Nebo nepozná obľúbencov

Nebo nepozná obľúbencov
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235686/bmid_nebo-nepozna-oblubencov-235686.JPG 4 2438 2438

V malém sanatoriu ve švýcarských horách svede náhoda dohromady dva hráče se smrtí - křehkou, krásnou, ale nevyléčitelně nemocnou dívku Lillian a stárnoucího automobilového závodníka Clerfayta, který přijel navštívit přitele. Lillian, jež odmítá pomalé umírání pod lékařským dohledem, přijme Clerfaytovo pozvání a hluchá k varování doktorů odjíždí s novým známým do Paříže. Láska, která mezi Lillian a Clerfaytem vzniká, nemá minulost ani budoucnost, je odměřená časem od závodu k závodu a od jednoho chrlení krve k druhému. Zpočátku celkem nezávazný vztah se však náhle začne komplikovat…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Der Himmel kennt keine Günstlinge, 1961

Martin1974
24.05.2015 5 z 5

Čo dodať. Tak ako všetky ostatné Remarqueove knihy ani táto nie je určená pre každého čitateľa, ale hlavne pre tých, ktorí v knihách hľadajú o čosi viac ako len príbeh...

Tess.96
16.05.2015 4 z 5

Opravdu dlouho mi trvalo než mě kniha začala vtahovat do svého děje. Ale to čekání za to stálo, jelikož jde opravdu o krásný filozofický příběh, který Vám toho řekne tolik a hlavně to, že život je nejcennější věc na světě a pokud ten čas ještě máte, tak užívejte života každý den, protože nikdy nevíte, kdy si pro vás smrt přijde. Nebe nezná vyvolených.

RobertRoberts
20.04.2015 4 z 5

Tahle kniha je v podstatě jako já. Poetická, melancholická, tak trochu romantická, ale skrze to všechno neúprosně prosakuje tvrdá realita života. A jediné co s tím můžete dělat je brát věci tak jak přicházejí a čekat na Smrt..

„Ty rozumíš mně a já tobě, a v tom je ta naše bída.“

Joges
04.03.2015 5 z 5

Poctivě napsaná kniha, klasika ze staré školy. Většinou mě román napínal a překvapoval. Jsou v něm nádherné myšlenky a slovní obraty, jindy ve chvílích zmaru a melancholie četba občas nudila. Už jsem chtěl dát jen nadprůměr, když jsem ale knihu dočítal, bylo najednou zřejmé, že všechno spolu souvisí, všechno do sebe zapadá. Remarqueova kniha je mozaikou lidských osudů, která bolestně vyzní teprve doložením poslední části.

Radka_p
09.02.2015 4 z 5

Škoda, že samotný názov prezrádza ako sa osudy hrdinov skončia....aj keď dvaja ľudia žijúci na hrane, aj keď každý iným spôsobom, nemohli skončiť inak.

vygum
09.01.2015 3 z 5

Souhlasim s nekterymi zdejsimi komentari, ze je to cele takove ukecane, vecne filozofujici dialogy zacnou po case nudit a navic uz vzhledem k nazvu knihy se da tusit jak to cele dopadne...3,5*

AjaMaja
17.12.2014 5 z 5

K téhle knížce jsem se vrátila na stará kolena již několikrát. V době povinné četby jsem vše povinné nenáviděla... k některým knihám a autorům musí člověk prostě dorůst. Jsem ráda, že ji mám a že je stále se mnou.

domi13
11.12.2014 5 z 5

Tolik jsem si přála, aby to dobře skončilo! Ale už vím, že to od tohoto spisovatele čekat nemůžu. Nádherné. Je tam spousta myšlenek, které stojí za zaznamenání. Třeba ta - ženy mohou opustit muže, ale nikdy ne své šaty.

