Muž jménem Ove (filmová obálka)

Muž jménem Ove (filmová obálka)
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508949/bmid_muz-jmenem-ove-muz-jmenem-ove-filmo-hLh-508949.jpeg 5 4497 4497

Román o lásce, pořádném nářadí a o tom, proč je důležité jezdit saabem. Ovemu je padesát devět let. Řídí saab. Na pozici předsedy družstva vlastníků ho sice vystřídali už před pár lety — což on sám považuje za převrat —, ale to mu rozhodně nebrání vykonávat funkci strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. A o tom, jak se změní životy lidí, kteří se s Ovem setkají. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi humorně ztvárňuje řadu důvěrně známých situací. Je to kniha, jež má svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove , 2012

Kaaacik
19.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Tak tahle kniha mě doslova dostala - Ove má moc velké srdce !!!!! Doporučuji všem, slza ukapla - krásný, humorný příběh !!!

LidkaDino
18.02.2023 5 z 5

O knize jsem se dozvěděla, až když vyšla reklama na americký film v kinech, v hlavní roli s Tomem Hanksem. Ze zvědavosti, jsem si půjčila první vydání knihy v knihovně a hned první volnou sobotu jsem ji CELOU přečetla. Nečekala jsem, že mě takhle uchvátí starý bručoun, který se ukázal jako dobrák s velkým srdcem, všemožně všem (strašně nerad) nápomocný - který chce jen v klidu spáchat, ze smutku smrti milované manželky, sebevraždu a všichni ho pořád vyrušují. Příběh mě dvakrát dojal, jednou jsem uronila slzu a jednou jsem brečela jako želva. Prostě pohodový životní příběh o jednom muži jménem Ove.

Mike99
13.02.2023 5 z 5

Krásně dojemné, místy veselé, místy smutné, někdy nutící k zamyšlení. Styl psaní mi trochu připomínal stoletého staříka.

Chlapi, co k životu potřebují jen pár základních věcí. Střechu nad hlavou, tichou ulici a značku auta a ženu, kterým by mohli být věrní.

"Někoho milovat je jako nastěhovat se do domu," říkávala Sonja. "Z počátku je člověk zamilovaný do novoty, každé ráno se pozastaví nad zázrakem, že je to skutečně jeho, jako by se strachoval, že k němu každou chvíli někdo vtrhne a oznámí: Došlo k obrovskému omylu, nikdy jste si neměl žít tak pěkně. Během let ale oprýská fasáda, dřevo se tu a tam rozklíží. A člověk svůj dům nemiluje pro jeho dokonalost, ale právě proto, že dokonalý vůbec není. Naučí se znát všechny rohy a zákoutí. Jak to udělat, aby mu nezamrzl klíč v zámku. Která prkna v podlaze se prohnou, když se na ně postaví, a jak otevřít dveře od skříně, aby neskřípaly. Všechna tahle malá tajemství totiž dělají domov."

PosPol
10.02.2023 5 z 5

Víte, co vznikne zkřížením Grinche a Jacka Nicholsona ve filmu Lepší už to nebude? Ove. Muž jménem Ove. Nevrlý, uštěpačný, věčně naštvaný mrzout, jenž s každým mluví s despektem a zhlíží na něj jak na obtížnej hmyz. Přesně ten typ souseda, co všichni milujeme – vše musí být podle pravidel a běda, jak vyhodíš plechovku do skla, nebo plast do komunálu, či přetáhneš parkování o pár minut!

A tenhleten Ove už toho má tak akorát dost. Už má dost lidí, co místo pořádnýho kafe pijou presíčka. Už má dost těch budižkničemů v bílejch košilích. Už má dost těch holobrádků, co neumí číst cedule. Už má dost života bez ženy, která nabourala jeho stereotypy a roztříštila jeho zásady. A tak se Ove rozhodne spáchat sebevraždu.

Už nikoho nemá, v práci ho poslali do penze. „Nerozuměl lidem, kteří melou o tom, jak už se těší do penze. Jak se někdo může těšit na to, až se stane zbytečným? Co za lidi může snít o flákání a přiživování se na společnosti? Človek doma akorát čeká na smrt“. Jako správný zatvrzelý pragmatik to má vše promyšlené. Má svoje zásady a principy.

