Na západní frontě klid

Na západní frontě klid
https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/257805/bmid_na-zapadni-fronte-klid-p7u-257805.jpg 5 8813 8813

Nejslavnější autorův román z prostředí první světové války vypráví o generaci chlapců, kteří v roce 1914 rovnou ze školních lavic, s vlajícími prapory, nadšením a vojenskou hudbou táhli na jatka války, odkud se vrátili zničeni na duchu i na těle, přestože unikli smrtícím granátům. Román je krutou obžalobou a pravdivým obrazem tragédie války, která nezabíjí jednotlivce, ale mrzačí celé generace, nejstrašnější není výbuch granátu, ale zasažené lidské srdce…... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Im Westen nichts Neues , 1928

specialista5
05.10.2020 5 z 5

Kdysi jsem se k této knize dostal díky maturitní četbě a od té doby mě jako jedna z mála z těch knih baví. Je to tak fascinující pohled do života těch mladíků a toho jak se s časem mění oni i jejich pohled na okolí a domov ... Určitě se ke knize po pár letech zase vrátím.
P.S. film je snad srovnatelně dobrý

Sušenka.reader
04.10.2020 5 z 5

Musím říct že tato kniha byla opravdu skvělá a realistická! To jak zde autor popsal ztracené mládí hlavních postav a krutost valky byla dech beroucí. Knihu jsem si již od začátku oblibila a přečetla tak za 3 hodiny, určitě si hodlám přečíst další knihu od tohoto autora a doufám že budou stejně skvělé jako tahle.

Fifineek
13.09.2020 5 z 5

„Válka by nebyla tak zlá, jen kdyby měl člověk více spánku.“⁣

Hlavní postavy jsou dvacetiletí studenti gymnázia, kteří se na popud svého učitele přihlásili do armády. Teprve až tam zjistí, že válka není ani zdaleka taková, jakou si ji představovali a ztratí všechny iluze. V armádě naráží na Katczu, který se stanem vedoucím jejich skupinky a učí je užitečným věcem, které je ve škole nikdo nenaučil.⁣

Opět další úžasná kniha na kterou jsem se opravdu těšil a nemám slov. V knize je opravdu dokonale ukázaný vývoj mladíků, kteří ztratí veškeré iluze a již se nedokážou začlenit do společnosti jako dřív. Ti z vás, kteří mají možnost si knihu přečíst, tak si ji určitě přečtěte a nebudete litovat.⁣

Depe
30.08.2020 5 z 5

Krásné dílo

rozina351
30.08.2020 5 z 5

Poněkud drásavé čtení, taky jsem tuto "povinnou četbu" odkládala až do pokročilejšího věku :-) Nicméně je to bezesporu velmi kvalitní kniha, kterou jen tak z hlavy nedostanete. Remarque na minimálním prostoru mistrně a ve vší barevnosti rozehraje děj, postavy jsou plastické a uvěřitelné, ale to téma, to téma je tíživé až k nepopsání.

bílárůže
20.08.2020 5 z 5

Avizovaný konec knihy se opravdu stal a na západní frontě zavládl klid, v což už jsem ani nedoufala. Knihu mi opět doporučil kamarád jako jedno z nejlepších děl, co zatím četl, ale každý jsme jiný a v mém žebříčku knih nezaujala nejvyšší příčku, i tak však stála za přečtení a jistojistě ji doporučuji dál. Bylo velmi dojemné číst, jakou mírou utrpení si během první světové války prošli mladí muži, kteří v dnešní době nevědí, co chtějí, často studují něco, co je nebaví a myslí si, jak moc jsou nezávislí. To ale neznamená, že ženy jsou v tomto ohledu jiné. Oproti době ne tak dávné je má generace jen generací rozmazlených děcek, co si neuvědomují, jak velkou cenu má náš vlastní život a to, čemu ho zasvětíme. Kniha mne naučila, že i dnes je čas žít pro to, co mě baví, naplňuje a třeba i pomáhá ostatním v mém okolí. Hrdinové této knihy to sice často nevěděli, ale oni ani neměli možnost něco změnit. Tímto komentářem bych chtěla poděkovat panu Remarquovi, že dokázal tak skvěle popsat věci, které mne, a jistě i mnohé ostatní, vedou k zamyšlení nad svým životem a sebou samým. Naši předkové za nás obětovali životy, abychom my mohli žít v blahobytu. Kéž si toho vážíme už jen kvůli tolika mrtvým.

asanita
02.08.2020 5 z 5

Román hodnotím jako velmi povedený, jelikož zobrazuje autentické situace, kterými si museli projít vojáci během 1. světové války. Dále si myslím, že coby kniha s antimilitaristickým poselstvím, plní dílo svou úlohu dobře. Postavy čtenáři rozhodně přirostou k srdci a události zachycené v románu odhalují zbytečnou smrt těchto mladých lidí a nesmyslnost války jako takové.

