Medvědín

Medvědín
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532627/bmid_medvedin-65d5e685594da.png 4 2244 2244

Medvědín / Medveďovce série

Co se může stát, když si na bedra naložíme tíhu snů ostatních lidí. Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc, ale pro obyvatele Medvědína to znamená všechno. Takové vítězství by totiž mohlo přitáhnout pozornost k upadajícímu městečku: přilákat státní dotace i talentované sportovce, kteří by dali Medvědínu přednost před většími městy v kraji. Takové vítězství by rozhodně znamenalo všechno pro hubeného teenagera Amata, který je všude mimo led za otloukánka; pro Kevina, hvězdu juniorského družstva, stojícího jen krůček od zářivé budoucnosti v NHL; i pro Petera, obětavého sportovního ředitele HC Medvědín, jehož vlastní profesionální hokejová kariéra skončila tragédií. Tým má šanci splnit sny celého města. Jenže jedné noci během zapíjení semifinálového vítězství se cosi odehraje mezi Kevinem a Peterovou dcerou — a najednou je všechno jinak. Jako vlny po rybníce se celým Medvědínem začnou šířit obvinění. V honbě za úspěchem týmu je obtížné rozpoznat hranici mezi pravdou a lží, slepou loajalitou a opravdovou důvěrou. Nakonec musí jeden mladý muž najít odvahu říct nahlas to, co nikdo zjevně nechce slyšet. Podle stejnojmenné knihy vydané nakladatelstvím Host v roce 2017.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Björnstad, 2016

Interpreti: Pavel Soukup

triatlet
05.12.2020 5 z 5

Švédský spisovatel zachycuje dění ve fiktivním městečku Medvědín, které žije semifinálovým zápasem juniorského týmu. Co se odehraje během jednoho březnového víkendu? A jaký to má dopad na obyvatele malého města? Hokej je metaforou pro život. Jednotliví hráči představují různé typy lidí.
Zmatený je Frak, otec jednoho dvanáctiletého kluka. Frak přemýšlí, co by se stalo, kdyby si jeho syn vybral jiný sport (s. 382). Epizoda ve Frakově rodině ze závěru románu dokládá, jak si autor hraje se čtenářem a často ho překvapí, jak postavy vyřeší krizovou situaci.

morava
28.11.2020 4 z 5

Jak zacit ? Hmm, asi priznanim, ze do knihy jsem se nejak nutila , a to kvuli tematu hokeje. Rikala jsem si, jestli me to vubec bude bavit. Ale pamatuji si, ze po docteni knihy " A každé ráno je cesta domů delší a delší " , prvni co bylo, tak jsem si rikala, ze si od tohoto autora rozhodne potrebuji precist neco dalsiho. No a tak jsem si rikala, ze to zkusim, ze odlozit to mohu vzdycky. A malem k tomu po par strankach i doslo, a ja si rikala, ze to asi opravdu nebude nic pro me. Ale rekla jsem si vydrz, treba to " neco " teprve prijde. A taky ze jo. Ona ta kniha neni jen o hokeji, najdete v ni mnohem, mnohem, mnohem vice. A ti co cetli urcite chapou, ze se potrebuji pustit do druheho dilu. A tem co necetli, mohu jen doporucit.

" Jediny, co nam sport dava, jsou okamziky. Ale co je asi tak zivot jinyho, je snad vic nez jen okamziky ?

" Lide se trapi. A duse jako by se scvrkavaly."

makovec201
23.11.2020 5 z 5

ÚŽASNÁ KNIHA!

