Na Větrné hůrce

Na Větrné hůrce
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/494219/bmid_na-vetrne-hurce-rYF-494219.jpg 4 4737 4737

Na bouřném severu Anglie leží Větrná hůrka. Panství vřesovišť a mokřadů, kde žijí lidé nezkrotní jako okolní příroda. Kraj, kde na hřbitovech ještě straší a kde vášeň stravuje zamilovaná srdce. Tento historický román se odehrává na Drozdově a Větrné hůrce od druhé poloviny 18. století do počátku 19. století. Působivý román je mistrnou psychologickou studií člověka, který zasvětil život pomstě. Autorka sugestivně líčí prostředí, v němž hrdina vyrůstal, objasňuje příčiny, pro které se z normálního chlapce vyvinul v ovzduší nenávisti tvor, který splácí všechny domnělé i skutečné křivdy nelidským způsobem a jenž nezná slitování ani sám se sebou. Jediná bytost, žena, která je schopná učinit z něho normálního člověka, se provdá za jeho soka a za dramatických okolností umírá. Tím jsou spáleny všechny mosty mezi hrdinou a okolním světem a začíná příběh fanatické pomsty na všech příslušnících rodiny milované ženy. Emily Brontëová, mladší sestra Charlotty Brontëové, publikovala svůj jediný román roku 1847 pod mužským pseudonymem Ellis Bell. O rok později, v pouhých třiceti letech, zemřela.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

Wuthering Heights , 1847

Lucie Pfeifer.
12.11.2018 5 z 5

- ,,Nesmíš v nikom vidět nepřítele, dokud se ti to neprokáže."

Krásné poukázání na to, jakou zlost lze v člověku probudit již v útlém věku, když mu není dávána téměř žádná láska a on nezná nic víc, než jen zlost. Heathcliff zasvětil celý svůj život pomstě. Pomstě na lidech, kteří mu ze života udělali peklo. Pomstě na těch, kteří svým chováním změnili nepoznanou duši člověka na monstrum. Nadsázka chování hlavních postav, tyranie, pochmurná atmosféra, Na větrné hůrce.

_Michelle_
07.11.2018 odpad!

K četbě mě přivedla proslulost tohoto díla patřícího v dnešní době ke klasice a také vysoké hodnocení čtenářů, od kterého jsem si slibovala úžasný literární zážitek. Žádná radost se u mě však nedostavila. Kniha mi co do obsahu přišla opravdu špatná. Vyjma pana Lockwooda je chování všech aktérů mimořádně pitomé (omlouvám se za ten výraz, ale bohužel je dle mého názoru nejpříhodnější). Čtenář je vystaven celému potoku slz, které nemají žádné kloudné opodstatnění, dále musí čelit zvýšené nemocnosti a úmrtnosti hlavních postav a odbýt si i nějaký ten překotný sňatek, přičemž o všem je zpraven místní drbnou Nelly Deanovou, která má být asi vzorem ctnosti a majitelkou patentu na rozum. Co dodat, čteno se sebezapřením a bohudíky dočteno.

Evka27
04.11.2018 1 z 5

Chtěla jsem si doplnit klasiku, ale nedala jsem to. Nebudu se trápit.

Lee7
30.10.2018 4 z 5

strhující a smutné

sgjoli
26.10.2018 3 z 5

Nevím, kde přesně nastal problém, ale z této knihy jsem velmi rozpačitá. Poprvé jsem Větrnou hůrku četla ve svých cca 16-17 letech a byla jsem z knihy nadšená, moc mne tehdy bavila a já si ji moc užila. Pak jsem si knihu chtěla přečíst podruhé, po cca desetiletém odstupu, a já to vůbec nebyla schopna dočíst. Vadilo mi především chování hlavní hrdinky, která mi najednou začala připadat jako takový rozmazlený fracek, který neví, co chce, a jehož jedinou zálibou je ubližovat druhým lidem. A já to dost těžko snášela, to se fakt nedalo. :-D

TipsyChipsy
26.10.2018 5 z 5

Opravdu drsný příběh z drsného kraje vřesovišť. Obdivuji autorku, mladou viktoriánskou dívku, že stvořila takový propracovaný román. Chvílemi to bylo až brutální a psychopatické, ale dobře vystižené povahy hrdinů, někteří příliš dominantní, nebo příliš měkcí a jedna osoba, vypravěčka, si podivuhodně zachovávala nadhled. Hlavní hrdina Heathcliff byl opravdu psychopat manipulátor inteligentní a brutální, snad takoví nežijí mezi námi. Dobrý psychothriler.

Eifka
22.10.2018 5 z 5

Je fajn jednou za čas sáhnout po klasice...a kdy jindy, než na podzim a s blížící se zimou; to pak má kniha s podobnout tematikou a prostředím, kde se děj odehrává, větší šťávu:-)

Příběh mě bavil, i když doteď jsem Heathcliffovi a jeho pohnutkám úplně neporozuměla.

