Na Větrné hůrce

Na Větrné hůrce
https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95551/bmid_na-vetrne-hurce-wK6-95551.png 4 4797 4797

Slavný romantický a dramatický román Emily Brontëové se odehrává v tajuplném prostředí samoty uprostřed mokřin, kam přichází nový nájemce, anglický gentleman Lockwood. Ten nečekaně prožije strašidelné noční dobrodružství a začne pátrat po osudech nevlídných a drsných obyvatel usedlosti. Z úst paní Deanové, služebné, poznává příběh, na jehož počátku stojí nenaplněná láska, cit, jenž jako zhoubný oheň spálil duši Heathcliffa a zanechal v ní jenom pustošivou nenávist a touhu po pomstě. Příběh mapuje osudy nejen Heathcliffa a jeho milované dívky Kateřiny, ale i jejich blízkých.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Naše vojsko

Wuthering Heights, 1847

Lil30
07.01.2018 5 z 5

Kolik utrpení a bolesti dokáže způsobit jeden člověk kvůli pomstě...Kniha patří do povinné četby, ale jsem moc ráda, že jsem se do ní i díky čtenářské výzvě pustila. I když bylo chování některých postav občas zcestné, příběh lehce plynul a než jsem se nadála, byla jsem na poslední straně. Určitě se k ní někdy vrátím.

Simona02
06.01.2018 2 z 5

Tento príbeh mi jednoducho nesadol, bol nezaujímavý a o postavách ani nehovorím. Možno sa moje hodnotenie zakladá aj na mojich vysokých očakávaniach ktoré som mala od knižky, ťažko povedať, ale jedno viem, už sa k tejto knižke vo vlastnom záujme neplánujem vracať.

EllSeifert
04.01.2018 5 z 5

Povinná četba, ale přečtení této knihy vůbec nelituji, jelikož mě opravdu bavila. Přečteno jedním dechem. Oceňuji, že se v knize nevyskytují nudné pasáže, které zvažujete přeskočit. Uznávám, že první třetinu knihy jsem mnohdy od čtení upustila a na chvíli se zamyslela, v jakém příbuzenském vztahu dané postavy jsou. Kniha, která ve mně vyvolala tolik emocí a slz, až to vlastně nechápu. Vcítit se do Heatcliffa a Kateřiny bylo velmi bolestivé. Charaktery postav byly skvěle vykreslené, jejich činy ovšem málokdy pochopitelné a já naprosto chápu, že většina působí otravně. Byl to příběh o lásce, která hraničila s posedlostí a nenávisti až za hrob. O člověku, na kterém se podepsalo zkažené dětství více než je zdrávo, lidskou zrůdu v něm ale nevidím a troufám si tvrdit, že jeho činy se dají pochopit. Nicméně jsem ráda, že pro postavy, které si to zasloužily končí kniha dobře a konečně mají v životě klid.

kejty91
01.01.2018 5 z 5

Nespoutanost a dobrodružnost. Chuť žít bez konvencí. Špatná rozhodnutí. Odmítnutí. Slabost. Láska a oddanost. Víra a spiritualita.
Ten příběh mě fascinuje kdykoli ho čtu. Autenticita se kterou to lze vztáhnout ke kterékoli době je magická. KOlik generací již na této četbě vyrostlo a přesto je to pořád stejně tragické jako to muselo být tehdy.
Pro mě byl překvapením osud Haretona a život Ellen. Jejich životní cesty byli bouřlivé ale i tak se dalo najít hezké chvíle.
Jednání Heathcliffa bylo pochopitelné - i když člověk stejně doufal v nějaké milosrdné gesto. Ne, jen intriky a prohnilost - dokonce i k milované osobě.
Brilantní popis života i charakteru osob.

gonegirl
27.12.2017 4 z 5

Ani nevím, čím to, že jsem se knihou tak dlouho prokousávala. Možná to bylo těmi dlouhými monology a dialogy, možná tím, že jsem se chvíli ztrácela v tom, kdo s kým vlastně mluví. Ale když se na to podívám zpětně, je to velmi zajímavé dílo. Charaktery postav nejde shrnout několika slovy. Tolik nenávisti, intrik, proměnlivosti a pomíjivosti jsem zatím pohromadě ještě v žádné knize neviděla. O to je zajímavější, jak dokázala autorka vystihnout lidskou nestálost a charakterové rysy, když se sama do společnosti moc nedostala.
Kniha to byla velmi zajímavá a asi si budu muset dát chvíli čas, abych ji celou pochopila a vstřebala.