Takže před smrtí je potřeba uklidit. „Jen proto, že dneska zemře, nemusí hned dávat vandalům volnou ruku“. To ale nepočítal, že se mu vedle do domu nastěhuje iránská žena s mamelukem, co neumí ani couvat s přívěsem.
Co s tímhle nerudným dědkem má společnýho vypelichanej a oprsklej kocour? A podaří se Ovemu nakonec v klidu zemřít? To už si budete muset přečíst sami. Po knize Úzkosti a jejich lidé už jsem nedoufala, že mě něco tak příjemně překvapí, ale tohle je opravdu skvost.

Krátké, úsečné a sarkastické věty příběhu dodávají na autentičnosti, jako byste slyšeli myšlenky Oveho. Ze začátku vám budou téct slzy smíchu a čím více se dozvídáte o Ovem a jeho životě, tím více se blížíte k slzám smutku. Najednou pro toho člověka začnete mít pochopení a dokonce můžete pocítit bodnutí lístosti, či špetku náklonosti. V knize se střídají dvě dějové linie – první je Oveho život od dětství a druhá současnost. Autor se zlehka dotýká společenské problematiky jako je umírání blízkého, byrokratický marast, sousedské vztahy. Co bych lehce vytkla je občasné haprování příběhu. A také občasný výklad Oveho jako dědka, přitom je mu „jen“ 59, což je věk mých rodičů a za dědka a babku je zatím nepovažuji.

KarolK.
03.01.2023 5 z 5

Životní příběh postaršího mrzouta s velkým srdcem jménem Ove mě chytil za srdce, pobavil, rozesmutnil i dojal.

Micha-Él
31.12.2022 3 z 5

Kniha o Ovem je podivuhodná. Žánr humor v literatuře obvykle nevyhledávám, proto jsem se z velké části musela do čtení nutit. Přišlo mi, že zde není žádný plynulý děj, spíš shluk různých situací. Přesto mě Ove svým záhadným šarmem určitým způsobem oslovil. Nakonec jsem si jej oblíbila a z konce jsem byla dojatá. Musím také podotknout, že v této knize nejde jen o plytký humor. Velice přirozeně vypráví o životě, lásce, sounáležitosti, naději, beznaději, osamělosti i smrti. Tohle se mi na ní moc líbilo. Je laskavá a dokáže zabrnkat na tu lidskou strunu v našem nitru.

MadMan
27.12.2022 5 z 5

Velká pecka!
I půl roku po přečtení se občas přistihnu, že lidem odpovídám (nebo alespoň mám chuť) přísným: “No prosim!”

vera1344
10.12.2022 5 z 5

Knihu mi doporučil kamarád a moc se mi do ní nechtělo. Ale je úžasná. Mrzout a pedant Ove je nakonec báječný člověk s velkým srdcem.

upol
29.11.2022 5 z 5

Úžasný člověk, tenhle muž jménem Ove.Více takových.
Pěkná knížka, čtěte.

laura
23.11.2022 5 z 5

Život je podivuhodná věc...

Příběh o stárnoucím, mrzutém muži, který si přeje jediné: umřít.

Všichni lidé chtějí žít hodnotný život, ale hodnoty má každý člověk jiné.

O osamění, pokoře, lásce, smutku, vzteku, bolesti, oddanosti a neochvějných principech. O saabovi. O kocourovi. O spoustě nepředvídatelných okamžiků, které vám změní život v jediné vteřině...

Smutek je vrtkavý. Když ho lidé nesdílejí, rozděluje je.

Ove je muž mnoha tváří. Je malým chlapcem, který si odmítne nechat nalezené peníze. Je mladým mužem, který zůstane na světě úplně sám a přesto se nevzdává. Je tím, kdo tvrdě dře, moc nemluví a nedonáší. Ove je zkrátka Ove.

Ať už se člověk vydá jakoukoliv cestou, něco ho dovede k předurčenému cíli.

A pak se jednoho dne Ove zamiluje...

Láska je podivuhodná věc. Dostaví se úplně znenadání.

Budete brečet, budete se smát. Než si k Ovemu najdete cestu, asi to chvíli potrvá. Ta cesta je trnitá a plná přešlapů, nepochopení, křivd i syrové, nelítostné bolesti. Je plná bezmocnosti, zuřivosti i naděje. Je plná Oveho nenaplněných snů i hořkosti, plynoucí z osamění...

Čas je vůbec zvláštní věc. Většina lidí žije pouze pro budoucnost. Pro to, co bude za pár dní, týdnů, let. K nejbolestnějším okamžikův lidském životě patří poznání, že je člověk ve věku, kdy toho má víc za sebou než před sebou...

Trvalo mi to, ale nakonec si mě Ove podmanil. Bylo to mile roztomilé, bolavé i úsměvné. Bylo fajn nahlédnout do duše stárnoucího, osamělého muže, který miloval celým srdcem a i když nezemřel, tak zapomněl, jak má žít...

