Nechoď tam!

Nechoď tam!
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/528276/bmid_nechod-tam-657b2f6f0d74e.png 4 18 18

Mrazivý příběh s temnou pointou. Novela Nechoď tam! literárně zpracovává záhadný zánik Ďatlovovy výpravy, jejíž členové zemřeli za neobjasněných okolností v únoru 1959. Autorka na osmdesáti stránkách rozehrává čtivý příběh výpravy, vztahy mezi jejími účastníky, ale také předkládá ústy svých postav pozoruhodné úvahy z oblasti srovnávací religionistiky a mýtoetymologie.... celý text

Přidat komentář

Arminus
25.11.2024 5 z 5

(SPOILER) Na téma neobjasněné a asi už i neobjasnitelné tragédie tzv. Ďatlovovy výpravy bylo česky vydáno několik knih – „faktografických“ i románových zpracování. Toto je příjemné překvapení od české autorky. Kniha útlá, ale dobrá. Ač nejde o literaturu faktu, drží se kniha základních faktů. Na rozdíl od líčení třeba Lavayova se nezabývá třeba politickým pozadím jednotlivých hrdinů (komsomolci, komunisti, někteří velmi „přesvědčení“), spíše se zaměřuje na jejich vztahy ve skupině členů výpravy (tedy vlastně milostné pletky). Jinak popisuje podobně jako jiné knihy výpravu až pod horu smrti. Novum je zdůvodnění výpravy – pokus odhalit existenci Baby Jagy. K tomu podává kniha lingvistické vysvětlení. Lingvista nejsem, abych mohl posoudit, zda to je čirý výmysl autorky nebo zda uváděné teorie mají nějaký skutečný základ v lingvistice, působí ale věrohodně. Vyskytl se zde v komentářích názor, že Baba Jaga jako původce tragédie je silné kafe. Nechápu proč – je snad méně reálná než UFO (při našich současných znalostech), které bývá také uváděno jako původce? Nebo sibiřský sněžný muž? Vražda uprchlými vězni z gulagu nebo vojáky Sovětské armády, tragický konec díky pokusu s tajnými zbraněmi atd. jsou sice reálnější, bohužel vždy je něco, co danému vysvětlení odporuje. Takže na scénu vstupuje Baba Jaga a konec knihy je žánr horor. Celkově je kniha zajímavě napsaná a zaslouží si pozornost jak čtenářů knih o záhadách, tak hororů.

tetanurae
28.09.2024 5 z 5

Zajímalo vás někdy, co odpravilo do věčných lovišť Ďatlovce? No, jasně. Mě určitě, a nejsem sám.
Parta mlaďochů jede kamsi za Ural, k Hoře mrtvých a vy si začínáte říkat: heeeej, tu se rozjíždí dobrý slasher!
V podstatě ano. Skutečný osud Ďatlovovy výpravy si může s krvavým hororem podat ruce, avšak zde osudy členů expedice pojala autorka velice svébytně.
Za horami, za doly bydlela Baba Jaga! Zavřela děti do chlívku!
Kdepak Baba Jaga! Žádný děti v chlívku! Upíři!
S tebou mě baví svět jako dělané.
Jenže ne, tady to je vážně ta Baba Jaga. Samozřejmě jde o postavu ryze mystickou a dokonce poměrně pečlivě vědecky vysvětlovanou. Dokonce i ta chalupa na kuří noze má své opodstatnění, když se začtete. Dál už jen zbývá jít s našimi hrdiny do říše sněhu a fantazie.
Tak! A zbytek nechám na vás...
K textu můžu říct následující: Jindřiška Kracíková ( Bintaja - nelze zapomenout!) je mezi slovy doma. Je to, jako když mořského vlka vzbudíte ve tři ráno, že nastala bouře. S jedním zalepeným okem skočí po kormidlu a ví, co má dělat. No a toto je něco podobného. Profík se nezapře. Větná stavba je zpracována umně, popisy působí věrohodně a na tak krátkou knížku se nám dostává překvapivě dobře vykreslené atmosféry. Suma sumárum - Yes. Sí. Da. Ja. Oui.
Však koukejte, jak je ten zelený poděs šťastný!




Anotace: Mrazivý příběh s temnou pointou. Novela Nechoď tam! literárně zpracovává záhadný zánik Ďatlovovy výpravy, jejíž členové zemřeli za neobjasněných okolností v únoru 1959. Autorka na osmdesáti stránkách rozehrává čtivý příběh výpravy, vztahy mezi jejími účastníky, ale také předkládá ústy svých postav pozoruhodné úvahy z oblasti srovnávací religionistiky a mýtoetymologie.