Keika
27.07.2020 4 z 5

Vzhledem k tomu, že Remarque na západní frontě opravdu bojoval, chápu tuto knihu jako takové jeho svědectví. Příběh po pár stránkách vtáhne do děje a rozhodně člověku přiblíží válku tak, jako to žádná učebnice nedokáže. Stránek má přesně tak akorát, aby to čtenář dokázal vstřebat. Jediné, co je za mě spíš na škodu, jsou básnické pasáže, které jsem spíš přelétla jako nutné zlo. Na druhou stranu vám ale opravdu dojde, že tihle vojáci nebyli žádní zabijáci, ale obyčejní kluci.

AnselmaAlois
18.07.2020 5 z 5

Při čtení mnou zmítaly různé pocity, opravdu jsem nečekala že bude kniha až tak MOC emotivní. Byla tak emotivní, že jsem bojovala s pláčem, strachem a nechutí...těžko uvěřit, že se do tak uzounkého plátku vejde tolik smutku a žalu. Život na západní frontě líčila knížka krutě, syrově ale bohužel úplně pravdivě. Bylo hrozné představit si, co museli ti lidé prožít, zvlášť když byli tak mladí a za válku ani v nejmenším nemohli... Je to nádherná kniha, snad ani ne tak výjimečná svým stylem jako právě ožehavým tématem 1. světové války.

antonin0999
28.06.2020 4 z 5

Tato kniha nepřináší jen svědectví z války, ale říká toho hodně i o své době. O snášení utrpení. O motivaci žít. Je silná v pasážích, kde nepadají granáty, ale rozvíjí se touha. Kde příjemné maličkosti jasně září ve stínu latríny. Když se vojáci na chvíli vzdálí smrti, připadá jim najednou mnohem blíž.
Autor stále pokládá otázku, která je tolik aktuální i dnes. "Komu vlastně válka prospívá?"

Ewilka
27.06.2020 4 z 5

Ačkoliv jsem věděla, o čem kniha je a jak skončí, nevěděla jsem o ní vlastně vůbec nic. Neboť to, co dělá Na západní frontě klid tím, čím je, není shrnutí děje a všech zvratů. Jsou to právě všechny ty popisy a myšlenky ,,okolo".
Neříkám, že jsem ji přečetla za jeden den. Nějaký čas jsem s ní strávila. Nelituji ale ani jediné minuty.

ibáG
26.06.2020 5 z 5

Tahle knížka mě okamžitě vtáhla do děje. Půjčovala jsem ji v knihovně pro staršího bratra (to byl rok cca 1990, bylo mi 14), doma jsem do ni nakoukla a během 2-3 dnů jsem ji doslova zhltla. Moc se mi autentický příběh a styl líbil. Jednoznačně 5 *.

gerzova_
21.06.2020 5 z 5

Poprvé jsem se s tímto příběhem setkala už na základní škole v dějepisu. Vždy, když se pouštěl nějaký film, příliš jsem tomu nevěnovala pozornost. Tohle mě však bavilo od první do poslední minuty. Z knihy jsem pak byla stejně nadšená.

Jaruttkayova
21.06.2020

Velmi známá a uznávaná kniha, po přečtení vím proč. Poutavě napsaná kniha, u níž jsem jen hltala slova a musela číst pořád dál.

Mikus
20.06.2020 4 z 5

Ze začátku mě moc nebavila, ale potom mě to zcela vcuclo. Při scénách v zákopech jsem si připadal, jako kdybych bojoval vedle hlavních postav. Vyprávění Pavla Baümera bylo velice poutavé, avšak také velmi bolestné. Téměř po celou dobu první světové války máme možnost nahlížet do Pavlovy hlavy a sledovat jeho osud i osudy jeho přátel. Remarque vylíčil atmosféru války brilantně, stejně jako psychologické pochody hlavního protagonisty.
Na západní frontě klid je bezpochyby nadmíru čtivá kniha, avšak člověk se musí obrnit vůči nelehkému tématu, které zpracovává.

dawe01
16.06.2020

Velmi strhující kniha od začátku až do konce. Je zde velmi tvrdě popsána válka a hrůzy které přinesla. V porovnání s filmem je kniha určitě lepší a stojí za přečtení v každém věku

m_martina
01.06.2020 5 z 5

Knihu jsem četla sice už před dávnými lety, ale zapůsobila na mne do té míry, že jsem si ji zapamatovala ještě na dlouhou dobu.

juanito39
30.05.2020 3 z 5

Silný příběh s významným poselstvím. Posledních asi 40 stránek (dovolená, nemocnice, boj) jsou velmi dobré a samotný závěr s větou "Na západní frontě klid" je emočně velmi silný. Mám tam však jedno "ale". Na můj vkus Remarque (především na začátku) používal příliš "slzičkových" slov a vět - ždímání a působení emocí na čtenáře ze všech sil. Naturalistický konec, kde od toho Remarque z větší části upouští, mě naopak zasáhl ještě víc.

MHudec
18.05.2020 4 z 5

Četl jsem ji kdysi dávno na základce. Autor mnohdy nelítostně naturalisticky a mnohdy s velkou dávkou lidskosti líčí obraz generace poznamenané válkou.Ačkoli mě zajímají spíše psychologická stránka a příběhy těch, kteří nezažili válku přímo z bojiště a scény z bojů nepatří zrovna mezi mé nejoblíbenější, k tématu neodmyslitelně patří.

vrgulnik
17.05.2020 4 z 5

Četl jsem jako teenager. Dobrá kniha.