Metro 2033

Metro 2033
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/216186/mid_metro-2033-216186.jpg 4 3379 3379

Metro série

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ...

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Knižní klub

Метро 2033 (Metro 2033) , 2005

aristote
25.12.2017 3 z 5

Představte si Zemi po jaderné válce. Na povrchu se nedá žít, protože lidé, rostliny, zvířata zmutovala vlivem radioaktivního záření a stali se z nich zrůdy. Přežili pouze lidé který byly náhodou v době jaderného útoku v metru. Byly žádanou potravou zrůd. Metro samo vlivem, nevím čeho, přestalo fungovat jako normální metro a stalo se dějištěm neznámých tajemných sil. Něktéré stanice metra se staly trvalým bydlištěm lidí, jiné zůstaly prázdné a tajemné. Lidí aby přežili museli podnikat výpravy na zamořený povrch pro technické zdroje, v metru mezi sebou výměnný obchod. Pěstovaly žampiony a věpře. Odlišné skupiny lidé na různých stanicích měly odlišné názory na uspořádaní lokální společnosti. Vznikly dvě dominantní společnosti, obchodní Hanza a královské Polis. Těm šlo o to, aby udržely nějakou rovnováhu v metru. Měnou přestaly být nevýhodné peníze a staly se ní náboje do kalašnikova.
V tomto prostředí se odehrává životní příběh Arťoma. Strhující posapokalyptický román. Jenom škoda, že autor na vysvětlení společenských poměrů použil celkem dlouhý nudný popis. Jinak akce střídá akci a hlavní hrdina má co dělat, aby všechno zvládal. Někdy mu autor pomůže neuvěřitelnou shodou náhodných situací. Ke kterým si jednou řekenete "OK proč né", ale pak to značne působit jako klišé. Chápu hlavní hrdina musí přežít až do konce románu a pak ... Četl jsem i doslov a vím, že román skončil úplně jinak než nakonec jeho komerční verze.
Ale jestli v románu hledáte napjetí příběhu a různé nepředvídatelné akce, tak jej Vám doporučuji. Ale raději vypnete své technické znalosti, jde přeci o příběh.

LucinkaS
11.12.2017 4 z 5

Miluji postapokalyptické příběhy! Zde jsem měla trošku problém se orientovat v spletitém labyrintu metra a musela jsem si chvilku zvykat na ruská jména. Kniha se mi celkově velmi líbila a jsem zvědavá na pokračování.

Smardik17
11.12.2017 3 z 5

no teda nevím co k tomuto napsat. cesta do Polis byla strašně dlouhá až se mi to začalo protivit. Po Polis se to začalo zase trochu zlepšovat a vydrželo to až do konce.

Olous1
09.12.2017 5 z 5

Na začátku knihy mě odrazovala politika,ale po pár stránkách se rozjel velice pěkný děj, který mě hned vtáhl. Mohu jen doporučit pro milovníky apokalyptickeho čtení.

PanzerVlcak
08.12.2017 5 z 5

Zajímavý postapokalyptický román. Při čtení jsem se nemohl odpoutat od knihy, ale často jsem se také nutil číst dál, pro mne občas velice nudné pasáže. Co se mi líbí, je plán metra na zadní straně, kde můžete sledovat putování Arťoma. V ději je mnoho zvratů, a neuvěřitelných záchran Arťoma. Konec mi přišel smutnější a otevřený, uvidím, jaké bude pokračovaní této knihy.

hammond
07.12.2017 2 z 5

Fascinujúco vymyslený celý svet v Moskovskom metre a jeho fungujúci (respektíve nie príliš fungujúci) ekosystém. Vzťahy, funkcie a história jednotlivých zastávok metra by mohli vystačiť na niekoľko kníh zaujímavého a originálneho sci-fi čítania. Aj v tomto prípade sa však stala donekonečna opakujúca sa žánrová chyba. Pre veľa čitateľov to môže byť naopak žánrová nevyhnutnosť, pre mňa osobne však potlačiť tento skrytý obsahový potenciál v prospech akcie, utekanie a bojov so zombie príšerami je naozaj veľká škoda.

