Muž jménem Ove

Muž jménem Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240484/bmid_muz-jmenem-ove-240484.jpg 5 4589 4589

Román o lásce, pořádném nářadí a o tom, proč je důležité jezdit saabem. Ovemu je padesát devět let. Řídí saab. Na pozici předsedy družstva vlastníků byl sice vystřídán už před pár lety — což on sám považuje za převrat — ale to mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. A o tom, jak se změní životy lidí, kteří se s Ovem setkají.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove, 2012

Lily28
12.02.2016 5 z 5

Prekvapivo milá kniha. Očakáva som iný záver, ale o sklamaní nemôže byť ani reči. O tvrdohlavosti, presvedčení, vernosti, šikovnosti, medziľudských vzťahoch a zároveň jeden z najkrajších ľúbostných príbehov za posledné roky. (Kam sa hrabe ten príbeh o upírovi?)

pinussilv
10.02.2016 5 z 5

Skvělå kniha. Ten, kdo čeká něco jako humor Staetého staříka, bude zklamán. Čtenář, který hledá obraz skutečných životních prožitků, toho, co je opravdu možné prožít, ten se od knihy nebude moci odtrhnout s pocitem, że takový život opravdu může být, že Ove není autorská nadsázka. Takoví muži žijí mezi nåmi a často je považujeme za svérázné podivíny a nevidíme za drsnou skořápkou citlivou a obdivuhodnou duši, která je schopná lásky bez pocitu vlastní oběti, lásky bezpodmínečné. Soňa je obdivuhodně statečná a trpělivá, spolu s Ovem pŕekonávají těžkosti a jejich vztah je krásný až do posledních chvil. Dokonale se doplňují a připadají mi jako vzor, jako pozitivní motivace pro všechny páry, které se rozcházejí pro malichernosti. Nelze ale opomenout mladou generaci, která, která vycítí skutečnou Oveho podstatu a přivede ho zpět k životu. Stane se dědečkem dětem, které si ho samy vybraly, spojily se s jeho láskyplnou a spravedlivou duší. Pro mladé čtenáře snad místy humorné, pro ty vnímavější a starší generaci jímavé, dojímavé a zároveň smířlivé s tím, jak život plyne.

Odehnalka
10.02.2016 5 z 5

Přidávám se k těm, kteří nechápou to, proč je mezi Ovem a Stoletým staříkem Alanem dáno, že knihy jsou podobné. Jasně, muži jsou staršího věku, ale to je asi tak vše, co je tak nějak spojuje.
Jinak se totiž jedná o úplně jiný příběh a jiný pohled na svět. Ove mi chvílemi lezl na nervy, ale bylo super sledovat, jak se vlastně během knihy mění a nakonec si vás prostě získá... A u epilogu unikne slza, protože příběh vás dostane.

Tarrei
10.02.2016 5 z 5

Upřímně, nechápu, jak někdo může srovnávat tuto knížku se Staříkem. Jasně, obě dvě hlavní postavy jsou staří pánové, ale jejich příběhy se naprosto liší.
Knížka mě velmi překvapila. Dala mi mnohem víc, než jsem očekávala.
Nádherný příběh Oveho života.

Jájinka
08.02.2016 5 z 5

Knížka je vtipná i dojemná...

Marbulka
07.02.2016 5 z 5

Ove se mi dočítal hodně špatně. Přes slzy jsem toho totiž moc neviděla. Krásná knížka

claudiecarmen
02.02.2016 5 z 5

Krásná kniha o přátelství a lidskosti. Nezdá se mi vhodné hodnotit jaký byl konec nebo začátek .kniha je přesně taková, jakou ji chtěl autor mít. A přesně taková je úžasná.

Wichita
30.01.2016 4 z 5

Ove si mne naprosto získal. Netřeba více slov.

Pozn.: Celkový dojem z knihy mi trochu pokazil pohádkový konec.