EvaFialova
23.12.2017 4 z 5

Dílo mě rozhodně zaujalo, už od začátku mě napínalo a hořela jsem nedočkavostí, až se dozvím víc o charakterech hlavních představitelů. Neustále jsem čekala, až poznám dobrou stránku Heathcliffa, ale čím déle jsem četla, tím byl stále horší ve svém počínání, hnal se za svou pomstou a nehleděl na nikoho kolem sebe.
Kniha se mi líbila, zajímavé propletené příběhy a charaktery postav. Při četbě mě také velmi zaujala přeměna něžného citu, jako je láska na hrubou a bezcitnou nenávist, zlobu a honbu za pomstou.

PavlínaAlžběta
15.12.2017 5 z 5

Další kniha řazena dle mého názoru do naprostých klasik! Když jsem půjčenou knihu četla před 15 lety, už tehdy mě strhující příběh nadchl, upoutal, okouzlil a dodnes tento román mám velmi ráda. Knihu jsem si zakoupila novou od světové edice nakladatelství Odeon, který má naprosto elegantní přebal a knihu dělá krásnější. Vynikající dílo E. Brontëové se líbí snad každé dívce či ženě. Mezi romanci bych tuto knihu úplně neřadila, jelikož příběh odehrává od druhé poloviny 18. století do počátku 19. století , kde ponurá atmosféra až mrazí po zádech, propracované profily hrdinů vás překvapí na každé stránce... místy vztek, jindy je to smutek ,bezmoc, emoce... Kniha je opravdu psychologickým románem, který vás zaujme a vtáhne do atmosféry od počátku až dokonce, kdy čekáte na vyvrcholení celého děje.

987
11.12.2017 1 z 5

Tak do poloviny se kniha četla skvěle, potom už mě pomalu přestávala bavit. Ponurá atmosféra příběhu byla nakonec spíše úmorná. Ale možná jsem měla až přehnaná očekávání.

Katja
11.12.2017 5 z 5

Očekávala jsem náročné a úmorné čtení. Jaké překvapení přišlo už po pár stránkách. Bylo to snad poprvé, kdy jsem četla knihu, kde mi nebyla sympatická ani jedna z postav, a přes to ji hodnotím kladně. Kniha mě zkrátka nadchla. Možná právě proto s jakou skepsí jsem k ní přistupovala.

Sajdak
29.11.2017 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Myslím, že charaktery hlavních postav byly opravdu propracované. Ten samý pocit jsem měla i s vývojem postav. Popis míst a krajiny v knize také nebyl zanedbaný. Bylo opravdu skvělé, jaké pocity ve mě osudy hlavních hrdinů vzbuzovaly. Každého hrdinu jsem během vyprávění neměla ráda, litovala ho, i doufala, že se zrovna k němu další vypravování nakloní. To se týká i služebné, coby vypravěčky. Někdy jsem si přála, aby se do věcí vůbec nepletla. Líbil se mi i konec příběhu. Pro mě to byl rozhodně silný příběh, který se mi líbil a stálo za to knihu si přečíst a o osudech popřemýšlet.

ieve
23.11.2017 5 z 5

skvěle se četlo, zajímavé psychologické profily postav

annemonne
22.11.2017 5 z 5

celou dobu čtení jsem si představovala jak asi Větrná hůrka a Drozdov vypadají. Charaktery jsou náročné, ale fascinující. Takové zamyšleníhodné mi přišlo to jak moc vlastně vypravečka ovlivnila osudy jednotlivých postav. Zamlčená přítomnost, neuposlechnutá intuice...přesah do našich každodenních životů. Akorát pro nás hůře čitelný.

Francesca14
20.11.2017 5 z 5

Mám tuhle knížku hrozně ráda, i když to po většinu času není to nejpříjemnější čtení. Z většiny postav a obzvlášť z jejich činů a řečí, člověku běhá mráz po zádech a svírá se žaludek. Občas mi vhrkly slzy do očí a cloumal se mnou vztek, ale knihu jsem četla jedním dechem, téměř ji nedala z ruky. Čte se dobře a rychle, líbí se mi jazyk, kterými jsou starší knihy psány a u téhle mi přijde zajímavá i forma vyprávění - že to vypráví někdo, kdo zná postavy od dětství a byl téměř u všech událostí a taky na ně má svůj vlastní názor. Kniha má v sobě hodně temnoty, hodně nenávisti, násilí a smrti (vážně, mám pocit, že jediný kdo tam byl od začátku až do konce (kromě Eleny) byl Josef, který mě přiváděl k nepříčetnosti), většina postav tam není při smyslech... člověk se v nich vůbec nevyzná, neví, co si o nich má myslet a je těžké si je oblíbit. Ale kniha je plná emocí a divokosti a tím si mě získala asi nejvíc. Mimoto, ani konec mě rozhodně nezklamal.

domino1701
19.11.2017 4 z 5

Krásna kniha, která popisuje Heathcliffovu nešťastnou lásku a jeho chamtivost a touhu po pomstě.

