Mráz

Mráz
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272976/bmid_mraz-GEI-272976.jpg 4 3048 3048

Martin Servaz série

Vražedné šílenství uprostřed francouzských Pyrenejí! Saint-Martin-de-Comminges je malé městečko ve francouzských Pyrenejích, kde jsou zimy kruté a kde se nikdy nic moc neděje. Až dokud pracovníci vodní elektrárny nenajdou jednoho zimního dopoledne mrtvolu koně bez hlavy, částečně staženou z kůže, zavěšenou na nosném stožáru lanovky, která je jedinou přístupovou cestou na toto místo. Není to obyčejný kůň – patří totiž místnímu magnátovi Ericu Lombardovi. Martin Servaz, čtyřicetiletý velitel regionální kriminální jednotky v Toulouse, je naštvaný, že byl odvolán z vyšetřování brutální vraždy bezdomovce, aby se ujal tohoto nejpodivnějšího případu své kariéry. Ve stejnou dobu přijíždí do nedalekého Wargnierova institutu, jež se specializuje na mimořádně nebezpečné a duševně choré vrahy, psycholožka Diane Bergová, která postupně zjišťuje, že ředitel ústavu využívá neortodoxní metody. Detektiv Servaz na mrtvole koně brzy identifikuje DNA, která patří jednomu z chovanců Wargnierova institutu. Ústav je ale tak zabezpečen, že není možné, aby se někdo z chovanců mohl dostat ven. A za několik dní je nalezeno první mrtvé lidské tělo. Martin Servaz s kolegyní Irene Zieglerovou musí využít všech svých schoností k vyřeření děsivého tajemství… Vynikající kombinace série skutečně strašidelných zločinů, mrazivé atmosféry a houževnatého policisty dělá z této knihy napínavé čtení, během kterého budete až do konce hádat, kdo je vrah. - vítěz prestižní Crime Novel Prize v Cognac v roce 2012 - nominace na Elle Reader´s Prize - dle hodnocení The Sunday Times jeden z 50 nejlepších thrillerů z celého světa za posledních pět let... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , XYZ (ČR)

Glacé , 2011

kara
21.02.2019 3 z 5

Pro mě patří kniha do kategorie - nenadchne, ale neurazí. Znovu ji číst ale už rozhodně nebudu. Připadala mi zbytečně překombinovaná.

Mišulenka
21.02.2019 4 z 5

Příjemně napínavá detektivka. Neurazila, nenadchla a líbila se mi.

Raďas75
19.02.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem za pár dní

rekon
12.02.2019 5 z 5

Za mě super detektivka, vůbec mi nevadil počet stránek, dokonce jsem upustila od svých oblíbených filmů v televizi a raději četla. Krásně popsaný děj, jako bych to viděla před očima. Doporučuji!!!

Vratik_87
05.02.2019 5 z 5

Skvělá kniha, ano jsou i lepší, ale některé komentáře nechápu, asi jsem na odlišné intelektuální úrovni. Nejsem žádný nadčlověk, nevyučuju literatu (grammar nazi), ani super kritik, čtu knihu, abych se odreagoval, vžil se do příběhu, tento typ knížek mám rád. Rád bych viděl lidi, co to hodnotí tak kriticky :D (to bych se asi teprve zasmál). Jestli máte rádi, pomalejší děj, rozjezd, zamotaný děj, tak jste vybrali správně.

koki.veru
02.02.2019 5 z 5

Moc pěkná a povedená knížka. Až skoro do konce jsem netušila, kdo zatím stojí, neustále jsem podezírala všechny postavy a až na konci zjistila, kdo za tím vším je. Napínavý příběh a určitě si brzy přečtu další díl :)

Vanischka
29.01.2019 2 z 5

Přátelé, tak já nevím.
Kdyby měla kniha o takových 200/250 stran méně, kdyby nebyli během příběhu podezřelými všichni, včetně zahradníka, pošťáka a dojičky z místního JZD, kdyby nebyl děj tak žalostně překombinovaný, napsala bych... Nenapsala bych nic, jelikož na kdyby se prostě nehraje.
Dočítat detektivku s přáním, ať už to, prosím, skončí, je špatně.

tomvall
28.01.2019 odpad!

