Dívka v pavoučí síti

Dívka v pavoučí síti
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276870/bmid_divka-v-pavouci-siti-eS5-276870.jpg 4 2188 2188

Milénium / Millennium série

Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová opět spolu. Časopis Milénium má nové majitele a jeho kritici tvrdí, že Mikael Blomkvist je vyhořelý a že uvažuje o změně zaměstnání. Pozdě v noci Blomkvistovi zavolá profesor Frans Balder, přední odborník na výzkum umělé inteligence. Balder mu tvrdí, že pro něj má důležité informace o americké zpravodajské službě a že byl v kontaktu s výbornou mladou hackerkou, která se podobá někomu, koho Blomkvist velice dobře zná. Mikael Blomkvist doufá v exkluzivní reportáž, kterou on i Milénium tak zoufale potřebuje. Lisbeth Salanderová má jako obvykle své vlastní plány. Ale nadešel čas, aby se jejich cesty ještě jednou zkřížily.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Det som inte dödar oss, 2015

MajlaMorgan
29.06.2016

Zpočátku jsem se do toho jaksi nemohla dostat,ale nakonec se mi líbila. S Larssonem se to sice nedá srovnávat,ale brala jsem to jako volné pokračování a nic moc si od toho neslibovala..Jen mi přišlo někdy zbytečné,jak moc autor odbíhal od tématu popisováním snad naprosto každé osoby,která se v knize vyskytla a taky nadměrným užíváním odborných terminologií. Taky Lisbeth mi přišla jako skoro superhrdinka a ne člověk..Ale ve finále-proč ne? Za mě určitě stojí za přečtení.

kristyna2513
21.06.2016 2 z 5

Není to ono. Příběh celkem zajímavý, ale často se vyskytují nudné pasáže s vedlejšími postavami. Mikael se dostává do pozadí, už jako kdyby nepatřil k důležitým účastníkům děje. A Lisbeth? Vykreslena jako hrdinka, bojovnice, která zvládne i nemožné. Po přečtení mám dojem, že tuto knihu napsal fanoušek, který se nemohl smířit s koncem Milénia.

qydko
19.06.2016 4 z 5

Zezačátku jsem se vůbec nemohla začíst... později to sice přišlo, ale stejně to nebylo úplně ono.

wiana82
18.06.2016 3 z 5

Bohužel jsem celou první polovinu knihy bojovala s touhou knihu odložit a už se k ní nevracet....tak nezáživné to pro mě bylo...ale přehoupla se polovina knihy (což je bohužel přes 200 stran) a konečně jsem se začínala těšit a zajímat se o to, jak to dopadne...Celkový dojem je takový, že jsem ráda, že jsem si ji přečetla, ale další pokračování- jestli bude, už si nepořídím...

astroweb
16.06.2016 5 z 5

A mně se to hodně dost líbilo. Myslím, že je to důstojné pokračování i s tím polootevřeným koncem, takže doufám, že autor bude v Miléniu pokračovat.

Katka81
15.06.2016 2 z 5

byla chvilka, kdy mě kniha bavila, ale nakonec jsem ji ani nedočetla, zbýval kousek :-) ale nestojí to za to

Luciga
10.06.2016 3 z 5

I když jsem nečekala, že to bude druhý Larsson, můj celkový dojem z knihy je trochu rozpačitý. První půlka knihy byla určitě rozčarováním, ta druhá jej naštěstí podstatně zmírnila. Jak mi v knihách určitá faktografie vyhovuje, tady toho "odborného" vysvětlujícího textu bylo zbytečně příliš na úkor samotného příběhu - proto asi to mé zklamání z té první části. A stejně tak závěr ponechávající si otevřená vrátka pro případné pokračování - série Millénium mohla být dle mého s jistou důstojností uzavřena dokončením již načatého dílu (i když je jistý předpoklad, že existuje námět samotného Larssona k dalším dílům a byl to určitě Lagercrantzův záměr pokračovat v případě úspěchu této knihy).

Zahonek
07.06.2016 4 z 5

Původní tři díly jsem poslouchal jako audioknihu a hned po doposlouchání jsem si říkal, že je velká škoda, že už to dál nepokračuje, zůstalo to celé hrozně rozjeté a neukončené. A byla by to velká náhoda, kdyby se toho pokračování dříve či později nikdo neujal. Proto mě potěšilo, když jsem se dozvěděl, že se pokračování připravuje, i když bylo jasné, že laťka byla nastavena hodně vysoko a jen tak se tomu původnímu nic nevyrovná. V přímém srovnání se Stiegem Larssonem David Lagercrantz trochu pokulhává, hlavně ze začátku knihy. Občas zbytečně moc odborných termínů, taky jsem měl docela hokej ve jménech, musel jsem někdy listovat zpátky a najít, kde jsem se s tou a tou osobou již setkal. Pokud knihu budeme brát jako samotnou, nespojenou s původní trilogií, není to s ní zas tak špatné. I když děj není nijak akční, napínavý ani děsivý, při čtení jsem se nijak výrazně nenudil. Nápad s malým autistou mi přišel zajímavý, stejně jako vražda mladého novináře, ta konec dostatečně okořenila.

