Na Větrné hůrce

Na Větrné hůrce
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/494219/bmid_na-vetrne-hurce-rYF-494219.jpg 4 4741 4741

Na bouřném severu Anglie leží Větrná hůrka. Panství vřesovišť a mokřadů, kde žijí lidé nezkrotní jako okolní příroda. Kraj, kde na hřbitovech ještě straší a kde vášeň stravuje zamilovaná srdce. Tento historický román se odehrává na Drozdově a Větrné hůrce od druhé poloviny 18. století do počátku 19. století. Působivý román je mistrnou psychologickou studií člověka, který zasvětil život pomstě. Autorka sugestivně líčí prostředí, v němž hrdina vyrůstal, objasňuje příčiny, pro které se z normálního chlapce vyvinul v ovzduší nenávisti tvor, který splácí všechny domnělé i skutečné křivdy nelidským způsobem a jenž nezná slitování ani sám se sebou. Jediná bytost, žena, která je schopná učinit z něho normálního člověka, se provdá za jeho soka a za dramatických okolností umírá. Tím jsou spáleny všechny mosty mezi hrdinou a okolním světem a začíná příběh fanatické pomsty na všech příslušnících rodiny milované ženy. Emily Brontëová, mladší sestra Charlotty Brontëové, publikovala svůj jediný román roku 1847 pod mužským pseudonymem Ellis Bell. O rok později, v pouhých třiceti letech, zemřela.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

Wuthering Heights , 1847

Mruskulka
22.07.2018 5 z 5

Před 4 lety jsem knihu otevřela, ale nedostala jsem se ani k třetí kapitole. Nyní jsem ji otevřela znovu na základě čtenářské výzvy a nelituji. Vážně úžasná kniha. Autorka báječně popsala jak okolí, tak děj. Také vyobrazila charakteristiku postav.

jengibre
21.07.2018 5 z 5

Neuvěřitelná kniha, která ve mně zanechala velmi hluboký dojem a to i přes to, že zde nebyla jediná sympatická postava. Kladu si otázku, kde se v hlavě Emily Brontëové vzalo tolik zla, které vložila do života jednotlivých postav?

petuzla5591
21.07.2018 4 z 5

Kniha mne bavila a nakonec jsem ráda, že příběh dopadnul tak, jak jsem si to přála.

Andy0892
15.07.2018 2 z 5

Tato kniha nebyla to pravé pro mě. Miluju Jane Austen, ale tahle kniha od E. Bronte byla pro mě zklamáním. Četla jsem ji poprvé asi v šestnácti, teď jsem se k ní vrátila nejen kvůli čtenářské výzvě, chtěla jsem vědět, zda bude znát nějaký rozdíl mezi těmi lety, co uběhly od prvního čtení. Stejně jako píše Salonka - pořád jsem z toho příběhu zklamaná.

Salonka
14.07.2018 2 z 5

Búrlivé výšiny som prvýkrát čítala asi ako pätnásťročná. Neuchvátili ma, navyše som mala chaos v menách (resp. postavách) a príbuzenstvách – do dnešných čias vo mne zostali len tieto dva dojmy, viac nič. Preto som sa už dávnejšie rozhodla, že im niekedy opäť dám šancu ... a tak som na jar poblúdila na slatinách mojich poličiek s knihami a zo zvedavosti navštívila takmer zabudnutých známych.

S potešením konštatujem, že som si poněkud upresnila svoju vágnu spomienku na toto dielo, ale s poľutovaním dodávam, že to bolo utrpenie. Príbeh, ktorý sa točí výlučne okolo sadistov, masochistov, egoistov, bláznov alebo hlupákov (tieto diagnózy sa vyskytujú jednotlivo i v kombinácii), ma rozčuľuje a nepáči sa mi.
Vlastne ani veľmi neviem, ako E. Bronteová píše. Nedokázala som jej spisovateľské schopnosti vnímať s nadhľadom, tak nepríjemný dojem vo mne zanechali všetky postavy a ich konanie. Do istej miery som ochotná uznať, že táto strelená story nebola vyrozprávaná úplne zle – hoci mám na dôvažok podozrenie, že som natrafila na nepodarený preklad (edícia Svetová knižnica SME, preklad Magda Žáryová). Uf. Vo výsledku nad Výšinami zažínam konečné dve hviezdičky a holt nemôžem ich odporúčať.

Prcek453
12.07.2018 5 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou - byla zmíněna v jiné knize (Stmívání 2: Nový měsíc). Ze zvědavost jsem do ní nakoukla a opravdu mě překvapilo, jak mě příběh vzal. Knihu jsem poprvé četla před několika lety, ráda se k ní ale stále vracím. Je to velmi pozoruhodný příběh, protože není psán stereotypně, jako v jiných knihách, kde se do sebe hlavní postavy zamilují a vše je perfektní. Tato kniha naopak ukazuje, jak i krutý člověk může cítit lásku, avšak kvůli své sebestřednosti a sobeckosti ji nechá odejít.