Smutné je, že se člověk jen velmi málo může řídit hodnocením na těchto stránkách. Já chápu lidi, že máte rádi knihy, ale jak může tahle zoufalá slátanina mít 85%, to nikdy nepochopím.
Rozumím tomu, že co čtenář, to jiný vkus, chutě a tak dále, ale tohle je objektivně ubohá kniha v každém smyslu.
Minier se chtěl svézt na vlně obliby severských thrillerů, ale protože je neschopný spisovatel, dopadlo to, jak dopadlo. Což ovšem stále nevysvětluje bodové hodnocení na databázi. To stačí, aby vydavatel dal na obal knihy štempl Světový bestseller a většina čtenárů automaticky přihazuje hvězdičky?
Nebudu se tu nějak více rozepisovat o tunách nesmyslů, nelogičností, stovkách zbytečných vět, které nijak nesouvisí s dějem a ani ho nikam neposouvají a ani o samotných postavách, neboť to už zde učinili jiní, kteří hodnotili obvykle dvěma hvězdami a méně. Co zmínit musím, je úroveň autorova psaní. Pan spisovatel užívá neobratných formulací, opakuje stejné fráze, téměř veškeré pocity hlavní postavy vyjadřuje slovním spojením "Servaz cítil že..." a "Servaz cítil jak...", naprosto nezvládá budovat napětí, zato vkládá do mysli hlavnímu hrdinovi rádoby hluboce existenciální myšlenky. Místy ve mně jeho snaha působit filozoficky budila nechtěný smích.
Servaz se například v jisté části příběhu zahledí do dáli a myslí na "oběti, které nikdy nenašli, na vrahy své matky, na války a revoluce a na svět, jenž vyčerpal všechny zdroje, včetně milosrdenství a vykoupení."
Jindy sedne do auta za deště a "kmitání stěračů se proměnilo v ozvěnu jeho srdce."
Tomu se nejde než zoufale zasmát. Kdyby se Minier nesnažil působit jako autor díla, které má nesmírnou hloubku a raději se věnoval postavám, příběhu a budování napětí, mohlo to dopadnout lépe. I když i tak pochybuji. Podle všeho to prostě není dobrý spisovatel.
A jako špatný vtip působí výňatek z recenze z MF Dnes na obálce knihy: "Děsivá detektivka, za kterou by se nemusel stydět ani Stephen King."
WTF?!!? King na rozdíl od Miniera má dar slova. Tak bych prosil recenzenta z Mladé Fronty, aby neurážel pana Kinga podobně nesmyslným hodnocením.

Původně jsem zamýšlel dát knize jednu hvězdičku za nechtěné pobavení, ale když vidím ta procenta, jsem nucen dát odpad!

martousek
04.01.2019 5 z 5

V tuto chvíli přidávám tohoto autora mezi své oblíbence. Nejprve jsem se zalekla množství stran, které kniha má, ale na kvalitě jí to (aspoň za mě) určitě neubralo. Děj byl napínavý, měl spád a vzájemné propojení postav/příběhů jí dodalo na dramatičnosti. Popisy prostředí mě neskutečně vtáhli do děje, ty zasněžené vrcholky jsem si živě dokázala představit.