Jitka822
20.11.2020 4 z 5

Měla jsem touhu přečíst knihu na doporučení...ale hokej? No zkusila jsem a ač kniha vlastně není téměř o ničem jiném než o hokeji a vztazích v hokejovém světě, městě a rodinách...je kniha velmi milá. Člověk se velmi snadno začte.

markinho962
20.11.2020 5 z 5

Vůbec nevím, kam mám tuhle knihu zařadit, šel jsem do toho jako, že to bude ze sport. prostředí, ale zdá se mi to jako povinná četba pro 9.tridu na základní škole... Hodně čtivé

Pája699
18.11.2020 2 z 5

Je mi líto, ale tahle kniha za mě vážně ne. Pro mě velké zklamání, na to jaké zde má velké hodnocení a i tipy od přátel. Do půlky knihy jsem se nudila a chtěla odložit, nuda a šeď. Pak se to trošičku rozjelo, ale děj byl tak předvídatelný..a ten konec...bože. Ani krátké kapitoly tomu nepomohly z "milionů" pohledů, spíše naopak. Tehle styl psaní mi asi prostě nevyhovoval a to hokej mám vážně ráda.

Kočičáci
17.11.2020 5 z 5

"Nikdy nevěř lidem, kteří něco naprosto nezvladatelně nemilují."

Většina medvědínských naprosto fanaticky miluje hokej, je to středobod jejich života a veškerého dění v bohem zapomenutém městečku. Ovšem dá se jim věřit? Toť otázka.
Po sledu nešťastných událostí je mezi juniorské hráče, rodiče i fanoušky vražen klín, který rozloží jejich soudržnost a odhalí jejich pravé charaktery.
Na mě nejsilněji působí síla přátelství a lásky, ale i hrůza nenávisti, která je velmi hmatatelně popsána. Byla jsem tam s nimi a vše naplno prožívala. Odnesla jsem si spoustu úžasných a hlubokých myšlenek. Díky Mistře Backmane!

"Hokej je jen taková směšná hra. Dáváme mu rok za rokem a na oplátku od něj nic nečekáme. Obětujeme mu všechno, horujeme pro něj, krvácíme a pláčeme a jsme si dokonale vědomi toho, co nám tenhle sport může dát v nejlepším případě a že je to naprosto nepochopitelně nedostatečné a bezvýznamné: jen sem tam nějaký ten hezký okamžik. Toť vše.
Jenže co víc je sakra život?"

Ver1982
13.11.2020 2 z 5

Je mi to až blbé tady psát, neboť má tato kniha vysoké hodnocení, ale mě nebavila. Knihu jsem v půlce odložila a zkusím se k ní vrátit někdy později.

Lenka51
10.11.2020 5 z 5

Opět skvělý Backman. Poutavý příběh, emoce, rodinné vztahy, atmosféra místa. Opět to mělo všechno, co kvalitní kniha mít má. Budu se opakovat, ale Backmana musím všude vychvalovat.

hanap
05.11.2020 5 z 5

Nenapíšu nic lepšího než je v komentářích pode mnou. Je to skvělé čtení, které pomalým tempem přivede čtenáře do plných obrátek a nelze knihu odložit. Krásné, krásné,..

jiri77
04.11.2020 5 z 5

Medvědín je špičkový psychologický a společenský román, který čtenáři nabídne naprosto skvělé nahlédnutí do života jednoho městečka ,kde vše ovlivňuje hokej a vše co je sním spojeno.
Atmosféra příběhu a psychologie postav je naprosto jedinečná. Při čtení této knihy se mnou často cloumaly emoce a nutilo mě to číst dál a dál.
Jedna z nejlepších knih, které jsem četl.

mekkejla
04.11.2020 5 z 5

Moje druhé čtení a mám pocit, že stejně ne poslední. Tahle knížka má totiž všechno a pokud máte trochu empatie a navíc ještě děti, tak vás nejspíš rozcupuje... Ani nevím, kolikrát jsem u ní měla knedlík v krku. To, jak umí Backman popsat své postavy, je neskutečné. Nikdo není černobílý. I s tím největším parchantem máte nakonec soucit a tak trochu ho vlastně chápete. Nejmilovanější postava je pro mě bezesporu Benji, kterému bych odpustila asi cokoliv...

