Spánek

Spánek
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182405/bmid_spanek-182405.jpg 4 1336 1336

Murakami/Menschik série

„Je to už sedmnáct dní, co nemůžu spát,“ tak začíná příběh Harukiho Murakamiho, jehož protagonistkou je zdánlivě obyčejná žena v domácnosti. Vlivem různých nečekaných okolností připomíná její noční život výlet do mimosmyslového prostoru. Ve světě, který je naprosto odlišný od našeho, prozkoumává svou rodinu, sama sebe, i význam života a smrti. Ilustrační doprovod ke knize vytvořila známá německá grafička Kat Menschik.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

眠り Nemuri, 1990

Sireen
15.06.2017 1 z 5

Murakamimu asi prostě nerozumím. Snažila jsem se číst i jiné jeho knihy ale prostě to nešlo. Oproti tomu, jak na mě byly příliš rozvleklé a bezvýznamné byla tato zase uťatá naprosto nepochopitelně. Říkala jsem si, že je to určitě jen mou natvrdlostí, protože jsem prostě nemohla uvěřit, že by to takhle "ukončil". Dokonce jsem si to přečetla dvakrát. Ale po přečtení hodnocení zde se začínám přiklánět k verzi, že povídka byla vydaná pouze za účelem zisku ze známého autora a kdyby ji napsal kdokoli jiný, byla by povídka ta největší literární spodina.

Mijagi
09.06.2017 3 z 5

Jako byste si prohlíželi skicu nějakého velkého umělce. Hezky se na ni dívá, ale obraz to není.

ochwey
05.06.2017 4 z 5

Eh?! To už skončilo? A takhle?! - ale jinak paráda, no povídečka, ale románového Murakamiho mám raději.
Rozhodně líbilo víc než Podivná knihovna. A ty ilustrace, krásné.

Milinka
20.04.2017 3 z 5

Pokud bychom považovali za záměr autora věrně předat rozpoložení hlavní hrdinky čtenáři, tak svůj úkol splnil dokonale...ještě teď je mi z té knížky poněkud nevolno. Také mě následně stihly těžké sny. Fakt díky, Haruki. Myslím, že už ji znovu nikdy číst nebudu. Jednou bohatě stačilo.

Emilie1906
31.03.2017 5 z 5

Podle anotace jsem čekala jen imaginární představy hlavní hrdinky. Ale povídka mě mile překvapila, jak reflektuje život současné ženy střední třídy v Japonsku.

MOu598
22.03.2017 2 z 5

Druhá knížka autora, kterou jsem četla. Autorovi nerozumím. Snad zkusím do třetice.

Svatoslav
12.03.2017 2 z 5

Skvělé napsané, graficky brilantní nafouknuté nic. Deník sebestředné paničky, která "musí" být doma a "musí" se věnovat "jen sama sobě". Och, jak těžký ona má život. Mé první setkání s Murakamim a tak slabé, doufám, že následující tituly budou opravdu tak strhující, jak slibují čtenářské tamtamy. Na závěr použiji výstižný citát z novely.
"Nač pak ale byla celá ta ohromná spousta času, kterou jsem strávila čtením?" Po přečtení Spánku si to říkám také. Ten čas mi již nikdo bohužel nevrátí.

jindrusa
12.03.2017 2 z 5

Kniha přečtena za 20 minut, utnutý konec mně rozzlobil, fakt o ničem a pokud mně měla kniha donutit zamyslet se na tom, jak trávím svůj čas, tak se nepovedlo. Trávím ho rozhodne efektivněji než hlavní hrdinka. Už druhá kniha autora a opět mně nepřesvědčila, abych chtěla číst jeho další díla.

hellena1523
05.02.2017 5 z 5

Příběh je v podstatě banální a jako většina z autorových příběhů docela o ničem. Nadhodnotu této novele dávají ilustrace Kat Menschik, bez nichž by kniha (pro mne) ani z poloviny nebyla tak zajímavá...ale nakonec...musím uznat, že mě tak trochu nakopla k tomu, abych změnila svůj život. Ta útlá knížečka, ten banální příběh jsem četla ve chvíli, kdy jsem ho nejspíše číst měla a potřebovala, protože jsem začala daleko uvážlivěji nakládat se svým časem. Bohužel, na rozdíl od hlavní postavy, spát potřebuju, což je trochu nuda, ale co se dá dělat, že? :-)

triatlet
29.01.2017 3 z 5

Ilustrace Kat Menschik upoutaly mou pozornost víc než příběh.
Aluze na Annu Kareninu (přečíst ji 3x během týdne, to je výzva!), na Dostojevského a reklama (?) na Hondu :-)
Vypravěččiny (myšlenkové ?) pochody jsem moc nepochopil. Možná kdyby si povzdechla trochu víc, probudil by se nejen manžel, ale i ona.
Chudák dítě, chudák manžel... Chudák vypravěčka.
Od Murakamiho mám radši rozsáhlejší dějové romány. V těch mi nevadí ani podobné magické kouzlení jako ve Spánku.
...................................................................................................
Čtenářská výzva 2017 - 12. kniha od autora z žebříčku 100 nejoblíbenějších autorů na Databázi knih
(K 29. 1. 2017 16. - 17. místo)

