Neumřeš
Kathrin Schmidt
Helena Wesendahlová netuší, co se jí stalo. Je v nemocnici, bez vlády nad svým tělem, bez možnosti mluvit, s výpadky paměti. Při cestě zpět do života je konfrontována s cizí ženou, kterou kdysi byla ona sama. Kathrin Schmidtová provází čtenáře na cestě plné překážek, jež musí hrdinka překonat, a to v doslovném smyslu slova. Očima probuzené hrdinky vidíme nemocniční pokoj, další pacienty, její tělo, které, jak se zdá, vede svůj vlastní život. Zažijeme s hrdinkou namáhavou rehabilitaci, reakce rodiny, obětavé nasazení jejího muže - a úlomkovité vzpomínky na minulost.... celý text
Přidat komentář
Tato kniha je velice dobře napsaná a kombinace témat - návrat do svého těla a mysli po mrtvici plus bezmála čtyřicetileté manželství a vztahy vně i mimo něj, slibuje zajímavé čtení. Líbila se mi první třetina knihy, kdy se hrdinka probouzí, nerozlišuje mezi snem a realitou, sžívá se s afázií a vzpomíná si, kdo vlastně je. Od druhé třetiny pro mě kniha ztratila dynamiku a děj se začal táhnout. Jsem milovnicí momentů v literatuře i ve filmu, kdy se ‘nic neděje’, ale tvůrce před námi vytváří atmosférický obraz. Tady mám ale pocit, že se dívám na stejný záběr stále dokola. I když se děj chronologicky posouvá dopředu (postupující rekonvalescence a rozpomínání se na život před mrtvicí), je každá událost popsána podle stejného mustru, takže jsem měla pocit, že čtu ty samé pasáže pořád dokola. Mám před sebou posledních 60 stran a přemýšlím (omlouvám se autorce), že už si přečtu jen poslední kapitolu, protože od zbytku knihy nečekám žádnou eskalaci.
Tak takové to tedy je, napadá čtenáře po prvních stránkách této drásavé a přeci ne pesimistické knihy. Ale román Neumřeš není jen o tom, jaké to je, probudit se po mozkové mrtvici: dezorientovaný, postižený, křehký a velmi zranitelný. Je také o sebereflexi, o hledání místa ve vlastním životě, o nadhledu, který k němu nutně potřebujeme. Tedy o všem, co se týká každého z nás. Více viz moje recenze.
Zvláštní kniha, do které se mi dlouho nedařilo začíst. Může za to částečně absence přímých řečí a dlouhé vzpomínkové pasáže, do kterých se jen obtížně pronikalo, protože se odhalovaly po malých částech, na přeskáčku atd. Rovina "současnosti" mi přišla o špetku lepší, bohužel mě Heleniny vzpomínky moc neoslovily.
Zajímavé nahlédnutí do světa rekonvalescentky, která se znovu učí žít se svým tělem a se svou myslí.
Helena se probouzí po mozkové mrtvici a plynule přechází mezi spánkem, vzpomínkami a polobděním. To byla pro mě nejsilnější část knihy.
Pak se děj trochu natahoval a ztrácela jsem se v upovídanosti.
Velmi mě už zasáhl popis stavů přivracení se k životu.
Na začátku byla kniha velmi silná, za první část bych dala 5*, celkově méně.