Awča
03.01.2019 4 z 5

Mám rozporuplné pocity.
Téma je atraktivní. Začátek se trošku táhne. Pak kniha nabere tempo, aby ho občas ztrácela v jisté překombinovanosti. Trošku mě udivoval místy zvláštní překlad (nebo to byla autorova slabší chvilka). Ale přesto všechno jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Závěr byl akční, trošku méně uveřitelný, ale bavil mě. Odhalení pachatele/pachatelky/pachatelů (ať nespoileruji) mi nepřineslo úplně jasné vysvětlení, jak přesně byly činy spáchány. Chtěla jsem dát o * méně, ale vzhledem k tomu, že jsem knuhu zhltla za 2 dny a jdu hned na další díl, by to nebylo spravedlivé.

elena2054
27.12.2018 5 z 5

Tak jsem si pořídila všechny knihy a po Zkurveným příběhu a Kruhu jsem si přečetla první knihu Mráz.
Skvělá detektivka i thriller.
Jenže toto čtení prokládám sérii Jo Nesbø (mimochodem oba detektivové jsou ve znamení Kozoroha , takže mě i napadlo opisování, takže srovnávám.
Už jsem přečetla i Tmu, ale víc mě to táhne k HH. Možná je to tím, že HH má více šancí (více pokračování ). ; )

ferenc_had
26.12.2018 5 z 5

Nádherně napsané až do poslední čtvrtiny jsem nedokázal odhadnout viníka. Hurá na další díl.

Mindy
30.11.2018 4 z 5

Líbilo se mi to. Dobrá volba prostředí, sympatický policajt, příběh není úplně ukončený, tak uvidíme, jak to bude navazovat v dalším díle.

Disease
29.11.2018 3 z 5

Navzdory mnohomluvnosti, brakovým rekvizitám a podivnému překladu ("indický rock" je jen špička ledovce) se to dalo vcelku dobře číst. Další díly si ale odpustím.

Opatov
26.11.2018 5 z 5

Vysetrovani vrazdy kone je necekany zacatek, ale myslim, ze se jedna o jednu z nejlepsich detektivnich serii poslednich let. Postava detektiva a jeho kolegyne se skvele doplnuji, proste dva jedinci, kteri se krome vysetrovani potykaji kazdy s vlastnim osobnim problemem. Promyslene, spletite vztahy a motiv vraha, ktery se msti za davnou minulost. Miniera ctu moc rada a opravdu mi behal mraz po zadech.

SvataDala
25.11.2018 2 z 5

Nevím, do jaké míry hrálo roli moje osobní rozpoložení, ale dobré dvě třetiny knihy se mi velmi těžko udržovala pozornost. Měla jsem dojem, že se děj posouvá dost pomalu. Jednotlivé motivy se mi líbily, ale velkou část knihy mi nějak nehrály dohromady. Malé zklamání možná souviselo také s tím, že prvotní motiv k vraždění je poslední dobou tematicky zpracovaný ve velkém množství detektivek. I tak ale další Minierovy knihy určitě zkusím.

dezorientovana
25.11.2018 5 z 5

Ze začátku jsem knihu chtěla jen dočíst a mít to za sebou. Po čase jsem se do děje vžila, kniha mě začala hrozně bavit a zajímalo mě, jak dopadnou jednotlivé dějové linie. Oceňuji občas překvapivé zvraty, které se zdají tak jednoznačné.

Kocourek
20.11.2018 5 z 5

Sice pozdě, ale přece jsem se dostala k tomuto autorovi. Zprvu jsem ho chtěla odložit, ale pak se to rozjelo a těžko jsem se od čtení odtrhávala. Už mám přichystané i ostatní díly ......

Trolice
20.11.2018 3 z 5

Tato série mi byla doporučena jako skvělé čtení. Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, potom mě to začalo bavit, ale byly chvíle, kdy jsem myslela na něco jiného a něž na děj. Druhý díl odložím na později.

Elice
19.11.2018 5 z 5

Kniha byla pro mě zpočátku spíš jako průměrná detektivka se zajímavými motivy, ale v polovině knihy se to změnilo. Kniha začala být velice napínavá a upoutala veškerou mou pozornost až do úplného konce. Knihu jsem poté četla jedním dechem a konec mě velice překvapil. Po dočtení knihy jsem si hned objednala další autorovu knihu a nemohu se dočkat, až si jí přečtu.