Dívka v pavoučí síti

Dívka v pavoučí síti
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276870/bmid_divka-v-pavouci-siti-eS5-276870.jpg 4 2176 2176

Milénium / Millennium série

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu. Časopis Milénium má nové majitele a jeho kritici tvrdí, že Mikael Blomkvist je vyhořelý a že uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu tvrdí, že pro něj má důležité informace o americké zpravodajské službě a že byl v kontaktu s výbornou mladou hackerkou, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná. Mikael Blomkvist doufá v exkluzivní reportáž, kterou on i Milénium tak zoufale potřebuje. Lisbeth Salanderová má jako obvykle své vlastní plány. Ale nadešel čas, aby se jejich cesty ještě jednou zkřížily.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Det som inte dödar oss , 2015

swamp
17.05.2017 3 z 5

David Lagercrantz dostal těžký úkol - navázat po Larssonově tragické smrti na jeho trilogii Milénium pokračováním. Úkol jistě nezáviděníhodný, ale chopil se ho docela zdatně. Neočekával jsem, že by se původním knihám vyrovnal. Naopak - jakékoliv přílišné snažení o napodobení (popisy apod.) trochu skřípe, jinak ale kniha jako celek docela funguje, i když místy je až moc přitažená za vlasy. Každopádně si autor nechal na konci volné okénku k případnému pokračování, tak uvidíme, zda se ho někdy dočkáme.

Majdule
15.05.2017 4 z 5

Kdokoliv tuto knihu hodnotí, musí se nejspíš vyrovnat s dvojím pohledem. Jak obstál autor jako tvůrce samostatného příběhu a jak v roli pokračovatele fenoménu Milénium? Takže na úvod snad pozitivní informace. Jsme ve stejném příběhu, vypráví ho někdo jiný, ale je to stejný příběh. Lagercrantz k tomu mimo jiné využívá stejný půdorys příběhu jako Larsson. A to je nakonec jedna z největších slabostí knihy, dodává totiž příběhu pachuť pouhé kopie. Mnohem lépe kontinuita příběhu funguje, když autor s jemným nadhledem ctí (či využívá) Larssonova klišé v redefinici Mikaela nebo vztahu mezi ním a Lisbeth. Pro mě tyto sentimentální odkazy vzdávají původní sérii hold a přitom si udržují i potřebný odstup. Samotný děj je trošku rutinní. Po rozvleklé první části, kde se úvodní expozice připravovala snad až příliš dlouho, přichází rychlá akce, napětí a strhující vyvrcholení, ovšem přesně ve stylu Larssona poměrně dlouho před samotným koncem. Třetí část je věnována vysvětlení a náznakům pokračování. Pro mě jsou rozporuplné i některé motivy. Linka autistického chlapce jistě příběhu dodává potřebné dojetí, ale podle mě je laciná. Umělá inteligence je zde v roli tajemného prvku, který zasvítí v dáli jako grál, jehož nikdo nedosáhne. Tady cítím inspiraci americké vlny spuštěné Danem Brownem. A konečně i klíčové zobrazení ústředního nepřátelského vztahu, který je snad až křečovitý (omlouvám se za tajemnost, ale bližší určení by už byl spoiler). Přesto to bylo příjemné čtení, které mě nezklamalo. A za tu odvahu dám 10 % navíc.

FillaSFC
14.05.2017 3 z 5

Kniha to není špatná, ale já se do ní nějak s vědomím toho, že ji už nepíše Larsson, neuměl vžít. Je v ní spousta nových postav, jejichž osud mi byl lhostejný. Mikael s Lisbeth tam jsou zpočátku na můj vkus až moc málo, ve druhé půlce knížky už to bylo lepší. Nevím, na mě to celé působilo, jako když natočíte několik skvělých pokračování filmů, a pak na další díl obsadíte do role stejných osob jiné herce, už to prostě nebylo ono. Krom toho je zde docela málo dialogů a ubylo i kávy a obložených chlebů. :-))) Budu se opakovat, ale s tou sestrou Lisbeth je to fakt přitažené za vlasy, hlavně i ta vyprávění Palmgrena a spol., jak kdyby o ní věděli všechno do posledního puntíku, to jsem musel trochu kroutit očima. No - prostě průměr, Larsson to není, ale ztráta času také ne. :-)