*Čitateľská výzva 2017 - kniha odehrávající se v budoucnosti

Ketesh
06.12.2017 4 z 5

Kniha mě překvapila obsahem hlubokým myšlenek a vůbec svoji povahou. Očekávala jsem knihu plnou dynamiky a ... překvapil mě klidný duch mnoha pasáží.

nemer
06.12.2017 4 z 5

Nebýt politických a jiných vsuvek mohla to být mnohem lepší knížka. Každopádně hvězdy zasluhuje za výborné vykreslení postapo atmosféry.

hoopoo
03.12.2017 5 z 5

Za mě ano, super kniha. Hlavně když mi došlo, že můžu putování Arťoma sledovat na na mapě metra, tak mě to bavilo neskutečně.
Trochu se mi nezdál ten závěr, ale třeba se to zlepší v Metro2034. I tak 5*

Truck3
23.11.2017 5 z 5

Musím říct, že mě tato kniha velmi příjemně překvapila. Námět je originální a je to skvěle napsané. Za mě, pokud máte rádi postapokalyptické romány, tak určitě ano.

Luccinda
15.11.2017 4 z 5

S touto knížkou to bylo jako na houpačce. Chvílemi jsem se od ní nemohla odtrhnout a jindy jsem se musela vyloženě nutit číst dál. Hodně mi vadily všudypřítomné filozofické úvahy o smyslu lidské existence a dle mého názoru, kdyby v té knížce nebyly, četla by se daleko lépe.

Na druhou stranu se mi moc líbilo prostředí moskevského metra, kde se příběh odehrává. Je vidět, že si s tím autor dal práci a všechno promyslel do nejmenšího detailu. Ani příběh není nejhorší, jen jsem měla problém s postavami, protože mi žádná z nich, včetně hlavního hrdiny, zkrátka nějak nedokázala přirůst k srdci.

Nakonec jsem první Metro ohodnotila čtyřmi hvězdami, a to proto, že mě hodně překvapil konec, který je opravdu hodně zvláštní. Rozhodně se chystám přečíst i zbylé dva díly série a jsem zvědavá, jaké příběhy si pro nás autor přichystal tentokrát.

Bublinka78
08.11.2017 3 z 5

Nečetlo se to úplně špatně, ale že bych z toho nedýchala. To teda ne. Závěr mi přišel takový roztříštěný a rozuzlení poněkud zvláštní. Četla jsem tuto knihu v rámci výzvy. Sci-Fi není můj šálek kávy, ale četla jsem pár dobrých knih. Tuhle bych k nim nepřiřadila. A děsně mně iritovala ruská jména

petgona
07.11.2017 3 z 5

Dala by som aj 5 hviezdiciek, lebo sa mi velmi, velmi pacil. Co mi ale trosku pokazilo pozitok boli opisy politickej situacie, rozne, pomerne dlhe filozoficke uvahy. No proste, trosku som sa potom stracala a hlavne som stracala chut citat. Idem teraz citat metro 2035 a velmi dufam, ze to bude lepsie.

radim9968
05.11.2017 5 z 5

Posledni metro se mi moc libilo, skvele rozepsane svety, situace a neustala odolnost hrdiny jit pres vsechny prekazky za svym cilem pro me velmi dustojne finale teto serie...

bob9249
31.10.2017 3 z 5

Tak nějak nevím jak hodnotit. Ze začátku super, ale od toho co Arťom potká (SPOILER) Chána to hodně padá. Dějově se ten konec v podstatě ani neposune, jde jen o popisy stanic a politické situace mezi nimi. Tak nějak nevím jestli se pustit na druhý díl...

