Děla z Navarone
Alistair MacLean
Strhující klasické akční drama z druhé svétové války. Spojenecké diverzní komando se vydává na ostrov Navarone zničit německá děla ohrožující 2000 britských vojáků.
Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: 1999 , Knižní klubOriginální název:
Guns of Navarone
více info...
Přidat komentář
Naproste prekvapeni. Kniha by me nezaujala, nevybrala bych si ji, nemela jsem naladu na valecne tema a vubec nemusim namet "diverzanti jsou do akce". Zacala jsem cist, protoze tu lezela a cekala jsem, ze prvnich 10stran me ujisti, ze to cist nemam. Dej knihy se odehrava v podstate behem ctyr dnu..a za tuto dobu jsem ji precetla. Uzasne, strhujici, nabite,..pokud vahate, nevahejte.
Kniha, ku ktorej sa občas vraciam až s nostalgickými pocitmi. Výborné postavy, s ktorými som sa ako chlapec dokázal stotožniť. Príbeh je v niektorých fázach až naivný, v skutočnosti by mnohé postupy nefungovali, ale komu to vadí. Rovnako tým "dobrým" držíme palce a tešíme sa z úspechu.
Zmatek v postavách. Roztěkaný děj. Dezorientace v prostoru. Vykloubený čas. Zapomeňte, to nehrozí - vše přenecháno jiným knihám od jiných autorů. Nanejvýš dezorientace v prostoru – inkriminovaný ostrov u tureckého pobřeží byste totiž hledali marně, leda nějaký jeho geografický předobraz. MacLean tu rozehrává hazardní misi, kdy se s hrdiny rázem sžijete. Připomínám si nadupanou pětici z Kopřivova fantasmagorického Asfaltu. Přes překážky ke hvězdám! A pokud z Němců tropí drobátko jelimánky, neopomene ironicky podebrat ani pachtění vlastního týmu. Výtečná kniha, už si brousím okuláry na pokračování! 42/16
Přestože má román na hřbetě už málem šedesátku, funguje i na dnešní poměry víc než skvěle. Alistair MacLean nedává svým postavám vůbec nic zadarmo, takže zpočátku prostý úkol - rychle dovnitř, rychle ven - se už od prvního momentu komplikuje s proslulou Murphyho gradací. Přitom hrdinové tvořící speciální jednotku jsou vesměs charismatičtí sympaťáci, sestavení po vzoru Sedmi statečných (za mě po všech stránkách vede Prašan Miller). A závěrečná scéna pro svou heroickou atmosféru patří k jednomu z nejlepších epilogů akčních románů, co jsem v poslední době vůbec četl.
Přes veškeré nadšení však musím románu přiznat i pár neduhů. Čas je neúprosný, díky čemuž působí některé psychologické scény trochu komicky, hlavně když přijdou na přetřes chlapácké emoce. V základu je pak nepochopitelné, že i když nacisté o záškodnické jednotce celou dobu vědí a jsou jí na stopě, hrdinové i s narůstajícími nesnázemi pronikají stále dál za svým cílem.
Archetypální knížka o vojenské operaci. Skvěle popsaní, uvěřitelní hlavní hrdinové, nečernobílí – MacLean například neudělal chybu v tom, že by Němce automaticky vykreslil jako zrůdy, skutečně zlý je jen hauptmann Skoda (to jméno!), jeho zástupce Turzig je naopak čestný chlap; výborně popsané prostředí; a šarm, britský šarm, který Středomoří dodává další kouzlo:
„Major Rutledge z Východokentského pluku – pokud jde o přízvuk, odchovanec Etonu a Královské akademie, pokud jde o knír, s kartáčkem zastřiženým s milimetrovou přesností, a pokud jde o naprosto oslňující krejčovskou stránku jeho vojenské dokonalosti, jako vystřižený z módního žurnálu – působil uprostřed divoké krásy strmých, stromy porostlých skalnatých břehů klikatící se zátoky tak nesmírně nepatřičně, až se jeho přítomnost zdála zcela nutná."
Připočtěte to, že hlavní hrdina, před válkou největší světový horolezec, se jmenuje Mallory (!), výtečný překlad dr. Šmoldase (člověka, který vám poradí, jak hýřit u přípravy holandského řízku), to, že autor sám ve druhé světové válce bojoval, a máte knihu, která je klasická. – A za přečtení stojí i její pokračování.
NB pro ty, co už ji četli: věřím tomu, že Mallory a Turzig si po válce spolu opravdu po horách zalezli.
Autorovy další knížky
1973 | Konvoj do Murmanska |
1992 | Generál nesmí promluvit! |
1992 | Klíčem je strach |
1994 | Zločin na polární stanici Zebra |
1993 | Vlak smrti |
Krásná dobrodružná kniha o skupině vojáků, kteří přes neskutečné útrapy zkusí zdolat nezdolnou pevnost v Navarone. Moc hezky je zde popsáno jejich přátelství, jejich utrpení a jejich smysl pro povinnost a kamarádství. Když tuhle knížku čtete, jste se skupinou někde na ostrově, přebíháte nekonečně soutěsky a jsou vám v paták alpští myslivci, kteří vás chtějí dostat. Je to hrozně čtivé a dobrodružné čtení pro každého. Mně se moc líbily postavy, Prašan Müller, statný Andrea, kapitán Mallory i všichni další společně tvoří příběh odvahy a nezdolnosti lidského snažení. Vlastně je to celé od začátku odsouzeno k zániku, tolik nezdarů, útrap a smůly. Na druhou stranu tolik síly a snažení. Až neuvěřitelně se někdy vrací Andrea z výpravy, která má ochránit zbytek skupiny.....a tak trefně a mile Prašan komentuje některé události. Za mě velmi krásná kniha na letní čtení, které ve vás dlouho zůstane.