Medvědín

Medvědín
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532627/bmid_medvedin-65d5e685594da.png 4 2244 2244

Medvědín / Medveďovce série

Co se může stát, když si na bedra naložíme tíhu snů ostatních lidí. Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc, ale pro obyvatele Medvědína to znamená všechno. Takové vítězství by totiž mohlo přitáhnout pozornost k upadajícímu městečku: přilákat státní dotace i talentované sportovce, kteří by dali Medvědínu přednost před většími městy v kraji. Takové vítězství by rozhodně znamenalo všechno pro hubeného teenagera Amata, který je všude mimo led za otloukánka; pro Kevina, hvězdu juniorského družstva, stojícího jen krůček od zářivé budoucnosti v NHL; i pro Petera, obětavého sportovního ředitele HC Medvědín, jehož vlastní profesionální hokejová kariéra skončila tragédií. Tým má šanci splnit sny celého města. Jenže jedné noci během zapíjení semifinálového vítězství se cosi odehraje mezi Kevinem a Peterovou dcerou — a najednou je všechno jinak. Jako vlny po rybníce se celým Medvědínem začnou šířit obvinění. V honbě za úspěchem týmu je obtížné rozpoznat hranici mezi pravdou a lží, slepou loajalitou a opravdovou důvěrou. Nakonec musí jeden mladý muž najít odvahu říct nahlas to, co nikdo zjevně nechce slyšet. Podle stejnojmenné knihy vydané nakladatelstvím Host v roce 2017.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Björnstad, 2016

Interpreti: Pavel Soukup

veronika.j
27.04.2020 5 z 5

Skvěle zpracovaná kniha, výborně rozebrány mezilidské vztahy, zejména na úrovni dítě-rodič. K tomu všemu příjemně plynulý děj.. nemám co vytknout, doporučuji všem k přečtení.

gigi77
25.04.2020 5 z 5

Nemám slov ...
Zbožňuju dynamické dějové pochody, které autor chrlí jeden za druhým ...
... a těch lidských povah ... akce a reakce ...

domihruzkova
22.04.2020 5 z 5

Páni! Tahle kniha právem patří mezi nejlepší knihy, které jsem kdy četla. Bravurně vystavěný příběh, autor jde do hloubky, postavy se vyvíjí s každou kapitolou.
Jdu na druhý díl...

allebra
16.04.2020 4 z 5

Mám ráda hokej i Fredrika Backmana, přesto se pro mě tato kniha nestala srdeční záležitostí, jako tomu bylo třeba v případě Muže jménem Ove. Kniha mě zaujala, měla atmosféru a dokázala jsem se i vžít do života lidí z hokejového městečka. Do dvou třetin knihy to bylo v pořádku, ale v poslední třetině už jsem měla občas silný pocit, že autor moc "tlačí na pilu." V každém případě Medvědín určitě stojí za přečtení.

Vladii
13.04.2020 5 z 5

Opravdu dobře napsaná a silná kniha. Nemohla jsem se odtrhnout, i když kolikrát mi při čtení bylo opravdu smutno. Pár postav mi tak přirostlo k srdci, že na ně ještě dlouho budu vzpomínat. Měla jsem strach, jak příběh skončí, ale nebyla jsem zklamaná. Autor opravdu píše jedinečně, těším se na pokračování, ale až za nějakou dobu.