Květinka008
30.10.2017 3 z 5

Sejde se komunista, brahmán, mutant, jehovista, kanibal, fašista, žoldák, fanatický sektář, inteligentní sliz, přebujelá lijána a spousta dalších pošuků a zoufalců... Ne, to není vtip, to je Metro 2033. Přidejte úvahy o smyslu života. Mezi tím vším proplouvá bez újmy hlavní hrdina a kam vkročí, tam zažije neuvěřitelné dobrodružství. Takový Forrest Gump křížený s Červeným trpaslíkem, zasazený do podzemí bývalé SSSR. Pro milovníky tohoto žánru evidentně bestseller, mně knihu zvolila Čtenářská výzva a po počátečním přemáhání už jsem byla i zvědavá, jak to dopadne.

Autorovi se nedá upřít dar vtáhnout čtenáře do děje tak, aby naplno svou hlavou žil v tomto dobře promyšleném světě. Nicméně by mi stačil poloviční objem :-) (A čtení jsem prokládala optimističtějšími příběhy.)

Bez mapy ovšem ani ránu, jen nesmí být popraskaná předsádka na obou stranách přelepena neprůhlednou páskou, jako to udělal nějaký inteligentní knihovník v KJM Brno... Poslat na Tverskou!

Nejzajímavější částí knihy byl pro mě doslov, kde je popsáno, jak tento román vznikal. Přemýšlela jsem o přečtení pokračování, abych se dozvěděla, co bude dál, ale velmi váhám s ohledem na zdejší komentáře...

DomYume
28.10.2017 5 z 5

S knihou jsem se poprvé setkal již před pár lety. Ovšem v té době mi čtení moc neříkalo, a tak jsem si raději zahrál hru vytvořenou podle této knihy. Když jsem se prostřílel všemi stvůrami až na onen vysílač, z kterého jsem zaměřil laserovým naváděním raket „hlavní doupě“ přízraků a zjistil jsem, že hra obsahuje dva odlišné konce, které můžeme ovlivnit během celého průchodu hrou, dospěl jsem k závěru, že mě zajímá, jak se to s příběhem Arťoma vlastně má.
Kniha je napsána velmi příjemným způsobem, příjemnou formou. Neztrácel jsem se a našlo se i mnoho pasáží k zamyšlení. Největší požitek jsem zažíval především z výčtu mapky metra, kudy vlastně Arťom kráčí a v neposlední řadě také samotnou atmosférou Moskevského metra. Zkrátka zážitek, při kterém nejednomu čtenáři tuhne krev v žilách.

Těším se na přečtení dalších knih tohoto autora.

princesse
25.10.2017 2 z 5

Nikdy jsem nebyla na tento žánr a ukázalo se, že skutečně ani nikdy nebudu. Mám ještě druhý díl, možná na něj dojde, někdy ... Teď si přečtu ráda něco jiného. Kniha jistě své kvality má, ale já je zkrátka nedokáži patřičně ocenit. Za mě ... nic moc.

Miro.slav
24.10.2017 5 z 5

Áno, áno, áno! Konečne tu máme mrazivú post-apo knihu a dej nie je situovaný do žiadnej zas*atej a za*ťatej americkej lokality. Rusko sa na uväznenie v metre hodí dokonale. Dmitry Glukhovsky predstavil naozaj hutnú a vydarenú zápletku a atmosféru. Rôzne frakcie a zoskupenia tomu dodávajú nádych reality. A to, čo útočí zvonku,... no, prečítajte si. Odporúčam.

slaska77
15.10.2017 5 z 5

Ke čtení této knihy jsem se dostala díky čtenářské výzvě. Dopředu jsem se jen bála, aby to nebyla nějaká prostoduchá střílečka (kor když podle knížky existuje počítačová hra), ale musím říci, že mě velmi příjemně překvapila. Člověka to nutilo zamýšlet se nad různými formami společenského uspořádání a vše spělo k neodvratnému závěru. Trošku jsem jen doufala v jeho lepší variantu. Zajímavý je také dovětek o tom, jak kniha vznikala s pomocí samotných čtenářů, což určitě přispělo k její celkové celistvosti, plynulosti a jakési uvěřitelnosti. Dávám plný počet. PS. Vážně uvažuji o Metru 2034, to asi mluví za vše.