Metro 2033

Metro 2033
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/216186/mid_metro-2033-216186.jpg 4 3379 3379

Metro série

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ...

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Knižní klub

Метро 2033 (Metro 2033) , 2005

DK197
12.10.2017 4 z 5

Metro 2033 - to je zvláštní mikrokosmos. Celá lidská planetka vměstnaná do podzemí metra se všemi svými politickými, náboženskými odnoži. S vlastní dávkou pověr a legend. A různým druhem způsobu přežití. A celé je to prodchnuté výbornou děsivou atmosférou. Tu atmosféru musím zdůraznit.

Ale právě onen mikrokosmos je i kámen úrazu. Chvíli politika, chvíli náboženství, chvíli pověry, někdy běžný život metra, někdy jen všeobjímající strach. Měla jsem pocit, že se to na mě valí ze všech stran, což mi sice dávalo komplexní přehled o životě pod zemí, ale způsobilo to také, že mě příběh chvíli bavil a chvíli zase ne. A autora jsem podezírala z přílišné překombinovanosti.

Nutno však podotknout, že každá ta... část měla nakonec v příběhu své více či méně důležité místo. A celkově to zapadlo do zajímavého příběhu s koncem, který jsem nečekala a pro který nakonec přidávám jednu hvězdičku. Protože způsobil nejen, že jsem zůstala překvapeně koukat, ale i to, že v budoucnu sáhnu po pokračování, což jsem původně měla v plánu minimálně.

Anawak
09.10.2017 5 z 5

Ponurá kniha plná zvratu a překvapení...skvělé scifi s výbornou atmosférou...

Nikita04
06.10.2017

Velice zajímavý pohled na budoucnost po jaderné válce.

Emišta
04.10.2017 2 z 5

Příběh je asi zajímavý, ale nějak jsem se nemohla prokousat přes všechny ty chyby a překlepy, které v textu byly. Po cca 80 stranách jsem knihu odložila.

Nelasp
01.10.2017 4 z 5

Scifi zrovna úplně nemusím, ale ponurý svět moskevského metra po jaderné apokalypse je strhující. Je pravda, že mi trvalo se ve všech těch jménech postav a názvech stanic zorientovat, nicméně úsilí stálo za to. Už mám koupené oba další díly trilogie a těším se, až se na ně také dostane řada.

mispulin
12.09.2017 2 z 5

Nebyl to můj "šálek kávy"

BeyondHorizon
03.09.2017 4 z 5

Vůbec jsem netušila, že podle knihy existuje i počítačová hra a musela jsem si ji okamžitě zahrát (ještě jsem pořád nedohrála..). Příběh post-apokalyptického ruského metra mi přišel jako zajímavý námět a určitě by byl ještě zajímavější, kdybych ta místa navštívila. Kniha samotná mě nijak neohromila a byla spíš průměr, ale bavila mě, což je hlavní.

Petroff
31.08.2017 4 z 5

Kniha je bohužel příliš "epizodická (kapitolová)". To myslím ve smyslu toho, že co stanice, to další specifické dobrodružství (ono je to, myslím si, způsobeno tím, že to autor psal na internetu, po jednotlivých kapitolách, a lidi mu dost radili, nahazovali své nápady, jaké další záludné stanice a politické a společenské systémy se v nich můžou vyskytovat). Pokud si člověk ale představí ten celek, Moskevské metro je pro postapo mini svět skvělou kulisou!!

mrwendor
30.08.2017 3 z 5

Námět a nápad velmi dobrý! Provedení však pokulhává. Místy byla kniha nudně nečitelná, kdy jsem byl donucen stránky doslova přeskakovat aniž bych byl ochuzen o dějovou linku. Dočetl jsem se sebezapřením a nevím jestli se mám pustit do dalšího dílu...

MišákB
29.08.2017 5 z 5

Poslouchal jsem audioknížku, takže hodnocení se týká jí. Filip Čapka čte bezvadně, má moc příjemný přednes i hlas. Hodí se k příběhu, který je tajemný a poutavý a správně temný, ale občas mi přijde zbytečně popisný. Ale ne tak, aby to mělo nějak destruktivní vliv na celkový dojem :-) Určitě si koupím i druhý díl.

Adel703
26.08.2017 3 z 5

Řadím se do skupiny čtenářů, kteří nejsou z Metra zrovna nadšení.
Čekala jsem hodně. Čekala jsem, že kniha bude plná akce, že hlavní hrdina mi bude více sympatický, že celý děj bude mít rychlý spád. Čekala jsem, že se budu bát číst dál, že celé metro bude temně a krutě popsané.
A nic se samozřejmě nestalo. Styl psaní nijaký, spíš místy nudný, vůbec mě neoslovil.
Několik věcí mi přišlo hodně absurdních a naivních.
Jak řekl můj přítel: když chceš akci, zahraj si hru.