Yom_kippur_73
16.09.2024 5 z 5

„Nechoď tam!“ od Jindřišky Kracíkové je mistrovsky napsaná novela, která zcela uchvátí čtenáře svou napínavou atmosférou a geniálním spojením historických faktů s mystikou. Autorka se skvěle vypořádává s tématem záhadného zániku Ďatlovovy výpravy a na pouhých osmdesáti stránkách vytváří příběh, který zanechá trvalý dojem. Její práce s postavami je mimořádně úsporná, ale přesto velmi efektivní, což umožňuje čtenářům rychle se sžít s členy výpravy, jejichž osud je nevyhnutelný a přesto překvapivý.

Jindřiška Kracíková navíc přináší zajímavé úvahy z oblasti religionistiky a mytologie, což příběhu dodává hloubku a intelektuální rozměr. Směle kombinuje skutečné historické události s prvky fantazie, včetně mytologického odkazu na ...(neprozradím), což zvyšuje tajemnou a mrazivou atmosféru celého díla. Závěr novely je naprosto strhující a přinutí čtenáře zůstat v napětí až do poslední stránky.

Tato kniha je dokonalou volbou pro ty, kteří milují záhady, historii a dobře napsanou fikci. Jindřiška Kracíková svým literárním talentem dokázala z relativně krátkého textu vytvořit dílo, které se dlouho po dočtení vryje do paměti. Budete mít dlouho nad čím přemýšlet! Fakt hustý! :-)

Moudd
05.09.2024 1 z 5

(SPOILER) V autorčině pojetí šla Ďatlovova výprava hledat Babu Jagu,mýtus staré Rusi.
A našli ji........
Na mě už opravdu příliš fantasy.

kykyfot
01.07.2024 5 z 5

"Kdo má zájem se o tragédii Ďatlovovy expedice dozvědět, může pátrat v literatuře a na internetu. Bude jistě překvapen, kolik jsem si toho nevymyslela," nabádá autorka čtenáře na přebalu. Sobě však přidělila mnohem těžší úkol: napsat příběh s předem známým koncem tak, aby v něm překvapení zůstalo a my měli důvod ho dočíst.
Na pár desítkách stran se před námi odvíjí drama deseti členů výpravy, které Jindřiška Kracíková zvládá úsporně a výstižně charakterizovat tak, abychom si k nim stihli vytvořit vztah. Zatímco protagonisté nacházejí po cestě varování, která se je snaží od jejich úmyslu odradit, pro nás jsou v textu ukryty stopy budoucího dramatu. Při každé zmínce o tom, co se hrdinové chystají udělat, až se vrátí domů, se vám srdce sevře trochu víc.
Jejich osud se pak naplní způsobem, který je reálný (jak jsme si zjistili na internetu) i surreálný, navíc intelektuálně uspokojující a přes všechnu hrůzu zábavný.
“Nechoď tam! platí pro výpravy na Otorten, za čtenářskou cestu tahle novela rozhodně stojí.

hadobia
10.03.2024 5 z 5

O Ďatlovově výpravě jsem před čtením knihy nic nevěděla. Překvapilo mě v tom vyprávění snad úplně všechno. Už jen vžít se do tehdejší doby a toho mrazu je... mrazivé. ;-) Myslela jsem, že posledních asi 20 stránek už nechám na druhý den, ale nemohla jsem se od toho odtrhnout, dočítala jsem o půl druhé ráno a závěr mě úplně dostal. Pak jsem ještě několik dní pátrala na internetu po informacích, co se to tam tehdy asi mohlo stát... Verze Jindřišky Kracíkové je velmi nápaditá a propracovaná... člověk by tomu skoro chtěl věřit!

Alkestis
10.03.2024 5 z 5

Vydali se na výpravu, na Ural. Ale ta skončila tragicky. Nechoď tam! je literárním zpracováním, které by mohlo (ne)pomoci k rozřešení záhady Ďatlovovy výpravy. Mix skutečnosti a mystifikace čtenáře nenechá klidným, vyvolává otázky, co je ještě pravda a kde autorka popustila uzdu své fantazii.
Jindřiška Kracíková čtenáři předkládá fascinující „důkazy“, vedle mystifikujících i ty skutečné (jako zápisy z deníků), říká „proč“ by to tak mohlo být, a tak vás čtení prostě nepřestává bavit. Chcete jít po této linii, nechat se vést až k mrazivě dramatickému cíli.
Za sebe bych si přála, aby tato útlá knížka nebo jakákoliv další podobně kombinující skutečnosti a fantazii přerostla v mnohasetstránkový román, protože autorčiny literární schopnosti by mne dokázaly pohltit a nepustit.
Knížky, které i po přečtení vyvolávají otázky a čtenář si k nim dohledává další informace, patří podle mého k těm nejlepším.
A ano, po dočtení pevně nohama na zemi se vrátíte do reality, ale nebylo to skvělé?

Griša
26.12.2023 5 z 5

Mám ráda styl, kterým autorka píše. A tak jsem sáhla i po téhle uzounké knížečce. Přečetla jsem ji během pár hodin a ani chvilku jsem se při čtení nenudila. Rozhodně doporučuji.