Dudu
09.12.2014 5 z 5

"Člověk nedělá vždycky, co je správné, synu," řekl. "Dokonce ani když to ví. V tom někdy bývá kouzlo života. Chápeš?" To je přesně to, co se někdy udělat musí. Otočit kormidlem a nabrat úplně jiný směr, protože jinak se člověk stane cestujícm v jednosměrné čurgále, kde se špatně dýchá a dlouho umírá.

ovpana
04.12.2014

Moc krásná kniha ,jen má dost smutný konec

H.A.R.R.Y.
19.11.2014 5 z 5

Skvěle napsané. I když jsem tak docela nevěřil náhlému zlomu v Clerfaytově chování ke konci knihy. Ale to je, možná, jen má chyba. A je zajímavé sledovat, jak jeden miluje, když druhý ne a naopak, a s láskou druhého mizí láska prvního.

iva23
05.11.2014 5 z 5

Nádherné čtení. Lillianinu sumarizaci života: "je mi 24, poslední čtyři roky jsem v sanatoriu a před tím byla skoro šest let válka" jen tak nezapomenu.

VerRyNDA
05.09.2014 5 z 5

Krásná četba, od začátku do konce. Posledních 100 stran jsem jen seděla a opravdu málo věcí mě dokázalo od knihy dostat. Konec jsem dočítala se slzami v očích a nemohla jsem uvěřit, co se stalo.

Modrina
29.08.2014 5 z 5

Knihu jsem četla několikrát a vždycky to byl silný zážitek. I když už konec znám. Na podobné téma jsem kdysi viděla film Griffin a Phoenixová (s Peterem Falkem v hlavní roli), ten ve mně vyvolal tytéž pocity. Lillianiny šaty, rozvěšené po místnosti, a poslední vzkaz Phoenixové pro Griffina, to lze jen velmi těžko zapomenout..

terezsrhapsody
04.08.2014 3 z 5

Kniha se mi líbila, ale musím říct, že na Remarqua jsem čekala tak nějak víc, děj se mi zdál jasně předvídatelný a do hlavních postav jsem také příliš nepronikla. Občas se v knize objeví zajímavé filozofické myšlenky, ty mě ale nakonec taky začaly spíše nudit častým opakováním a vracením se k přemítání o smrti. Ale nakonec se kniha četla dobře, jen mi nepřišla psaná autorovým klasickým stylem.

barunkaandilek
02.08.2014 5 z 5

Krásně smutná kniha, mám jí přečtenou už asi po desaté a vždycky mě dostane a brečím u ní jako želva

wiix
11.07.2014 3 z 5

To, ako vie Remarque opísať bežné denné udalosti neobyčajne pôvabne, je jeho najväčšia prednosť.

Skjaninka
17.06.2014 4 z 5

"Jakže to jednou Clerfayt řekl? Jediná věc, která stojí v životě za to, je moci si vyvolit vlastní smrt, a to proto, že pak smrt nemuže člověka zabít jako krysu, nebo ho zahubit a zadávit, když není připraven. Ona připravena byla. Chvěla se, ale byla připravena....."

Remarque, ako to robíš? Ako je možné, že aj napriek očakávanému dokážeš vždy prekvapiť?
Pdobnosť s Troma kamarátmi je síce veliká, ale v samotnej podstate sa jedná o úplne iný príbeh. Príbeh, ktorým Remarque zas a znova poukazuje na život a na smrť. Na tú tenkú hranicu medzi bytím a nebytím. A práve medzi tou tenkou hranicou sa odohráva náš život. Neistý, nepredvídateľný, ale náš. Remarque vie, a preto nám prostredníctvom každej z jeho kníh pokladá tieto dôležité životné úvahy tak, aby sa čitateľ mohol zamyslieť. On nám vlastne ukazuje to, čo je v živote dôležité a je len na nás, či sa do jeho úvah ponoríme a zhodnotíme vlastné životy, alebo jeho príbehy "uchopíme" len ako spestrenie dlhých večerov.

"Jsme odsouzení k smrti. Ale nejenom my. Ostatní taky! Všichni! Všichni! Jenomže my to víme. Ti ostatní ne."

TheCiko5
29.05.2014 4 z 5

Pro mě dost atypický Remarkův román,ve své podstatě dosti komorní. Nebojí se ubrat válečný patos,pro něho tak typický. Zúžené a přesto citlivé dialogy,pouze čtyři pět hlavních postav,inu,velmi vkusné a překvapující...

Erica
17.05.2014 5 z 5

Můj milovaný autor. Není kniha od něj, která by se mi nelíbila. A tahle patří k těm, co mě uchvátila nejvíc.