Modrá planeta
Alena Mornštajnová
Jak se žije dětem na naší krásné modré planetě? Pojď, vydáme se spolu na cestu po zeměkouli a podíváme se, jak žijí děti v Austrálii, Grónsku nebo Keni a co právě dělají. Nakoukneme spolu do života dvanácti dětí v příbězích, které se odehrávají ve stejném okamžiku, kdy je v České republice poledne. Víš, kolik hodin je tou dobou třeba v Kanadě? Nová kniha oblíbené spisovatelky Aleny Mornštajnové představuje dětem rozmanitost života na Zemi, ale zároveň nenásilně připomíná těžkosti, které ho provázejí. Chce v dětech vzbudit zájem dozvědět se co nejvíc o světě, v němž žijí a jehož budoucnost budou utvářet. Krátké, poutavé a srozumitelně napsané příběhy z každodenního života dvanáctky dětí z různých zemí světa (mají tu zastoupení všechny světadíly) jsou určeny začínajícím čtenářům a doprovázejí je barvité ilustrace Márie Nerádové. Každý příběh pak doplňuje řada faktických zajímavostí, které si děti můžou číst spolu s rodiči.... celý text
Přidat komentář
Tentokrát jde o knihu pro děti 6+ a vyzkoušeno, že pro menší děti úplně není :-) My dospělí se toho tentokrát příliš nového nedozvíme - i když slovo nanuk v grónštině mě překvapil. Dětem ale kniha přiblíží jak se dělí jednotlivé roční období, co je časový posun, světadíly, co je pro dané země typické a jak se dětem z jednotlivých kontinentů žije. Najdete tu i krásné ilustrace.
Myslím, že je to perfektní kniha nejen pro děti, které rády cestují, ale i pro ty, co se rády dozvídají nové věci. Škoda, že za mého dětství nic podobného nebylo, určitě bych ji chtěla mít ve své knihovně
Knihu jsme četly společně s mojí čerstvě osmiletou dcerou a myslím, že to bylo pro ni tak akorát náročné. Hodně věcí věděla, ale spoustu se také dozvěděla nově. A co si budeme nalhávat, já také :-) Nebo vy snad víte, co v grónštině znamená slovo nanuk? Nebo co je dal bhát?
Děti se v knize seznámí s 11 zeměmi a dětmi, které v té konkrétní zemi žijí. Uvědomí si, že ne všechny děti se mají tak dobře jako ty v České republice. Některé nemohou chodit do školy, některé usínají s hladem a některé se musí stěhovat kvůli potápějícímu se ostrovu, na kterém mají svůj domov.
Kniha má krásné ilustrace a bude jistě krásným dárkem k Vánocům či k jiné příležitosti.
Na knize je uvedené 6+ a myslím si, že to dokonale sedí. Dceři je 6 let a knihu jsme si užily. Ba co víc, překvapilo mě, jak i já se v knize dozvěděla věci, které jsem nevěděla.
V knize jsou základní informace o vesmíru, jak fungují roční období a proč máme den a noc. Napsáno, kolik je na Zemi světadílů a jak se kde žije.
Příběhy 12 dětí z různých států. Ve stejnou dobu dělá něco jiného kluk John v Kanadě v 6h ráno a něco jiného Danny v Austrálii ve 22h večer. Je tak v knize dětem přiblížený i časový posun.
V každém státě žijí rodiny s dětmi, ale každý má jiné zvyky, návyky a vlivem klimatu a počasí i jinak tráví čas. I příroda a zvířata se stát od státu a hlavně mezi světadíly liší a je fajn cestovat skrz knihu.
Kniha je plná krásných ilustrací, z každé země je vybrané to její nej. To co je pro ní nejtypičtější, jaké jídlo vaří a vysvětlené některé pojmy, které bychom mohly znát. Knihu doporučuji malým objevitelům.
Četla jsme čtyřleté dceři, i když hodně věcí nechápala, pěkně jsme si je dovysvětlily a popsaly si hlavně krásně ilustrované obrázky.
A pro mě samotnou byla dost naučná :)
Těšim se, až si ji přečteme znovu .. až bude dcera zase o něco větší :)