Četla jsem v překladu ze 60. let, knihu jsem koupila v antikvariátu, doporučuju pro kompletní zážitek z klasického románu:-)

marvarid
17.10.2018 4 z 5

Kniha plná nekompromisní vášně jdoucí daleko za hranice zdravého rozumu, touze po pomstě, která překračuje generaci, ve které k bezpráví došlo. Charaktery postav nejsou nijak lichotivé, ale ne nereálné. S výjimkou Haretona si nešlo nikoho oblíbit, snad ještě s výhradami Nelly Deanovou. Ostatní ženské postavy jsou vesměs namyšlené fifleny (tady nám EB neudělala dobrou službu ). Heathcliff by měl být ztělesněný ďábel, ale i on má lidský rozměr. Nepolidšťuje ho vztah ke Catherine - ten je natolik iracionální, že se zdá být spíš vztahem fanatika ke své smyšlené modle, ale láska k Haretonovi, kterého nakonec nedokáže zlikvidovat, i když je synem jeho nepřítele.
Překvapilo mě místy až naturalisty tvrdé líčení života na anglickém venkově 19. století a fakt, že všichni umírají ve (z mého pohledu) velmi mladém věku – musím si ještě zjistit, nakolik to odpovídá dobové realitě.

Jeckyyy
16.10.2018 2 z 5

Upřímně jsem byla ráda, když jsem dočetla...a že jsem vůbec dočetla. Kniha mě vůbec nezaujala. Čekala jsem alespoň nějaký zajímavý konec...a nic...prostě nic...

Baushka
13.10.2018 2 z 5

Pro mě bylo utrpením číst o takovémto utrpení. Navíc, když žádná z postav prostě nemůže být vaše oblíbená. Navíc chování všech postav je postavené na hlavu. V téhle knížce není nikdo normální.

lusidka7636
08.10.2018 5 z 5

Temné psycho...ještě teď mám z knihy rozporuplné pocity.Takto sugestivně popsat hlavní postavy umí jen málokdo.Když se do děje vžijete tak vám běhá mráz po zádech,protože tolika zloby,zášti a bláznovství je až nepřirozené.Ale aspoň se tato kniha tolik liší od jiných.

Lely
06.10.2018 5 z 5

Musím říct, že ze začátku jsem měla chuť knihu odložit a nedočíst. Pak mě ale strhla do děje a nemohla jsem jí dát z ruky.
Popravdě jsem nevěděla do čeho jdu, i když je to klasika, ale nějak mě vždycky obešla.
Čekala jsem romantiku a hle je to temný, ponurý a depresivní příběh. Líbilo se mi jak věrohodně autorka dokázala popsat povahy postav a prostředí ve kterém se děj odehrávál.
Určitě se ke knize ještě někdy vrátím, ale zatím jí musím nechat ''uležet''.

clairegoon
27.09.2018 5 z 5

Strhující příběh, který výborně zachycuje, jak se může díky několika událostem člověk uzavřít do sebe a vymknout kontrole. Název knihy jsem znala ze školy, ovšem příběh mi zůstal dlouho utajený, a to jakým směrem ubíhal, mě opravdu nenechalo klidnou. Doporučuji.

Martiiiik
27.09.2018 5 z 5

Zatoužila jsem zase jednou po klasice a do rukou mi přišla právě tato kniha :-) Některé postavy mi parádně lezly na nervy svým chováním :-D Ale je fakt, že je Emily dokázala popsat do nejmenších detailů, že jsem cítila přesně všechny jejich emoce.. škoda jí, škoda :-(

ivca79
25.09.2018 3 z 5

Knihu jsem dočetla jen proto, že jsem si jí dala do výzvy, jinak bych to s ní dávno vzdala. Díky tomu, že jsem se dostala až na konec mi přijde, že jediná postava, která stojí za čas, je Hareton, který se "navzdory osudu" nechová jako bezcharakterní hajzlík nebo nafrněná pipina (kterých je plná knížka).
Kniha je jen o tom, jak jsou k sobě všichni jen hnusní a každé zlo přináší další zlo, celé je to umocněné tím, že "rodinný příběh" na potkání vypráví drbna, kterou rodina celou dobu zaměstnává a očekávala bych od ní nějakou loajalitu.

anája
20.09.2018 5 z 5

Knihu jsem četla jedním dechem,byla zvláštní a určitě stojí za to přečíst si ji znovu,film se mi nelíbil.

jaro999
19.09.2018 5 z 5

Výborně psychologicky prokreslené postavy, krásný popis severoanglického kraje plného vřesovišť, pravá "temná" romantická nálada, silný příběh. Moc se mi líbil i film, který byl podle románu natočený.

essterkaa
19.09.2018 3 z 5

Důvod, proč dávám tak nízké hodnocení je ten, že se mi vůbec nelíbí pochmurnost celé knihy. Hlavní postavě jde jen o pomstu a velmi často z toho až běhá mráz po zádech. Čekala jsem zkrátka úplně něco jiného. Kniha je ale velmi poutavě napsaná a dokonce i hodně čtivá. Je mi to líto, ale i přesto bych ji nedoporučila.

Liana
18.09.2018 5 z 5

Priznám sa, že napriek tomu, aký je tento príbeh známy, ma doteraz akosi úspešne obišiel, či už v knižnej alebo filmovej podobe. Takže keď som sa púšťala do tejto knihy, čakala som od toho dajakú brutálnu historickú romantiku. Namiesto toho ma príbeh prekvapil svojou krutosťou a drsnosťou. Napriek tomu sa mi však príbeh páčil. Bolo to iné, než som čakala, ale bolo to super.
A vďaka tejto skvelej stránke som sa tu dočítala aj o pokračovaní tohto príbehu (síce nie od tejto autorky) a tak sa vrhám na to a čítam ďalej :-)

Páájinka
16.09.2018

Temný román plný psychopatů. Četl se mi ale dobře, jen jsem měla trochu divoké sny.