Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR

Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352197/bmid_mezi-dvema-kimy-5VQ-352197.jpg 4 1161 1161

Málokomu se podaří pobývat v Severní Koreji, aniž by vedle sebe měl všudypřítomného průvodce a byl pod neustálým dohledem. Koreanistce Nině Špitálníkové se to povedlo v životě hned dvakrát. Jako jedna z mála na světě se zúčastnila studijních pobytů na Kim Il-songově univerzitě za vlády obou posledních vůdců Kim Čong-ila a Kim Čong-una. Co obnášelo studium v jednom z nejtužších diktátorských režimů na světě? Jak vypadá bezprostřední severokorejská realita? Jak se režim změnil během pár měsíců po převzetí moci Kim Čong-unem? Autorka se v textu snaží nalézt odpovědi na tyto i mnohé další související otázky a na základě osobní zkušenosti přináší vhled do segmentu severokorejského života.... celý text

Přidat komentář

VendulaB
09.11.2024 4 z 5

Kniha je zajímavá svým tématem, obsahem, je ale znát (a autorka to sama přiznává), že ji nepsala spisovatelka. Lepší než kniha mi v tomto případě přijdou výborné podcasty autorky.

EjkaM
03.11.2024 4 z 5

Jednoduchým vypravěčským stylem podané občas až neuvěřitelné osobní zážitky ze skanzenu socialismu, doplněné o stručný nástin historického a kulturně-společeského a geopolitického zázemí. Člověk si hned víc váží vlastních životních podmínek, ke kterým má neustále výhrady.


lukas5373
21.10.2024 5 z 5

Velmi zajímavé čtení o naprosto šílených a nepředstavitelných podmínkách v KLDR. Autorka vypráví čtivou formou a podává informace nenásilnou formou, při níž nás nezahltí zbytečnostmi.

Jako kniha pro každého, kdo chce nahlédnout trochu pod pokličku, je to více než vhodné.

Pablo Kral
27.09.2024 4 z 5

Je načase, abych se podělil o zážitky z četby této knihy: Jak jsem vyrozuměl, byla to prvotina Niny Špitálníkové, ale já si nemůžu postěžovat, že by se to četlo nepohodlně. Nina byla přesná, vstřícná, upovídaná, představovala památky, stručnou historii KLDR, v rámci možnosti cestovala, studovala ... na pár chvil i oddechovka. Za jednu věc ale hvězdičku strhnu. Její běžný, až bezstarostný život v rámci univerzity (i jinak) byl - a to si přiznejme - zakonzervován v jakési bublině, ve které se režim ukazuje z té přívětivější stránky. Až v závěru přidala kapitolu Propaganda a historie, ve které věc uvádí do jisté míry na pravou míru - znelíbil ses režimu? - výslechy, mučení, vězení, koncentráky, popravy ... atd. Přestože jsem knížku přečetl za dvě odpoledne a bavila mě, neudělím plný počet hvězd. 4*

j.vitek
21.09.2024 3 z 5

Čekal jsem něco trochu jiného. O tom experimentu, který je tolerovaný světovým společenstvím, je tam mnoho. Je to hrůzné a děsivé. Udržují to podle mého mimo jiné pro to, aby se nám ta naše "kapitalistická démogracie" zdále pohodová a fér.
Historie Koreje mě až tolik nezajímá a jelikož to byla obsahově tak dobrá polovina knihy, nakonec jsem se rozhodl odložit.

Honey0105
09.09.2024 4 z 5

Rozhodně zajímavá kniha a mé první setkání s Ninou Špitálníkovou. Ač nebyla kniha až tak obsáhlá, dost se přeskakovalo z tématu na téma a chyběla mi nějaká časová osa, tak jsem spokojená. Těším se na další knihy od autorky.

jan.para
06.09.2024 5 z 5

Vše už asi bylo v komentářích řečeno. Velmi zajímavá kniha, která dává trochu nahlédnout pod pokličku.

Petra_V
10.08.2024 3 z 5

Obsahově se mi kniha líbila, bylo ale velmi poznat, že se jedná o autorčinu prvotinu. Z mého pohledu nebyly jednotlivé kapitoly úplně přehledné a často se přeskakovalo z jednoho témata k druhému. Z knihy víme, že autorka během studií KLDR navštívila dvakrát, jednotlivé "návštěvy" ale nejsou rozlišeny a čtenář ve většině případů nepozná o který studijní pobyt se jedná.
Mně samotné tento styl psaní sice nevyhovuje, ale kniha si určitě své čtenáře najde i díky svému obsahu.

Hana62
12.06.2024 5 z 5

Těžký život tam, kde všechno určuje vůdce a jeho kult. Obyčejní lidé netuší, co se děje za hranicemi. Moc smutné, ale poučné čtení.

Fčelička
02.06.2024 4 z 5

Doporučuji všem,kdo se snaží pochopit stav mysli lidí v KLDR. Žádnou vlastní myšlenku mít nesmí.....bylo to tak i v době,kdy jsem tam v roce 1979 byla. Téměř nic se nezměnilo.
Velmi poučné čtení. I když neuvěřitelné, přesto pravdivé!!!!

Toledo
05.05.2024 5 z 5

AUDIOKNIHA
Skvěle načteno a super zajímavé jako vždy. Mám přečtené všechny její knihy a vždy mě to baví.
Určitě doporučuji

petunkav
02.05.2024 4 z 5

Na knihu jsem se celkem dlouho chystala. A splnila mé očekávání.
Napsané dle mě dobře. Bála jsem se dlouhých "nudných" popisů, ale ty se nekonaly.
No a země strašidelná. Obdivuju každého, kdo se tam vydá.