Někoho milovat je jako nastěhovat se do domu. Zpočátku je člověk zamilovaný do novoty, každé ráno se pozastaví nad zázrakem, že je to skutečně jeho, jako by se strachoval, že k němu každou chvíli někdo vtrhne a oznámí: došlo k obrovksému omylu, nikdy jste si neměl žít tak pěkně. Během let ale oprýská fasáda, dřevo se tu a tam rozklíží. A člověk svůj dům nemiluje pro jeho dokonalost, ale právě proto, že dokonalý vůbec není...

Jeho zásadovost (ze které byste zešíleli), paličatost (která by vás umořila), čestnost (hodná obdivu) i obětavost (tajná, jistěže) vás prostě odzbrojí. Konec jsem nečekala. Ale asi se čekat dal.

... a najednou zavládlo úplné ticho. Jako by se čas potřeboval zhluboka nadechnout...

klodnerovic
14.11.2022

Ove - mrzout, který umí dojmout. Plno neotřelých přirovnání. Řada hezkých myšlenek.
"Jeden moudrý člověk řekl, že opravdoví muži se rodí ze svých chyb a že jsou nakonec mnohem lepší, než kdyby nikdy nechybovali."

Ivule9
10.11.2022 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, abych se u knížky smála nahlas. Ale Backman vložil Ovemu do úst tak skvělé hlášky, že tady to jinak nejde :-)

No, ale on to vlastně není veselý příběh. Naopak. Autor rozehrává velmi smutné téma o tom, jak se devětapadesátiletý osamělý a nabručený muž pokouší spáchat sebevraždu. Vrací nás také do jeho dětství a mládí pro pochopení Oveho náročné povahy. Ove je zkrátka takový ten nepříjemný dědek, kterému všechno vadí (zejména sousedi, úředníci, nejrůznější IT profese a celkově nová doba). Ale Backman na něj pohlíží tak hezkou optikou, že se Ove stal velmi brzo mým oblíbencem.

Důležitou roli tu hrají i značky aut, podle auta totiž Ove hned ví, s kým má tu čest.

Příběh má krásný konec a právě tady si myslím, že nejeden čtenář zamáčkne slzu. (Stejně jako já a to nejsem knižní plačka :-)

slaska77
17.10.2022 5 z 5

Aby to nevypadalo, že panu Backmanovi nadržuji, už jsem i jeho knihu rozečetla a nedočetla, ale to se stalo jen jednou, když už se člověk začte, stojí to vždycky zato. Prostě tak laskavé knihy s takovou hloubkou, ty umí snad psát jen pan Frederik. Opravdu. Babička s vážkou nemocí (tu najdete jinde), děti i rodiče posedlí sportem nebo téma sexuálních menšin (to také o kousek vedle), ale skvělý svébytný Ove, který tak rád rozkládá auta, opravuje kola a hlídá, aby se dodržovala pravidla, ten mě opět dostal. Jen ten kocour byl z jiného světa, takového jsem v životě nepotkala. Nicméně, opět plný počet, to jinak nejde. A citace: "Pak konečně nic nebránilo tomu, aby se vydal na inspekční kolečko. Jen proto, že dnes zemře, nemusí hned dávat vandalům volnou ruku."

janasim
15.10.2022 5 z 5

Byla bych velmi ráda, kdybyste mrkli na knihu švédského autora Fredrika Backmana. Ove je starší muž, který neměl zrovna jednoduchý život. Lpí na dodržování pravidel a myslí si, že správný chlap nemá příliš kecat, ale jednat. Mnoho lidí ho má za bručouna, on jím je, ale je i tím, kdo skočí do hoříciho domu, aby vás zachránil, opraví vám kolo a natře plot... Připomínal mi třeba Gustava Anděla z filmu Dovolená s Andělem.
Ove si přeje zemřít, být se svojí ženou. Rozhodne se svůj život ukončit, ale do jeho čtvrti se nastěhuje jedna rodinka, která mu nedá pokoje a jeho plány stále nevychází.
Velmi milý, laskavý příběh se spoustou humorných i dojemných situací. Naťukává i téma úřadů sociální péče, které rozhodují o umístění seniora do domovů i přes nesouhlas seniora i příbuzných.
Pod mrzoutskou tváří může být schován člověk s velkým sedcem. Ove vás dostane ze čtecí krize. Budete chtít číst další a další takové příběhy.