Rade
04.05.2017 4 z 5

Celkem zajímavá, čtivá, inteligentní detektivka, nicméně s určitými výhradami.
První část fajn, včetně toho kreslícího autistického chlapečka, druhá půlka už se mi zdála trošku přitažená za vlasy; nejvíc přehnaná se mi zdála ta femme fatale - zlá sestra.
Horší čtyři *.
Co se týče návaznosti na Milenium, ač jsem ho četla, nejsem extra fanoušek, dokonce si již moc detaily nepamatuji, ale zdá se mi, že kniha na styl Milenia navazuje celkem zdařile. Nicméně pominu-li marketing a snahu o bestseller za každou cenu, je to pro autora takové spisovatelské terno, někoho napodobovat?

MishelElle
29.04.2017 4 z 5

Super pokračování známé trilogie. Zpočátku jsem si myslela, že jiný autor nemůže navázat na tak skvělou knihu, ale povedlo se.

Jadavin
27.04.2017 5 z 5

Překvapivě velice zdařilé pokračování původního Milénia.

moore.allonsy
17.04.2017 2 z 5

Na pokračování čtvrtého dílu Milénia to není dost dobré. Je super, že se Lagercrantz pokusil dovést trilogii ještě o kus dál, všechna jeho snaha určitě nevyšla nazmar. Fajn. Nicméně, nebylo to ono. U předchozích dílů jsem nemohla odtrhnout oči od stránek, tady jsem vzdychala nudou. I přes to, že Lisbeth může být na velmi vysoké mentální - fyzické úrovni (dejme tomu), tak že by skutečně zpacifikovala metrové chlapy, kteří jsou trénovaní nájemní vrazi, se mi nechce věřit.
O jiných postavách tam mohlo být o něco více, nic nového a objevného. Působí to na mě trochu přitáhnuté za vlasy, dílo napsané bez duše a bez většího smyslu.

elenai
06.04.2017 4 z 5

Začátek byl na můj vkus docela rozvleklý, i když ne nečitelný. Bylo tam ale tolik postav, už už jsem si chtěla namalovat graf, ale spíš to bylo způsobeno tím, že mi prostě unikala některá jména a osoby s nimi spojené. U některých pasáží jsem nestačila valit bulvy. Jak to ta Lisbeth sakra dokázala? Po tomto díle mám vůči ní takové ambivalentní pocity - obdiv mísící se s nevěřícností a někdy mi přišla vyloženě trapně dětinská. Ale oproti jiné osobě je slabej odvar. :) Jinak jsem s knihou spokojená, až na ty drobné výhrady se četla opravdu dobře, a autor si nechal materiál minimálně na další díl. Už se na něj docela těším.

oladnb
05.04.2017 5 z 5

Na tento díl jsem se po přečtení MIlénia těšila, ale vzhledem kr komentářům zde jsem od toho nechtěla učekávat příliš. Opak byl však pravdou, super námět, zápletka vysoké matematiky, genálního savanta, násilí a podvodů v politice byla skvělá. V postavách se orientovalo dobře, mělo to spád a v podstatě ani na jedné stránce jsem se nenudila. Závěr nikterak přehnaný, pěkně zapadal do celého příběhu. A samozřejmě pak celkový závěr, který jsem si přála.. :-)
Neváhejte s přečtením.

durinka
04.04.2017 5 z 5

Knihu jsem si kupovala s velkým respektem a rozhodně nelituji. Uchvátila mne stejně tak, jako první díl. Nemám co vytknout. Pan Lagercrantz se zhostil "úkolu" opravdu dokonale!

danka13
03.04.2017 5 z 5

Po hlavních hrdinech se mi určitě bude stýskat. Třeba se najde někdo, kdo napíše o hrdinech další knihu. Už nyní se těším.

janinca
15.03.2017 5 z 5

Neměla jsem žádná očekávání, spíš jsem byla kritická-napsat pokračování Milénia bez Larssona přece není možné. Opak je pravdou a musím říct, ze je to pokračování povedené.
Díky za něj!

