Nažluto

Nažluto
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/541485/bmid_nazluto.jpg 4 38 38

Čeho všeho jsou lidé schopni, když si myslí, že jim to projde. Spisovatelky June Hayward a Athena Liu měly společně zazářit jako dvě vycházející hvězdy — chodily do stejného ročníku na Yaleově univerzitě, dokonce i knižní prvotina jim vyšla ve stejném roce. Jenže zatímco Asioameričanka Athena se stala nadžánrovou favoritkou literární scény, Junina kniha se nedočkala ani brožovaného vydání. Asi je to tím, že nikoho nebaví číst o tuctových běloškách. A tak když se June stane svědkyní Atheniny smrti při bizarní nehodě, bez rozmyšlení ukradne její čerstvě dopsané mistrovské dílo, experimentální román o přehlíženém podílu čínských dělníků na válečném úsilí Francie a Velké Británie během první světové války. June však nedokáže uniknout Atheninu stínu a na povrch začnou vyplouvat důkazy, které by mohly s jejím (neprávem přisvojeným) úspěchem jednou provždy zatočit.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host
Originální název:

Yellowface, 2023


více info...

Přidat komentář

Jane2016
17.12.2024 2.5 z 5

Myslím, že se mezi Vámi nenajde moc čtenářů, kteří by obálku této knihy neznali. Já osobně tohoto žluťáska vídám posledních pár týdnů celkem pravidelně. A jelikož si nenechám ujít žádnou novinku, kniha mě neminula.

A bohužel, jsem trochu zklamaná. Přiznám se, že od knihy jsem čekala daleko větší boom. Asi jsem se nechala až příliš strhnout davem. Co se týče příběhu, nemůžu tvrdit, že by nebyl zajímavý, to naopak. Každopádně mě nedokázal strhnout natolik, abych u čtení zůstávala v pravidelných intervalech. Od čtení jsem pořád ubíhala ke svým myšlenkám a mnohdy se mi i stalo, že jsem přečetla dvě stránky a vlastně jsem ani nevěděla o čem byly. Čtení chyběl drive.

Nad autorkou ale určitě nelámu hůl. Vím, že spousta lidí si jí chválí a byla by škoda odsoudit ji po první knize, která mi nesedla. Určitě si zkusím přečíst i Makovou válku. Třeba mě naopak nadchne! Uvidíme.

nonameperson04
12.12.2024 4.5 z 5

Na téhle knize mě nejvíc baví to, že si jí člověk může vyložit více způsoby. Samozřejmě je tu kritika knižního průmyslu, ale mě asi nejvíc zaujalo, to jak vykresluje skutečnost, jak fungují soc. sítě na veřejně známé osobnosti. Jaký odpad vlastně jsou, protože lidem umožňují přehazovat svoje mindráky na ostatní. Jsou bezpochyby doupě toxicity a bezdůvodné nenávisti, která pramení převážně z ovčího stereotypu. ,,Někdo se naváží do někoho na internetu. Měl jsem špatný den, hele přidám se k hejtu na osobu, kterou ani pořádně neznám, ale určitě se mi uleví!"
Baví mě taky to, že to co kniha ukazuje o sociálních sítích, je vlastně vidět i tady. Kniha samozřejmě nemůže být pochopena všemi, ale dá se to vyjádřit i konstruktivně. Ne zbytečným kydáním špíny.
Za mě si tahle kniha určitě najde místo mezi ostatními důležitými knihami, které mě ovlivnily


hanka9953
08.12.2024 3 z 5

Kniha mě zaujala anotací, nikdo mi ji nedoporučil a předchozí díla autorky jsem nečetla. První polovina knihy mě hodně bavila. Přeci jen, zákulisí vydávání knih není laikovi úplně známé. Pro mě osobně byl děsivý vliv sociálních sítí na úspěšnost nebo úplné pohřbení vydaného díla včetně možnosti sociální likvidace autora.
Motivy jednání hlavní hrdinky lavírují mezi “chci psát - být spisovatelkou a “chci psát - být bohatá a slavná. Ne, že by se to navzájem vylučovalo, ale jednání hrdinky pak působí schizofrenně.

