Nebo nepozná obľúbencov

Nebo nepozná obľúbencov
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235686/bmid_nebo-nepozna-oblubencov-235686.JPG 4 2437 2437

V malém sanatoriu ve švýcarských horách svede náhoda dohromady dva hráče se smrtí - křehkou, krásnou, ale nevyléčitelně nemocnou dívku Lillian a stárnoucího automobilového závodníka Clerfayta, který přijel navštívit přitele. Lillian, jež odmítá pomalé umírání pod lékařským dohledem, přijme Clerfaytovo pozvání a hluchá k varování doktorů odjíždí s novým známým do Paříže. Láska, která mezi Lillian a Clerfaytem vzniká, nemá minulost ani budoucnost, je odměřená časem od závodu k závodu a od jednoho chrlení krve k druhému. Zpočátku celkem nezávazný vztah se však náhle začne komplikovat…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Der Himmel kennt keine Günstlinge, 1961

lenya
18.07.2013 3 z 5

dojemná a citlivá knížka, chvílemi mě až vytáčela hlavní hrdinka svojí lhostejností a otupělostí, ale pak mi vždycky došlo - vždyť ví, že každý nastávající den může být jejím posledním.. Od autora Remarqua to sice není příběh přímo o válce, nicméně se také zaobírá smrtí a umíráním. Takže kniha určitě stojí za zamyšlení, posune čtenáře zase "o kus dál", ale teď šáhnu po nějaké oddychové knížce se šťastným koncem. a souhlasím s komentáři níže, o filozofickém "plkání", které mě chvílemi trochu nudilo.

Johnpercussion
05.07.2013 5 z 5

Krásná kniha která chytne za srdce i přes smutný konec nebo právě proto.

daneva
05.07.2013 5 z 5

poutavé a velmi citové....

Věro
04.07.2013 5 z 5

Velice putavé čtení se silnou myšlenkou a životní moudrostí.

bobina58
18.06.2013

Tato kniha se mi velice líbila,jedna z mála od tohoto autora,která nepojednává o válce,smutný příběh lásky a umíráni, napsane velice poutavě,kniha mně dojala.

budíček
08.06.2013 5 z 5

Úchvatná kniha o životě, smrti, lidských snech, rozhodnutích, lásce a taky o tom, jak může osud kdykoli všechno úplně obrátit. Rozhodně je to jedna z knih, kterou by si měl každý alespoň jednou v životě přečíst, a která po dočtení zanechá ve čtenáři hluboký dojem.

Claire
07.05.2013 5 z 5

Krásný příběh, krásně napsaný :) filozofické útržky se mi líbily, dávají smysl a je fajn dívat se na věc z různých pohledů :)

brabofka
18.04.2013 4 z 5

Skvělý dojemný příběh, plný filozofických myšlenek na téma života a smrti. Opravdu mistrně vykrelené hlavní postavy a strhující děj, který vás prostě nepustí až do konce (byť jsem zrovna v těch filozofických pasážích přemýšlela že knihu odložím).

misacaj
08.04.2013 5 z 5

Remargue je můj oblíbený autor, takže knížka se mi líbila. Je trošku podobná příběhem Třem kamarádům. Knihy mají společný jmenovatel: automobil, láska a nemoc.

rasputin
31.03.2013 4 z 5

Opět mistrně zachycené absurdnosti života a jak může být někdy osud krutý.

Kodetka
29.03.2013 3 z 5

Kdo četl Tři kamarády, toto ho tolik nenadchne. Je to taková kopie.

kattyV
19.02.2013 4 z 5

Jedna z mála Remarqueových knih, které se netýkají války. Ale téma je i tak dost trýznivé a působivé.

kika 13
11.02.2013 3 z 5

Knížka známá a nutí nás k přemýšlení.

Candid
31.12.2012 4 z 5

Začátek byl poutavý- knížka mě hned chytla. S čím jsem měla trochu problém, bylo filozofické plkání, které už po chvíli bylo otravné. Představa, že někdo komunikuje jen tímhle způsobem, je dost neuvěřitelná. Konec, jakkoli byl předvídatelný, to ale napravil- četla jsem ho jedním dechem.

Katuska001
23.12.2012 5 z 5

Krásně silný příběh o lásce a životě, i když dojemný a smutný, jako vždy, autor nezklamal očekávání.

Firstovka
05.11.2012 5 z 5

První kniha, kterou jsem od Remarqua četla když mi bylo cca 13-14 let a moc se mi líbila ikdyž jsem tehdy ještě nedokázala možná zcela ji docenit. Myslím, že dílko které je přístupné širším masám a umožní jim zamilovat si tohoto skvělého autora.

Selket
30.10.2012 5 z 5

Žijeme v době, kdy se snad roztrhl pytel s všemožnými pesimistickými postapokaliptickými světy a děsivými pravdivými příběhy, které by měly být co nejdrastičtější. Vyvolávají deprese a pocit hrůzy z krutého světa, který nás obklopuje. O to víc mě těší, že Remarque dokázal ve své knize, ze které smrt téměř dýchá, zachovat pocit klidu.

soltera
23.10.2012 5 z 5

Krásny a smutný príbeh. Ako vsetky knihy tohoto autora. Ale nutia človeka rozmyšľať. Dnes v čase DVD, netu a množstva kníh už samozrejme takýto príbeh nie je ojedineĺý, a mnohí autori sa ním inšpirovali, ale v 80tých rokoch, to bol jeden z najkrajších príbehov o láske a umieraní. Aj filmové spracovanie (Bobby Deerfield) dnes už patrí skôr do archívu, ale v čase premiery naplňalo kiná a nielen kvôli Al Pacinovi.

chamyl
13.09.2012 4 z 5

Předvídatelný, ale přesto velmi silný příběh. Dobře se čte a rychle ubíhá. Některé situace působí trochu neuvěřitelně či vykonstruovaně, ale zdravý člověk žijící pouze v době dostatku a míru těžko může soudit způsob života umírajícího pár let po nejhorší válce v dějinách lidstva. Základní charaktery hrdinů i jejich úvahy o životě a smrti napsal Remarque zajímavě a přesvědčivě. Příliš optimismu při čtení této knihy asi čtenář nezíská, i když možná právě naopak...?

Lady_Ef
23.08.2012 4 z 5

Je sice předvídatelná a děj není zpracovaný do hloubky, ale mě to nevadilo. Naopak. Žádné zbytečné "okecávání" a popisování, autor nechává většinu vykreslení postav a okolí na čtenáři. A přestože jsem tušila, co přijde na závěr, ta cesta k němu byla krásná..