Mé nejhezčí vzpomínky
Françoise Sagan (p)
Deset vzpomínek, které se autorce vybavují jako to nejzajímavější co v života zažila.
Literatura světová Biografie a memoáry Příběhy
Vydáno: 1990 , Československý spisovatelOriginální název:
Avec mon meilleur souvenir, 1984
více info...
Přidat komentář
Impresionisticke vzpominky na lidi, mista a cinnosti, ktere mela autorka rada. Cekala jsem hlubsi ponor do tematu, takze peo me velke zklamani
Knihou Máte rada Brahmsa som sa naladila na Saganovej nôtu a požičala som si z knižnice Mé nejhezčí vzpomínky. Ale... len som si pokazila chuť. Škoda, tešila som sa.
Autorka si vybrala to ze svého života, co považuje za nejzajímavější a podala o tom ve svých vzpomínkách zprávu, která lidsky hřeje a dobře se čte.
15.4.2014
Připojím zde dodatek, který jsem si přečetl ve studii o autorčině závěru života. Není to hezké čtení, ale bohužel "lidské". Dožívala ve svém příbytku, trpěla nedostatkem peněz, závislostí na alkoholu. Stranila se už lidí, už si s nimi neměla co říct. Byla dost podrážděná, a těžko se snášela s kdekým.
Ale na druhou stranu jak název napovídá, tak svou knihu sestavila z toho nejhezčího, co ji v životě potkalo. A napsala ji, podle stylu knihy, ještě ve velmi dobré náladě.
Štítky knihy
francouzská literatura vzpomínky
Část díla
- Billie Holidayová 1984
- Četba 1984
- Divadlo 1984
- Hra 1984
- Listy lásky Jeanu-Paulu Sartrovi 1984
Autorovy další knížky
1966 | Dobrý deň smútok |
1990 | Mé nejhezčí vzpomínky |
2002 | Dva romány o lásce: Za měsíc, za rok / Dobrý den, smutku |
1970 | Tři romány o lásce |
1987 | Hedvábné oči |
Stačilo mi pár stránek čtení, aby mi bylo jasné, že Françoise Sagan není „ženou podle mého srdce“. Její radosti a vášně nejsou radostmi a vášněmi mými – pokud bych měl žít Françoisin život, s jejími večírky a impulsivními rozhodnutími, bylo by to pro mě za trest a ne za odměnu :-) Nejvýrazněji jsem si to uvědomil, když jsem narazil na větu, kde Françoise píše, že „jsme se seznamovali s cizími lidmi a ve třech minutách se stávali jejich nejlepšími přáteli, i když jsme věděli, že na ně pak stejně tak rychle úplně zapomeneme“ - ne, tohle není můj svět a rozhodně nechci, aby takhle někdy v budoucnu můj svět vypadal.
Přesto jsem si Françoise docela oblíbil, zřejmě hlavně proto, že její extrovertnost a extravagance jí nevede ani k sobectví a necitlivosti (jak jsem na to narazil třeba při čtení životopisu Édith Piaf), ani si nebere svůj status volnomyšlenkářské literátky jako alibi pro bezohlednost vůči okolí (ve smyslu: my umělci cítíme věci jinak, konvenční morálka a běžné zásady slušnosti pro nás neplatí). To bylo fajn. A navíc své nejhezčí vzpomínky píše svěžím způsobem, lehkým perem, a s pohledem na svět, který je víceméně laskavý a tolerantní, jak dokazuje například její výrok na adresu Tennesseeho Williamse: „Co na tom, že byl v noci dobrý a mužný nejraději s mladými hochy, jestliže byl takový k celému lidskému pokolení ve dne.“
Když jsem se pročetl až na konec, uvědomil jsem si, že mi těch pár hodin s paní Françoise příjemně uteklo, a učinil jsem sám pro sebe rozhodnutí, že určitě musím odčinit jeden ze svých mnoha literárních restů a přečíst si také něco z její beletrie.