Allena24
05.04.2020 5 z 5

Tohle byla pro mě trefa, pocházím z malého (kdysi házenkářského) městečka. V příběhu poznávám spoustu (mnou prožitých) věcí. Příběh je pestrý, lidský.
Poslouchala jsem audio. Úžasný přednes p. Pavla Soukupa. Doporučuji.

evelýny
02.04.2020 5 z 5

Medvědín – chudá část velkého lesa, jehož poslední nadějí je juniorský hokejový klub.
,,Tohle místo má nevysvětlitelnou schopnost dostat se vám pod kůži. Na jedné straně je tu spousta špatných věcí a pak je tu pár těch skvělých, které dovedou prozářit všechen ten marast. Hlavně lidi. Neústupní jako les, tvrdí jako led.“

Román nejen o hokeji a nejen pro hokejové fanoušky. Román pro všechny, kdo si cení přátelství, které je někdy komplikované, někdy jednoduché.
,,Objevit talent v maličkém klubu je jako spatřit kvetoucí třešeň ve zmrzlé zahradě.“
A právě tohle nám dovolil Fredrik Backman – mistr psychologické zápletky a moudrých slov. Jedinou větou dokáže přesně zacílit na vaši srdeční čakru. Jedinou větou vás donutí naslouchat nejen vašemu srdci. A jedinou větou dokáže zvyšovat napětí tohoto příběhu.

Poslouchána audiokniha – vynikající román – vynikající interpretace Pavla Soukupa.

P.S: V životě se nám dostává pár okamžiků, neměli bychom je promarnit. A proto čtěte.
P.P.S: Možná objevíte kvetoucí třešeň ve své zmrzlé zahradě… :-)

Gibis
31.03.2020 5 z 5

Klub na prvním místě. Vždycky. Za všech okolností.
Velice silný a emotivní příběh, který mě vzal za srdce. Příběh o lásce, o přátelství, o rodičovství, o pokrytectví, o hodnotách. A o rozhodnutí, na čí stranu se postavit, když tím správným rozhodnutím můžete všechno ztratit. Ještě dlouho budu mít tuhle knihu v myšlenkách. Doporučuji!
Audiokniha skvěle načtená Pavlem Soukupem.

panjan
21.03.2020 4 z 5

Je to příběh, který jsem již někde viděl, četl....je to takové klišé o strastech dospívání, mládežnickém sportovním klubu, vztazích, zákeřnostech a odvaze mladých v konfrontaci se světem dospělých, a je to výborné. Je to skvělá sonda do duší sportovců a dospívajících lidí, zároveň nastavení zrcadla nám, kteří bychom měli " mít rozum," jen jsme někde cestou poztráceli odvahu a ideály. Svěží, ostrá střela pod víko.

linda2125
13.03.2020 4 z 5

Pokud čekáte vtipnou knihu, u které se zasmějete, budete zklamáni. Kromě pár přiblblých vtípků z hokejové šatny je to příběh velmi vážný.
Z mého pohledu není až tak o hokeji, prostředí je lehce zaměnitelné. Spíše je o vášni, přátelství, ale hlavně o loajalitě i v jejích negativních důsledcích, pokrytectví, lidské malosti, odvaze a svědomí. Je to kniha plná silných myšlenek, nutící k zamyšlení. Ale takový už je Backman. Vydržte začátek, určitě to stojí za to.
Za rozpačitý start a trochu patetický závěr dávám jen 4 hvězdičky, ale i tak je to skvělá kniha.

"Když je dost lidí dostatečně zticha, stačí hrstka hlasů, aby to vypadalo, že křičí všichni."
"Velká tajemství z nás činí malé lidi."
"Rvát se není těžké. Je jen těžké odhadnout, kdy přesně začít."
"Takové kamarády, jaké máte v patnácti, pak už nenajdete nikdy."

Prske
12.03.2020 5 z 5

Prvních pár desítek stran jsem vyloženě protrpěla (hokejem jsem naprosto nepolíbená, dokonce bych i řekla, že k němu mám vypěstovaný odpor), ale držela jsem se rady přítele, že mám brát zmínky o hokeji jako metaforu a pak už půjde o úplně jiné věci. Měl pravdu, děj se poté rozjel a já se od knížky nemohla odtrhnout. Sice jsem trochu zklamaná koncem, ale to už je jen taková maličkost.

boxas
29.02.2020 5 z 5

O hokeji nevím vůbec nic, a právě proto jsem sáhla po této knize. Bylo to dobré čtení, nejen že mě autor seznámil se spoustou věcí kolem hokeje, ale donutil mne i přemýšlet o mezilidských vztazích, etice, zodpovědnosti za to, co děláme, ale i neděláme, o přátelství, fanoušcích, sponzorech atd. atd.
A pak, že hokej je "jenom" hra...