Eva88
12.03.2017 5 z 5

Ke knize jsem přistupovala s opatrností, jak to asi může dopadnout, když se autor pokouší navázat na cizí dílo. A za mě musím říct, že autor na Larssona navázal bravurně a nemá se za co stydět. Plnohodnotné pokračování edice Milénia.

dmvr
06.03.2017 5 z 5

Skvělý "4. díl" k trilogii Stiega Larrsona. Velmi zajímavé, plné napětí.

Evina74
02.03.2017 3 z 5

Tentokrát jsem poslouchala audioknihu (určitě pěkně namluvenou), ale děj mi prostě nesedl. Vadilo mi spoustu jmen a složitých propletenců, málo akce, reakce hrdinů takové jakoby ploché. Ale možná je to tím, že Milénium jsem četla už před dlouhou dobou. Kdybych četla knihu, asi bych ji nedočetla.

sally21
26.02.2017

Kniha se mi líbila,nemám co vytknout.

helenkan
23.02.2017 4 z 5

Mě se knížka líbila a dobře se četla. Jasně,že se trochu liší od původních dílů. To je ale normální,když to napsal jinej autor. Ale poradil si dobře.

Caa
23.02.2017 4 z 5

Lagercrantz odvedl dobrou řemeslnou práci. Kniha je stejně čtivá jako předchozí tři díly a výměna autora je prakticky neznatelná. Pár drobných výtek ale mám.
Zlo a dobro jsou vykresleny hodně černobíle a působí proto poněkud schématicky. Rušivé je také určité superhrdinství postav, které jsou až moc výjimečné a dělají neskutečné a bohužel i neuvěřitelné věci (myslím hlavně Lisbeth, Augusta a Thanatos). Na jednu knihu je těch "extraordinary persons" prostě moc.

Matthias
19.02.2017 2 z 5

Čtivé, zábavné, ano. Přesto až děsivě podobné původní trilogii a to se mi moc nelíbí. David Lagercrantz na sebe vzal úkol, že napíše pokračování Milénia a jak zmínil v jednom rozhovoru, bude studovat původní trilogii, aby se ji co nejvíce přiblížil. To je hezké a dokonce se mu to povedlo. Přesto je poznat, když autor do knihy nedá kus sebe. Osobně bych radši, kdyby si více vypiloval vlastní styl. Dál se mi nelíbí určitá rozporuplnost postav. Např. jeden záporák podporuje americkou stranu Tea Party, ale zároveň miluje Stalina. Aha! To dává smysl, říkám si a koulím očima. Asi jako milovat židy a zároveň Hitlera. Ed má sice anarchistický pohled na svět, ale zároveň je levičák. Pak je tu jeden pacifista, kterému se dělá fyzicky špatně z násilí, ale - světě div se - čte Tolkiena. Autor ohýbá definice slov a to, co předvádí jsou sofismata. A to já nemám rád.

gecko
10.02.2017 4 z 5

Stejně jako u třetího dílu nechápu ta vysoká hodnocení, tak u tohoto zase nechápu ta nízká. Většina asi nedokáže přenést přes srdce, že se čtvrtý díl vůbec zrodil a tak to měl Lagercrantz o dost těžší už od samého začátku. Já měl velkou výhodu toho, že jsem "sjel" všechny díly hned po sobě, takže mohu bez problému srovnávat s "originálem" od Larssona. A upřímně - celá sága mi připadá jako taková nafouknutá bublina. Zejména třetí díl byl hodně slabý. Lagercranz se toho chopil, řekl bych, velmi dobře a přesně v duchu předchozích dílů. Proto nechápu proč jeho čtvrtý díl spousta lidí tak odsuzuje. Přitom to má spád i zajímavý námět.