LuccBizon
08.10.2022 3 z 5

Touto knihou F. Backman odstartoval svou popularitu a já chápu důvod, proč byla tak úspěšná. Je milá. Opravdu milá. I divní nebo zlí lidé v ní vypadají vlastně jako hodní nebo alespoň k politování (Tom). To zvláštní backmanovské kouzlo se vine zatím vším, co jsem od něj četl (respektive slyšel) a z Oveho činí bezmála pohádku. Je to krásný hladivý příběh, kde ani velké životní průsery nezamlží obzor... ale je vůbec nějaký? Oveho životní optimismus skrytý za fasádou mrzoutství mi přišel neukotvený, z ničeho nepramenící. Kniha je pěkná, líbivá, místy se zdá být hlubokou, ale je vlastně plytká. Je nadýchaná jako cukrová vata. Velké sladké nic. Ale je milá, to ano. Jenže takhle se lidé nechovají, a to ani na švédském předměstí. Frederik umí psát, to v Ovem ukázal. Až na občas přepálená přirovnání. Ale umí psát i lépe. Pravdivěji. Třeba takové Co by můj syn měl vědět o světe je lepší. A Medvědín asi také. Pravdivější rozhodně.

Martica
05.10.2022 4 z 5

Po přečtení první kapitoly jsem dostala strach, že to bude prvoplánová řachanda. Bylo tam totiž na můj vkus příliš mnoho velevtipných přirovnání. Postupně se mi ale příběh zalíbil a Ove i všichni jeho sousedi mi tak nějak přirostli k srdci. Nakonec to bylo hezké a pohodové čtení, kde se střídá legrace s emocemi, doporučila bych třeba na dovolenou.

Eldar80
04.10.2022 4 z 5

Očekával jsem vtipnou zábavu a to jsem taky dostal. Možná je to trochu laciné, ale je to napsané tak dobře, že to nevadí. Bál jsem se, že to bude rádoby vtipné, ale humor se povedl a bylo to dostatečně komické.
Je to zábava pro všechny. A když se chcete zavděčit všem, nutně z toho plyne určitá průměrnost. Text je však podán s lehkostí. Nic tlačené na sílu. Čte se to výborně a až v poslední třetině to začne ztrácet dech.
Navíc to bylo dojemné. Nijak přehnaně. Špatné věci se prostě dějí. A někdy holt těm stejným lidem. Něco se v životě podaří a něco se podělá. Stejně musíte žít dál. Humor je vyvažován Oveho smutným osudem.
Autor postupně odhaluje jeho minulost. Jednoduchý a poměrně plochý děj je proložen vzpomínkami, které tomu dávají větší hloubku. Právě v tom si někdo může najít něco víc.
Obě dějové linie, současná i vzpomínková, jsou podobně tragikomické. Ve značné výhodě budou lidé, kteří nějakého Oveho osobně znají… :-)
Doporučuju. Hezké nenáročné čtení. Kdo hledá něco vážnějšího, neměl by se do toho pouštět. Je to trochu smutná pohádka (nejen) pro dospělé. 80%

Pettato
04.10.2022 5 z 5

Fredrik Backman umí svými knihami pobavit i chytit za srdce a dojmout. Autorův styl mě opravdu baví.
Tolik moudrých myšlenek začleněných do příběhu...
Ove byl na první pohled nerudný a nabručený, ale pod povrchem skrýval velké srdce.
Moc se mi líbilo sledovat jeho vzpomínky na svou ženu, i to jak se v přítomnosti dostal všem pod kůži. Oblíbila jsem si ho i já.
Krásná kniha, vtipná a zároveň dojemná, usmívala jsem se i plakala.
Doporučuji

aralka
28.09.2022 4 z 5

Taková pohádka pro dospělé, sladkobolný příběh, o tom, jak se z věčně prudícího dědka vyloupne milující a pozorný dědeček .. :-) v podstatě romantická oddechovka o lásce až za hrob, poctivosti, skromnosti, laskavosti a síle přátelství.. napsáno je to zábavně, tedy jakoby humorně s vážným podtextem, ovšem v určitých momentech autor dle mého až moc tlačil na pilu, chvilkami mi to přišlo až trapné... autor určitě zamýšlel knihu širokému spektru čtenářů, četba je to nenáročná a odpočinková, i když se dotýká i vážných témat ...

zuzana4291
21.09.2022 5 z 5

Ani nedokážu popsat, jak na mě hlavní hrdina působil. Je prostě svůj a díky tomu dokáže být okouzlující. Ne vždy pod tvrdou a nepříjemnou slupkou je zlý a nepříjící člověk.