Ellise
28.02.2020

Dost dobrý. Nejdřív se sice tváří nudně a že to bude jen o hokeji, ale pak to získá šťávu a je z toho nakonec skvělé čtení

lencin
27.02.2020 4 z 5

Výborná kniha (nejen) o hokeji a nalém městečku, pro které je hokej vším.

momo01
21.02.2020 2 z 5

Autor má potřebu se opakovat, opakovat a opakovat. Ale opakovaná strategie se snadno okouká a co zafungovalo jednou, může být později otravné. Například si myslím, že by kniha mohla získat ocenění největší počet předzvěstí - „Později bude litovat, že to neudělala … Zpětně si bude tisíckrát přát, aby dceru bývala donutila zůstat doma … Dětství končí dnes v noci …Kdyby věděla, že jen o pár hodin později vyjde z domu jako někdo úplně jiný, vzala by nohy na ramena … Nikdy si v životě nepřestane přát, aby tam bývala nešla…“
Stejně tak začátky kapitol „Lidi dovede bolet leccos … Adrenalin dokáže podivuhodné věci … Slova jsou maličkosti … V dospělosti prožíváme dny, kdy máme pocit, že meleme z posledního …“ mi zpočátku přišly zajímavé, ale pak jsem už jen protáčela oči v sloup.
A pak to hraní na city… Z vlastní zkušenosti vím, „že není nic drobnějšího, než vaše dítě v nemocniční posteli“, ale proč se snažit ze všeho vyždímat tolik emocí?
A aby bylo jasno: nemám ráda manipulaci a tenhle pocit, že si s námi autor hraje a příliš tlačí na pilu mě od poloviny knihy neopouštěl.

Tomkralis2005
14.02.2020 5 z 5

Perfektní

Hája
05.02.2020 3 z 5

Musím říct, že prvních 150 stránek mě moc nebavilo a přemýšlela jsem, že knihu odložím. Pak se kniha rozjela, dočetla jsem ji za dva večery a hned se vrhla na pokračování.

betička
28.01.2020 3 z 5

Velmi smutná ( svou určitou bezvýchodností z určitých situací), při tom aktuání. Do děje mě úplně nevtáhla, ale je zajímavá psychologickým vykreslením důvodů chování a rozhodování lidí žijících v téměř uzavřené lokalitě.

Markushka
27.01.2020 5 z 5

Krásný zážitek!!! Nejsem sportovní fanoušek, ale to vůbec nevadí, přestože kniha nás uvádí do prostředí hokejového městečka se svéráznými obyvateli. Mistrovská psychologie postav, smysl pro detail a překvapení. Od poloviny jedním dechem.

IHT
25.01.2020 4 z 5

Backmana mam moc rad, skutecne bdivuji, jak lidsky dokaze psat. Medvedin neni vyjimka. Ackoliv vim o hokeji naproste... nic (a jsem s timto stavem spokojeny), prekvapive me pribeh pohltil (mozna z pozice rodice, jehoz deti chodi do krouzku). Je nadherne propracovany, v pribehu je rada postav, ktere jsou vykreslene velmi verne a radu z techto "typu" jsem poznaval ve svem okoli.
Na druhou stranu, zhruba od dvou tretin uz jsem toho "clovecenstvi" a "opravdovosti" zacinal mit dost. Mozna za to mohl i prociteny prednes Pavla Soukupa - po par hodinach to znelo pomerne afektovane (jednoducha rada - poslouchat jen po malych davkach :)). Kazdopadne celkovy dojem velmi dobry, v zaveru mozna lehka pachut jiste citove "prvoplanovanosti".