OneBas
27.01.2017 3 z 5

Po prvním přečtení jsem si kladla otázku jestli mi něco neuniklo a rozhodla jsem se knihu přečíst podruhé. A najednou jsem si nějakým způsobem našla vysvětlení příběhu které mě dostatečně uspokojilo. Styl psaní je velmi specifický a hranice mezi skutečností a sny...! Jak prosté a přesto dokonalé.

happy-smile
24.01.2017 3 z 5

Zajímavá jednohubka. Pro mě další malý krůček k dílu Murakamiho (zatím jsem zkoušela jen povídku Podivná knihovna). Musím říct, že mě to zaujalo a že by to podle mě mělo potenciál i na delší knihu. Trochu mi přišlo divné to, že se hlavní hrdinka odkazovala na "dítě", kdyby mluvila o dceři nebo synovi, tak mi to zní normálně. Ale to bude možná problém překladu, protože v japonštině to může tato formulace působit normálně.
SPOILER: Uříznutý konec (i když se o něm mluví v každém komentáři tady, tak nevím, jestli to i nadále považovat za spoiler) podle mě chtěl čtenáři říct, že se jednalo pouze o takový slice of life. Půjčili jsme si kukátko a bylo nám dovoleno na chvíli nakouknout do světa hlavní hrdinky, ale vyměřený čas skončil a už můžeme jenom spekulovat, co se se ženou dělo dál.

katallinka
23.01.2017 4 z 5

Kniha je bezpochyby strasne zvlastni. Autor dokazal i z naprosto vsedniho zivota obycejne zeny, ktere se nechce spat vytvorit něco magickeho a strasidelneho. Konec mi však pripada nejak nedodelany. Strasne bych chtela vedet, jak to dopadlo a ne nad moznym koncem pouze uvazovat.

thomascz84
16.01.2017 5 z 5

Moc hezká, krátká kniha k zamyšlení. Konec teda nic moc, ale jinak stála za přečtení.

medvedice3
08.01.2017 4 z 5

Zajímavé ilustrace, useknutý konec nutící k zamyšlení. Jak to vůbec je, když trpíme výraznou nespavostí? Co unavené tělo? Co si přemítá nespánkem unavený mozek? Jak reflektuje realitu?

Finn69
13.12.2016 2 z 5

Další krátká knížečka, spíše povídka, které by to podle mého možná lépe slušelo v nějaké sbírce. Nápad je to zajímavý, ale postavy jsou jaksi neurčité, děj skoro žádný, a pak z ničeho nic bum - konec.

lilites
16.11.2016 4 z 5

Skvělé psychologické pojetí tématu. Murakami si krásně pohrával s myšlenkami a kniha ve mě zanechala velkou stopu. Jediné co mohu vytknout je ten uťápnutý konec. Když jsem knihu dočetla, zůstala jsem strnule sedět a říkala jsem si: A to je vše? Jak to tedy dopadlo?
No, ale třeba to byl autorův účel a sami si můžeme domyslet co a jak.

LordSnape
11.11.2016 3 z 5

Tohle mě docela dost zklamalo. Není to novela, ale spíš taková obyčejná povídka, i když hezky napsaná. Osobně v těchhle malých, i když krásně ilustrovaných knížkách od Murakamiho vidím jen business a způsob, jak z lidí vytřískat na jméně pořádné peníze. Kdyby tohle napsal člověk naprosto neznámý, všichni byste jej tady pranýřovali minimálně za ten useknutý a nevypointovaný konec a nápad.

dark.ma93
28.10.2016 2 z 5

Už jsem tedy četla lepší knihy, ale opět šlo o psycha z toho, jak někdo nespí a zjistí, že žije nešťastný život a trpí vnitřní prázdnotou. Je to novela, takže to celé dopadne nečekaně...

Dixinka
09.10.2016 5 z 5

Magické. Kniha se mi od autora líbila. Stejně jako i jeho zatím celá tvorba, kterou jsem četla.