Miszda
16.04.2024 4 z 5

Kniha popisuje každodení realitu KLDR z pohledu jejích obyvatel, ať už vyšší nebo nižší třídy i z pohledu cizince a jak ho místní vnímají. Dle kapitol je rozdělena na život na koleji/univerzitě, ve městě, mimo město ... poslední kapitolou je úvod do historie Koreje (nadvláda Japonska, vznik KLDR a Korejská válka), kterou bych možná mnohem více ocenila, kdybych si přečetla na začátku, jelikož v průběhu knihy se tato období a události zmiňují velmi často.

Celkově se mi kniha líbila, jsou zde popsány zvyky nebo spíše uměle vytvořené tradice, i to jak k nim došlo, jak v průběhu let až do dnes (ne)fungovalo hospodářství, jak vypadá obchod nebo restaurace, jak to mají s vojenskou službou, tajnou policií a co všechno stát nařizuje nebo "doporučuje".
Zpočátku měla kniha velmi rychlý spád a u mě se střídal jeden šok za druhým, to cca v polovině polevilo, ale na druhou stranu když si uvědomíte, že je zde popsána realita a nikoliv fikce, jste rádi že ne každý prohřešek je trestán smrtí.
V knize se trochu přeskakuje a vrací se k událostem a místům, ale to závisí spíše na rozvržení kapitol, takže kniha nejde úplně chronologicky.

Nofar197
26.03.2024 5 z 5

Studijní pobyt české koreanistky v KLDR, stalinistickem skanzenu jihovýchodní Asie, kde ale nechybí ani humorný pohled na Orwelluv "1984" v praxi.

"Korejská lidově demokratická
republika lidem na Západě stále
připadá jako temné a mnohdy
děsivé " Půlnoční království ".Jako
země, která je po desetiletí
ovládána naprostymi psychopaty,
přičemž propaganda a kult dynastie
Kimů je natolik absurdní, že se nedá
brát vážně. "

"Je to tady. Konečně budu mít
možnost studovat na nejlepší
severokorejské univerzitě.
Univerzitě Kim Il-songa. Trocha té
propagandy v praxi.Pro někoho
noční můra, pro mě splněny sen"

Ovšem té propagandy bylo i na zdravého jedince přece jen trochu moc.

"Celý život jsem razila heslo Charlese Bukowského : Svět patří těm, co se neposerou. S tímto mottem jsem podala žádost o studium znovu. "

Paní Spitalnikova, všechna čest. Nejenže jste napsala skvělou knihu, ale podařilo se vám zachovat si duševní zdraví. Ja bych po týdnu v tomto Absurdistánu byla hlavou vzhůru : Buď bych se usmála, nebo, a to je pravdepodobnější, zesilela a předvedla volný pád z věže Cucche.

Kopretina_aku
22.02.2024 3 z 5

Zajímavá zkušenost z pohledu někoho, komu se podařilo dostat za hranice Severní Koreji, i když pohyb byl značně omezený režimem. Uvítala bych větší obrazovou dokumentaci. Jako celek mi to přišlo neuspořádané, konečnou pasáž jsem už ani nedočetla. Škoda, autorka je jedna z mála, kdo se do KLDR dostal, mohla to v knize využít lépe. Více mě zaujala kniha rozhovorů Svědectví o životě v KLDR.

andy_nejedla
12.02.2024 5 z 5

Určitě doporučuji, autorka má osobní zkušenost a dobře ji sepsala do knihy. Včera jsem četla Svědectví o životě v KLDR, kde se opakují některé věci z této knihy, ale vůbec to jako připomenutí nevadí.
Některé kapitoly jsou docela dlouhé, ale to také ve výsledku nijak nevadí.

Maevie
06.02.2024 4 z 5

Po knížce bych doporučila sáhnout až po přečtení Svědectví o životě v KLDR. Zatímco v pořadí druhá vydaná kniha vás navnadí příběhy ze Severní Koreje, Mezi dvěma Kimy vám poskytne vhled do korejských reálií a příležitost seznámit se s autorkou a její neobvyklou zkušeností.

Doubravka1975
30.01.2024 5 z 5

Autorka Nina Špitálniková, studentka koreanistiky, zde v knize popisuje svoje zážitky ze svých rovnou dvou pobytů v Severní Koreji. Klobouk dolů.
Trošku zmateně napsané. Její vypravování je často přerušované fakty. Ale já od ní už četla knihu rozhovorů, Svědectví o životě v KLDR. Takže hodně informací o režimu a životě v KLDR znám z předchozí knihy.
Kniha tentokrát obsahuje černobílé i barevné fotografie, na konci je výklad pojmů a poznámky.
Doporučuji obě její knihy. Je to mazec. Nejdřív ale asi číst Svědectví a pak tuhle. Tahle je spíš takové doplnění informací. Aspoň z mého pohledu.

lištička123
13.01.2024 3 z 5

Určitě zajímavá kniha, ale mě se četla celkem špatně.

katpas76
08.01.2024 3 z 5

Téma bylo zajímavé, forma a zpracování ale pro mě pokulhávala. Dlouhé odstavce, v počátku časté přeskakování v čase, některé nesourodé informace v různých částech knihy (např co se týká délky vojenské služby pro muže a ženy). Také jsem z celé knihy nepochopila, jak dlouho autorka v zemi strávila a kdo byla její společnice?
Téma KLDR mě zajímá, proto jsem po atraktivním díle Ze života v KLDR sáhla i po této dříve vydané knize. Je vidět, že autorka ve stylu psaní hodně pokročila, protože novější dílo se mi formou a čtivostí líbilo mnohem více.