Atuin
04.12.2024 2.5 z 5

Za mé nejslabší knízka od autorky a škoda. Ovšem chybí opravdový příběh...a opravdové emoce, je to ploché.

iveta3689
04.12.2024 2 z 5

Asi jsem četla jinou knížku, než ostatní. Hlavní hrdinka by potřebovala profackovat. Udělá něco nelegálního a diví se, že ji to dostihne. Celou dobu fňuká, jak ji všichni ubližují a nikdo ji nemá rád. Záporná hrdinka by mi nevadila, kdyby byla kniha dobře napsaná, bylo by to určitě zajímavé. Kniha je ale napsaná dost tragicky. Pořád se opakují motivy, neustále se řeší, kdo je běloch a kdo Číňan. Autorka asi chtěla ukázat na nějaké nešvary v knižním businessu, ale vyznělo to ukňouraně.

Peyka
25.11.2024 4 z 5

Jéé super, konečně kniha vyšla česky, tak můžu přidat své hodnocení. Na knížku jsem narazila v knižním klubu Reese Witherspoon, kde slavná herečka doporučí každý měsíc jednu knihu od ženské autorky a čtenář se tímto seznámí se silnými ženskými hrdinkami.
Román Yellowface se mi líbil. Téma mě chytlo, vlastně jsem nevěděla, jestli ji fandit nebo jestli ji nesnášet - June je taková antihrdinka. Z mého pohledu, pod témou plagiátorství se skrývá hlubší myšlenka, román poukazuje na rivalitu v ženském světě a návod, jak se s ní vypořádat a být ta úspěšná. June zvolila zvláštní cestu, nicméně dnešní svět je opravdu bizarní. Byl to jeden velký fake, dost výstižně popsané. Na konci mi zůstal rozum stát. Četla jsem v originále, četlo se skvěle, žádné těžké souvětí, slova - velmi výstižný původní název - vyhledejte si, co znamená slangově výraz "yellowface" ;) cením, že máme i v českém překladu původní obálku. Za mě 85%

Babouš
19.11.2024 5 z 5

Miluju, když je v knihách hlavní postava trochu záporák, a to se tady nepochybně děje. Skvělý příběh, díky kterému nakouknete "pod obálku" knižního světa, který se navenek tváří idylicky, ale ve skutečnosti je to pěkná divočina. Hodně mě to bavilo!

TaCoRadaCte1994
19.11.2024

Může mi někdo vysvětlit ten "hit sociálních sítí" a to, že je to taková blbost? Já se nad tím prostě musím zamyslet, kdo v nakladatelstvích hodnotí, co se vydá a co ne. Vidím tady na Databázi knih lépe hodnocené knihy českých spisovatelů, které nikdo nezná a kteří si to musí platit sami, ale hodnocení mají nad 85% stovkami uživatelů. A pak prostě - tohle. Wtf?

Frizer
15.11.2024 1 z 5

Privilegovana autorka s milionarskym tatikem vyrustajici od batolete v USA se pokousi kritizovat vydavatelske prostredi a "gatekeepry". Podobne jako v Babelu kritizuje Kolonialni Britanii a v Makove valce "Rape of Nanking". Typicka, akademicka autorka s priviligii o kterych se 99 procentum lidi ani nezda, pise o svych tezkostech....tentokrat notne "radoby autobiograficke"...akorat ze vubec. Od detsvi nejdrazsi a nejlepsi skoly ktere vubec jsou, veskere vymozenosti "zapadni kultury" vytezit a pak je ve svych knihach kritizovat...a lide tomu jeste tleskaji. Tady pro me opravdu nastava otazka do jake miry oddelovat dilo od autora.