LyttaNeyd
06.11.2017 4 z 5

Nejvíce matoucí věcí na téhle knize byl piktogram milostného románu, kterým byla označena v knihovně. Milostný román? Spíš psychologické drama...

Četlo se to hezky, příběh rychle plynul, a postavy byly velmi uvěřitelné – snad až moc. Celé to je v podstatě o tom, jak se lidé rodí dobří, ale výchova a vnější okolnosti z nich udělají to, čím byli lidé v příběhu Větrné hůrky. Řekla bych, že původcem toho zla byl starý pan Ernshaw, ne proto, že přivedl nevlastního syna k sobě domů, ale proto, že nebyl schopný chovat se k němu stejně jako k vlastním dětem. Taky by mě zajímalo, jak chudák Nelly dokázala zůstat normální a nezbláznit se jako všichni ostatní. Musím říct, že Heathcliff mi občas doopravdy naháněl strach – a přitom mi ho bylo líto.

Co se mi na tom asi nejvíc líbilo, byl jazyk. Člověk si po chvíli přestane uvědomovat, že je to něco trochu jiného, než na co je zvyklý, ale podvědomě to pořád vnímá. Dodávalo to příběhu nádech starých časů – všechno to služebnictvo a vykání a jak ženy nosívaly šaty i při běžném dni.

Knížka rozhodně umí vtáhnout do děje a jsem ráda, že jsem ji četla.

Pauvka
29.10.2017 2 z 5

Kniha me prestala v pulce bavit, takze jsem ji louskala dlouho. Cekala jsem vic.

whiolet
27.10.2017 3 z 5

Byla jsem hodně zvědavá na tenhle příběh a možná jsem měla až příliš velká očekávání.
Kniha byla pro mě velkým zklamáním.
Příběh se točil kolem zahořklého muže, který zasvětil svůj život nesmyslné pomstě na lidech co žili s ním.
Postavy mi byly nesympatické a vyprávění nezáživné, oproti jiné klasice je tohle takové průměrné čtení.

ddkk
23.10.2017 4 z 5

Jako nejednou, i v tomto případě jsem nejdříve viděla anglický film z roku 1970 (nepatří k nejlepším adaptacím tohoto románu) a úplně jsem se zamilovala do Heathcliffa. Pak jsem si knížku přečetla a zjistila, že je mnohem lepší. A před pár lety jsem viděla poslední filmovou verzi pod názvem Bouřlivé výšiny (Wuthering Heights -1992) se skvělou Juliette Binoche a Ralphem Fiennesem - bylo to skvělé! A tento film doporučuji všem, kdo nepřišel na chuť předloze.

keiko33
19.10.2017 5 z 5

Ku knihe som sa dostala vdaka vyzve. Sice som o nej vedela, no nikdy som sa nedostala k jej precitaniu, ani k filmu, cize som nevedela o com je. A asi aj preto mala na mna taky vplyv. Necakala som, ze take stare dielo precitam takmer bez prerusenia. Prekvapivo styl pisania bol putavy a dej napinavy. Nemohla som sa od nej odtrhnut. Samozrejme dej a prostredie je pochmurne, vacsina postav bola nesimpaticka, no z ich zivota plynie mnoho ponauceni. Ako nenavist, zlost a pycha dokazu zatienit to dobro a znicit vsetko naokolo. Vdaka tomu nielen Heatcliff a Catherina neboli nikdy skutocne stastni, ale svojimi hlupimi rozhodnutiami znicili zivoty aj ludom naokolo. Asi najsimpatickejsia z postav bola Nelly, ako ona sama povedala, asi tam bola jedina so zdravym rozumom a vdaka jej rozpravaniu bola kniha putavejsia. A kedze mam rada stastne konce, tak s koncom som spokojna, aj ked nie pre vsetkych to dopadlo dobre.

veronikahessy
19.10.2017 odpad!

Asi jsem jediná,kdo tady dává toho hodnocení,ale kniha mne vůbec nezaujala. Nemám ráda historické romány,museli jsme ji číst povinně k maturitě.