Necestou slečny H. a dnešní Afrikou
Eda Kriseová
Kniha na rozhraní eseje a cestopisu vypráví nevšední příběh slečny Hlaváčkové, která se v 90. letech 19. století vydala pěšky z Kapského města a došla až do jižní Malawi, kde zemřela pravděpodobně na malárii. Autorka se spolu s přítelkyní Hanou vydává po jejích stopách, není to však pouze dávná Afrika, kterou ve své knize reflektuje. Stěžejní je však výprava neznámé Češky, jež se nedlouho po poslední výpravě Emila Holuba vydává na strastiplnou cestu, která pro ni končí tragicky. Kriseová popisuje pravděpodobnou trasu vč. nebezpečí, které na slečnu Hlaváčkovou číhalo na každém kroku. Kriseová se může pouze dohadovat, proč se mladá žena vydala na tak dalekou cestu, pravděpodobně ušla pět tisíc kilometrů a cílem její cesty byla Vídeň. Autorka se pokusila zachytit atmosféru tehdejšího putování, zjistit motivaci, poodhalit osobnost slečny Hlaváčkové a vnitřní život. Zároveň však při své cestě do Afriky v roce 2008 a 2009 nachází zemi, ve které se nežije snadno, kde je virus HIV na denním pořádku, kde se prolíná kultura posledních kolonií, spolu se současnou bídou a špínou. Knihu doprovází několik map a fotografií.... celý text
Přidat komentář
Tam,kde se autorka skutečně zabývá příběhem slečny Hlaváčkové, příběh působí realisticky a napínavě. Ale mimo tento příběh kniha působí jako nepříliš povedený cestopis z Afriky, ve kterém se opakují dřívější předsudky, mýty a rozčarování bělochů, kterým se v Africe líbí kvůli přírodě a zvířatům. Ale cestování je tam nepohodlné, jídlo špatné a ti černoši....
Autorovy další knížky
1997 | Kočičí životy |
1991 | Václav Havel - životopis |
2001 | Perchta z Rožmberka aneb Bílá paní |
1990 | Křížová cesta kočárového kočího |
2014 | Duši, tělo opatruj |
Rozhodně by bylo zajímavější se více ponořit do života a osobnosti poněkud tajemné, neznámé a zvláštní slečny Hlaváčkové, případně osobnosti a práci toho, koho tolik obdivovala - slavného cestovatele Emila Holuba. Slečna, o níž se toho mnoho neví, zaujatě a okouzleně chodila na jeho přednášky, pak se vydala po stopách cestovatele na nebezpečnou pouť Afrikou, aniž by na ní sama něco sbírala či aniž by potřebovala též něco vytvářet. Cestu zaplatila vlastním životem... Bezvadný námět na román, v němž se mohlo i trochu, více či méně zafabulovat.
Eda Kriseová se naopak vydala, podle mého názoru, méně náročnou cestou a námět zpracovala formou cestopisné eseje. Já bych byla spíše pro zbeletrizované dobrodružství o oddané obdivovatelce, která se svým idolem nechala inspirovat k odvážné výpravě, ale budiž, i tak jsem ráda, že text o této osobnosti vznikl. Některé osudy a motivace jsou opravdu nevšední a pozoruhodné.
Nakonec černý kontinent navštívila i samotná spisovatelka této knihy, paní Kriseová a během svého vlastního cestování se pokusila vyhledat i pravděpodobné místo posledního odpočinku ztracené Hlaváčkové. Kruh se tím uzavírá a já jsem poměrně potěšená misemi všech tří lidí, z nichž každá měla jinou motivaci i jiné zakončení výpravy za poznáním. :)