Keltika
Robert Holdstock
Merlinův kodex série
1. díl >
1. kniha série Merlinův kodex. Staletí předtím, než se setká s Artušem, kráčí Merlin světem, věčně mladý, poutník po cestách magie a poznání. Při svém putování se setká s Iásonem pátrajícím po zlatém rounu a přidá se k jeho výpravě. Za své rozhodnutí jednou draze zaplatí. O stovky let později uslyší Merlin volání lodi v jezeře na dalekém severu. Tou lodí je Argó a Iáson na její palubě stále oplakává své syny, které považuje ze mrtvé. Ale smrtí nic nekončí a Merlinova cesta na sever vede ke vzkříšení lodi i jejího kapitána, k nové výpravě s novými druhy a novému cíli – nalezení Iásonových synů. Keltika je první kniha dvoudílného Merlinova kodexu. Merlinova cesta, začínající na mrazivém severu a pokračující přes strašidelný ostrov Artušova království a hluboké lesy do prastarých svatyní antického Řecka, je bohatá na události, mistrně vykreslené postavy a dějové zvraty. V Keltice se mísí rozměry epické ságy s tajemstvím a magií fantasy.... celý text
Přidat komentář
Jasné, že som to čítala pre tie veľkonočné vajíčka spojené s Lesom mytág. Ale to neznamená, že inak ma to nebavilo. Opak je pravdou. Zamilovala som si to. Tú mágiu, atmosféru, detailnosť. To, ako autor zobral toľko rôznych kultúr a dokázal, že to bude fungovať. Jedinú výhradu mám len k tomu, že v strede to trošku škrípalo. No a potom k faktu, že tie postavy si ma akosi nezískali, ale tak ešte majú priestor zmeniť to.
Já prostě nejsem na fantasy ten správný typ. Přečetl jsem spousty fantasáren ale vyloženě mě bavil zatím jen Zaklínač a Pratchett a to nejspíš jen z toho důvodu, že oba celý fantasy žánr tak trochu podkopávají. Keltiku jsme začal číst ze zvědavosti, jestli se něco změnilo a ne, nezměnilo. Musím říct, že takhle neuvěřitelně nezajímavou a nezábavnou knihu, kde mi bylo úplně jedno jak kdo dopadne už jsem dlouho nečetl. A přišlo mi to navíc i docela kostrbatě napsané a občas jsem se musel vracet abych se vůbec zorientoval kde kdo je a co se stalo. Podivné spojení nesympatické postavy Merlina s řeckou mytologií v podobě neméně nesympatické postavy Jásona, kterého i s jeho lodí najde v Pohjole, tedy dnešním Estonsku už raději ponechám stranou.
A ještě si neodpustím jedno historické rýpnutí - Thermopyly a místo bitvy u Thermopyl opravdu není nějaký úzký průsmyk mezi dvěma skalami. Bylo to místo na relativně úzké pláži z jedné strany chráněné mořem a z druhé strmou horou. Bohužel mýtus o boji v nějaké soutěsce široké sotva pár metrů se očividně nevyhýbá ani spisovatelům, kteří se jinak snaží zasadit svou knihu do realistického prostředí:-(
Poté, co mě poněkud otrávil Yuval Noah Harari a jeho Sapiens, rozhodl jsem se podívat se do starověku očima mýtů a pověstí, zkrátka pohledem Roberta Holdstocka. To je totiž vždycky skvělá volba.
Keltika sice nepatří do jeho nejznámějšího cyklu Lesa mytág, ale to kouzlo starověkých mýtů mají společné všechny Holdstockovy knihy. Když ji otevřete, prožijete příběh dvou známých mytických hrdinů, keltského Merlina a řeckého Iásóna, které přes propast 700 let spojila tajemná magie lodi Argó. Je to vyprávění o dlouhém hledání Iásonových synů, o válečné výpravě spojených keltských kmenů do delfské věštírny, o magii a kouzlech čarodějky Médey, o živých, mrtvých i nezrozených hrdinech, o lásce i pomstě. Zkrátka sága jak se patří.
Čtu to už podruhé či potřetí, a klidně si to ještě párkrát zopakuju.