AlčaVaca
21.08.2017 5 z 5

Přestože sci-fi nevyhledávám, byla jsem příjemně překvapena, jak je kniha působivě napsaná. Zajímavá myšlenka, jak by mohlo lidstvo dopadnout. Rozhodně stojí za přečtení.

Fazolka2017
11.08.2017 5 z 5

Nádherná postapo kniha ! Úžasně vykreslená atmosféra temného, vlhkého, nebezpečného metra. Občas delší filozofické pasáže, ale nevadí. Příběh byl napínavý, nepředvídatelný, jedna z knih, od kterých jsem se nemohla urvat. Občas chyby - chybějící uvozovky ukončující přímou řeč, hrubky...ale co. Moc se mi líbila a doporučuji. Brzy si zahraji na PC i hru, jsem zvědavá na tu atmošku když budu mít k dispozici obraz i zvuk :-)

Veggi
03.08.2017 3 z 5

Mám ráda sci-fi, je to můj oblíbený žánr, ovšem Metro 2033 na mě nezapůsobilo. Možná mám problém s postapokalyptickými knihami ( i když námět jako takový mi nevadí) a nebo jsem prostě hodně náročná, protože tématicky podobné Silo u mě také nezabodovalo. Dávám o hvězdu více než u Sila, protože tohle je pro první ruské sci-fi, i když od pana Glukhovského asi poslední : ) PS: pujčila jsem si knihu v knihovně a paní knihovnice přes plánek metra nalepila knihovnickou samolepku, ach joooo : (, takže bacha na to :D

ALadin1905
03.08.2017 4 z 5

Od skvělé PC hry ke knize, která se ale ukazuje být trochu něčím jiným, než většina hráčů možná čeká ...
... ruská duše se zde odhaluje ve své esenci a nejsilnějšími momenty se podle mého ukazují býti pasáže plné fatalismu či filosofie "jurodivých".
Akce minimum, zato lidské mizérie více než sdostatek.

Murysek
29.07.2017 5 z 5

Nejdříve jsem hrál obě hry, poté jsem zařal číst knihu. Kniha je perfektní a jsem rád, že autoři hry to pojali trošku jinak. Jsou to dvě skvělé verze jednoho příběhu od dvou úchvatných vypravěčů. Těším se na další dvě knihy a za nedlouho třetí hru.

druzickaster
22.07.2017 4 z 5

Postapo žánr mám rád. Geniální nápad s metrem. Kniha se dá číst jen s plánkem metra, bez toho se člověk ztratí poměrně rychle. Tady je asi nejlepší nadšenecká online mapa metra co jsem našel http://i.imgur.com/YWPKxle.png

Co se týká hlavního hrdiny, měl jsem problém se s ním ztotožnit a místy mi lezl celkem dost na nervy, možná se měl autor držet původního plánu o kterém jsem se dočetl v doslovu. (Proto taky ta jedna hvězda dolů) Každpádně popis prostředí i další postavy v knize už byly v pohodě. Uvidíme co Metro 2034.

cestovatelka13
15.07.2017 3 z 5

Nesnáším scifi a už vůbec ne postapo. Tahle knížka mě zaujala a nakonec i mile překvapila a přesvědčila.

trudoš
10.07.2017 3 z 5

Hrdinova odysea moskevským metrem na mě lépe působila z anotace, než přímo z vyprávění. Rozmáchlé putování odnikud nikam je prokládáno náhledy do denního rytmu jednotlivých stanic, jež se staly útočištěm lidstva po blíže neurčité zkáze. Atmosféra super, ale akce nula nula nic.
Co se autorovi musí nechat, je nápad. Jenže už po prvních stovce stran jsem nevěřil v jeho autentičnost. Přes všechnu postkatastrofickou vizi žije v temných tunelech poměrně vysoké množství lidí, jako by počet byl neomezený, nehledě na jejich absolutní etnickou rozdílnost při každé zastávce. S tím pak souvisí i funkčnost věcí, kdy mě až překvapilo, co všechno tam dole mají, přestože povrch je prakticky neobyvatelný. A to nemluvím o prazvláštních science fantasy kulisách, které tvůrci slouží jen pro směs pseudofilozofických úvah u večerního popíjení vodky. Výsledný dojem příliš nevylepšilo ani absurdní používání vykřičníků. Ale třeba jsem záměr zaobalit běžnou konverzaci do rozkazů a zvolání prostě jen nepochopil.

daPhytCZ
09.07.2017 4 z 5

Mám rád sci-fi, postapokalyptické vize, horrory a propracované a dobře promyšlené světy. Při čtení Metra 2033 jsem všeho dostal ve vrchovaté míře. Opravdu propracovaný svět hezky dokresluje mapa metra, na kterou jsem často zalistoval, abych si udělal lepší představu,v jakých končinách se výprava zrovna pohybuje. Kvalita psaní a tempo vyprávění občas mírně zaskřípalo, proto nedávám plný počet.