TheMelorry
11.07.2018 4 z 5

Od knihy jsem čekala hodně a popravdě musím uznat, že jsem byla lehce zklamaná. Kniha se mi líbila, byla čtivá a příběh rychle ubíhal, stejně mi v ní ale něco chybělo. Možná postava, kterou bych si mohla oblíbit? Všechny byli tak nějak pokřivené, temné a i když se v nich náhodou trošku dobra objevilo, rychle ho zase zabili. Pokud má ale člověk chuť na pesimistické čtení je tahle kniha ideální.

Scathy
11.07.2018 3 z 5

Na to, jak je to vychvalovaná klasika, mi to přislo dost nudné. První půlku knihy jsem se musela do četní vyloženě nutit, konec už byl lepší. Jedna hvězda navíc za happyend.

pip11
07.07.2018 2 z 5

Ponuré a depresivní dílo. Ke knize se vracet nebudu.

marketa4853
07.07.2018 5 z 5

Klasický, překrásný příběh, který by si měla přečíst snad každá žena. Miluju tu atmosféru, dialogy mezi hlavními hrdiny, zvraty... Ráda se k této knize vracím :)

CreepyLachtan
05.07.2018 1 z 5

Doufala jsem, že objevím další skvělou klasiku, která mne uchvátí a přivede k zamyšlení. Bohužel, opak byl pravdou. Kniha mě nebavila. Styl, kterým je napsaná, je zdlouhavý a nudný. Pokud se budete snažit najít nějakou kladnou postavu, selžete na plné čáře. Všichni nenávidí všechny a mnohdy i bez jediného důvodu. Ke čtení jsem se pokaždé nutila s nadějí, že dřív nebo později najdu něco k zamyšlení, ale to se také nestalo. Za mě jedna z nejhorších knih vůbec.

rebciatko
02.07.2018 4 z 5

po prečítaní knihy a zhliadnutí filmu musím napísať, že kniha je proste úžasná..! prečo ma počas školy väčšinou nebavilo čítať povinné čítanie??
romantika, vášeň, dej, napätie, zlosť, hrdosť a veľa veľa ďalších dobrých i zlých emócií...
vábivá príroda a neodolateľné Búrlivé výšiny... :)
som zvedavá na dielo, ktoré rozpráva o tom, ako Heatcliff strávil tie tri roky, čo bol preč.. snáď budem mať aspoň také dobré pocity z tej knihy ako z tejto prvej..

Lethania
02.07.2018 4 z 5

Další klasické dílo z povinné četby úspěšně za mnou. Kniha se mi do ruky dostala zcela náhodou, ale nelituji toho. Autorka skvěle popsala hlavní postavy z psychologického hlediska a jejich pohnutky. Dílo je na můj vkus moc dlouhé, kratší pasáže by knize neuškodily. Rozhodně to nebyla ztráta času.

eva3695
29.06.2018 5 z 5

Pro mě nejkrásnější knížka. Získala si mé srdce již před pár lety, když sem ji četla k maturitě (ano, vytáhla jsem si jí při maturitní zkoušce). Když jsem ji četla poprvé, byla jsem celkem zmatená z postav, ale zároveň mě nadchla a věděla jsem, že ji nečtu naposledy. Příběh Katky a Heatcliffa mě okouzlil. Jeho nenávist, ale hlavně nesmrtelná láska ❤ A ta obálka je naprosto nádherná

Nunynka
26.06.2018 4 z 5

Kniha se dala číst,ale znám lepší klasické díla. Na mě to bylo až moc zdlouhavé a hlavně postava Heatcliffa byla až moc deprimující. Konec se pak četl jedním dechem.

Tebby
21.06.2018 2 z 5

Bohužel musím přiznat že jsem celou knihu přečetla jen s velkým sebezapřením. Postavy byly až přehnané. Většina z nich se mi protivila. Knihu jsem nakonec ale dočetla a mám z ní rozporuplné pocity. Marně se snažím přijít na postavu, kterou bych si v knize oblíbila. Bohužel mě nenapadá ani jedna, včetně Nelly. Za pár let se ke knize třeba vrátím a uvidím jestli se můj názor změní nebo ne.

Hoshi
19.06.2018 5 z 5

Příběh se nečte příliš lehce, není to čtení na jeden zátah, ale velmi ráda se k němu vracím.

ZNellyZ
19.06.2018 2 z 5

Knihu jsem nedočetla. Děj mě nebavil a některé postavy mi dokonale lezly krkem.

verense
17.06.2018 3 z 5

Tahle kniha mne zanechává poněkud rozpolcenou. Zatímco když jsem ji četla poprvé - někdy v postpubertálních letech - byla jsem uchvácena drsnou romantikou, emocemi a jakýmsi temným tajuplným spodním proudem vyprávění. Jenže teď, po 15-20 letech ve mně přetrvává jen chuť všechny zúčastněné drobátko profackovat, ať už se proboha vzpamatují a přestanou se chovat tak strašně melodramaticky. Jsem ráda, že nežiju v tehdejší době, tak jako vždy u čtení knih z dob minulých.

Liggy
07.06.2018 5 z 5

Román psaný krásným jazykem. Sem tam jsem z netrpělivosti přeskočila pár řádek. Příběh o lásce, ale především o nenávisti, zaslepenosti, zlobě a pomstě. Zaujal mě popis postavení žen v tehdejší společnosti.