BratrO
03.11.2020 5 z 5

Nejsem zrovna sportovní fanda, ale mám rád Backmana tak jsem to zkusil. Prvních 80 stran jsem louskal tak nějak .... protože Backman, ale pak už jsem nemohl přestat.
Hezky popsaný teamový duch, co znamená mužstvo jak ve hře tak v osobním životě i to o čem by tvrdí chlapi neměli mluvit. V neposlední řadě lidskost jak to Backman umí.
My proti vám už čeká aby odhalil jak to bude dál.

Vydrýsek
02.11.2020 4 z 5

Svět hokeje - skvěle popsané zápasy, to napětí, jako bych seděla přímo na tribuně. Hloubka mezilidských vztahů a roztodivných životních osudů, boje a zápasy každého z nás se sebou samým a světem. A samozřejmě velmi vážná společenská otázka, která v žádné z Backmanových knih nechybí.

Dorry
01.11.2020 5 z 5

Kniha se skvele cte a ma spad! Ze zacatku trochu problem se jmeny, je jich tam dost, ale clovek se rychle zorientuje. Pokud nejste fanousci do hokeje, nevadi neni to cele jen o tom!

prestiggio
01.11.2020 4 z 5

Ak Vás hokej nebaví, tak Vás možno kniha ani nebude baviť. To som si zo začiatku myslela a dokonca som začala čítať inú knihu. Neskôr som však názor zmenila a nevedela som sa odtrhnúť.

maryska09
31.10.2020 5 z 5

Opět skvělá kniha skvělého autora o vině, svědomí a údajně vyšších cílech. Výborně napsaná, plná citu, laskovosti, lásky a hokeji, který zabírá většinu stránek a přesto je zcela vedlejší. Doporučuji

čtenářka301
28.10.2020 5 z 5

Vtipná, svižná, k zamyšlení.

Adell-ka
25.10.2020 5 z 5

Opět jsem se utvrdila v tom, že Fredrik Backman je můj oblíbený autor. Tohle bylo totiž opravdu skvělé. Bavilo mě to od začátku do konce, líbí se mi, jak se autor věnuje detailům, podrobnostem ze života postav a dokáže souvislosti spojit tak, že všechno souvisí se vším, ale zároveň to není nudné ani překombinované. Za mně velké doporučení!

Mona-Lisa
23.10.2020 5 z 5

V kostce je to o zapadlém městě, kde je alfou a omegou hokej.
A taky o rodičích, pro které je nejdůležitější bít se za dítě....a hokej samozřejmě.

Můj první Backman a hned láska na první pohled. To moralizování mezi řádky, které vůbec nepůsobí násilně, ale spíš tvoří symbiózu s dějem, který míří ke konfliktu.
A hlavně to, že 389 stran vnímám sport, kterému absolutně nerozumím jako jednu z postav a chápu to haló okolo. Za to Fredriku klobouk dolů.

To jak popisuje hloubku ztráty, bezmocnost rodičů a fakt, jak je těžké překonat sám sebe a nejít s davem.

"Proč se lidi zajímají o sport? protože sport vypráví příběhy."

Medvědín je zapadlé město v lesích. Ale pozor, jak už víš, je tu hokejový klub = naděje a budoucnost.
" Je to víc, než jen klub, je to království, v němž se o moc perou nejsilnější chlapi z lesa."

Je tu široká škála charakterů, každý má jiné postavení a své místo v hierarchii města. Od prvních stránek pozoruješ cestu k nevyhnutelné události a jak semele vše okolo.
Některé postavy mě překvapily, jiné vůbec a jednu jsem si zamilovala tak, že se nemůžu dočkat, až šáhnu po pokračování nebo se dostanu k seriálu podle knihy od HBO.
Takže, jestli tě Backman taky do teď míjel, doporučuju začít tímto. Já Medvědín budu doporučovat všem, kdo hledají nekrvavou světovku sice bez milostné vele zápletky, ale s hezky ropitvanými lidskými osudy.
P.S. Tahle kniha je především o tom, že NE! znamená prostě NE! a tečka