Velmi originálním způsobem pojaté provázání řecké a keltské mytologie - částečně umístěné na pozadí skutečných historických událostí, jako např. tažení spojených keltských kmenů na Delfy. Jak už tu bylo uvedeno, není to příběh z Ryhopského lesa, ale i tak je to parádní. Pan Holdstock to s mytologií zkrátka uměl a musel mít ohromné znalosti a ještě větší fantazii, kterou dokázal uchopit a spoutat do slov na papíře. Těším se na další díl.
skvělé fantasy podle mého gusta, ale nemohu dát plný počet, protože série Les mytág je nepřekonatelná
Keltiku jsem zkoušela číst několikrát a dočetla jsem ji až na dovolené pod olivovníkem. Těžké, moc těžké, ale úžasné čtení. Holdstock je jeden z mých nej autorů, miluju jeho styl psaní, tu syrovost a složitost. Propojit Merlinovskou a Iásonovskou legendu mi přijde jako geniální nápad.
tato kniha není uplně špatná, pokud vydržíte a dokážete se prokousat chaotickým začátkem, pak se děj rozvine v zajímavé dobrodružství. Bohužel mi moc nevyhovuje styl vyprávění autora (dle mého popisuje zcela zbytečně i ten nejmenší kamínek v obrazu) a tak, se do dalšího dílu nepustím - i když tajně bych chěla vědět jak to s hlavními představiteli dopadne.
Setkávají se 2 světy, ranné starověké Řecko a pozdější pohanská část severní evropy. Zprvu jsem se velmi obával této kombinace, ale skloubení těchto dvou světů je zcela harmonické. To je asi největší klad této knihy. Jinak kniha není psána způsobem, kdy příběhu propadnete, ale naopak budete udržováni v určitém nadhledu. Knížka bohužel kvůli tomu není příliš záživná a dá se doporučit pouze fanouškům Holdstockových předchozích knih. Ostatní toho na příběhu příliš nezaujme, protože se nejedná o fantasy, ale určitou starověkou alternativní realitu a nebo právě náš svět? V tom dále spočívá dokonalost této knihy a to veskrze "reálnou" magií. Žádní elfové, žádní trpaslíci, žádní draci a mágové, ale náš svět z mýtického starověku. 70%
Tuto knihu jsem si namátkou půjčila v knihovně, dočetla jsem ji, ale musím se přiznat, že mě moc nebavila. Jistě se v ní našly pěkné a čtivé pasáže, protože autor vypravovat umí, jak jsem zjistila v dalších díle. Tato kniha je ale trochu slabší.
Na druhou stranu bych asi neměla chrli jen kritiku, protože i tak mě přečtení přimělo k tomu, abych si od autora přečetla i něco dalšího.
Děj se odehrává v pěkné krajině, vše si dovedete barvitě představit a příběh nakonec také pěkně odsýpá.=) Ze série Merlinův kodex je to ta nejlepší kniha, které ještě určitě stojí za přečtení, druhý díl jsem, myslím, nedočetla.
Musím uznat, že jsem váhala, mám-li si knihu půjčit nebo ne, protože další Merliňárna je to poslední, co v životě potřebuji. Nakonec mě ale zlákala anotace prezentující nezvyklou kombinaci britské a antické legendy. Kombinace to nakonec byla zajímavá a originální, což je nejspíš hlavní důvod, proč jsem knihu dočetla. Jednoduše tam na mě nikde nevykukoval kulatý stůl, přestože by k tomu podle pár náznaků později možná i mohlo dojít.
Iason je zajímavá postava, Merlin je pojat značně netradičně, krajiny, ať už ta severská nebo ta řecká, jsou popsány nádherně, jen u bitev a bojů se autor nějak zadrhával a nedokázal jim vtisknout atmosféru napětí a hrůzy.
Autorovy další knížky
2015 | Les mytág |
1996 | Les kostí (9 povídek) |
1999 | Merlinův les |
2010 | Avilion |
2015 | Lavondyss |
Nedokázal jsem se na to napojit. Je to spíš můj problém než problém knihy. Vyžaduje pomalé soustředěné čtení. Množství postav, každá z nich má víc než jedno jméno... Začátek mě uchvátil, ale pak pozornost upadala. Mám z toho v hlavě několik obrazů: Merlin potápějící se pod ledem, kelt s dudami jako Orfeus v podsvětí, ohromná armáda (včetně žen a dětí) putující na Delfy, souboj dvou keltů v řece. Vlastně bych tam Iásona nepotřeboval... Pokračování ale ještě šanci dám.