Zdeňula
29.01.2016 3 z 5

Čekala jsem od knihy asi více, proto dávám pouze tři hvězdičky :(

fajvka
28.01.2016 5 z 5

Nejdříve jsem nevěděla zda se knihou prolouskám, ale má své kouzlo, děj poklidně plyne a přesto nás nutí k zamyšlení se. Kniha se mi líbila a pobavila.

slapr
24.01.2016 4 z 5

S knihou jsem měl trochu problém, protože několik věcí mi tam nesedlo a moc nechybělo, abych jí neodložil, ale nakonec jsem rád, že jsem to neudělal. Myslím, že autor má velký potenciál a dokážu si představit, že jednou napíše takovou knihu, která bude jedna z mých nejoblíbenějších. Rozhoduji se zda tři nebo čtyři hvězdy. Ove mi charakterově připomíná jednoho mého kamaráda. Tak to bude za 4 :-)

decemlineata
21.01.2016 5 z 5

Bezvadná knížka.Dávám plný počet.Není tam ani jedno slovo navíc a taky tam žádné nechybí.Možná se to jako hodnocení zdá zvláštní,ale znám spoustu úžasných knih ve kterých jsou místa,která mi vadí a vypustila bych je.

simsa12
20.01.2016 5 z 5

vtipne písaná kniha o smutnom osude dobrého, no veľmi smutného starčeka, ktorý je zviazaný svojimi princípmi a pravidlami, ktoré vyžaduje nielen od iných, ale hlavne od seba. V samote spoznáva vtieravú susedu, ktorá sa pre neho stane nielen priateľkou, ale najmä rodinou. Krásny dôkaz sily priateľstva a jeho pozitívneho vplyvu na život.

raffi
18.01.2016 5 z 5

Táto kniha ma veľmi potešila. Je krásna a asi mi sadla do nálady, pretože som si ju naozaj užila.
Toľko rôznych citov sa podarilo Backmanovi namiešať do celkom útlej knižky, pritom to nie je gýčovité a nikde nejde za hranu... K tomu dobrý preklad a pekná obálka - za mňa to je na plný počet bodov.

Plútarchos
14.01.2016 5 z 5

Ove je obyčejný chlap - bručoun s velkým srdcem, tak jak má být, tak jak to viděl u svého táty. Prožívá svůj skutečný lidský osud, ve svých 59 letech již zažil to 'obyčejné' lidské štěstí i bolestivou ztrátu, poctivě makal, platil daně, oženil se; s drsně shovívavým pohledem sleduje ty neschopné mameluky a zabedněné mladíky. Všichni kolem ho vytrvale vyrušují od jeho jediného přání - v klidu umřít. Se svou chlapskou náturou, bez velkých řečí, s fortelnou poctivostí, otevřenou upřímností, chladnou odvahou a naštvaností musí neustále někoho tahat z bryndy, couvat něčím autem s přívěsem, starat se o kocoura, kterého nesnáší, opravovat někomu věci, které se jim pokazí, a samozřejmě dohlížet na pořádek v obytné čtvrti. Tak to přece nemělo být! Dneska je to samý realitní makléř, IT konzultant, šašci v bílých košilích a s uzlem na kravatě velikosti pomeranče, kteří neumí ani odvzdušnit radiátor!
Obdivuji, jak někdo může napsat tak citlivou, dojemnou knížku, překypující sarkastickým humorem i při popisu tragických událostí, popisující lidskost, prostou obyčejnou věc, které se nám dneska jaksi nedostává a proto se nám ta knížka otiskne do srdce a duše (nebo prostě do toho, co nás odlišuje od ostatních druhů živočišné říše).

Beky
13.01.2016 4 z 5

Úžasná kniha...
Co víc? Snad jen ... "Přečtěte si ji sami."

pavkana
10.01.2016 5 z 5

Skvělá kniha. Pokud si ji chcete vychutnat ještě jednou, doporučuju audioknihu načtenou Janem Vlasákem. Nepřekonatelné!
P.S.: sháním Saaba.

Sarri
08.01.2016 5 z 5

Tak mě si Ove naprosto získal. Hezká knížka, v níž hlavní hrdina projde pohádkovou proměnou a na konci si člověk i pobrečí... Můžu jedině doporučit =)

megi
07.01.2016 5 z 5

Je to ta kniha, kterou je nebezpečné číst o zkouškovém, protože dorazí syndrom "ještě jednu kapitolu".
Krásné čtení, vtipný autorův sloh.
Přesouvám do kategorie: chci číst ještě jednou!

Muma
07.01.2016 5 z 5

Úžasná kniha, protivný dědek s velkým srdcem, budete se smát i brečet. Kniha dlouho zůstane ve vašem srdci: