Muž jménem Ove

Muž jménem Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240484/bmid_muz-jmenem-ove-240484.jpg 5 4589 4589

Román o lásce, pořádném nářadí a o tom, proč je důležité jezdit saabem. Ovemu je padesát devět let. Řídí saab. Na pozici předsedy družstva vlastníků byl sice vystřídán už před pár lety — což on sám považuje za převrat — ale to mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. A o tom, jak se změní životy lidí, kteří se s Ovem setkají.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove, 2012

KACABAK
23.08.2015 5 z 5

Doporučuju. Je to zcela jiná kniha, neobvyklé téma, spousta z nás v knize najde svého "divného" souseda. u knihy jsem se nasmála a rychle jsem jí přečetla. Příjemná oddechovka.

nereidka
20.08.2015 5 z 5

Nevím, jestli jsem u této knihy víc brečela nebo se smála, možná to první. Protože mi to prostě přišlo jako hrozný doják. A trochu jsem se v něm poznávala i když mi ještě není ani 30 :D Doporučuju a dávám 5 hvězdiček.

nereidka
20.08.2015 5 z 5

Kiť Kať
19.08.2015 4 z 5

Ocekavala jsem neco ve stylu 100leteho starika, ktery vyskocil z okna a zmizel, ale Muz jmenem Ove me mile prekvapil. Sice nevyskocil z okna, ani nezmizel (ackoliv to mozna byl od pocatku jeho hlavni cil), ani se nesetkal s neskutecnymi a na prvni pohled absurdnimi zivotnimi situacemi, ani nijak vyznamne neovlivnil historii lidstva… On proste jen zil, miloval a nasledne truchlil…

Muz jmenem Ove je pro mne osobne krasnym dojemnym pribehem o nezmerne lasce, ktera i pres stereotyp, na ktery si mnozi z nas ve vztahu stezuji, neutucha, ale ani nesili, neroste, proste trva a neplati pro ni slovni spojeni “dokud nas smrt nerozdeli”.

Krasny pribeh o tom, jak morousovity deda chce spachat sebevrazdu, ale neustale mu v tom prekazi tehotna Persanka, IT budizknicemu, tloustik, lide omdlevajici tesne pred koly lokomotivy, neunavna novinarka, otravny kocour, mocni idioti v bilych kosilich, radiatory, nejlepsi pritelkyne jeho zesnule zeny a jeji nemocny manzel apod.

Normalne nejsem fanousek audioknih, ale tato ceska audio verze me opravdu nadchla.

Andy74
17.08.2015 5 z 5

5 hvězdiček za to, že to je prostě to pravé dovolenkové čtení. A taky za to, že je tato kniha vysvětlením úpně obyčejného pořekadla: "člověk míní, druhý mu to v cukuletu změní.." A za to, že je to návod, jak nezahodit život ........Chtěla bych mít za sousedy temperamentní těhotnou íránku, slepici s velkýma brýlema co všude tahá na vodítku "sněhuli", IT maniaka s drátovýma sluchátkama a vlastně i samotářského mrzouta, kterému někteří nedovolí sakra ani v klidu umřít .......
Knihy těmto podobným bych dávala na recept místo prášků :o)

veronika_m
14.08.2015 5 z 5

Úžasně milá a velmi čtivá kniha. Pohladila mě na duši, vyloudila plno úsměvů a nakonec i slzy.

maid
09.08.2015 5 z 5

Jedna z mála knih, která má pravdivou anotaci. Muž jménem Ove mě opravdu rozesmál a posléze také i rozplakal. Vynikající vtipná a dojemná kniha o stárnutí. Krásné.

jana1306
03.08.2015 4 z 5

Po pravdě řečeno jsem si myslela, že jí ani nedočtu. Příběh o věčně bručounovi, co jen buzeruje....No, po pár kapitolách jsem se začetla, brečela i se smála. Neuvěřitelně na mě kniha zapůsobila, takže vřele doporučuji.

JezinkaJ
03.08.2015 5 z 5

Hořko-vtipný lidský příběh. Bála jsem se, že to bude satira a zatím? Brečím. :-) (občas) Za mě výborné hodnocení a to mám přečtenou třetinu.

1casper
03.08.2015 5 z 5

Moc hezká knížka, čte se dobře. V knížce je hodně moc lásky, obyčejné lidskosti......určitě si ji časem ráda přečtu znova.

dalia1769
02.08.2015 4 z 5

Příjemné a milé čtení, ovšem nenazvala bych ho humoristickou knihou, ačkoliv jsou tu některé vtipné situace a hlášky, ale spíše hluboce lidským a laskavým příběhem, často dojemným. Spíše než "Staříka", který je spíše groteskou, mi připomíná knihu "S elegancí ježka" od M. Barberyové. Příběh ukazuje, že navenek mrzoutský a pedantský samotář může být ve skutečnosti ušlechtilým, nesobeckým člověkem a že bychom neměli zbrkle soudit na základě vnějšího zdání, když nevíme, co chování daného člověka způsobilo. Ove prožil v životě hodně těžkého a smutného a se vším se vypořádal se ctí. Oblíbila jsem si ho. Okouzlil mne především jeho vztah k manželce. Jen v závěru kniha místy sklouzává k přílišné sentimentalitě.

Shimargh
01.08.2015 5 z 5

Řval jsem u toho jako malá holka..srdcovka...

JajaCZ
01.08.2015 5 z 5

Príjemná kniha, aj keď nie úplne môj štýl. Mala však niečo do seba.

Lenny33
29.07.2015 5 z 5

Krásná kniha. Pohladí po duši, vyvolá na tváři úsměv nebo vžene slzy do očí.
Hodnotím 5* a moc doporučuji.
Při jejím čtení jsem si několikrát vzpomněla na knihu Nepravděpodobná pouť H. Frye, která je v pár věcech Ovemu podobná.

P.ary
26.07.2015 5 z 5

Kniha u které se nekontrolovaně smějete a pak se vám ženou slzy do očí... za mě rozhodně palec nahoru...

Belgarion
24.07.2015 4 z 5

Příběh o muži jménem Ove je hořkosladký jako život sám. Budete se smát i plakat, budete se možná zlobit, ale nakonec ho budete milovat. Jednu hvězdu strhávám za jistou předvídatelnost a místy přílišnou sentimentalitu. Doporučuji audioknihu od Jana Vlasáka.

Gooverka
24.07.2015 5 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a tu mohu vřele doporučit opravdu všem, staříkův hlas mu dodával život sám o sobě. Ove je přesně takový ten dědek, kterého nemáme v nákupním centru u pokladny rádi, ale jak knížka běžela, zamilovávala jsem se do něj čím dál víc. Příběh je místy dost vtipný, pak zase přicházejí nesmírně smutné kapitoly, u kterých jsem skoro brečela. Je to velmi silný příběh, který jako jeden z mála ve mě zanechá hlubokou stopu. Autor se řadí mezi mé oblíbené a určitě si od něj přečtu i něco dalšího.

Zdenka21
22.07.2015 5 z 5

Myslím, že na tuhle knihu nedokážu zapomenout, i kdybych snad chtěla a to nechci. Je neuvěřitelná a i když jsem ji četla v těžkém životním období a často ji musela odkládat, příběh byl stále živý. Evokuje ve mě staré indiánské přísloví, že člověka lze soudit až tehdy, když se projdeme v jeho mokasínech. Zamilovala jsem si Ovea a snad ještě víc Parvenath a Sonju, je vidět, že když se k lidem chováme s láskou a úctou, ukáží nám z nás jen to nejlepší.
Doporučuji knihu teď každému. Je to silný příběh, ne dějově, ale lidsky. A ano smála jsem se, ale na konci jsem plakala.

kytikyti
20.07.2015

Měla jsem audioknihu a byla super! Morous Ove, přestože je morousem přináší pozitivní náladu. Moc se mi líbilo. Není to žádný strhující příběh ale pobavila jsem se.

Markét.t
19.07.2015 5 z 5

Oveho si nejde nezamilovat.
A ano, ze začátku mi přišel jako starý mrzout, co hledá problémy všude kolem sebe a nesnaží se být ani trochu milý a to ani na lidi, kteří by si to zasloužili.
Ale jak se příběh vyvíjel dál, Ove mi čím dál víc přirůstal k srdci.

"Smrt je podivuhodná věc. Lidé se chovají tak, jako by snad ani neexistovala, přestože je to jeden z největších důvodů žití vůbec... Lidé se jí děsí, ale největší hrůzu mají převážně z toho, že si vezme někoho jiného než je samotné. Na smrti je nejstrašnější to, že by mohla projít kolem. A nás tu nechat osiřelé."

„Tvůj táta vždycky říkal, že kdo mlčí, nemele kraviny.“ Ove beze slova souhlasil. Tohle lidi buď chápou, nebo nechápou.