Hakl54
06.06.2016 4 z 5

Po prvních třech dílech jsme trochu s nedůvěrou začala číst další díl od Davida Lagercrantze, ale pokračování, přestože od jiného autora, mě opět potěšilo. Lisbeth je sice taková moderní pohádková bytost, ale v dnešní době plné zla jí občas potřebujeme.

harl
01.06.2016

Tak tu jsem přečetla jedním dechem a moc se mi líbila.

Prateri
01.06.2016 4 z 5

Dívku v pavoučí síti beru jako vyprávění dalšího člověka, který ji také zná. Každý vypráví o ní svým vlastním stylem, proto se mi kniha nezdá horší než předchozí díly. Je jen jiná.
Umělá inteligence, neuronové sítě apod. - o tom celkem nic nevím a ani mě to v tomto případě víc
nevzdělalo, přesto se mi kniha líbila.

Lilith1
25.05.2016 4 z 5

Tak do tohoto dílu jsem se pouštěla s velkými obavami. Ono ne nadarmo se říká, že když dva dělají totéž, není to totéž. Popravdě, prokousat se první částí bylo peklo, nuda, nuda, šeď. Chvála bohu si autor najednou vzpomněl, že ústřední postavou byla Lisbeth a do druhé části už ji nezapomněl přidat. Musím říct, že co se týče návaznosti na první tři části, tak se zadařilo a od půlky knihy mi už ani nevytanulo na mysl, že pokračování píše Lagercrantz a ne Larsson. Ruku na srdce, možná za to může i časový odstup, který od přečtení předchozích částí nastal. Každopádně se s tím popral statečně a výsledek není vůbec k zahození, naopak příjemně doplňuje předchozí části drobnými detaily, jako původ přezdívky apod. Pro mou maličkost až moc technických, matematických a hackerských termínů, ale dalo se tím prokousat. Takže pro mě ve finále docela příjemné překvapení, které si ty čtyři hvězdičky zaslouží.

Lamanai
24.05.2016 1 z 5

Ještě že má světové podsvětí Salanderovic rodinku. Ve jménu ztučnění Lagercranzova bankovního konta doufám, že do dalších knih vymyslí ještě pár zručných bratranců a tetiček z pátého kolena. Sorry, ale tohle bylo fakt dost špatný! Málem mě tedy obměkčil doslov, skoro jsem autorovi poslal korunu. Takže k věci. Za prvé, vůbec to není detektivka. Čtenář všechny důležité karty dostane rovnou na ruku a vidí je. Děj je totálně předvídatelný, vycházející z postav, jejichž nejdůležitější rysy pro vývoj děje autor pořád opakuje, aby se mu asi nedalo vytknout, že to nemá domyšlené nebo aby to všichni pochopili, nevím. Také mě uklidnilo, že to většina lidí v knížce, včetně nájemného vraha, myslí vlastně v jádru dobře, hned mám lepší spánek. Také mě štval autorův styl. Přepínání mezi postavami není tak neobvyklá technika, ale vracet se při každém přepnutí pohledu vyprávění kousek zpátky, abychom viděli, co dělala postava chvíli předtím, to bylo zničující. Jinak jsem to četl v anglické verzi a buď nebyl úplně na výši překlad, nebo už jen přenášel původní stylistiku. Suma sumárum, hodně vypočítavá záležitost, podle mého názoru. A vzhledem k vývoji děje je nasnadě, že další díl bude na pultech co nevidět. Mamma mía!

1casper
21.05.2016 2 z 5

Za mě zklamání, totální slátanina. Některé pasáže jsem i přeskakovala.

sporran
18.05.2016 4 z 5

Zajímavá a hlavně čtivá kniha. Kdo přečetl předchozí tři, na které navazuje, tak si ji nenechá ujít. Tento žánr moc nečtu, IT a špionáž mi moc neříká. Ale tato kniha je výjimka. Právě proto, že je tak čtivá a za ty tři díly už je člověk s hlavními hrdiny tak nějak spjatý. Takže bych klidně šla i do pětky.

