl můj oblíbený film s Jeanem Reno a Vincentem Casselem - Purpurové řeky - žádný spoiler, ale kdo viděl, u knihy pochopí:-)

martina.culik
18.06.2018 4 z 5

První seznámení s autorem a rozhodně mohu říci, že si od něj ještě nějakou knihu ráda přečtu.
Pro mě je vyšetřovatel sympaťák (některé jeho nedokonalosti mu dodaly na reálnosti).
Příběh byl zasazen do zajímavého, osamělého a mrazivého prostředí, které dobře korespondovalo s dějem.
Podle mě kniha určitě stojí za přečtení. 600 stran jsem zhltla během pár dní.

Balci007
17.06.2018 5 z 5

Po přečtení dalších dvou dílů se vracím k hodnocení prvního a musím přidat hvězdíčku, protože se mi zdá o malinko lepší než pokračování (Noc mě ještě čeká). Napínavý příběh, tajemství z minulosti, musím se však přidat k ostataním - počet stran je zbytečně vysoký,

twiggynka
15.06.2018 5 z 5

Kniha byla skvělá, příběh napínavý, dobře se četla, i když se nedá říct, že by mě v příběhu něco šokovalo, stejně jsem si čtení moc užila......jediné co bych mohla vytknout je, že zbytečně moc omáčky... Kdyby měla kniha 400 stran, myslím že by jí to na kvalitě neubralo! Ale jde vidět, že se v tom Bernard Minier vyžívá... všechny jeho knihy jsou na tom s počtem stran podobně! :-D

sassenkka
13.06.2018 2 z 5

Pro mě byl Mráz trošku trápení. Z 620 stran by se mohlo s klidem udělat 300-350. Autor se šíleně rozepsal a myslím si, že některé části v knize nutně být nemusely, zbytečně příběh natahovaly a chvílema mi ani nedávaly moc smysl.
Ten příběh byl vlastně fajn, napětí tam bylo a zajímalo mě, jak to skončí. Ale rozhodně to nebylo vyprávění na 620 stran, to prostě ne. Čtivé to bylo, chvílema teda míň, chvílema víc. Když jsem to dočetla, byla jsem i spokojená, líbilo se mi to, byla tam nějaká akce a některé postavy jsem si i celkem oblíbila.
Nakonec ale dávám dvě hvězdičky. Dvě a půl. Prostě mi to tak úplně nesedlo. Není to nejzdařilejší detektivka, kterou jsem kdy četla. Nevím, jestli dám autorovi ještě šanci...

beruska
09.06.2018 5 z 5

Děsivá atmosféra zasněžených Pyrenejí, hrozivé a kruté vraždy, z toho jsem měla mráz po zádech.... A když knihu čtete v noci, všechen ten strach se ještě násobí....
Z knihy jsem měla obavy, je to přece jen bichle o 624 stranách, ale musím říct, že se panu autorovi opravdu povedla. Je propracovaná a strašidelná atmosféra na Vás dýchá z každé stránky. Vůbec neváhám a moc ráda dávám 5* :-) :-) ...

Eeli
28.05.2018 3 z 5

Kvalitní detektivka s neotřelým námětem, skvěle vykreslenou atmosférou a s uvěřitelnými postavami v čele s úplně normálním, lidským vyšetřovatelem. Napínavé, čtivé, mrazivé :)

ZuzaZam
18.05.2018 2 z 5

Asi tak do tří čtvrtin jsem měla problém se do knížky začíst.. Konec už gradoval o trochu více..
Každopádně pořád nevím, jestli se mi líbi postava Martina, věčně má z něčeho strach..

Abikk
17.05.2018 5 z 5

Skvělá detektivka. S velkým sebezapřením jsem se do ní pustila, protože knihy, které mají přes 600 stran, mě odrazují. Nepřijde mi, že by v ní bylo něco navíc a zhltla jsem jí celkem rychle. Naopak jsem už v půlce byla kousek od toho psát komentář, jak jsem byla nadšená. Napínavé až do konce. Doporučuji a těším se na druhý díl s Martinem Servazem.