verden
18.05.2016 3 z 5

Neviem, či to bolo tým, že som pôvodnú trilógiu čítala po česky a tento štvrtý diel po slovensky, či tým, že to písal iný autor alebo jednoducho tým, že som vedela, že to písal iný autor :), tak či tak som sa párkrát pozastavila nad tým, že toto alebo toto by táto postava neurobila/nepomyslela si/nepovedala. Pre mňa to postrádalo taký ten "millenniovský" nádych, vnímala som to len ako jednu z mnohých škandinávskych kriminálok

sackrebleu
12.05.2016 5 z 5

Čakala som, že to bude slabé a autor/vydavateľstvo/whoever sa len snaží vytrieskať zo série peniaze (čo je koniec koncov pravda), ale kniha ma skutočne bavila. Jasne bolo síce cítiť, že už sa nejedná o toho istého autora (takže mi je jasné, že mnohým ľuďom nemusela sadnúť), ale knihe to na atraktivite podľa mňa nič neubralo. Veľké prekvapenie a spokojnosť.

Jančislava
11.05.2016 4 z 5

Tento díl nebyl špatný, ale přišel mi už trochu zbytečný, klidně bych se bez něj obešla. Četlo se to dobře a mělo to celkem spád. Je dobré vědět, že ještě existují superhrdinové se superschopnostma :-) bylo jich tam spousta :-)

Terva
10.05.2016 3 z 5

Na počátku tohoto příběhu je jen sen.....
Lisbeth Salanderovou přesto vytáhne z postele......
ta sedne k počítači a hon začíná.

Základem této knihy je příběh rozdělený do tří kapitol.
Kapitola první se jmenuje „Bdělé oko“. Je to příšerná nuda. Než jsem se prokousal téměř sto padesáti stránkama, ukousal jsem si všechny nehty na rukou. Jen opakování, které má vlastně na svém peru Stieg Larsson. Je to takový přehled původní trilogie, ale tak nudně napsaný, že bych ho nejraději z knihy odtrhnul. Snad ještě šílenější je vysvětlování vzniku černé díry – to je síla. To jsem si mohl koupit knihu o Sluneční soustavě a ne to číst v temném severském thrilleru.

Malá ochutnávka: O Knize Válka světů se kriticky vyjádřil H. G. Wells, když mu nešlo na rozum, že bytosti, které nás ve všem předčí, nedokážou pochopit něco tak zásadního, jako je rozdíl mezi bakteriální flórou na Zemi a na Marsu.........

Cože? Severská detektivka? Ale jo, ještě se k tomu dostaneme.

Kapitola druhá se jmenuje „Labyrinty paměti“. A tohle už je bomba. V plné kráse se tu začne rozvíjet politický guláš, pořádná novinařina a hlavně umění samotné Lisbeth dostat se a hacknout téměř všechno, co na síti najde,vlastně i to, co by tam vůbec nemělo být. Jako obrovské plus bych vyzvednul rozdělenost odstavců. Zatím co jeden odstavec je třeba o Lisbeth, která na konci udělá nějaký čin (nechci psát konkrétně), ale na počátku druhého odstavce, se spisovatel David Lagercrantz věuije někomu jinému. Teprva až třeba třetí nebo čtvrtý odstavec pokračuje tam, kde jsme Lisbeth opustili. Naštěstí nejsou tyto odstavce příliš dlouhé a tak to krásně napíná napětí ve čtenáři, až mrazí, ale zároveň není děj zbytečně natahován. Tahle pasáž se mi líbila nejvíc.

Malá ochutnávka: Hacker je člověk, který překračuje hranice, a to v dobrém i zlém, ze samé podstaty své záliby zákonitě porušuje pravidla, aby si rozšířil obzory, a rozdíl mezi soukromým a veřejným prostorem ho nechává zcela chladným.

Třetí kapitola má název „Asymetrické šifry“. Už jen z názvu jsem měl mrazení. A dočkal jsem se. Až moc matematických vzorků, vyskytujících se v této části detektivky mě celkem zamotalo hlavu. Naštěstí Elizabeth Salanderové ne a tak mohl být příběh ukončen. Příliš potlesku na konci příběhu bylo až k pláči.

CITÁT – Toho hajzla už nikdy v životě neuvidíš. Nikdy!!

Bdělé oko za * Labyrinty pamětí za ***** a Asymetrické šifry za *** - celkem tedy za 50%

MTB
10.05.2016 3 z 5

Průměr. Dějová linka mne nenadchla, vadilo mi příliš náhod a "zázračných" řešení - když už autor nevěděl kudy kam nebo jak z toho ven, tak nějaký zázračný hacker nebo génius nějakým způsobem ("neptej se čtenáři jak, prostě nejsi hacker ani génius") víceméně zázračně vše vyřeší. To mi přišlo hrozně přitažené za vlasy a nefér. Je to jako (podle všech měřítek dobré detektivky) zakázané použití magie nebo nadpřirozené síly, které bylo jen obaleno do technického hávu.