Neviditelní

Neviditelní https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476285/bmid_neviditelni-wjg-476285.jpg 4 211 70

Před čtyřiceti lety prosadila skupinka mocných Velký reset. Zdůvodnila ho tím, že je třeba zabránit chaosu, ničení planety, dát všem stejná práva a odstranit chudobu, neboť spravedlivé je, aby nikdo nevlastnil nic. Jediným majetkem lidí se stal biočip, který kontroluje, zda dělají to, co mají. Sledovací systém rozhoduje, kde má jeho nositel pracovat a bydlet, kde dostane najíst a kam se může jít bavit. Záleží na tom, jak vysoký má status konformity. Klaud život před Velkým resetem nepoznala. Končí studia a je šťastná, že žije v krásné nové době. Jenže pak potká mladíka, který čip nemá a je pro sofistikované systémy neviditelný... celý text

Lady Greystoke
25.03.2022 5 z 5

Nejlepší Vondruškova knížka. Tady je úplně všechno. Snad má příběh sem tam trhliny, ale kdo by to řešil.

harena
18.03.2022 5 z 5

Patřím k těm, kterým se Neviditelní líbily, beru knihu jako varování a Orwelovský pohled do budoucnosti. Celý ten svět budoucnosti má pan Vondruška dobře promyšlený, nic tam nebylo navíc a nic nescházelo, výborně popsané chování lidí při revoluci nebo když nastanou jiné, životu nebezpečné situace.
Protože už také dost pamatuji a vzpomínám si i na tzv.vymejvání mozků, beru tento distopický román jako varování, že taková situace může nastat znovu raz dva.
Velké výstraha, aby se takový svět nestal brzy skutečností.

Lucissia
16.03.2022 4 z 5

A mně se kniha líbila. Určitě dobrá myšlenka budoucnosti. Jen linka Klaud - Robert byla podle mě nedotažená. :-)

nero 13
15.03.2022 5 z 5

Tak jsem si všiml, že mi nějaký aktivní cenzor smazal část komentáře, nevím jestli se mu nelíbila zmínka o Rusku, i když jsem psal že nejsem žádným velkým obdivovatelem Ruska, tak už se slovo Rusko asi nesmí používat, nebo moje kritika Marxistického Bruselu, asi obojí, tím se jenom potvrdilo že jsem měl pravdu, protože to je chování které jsem naposledy zažíval za komoušů, kdy se mě pod pohrůžkou vyloučení ze školy snažily dostat do SSM. takže novodobým svazáckým cenzorským Elfům posílám velký pozdrav, Zdar soudruzi.

pavka88
14.03.2022 5 z 5

Mně se kniha také líbila, pěkné počtení, třeba bude i další díl, docela by mě to zajímalo. Jistě že z knihy vyznívá i spisovatelův názor, ale to je i u mnoha dalších kniha a proto je tu také názor čtenářů, z nichž někteří mají názor jiný. To je přece v pořádku. Tak se lidi na sebe nezlobte a prostě si přečtěte dobrý distopický román s varováním.

kuruteku
08.03.2022 1 z 5

Ano, jedna skupina bude spokojená, jak to pan Vondruška nandal všem "dobroserům" a nosičům čipů z vakcín, druhá skupina bude litovat, že spisovatel historických detektivek a zajímavých historických knih zahazuje svůj talent.
I když mám blíže k druhé skupině, poctivě (občas i bolestivě) jsem si knihu přečetl a dočetl.
Jádro snažící se říci, že by měl zvítězit "zdravý rozum" a ne fanatici z jakéhokoliv břehu je sice přítomno, ale šance pokusit se přimět oba břehy příkopu k přemýšlení přesto zůstala nevyužita. Kniha je prvoplánová, dialogy i samotný příběh ani zdaleka nedosahují i slabších Vondruškových detektivek. Škoda. Zvlášť teď.

maca_t
01.03.2022 2 z 5

Námět knihy vypadal zajímavě, ale děj byl takový trochu "divný" a nedotažený. Přijde mi, že to bylo psáno horkou tužkou, asi i ovlivněno trochu covidovou epidemií, protože některé pasáže moc nedávají smysl. Jinak se kniha četla rychle. Škoda, byla jsem moc zvědavá, protože od pana Vondrušky jsem cetla několik historických románů, a ty jsou moc povedené.

Čand@
15.02.2022 2 z 5

Hm.. myslím, že pomerne reálna fikcia, ako by to tu všetko pri dnešnej hyperkorektnosti, pozitívnej diskriminácii všetkého neväčšinového a niekedy až "povinnej" tolerancii kadečoho mohlo raz dopadnúť. V ďalších komentároch som čítala predovšetkým narážky súvisiace s dnešnou covidovou situáciou. Mňa teda viac zaujalo vykreslenie spoločnosti, kde je mládež až do dospelosti nútená považovať sa za neurčité "to" a až potom si každý má vybrať svoju pohlavnú identitu nie podľa vlastného cítenia ale pod tlakom rodinných a spoločenských požiadaviek. Pre mňa je táto kniha o nebezpečenstve, ako sa dobrá myšlienka (v tomto prípade o medziľudskej tolerancii a záchrane planéty) dokáže zvrhnúť časom v opačný extrém. Nie som prudérna staromilka, ale tento príbeh práve ukazuje, že asi nie je na škodu si i v tolerancii určiť "odtiaľ potiaľ".
Zaiste súhlasím, že literárne by som to zaradila do young adult - pomerne jednoduché dialógy, nijako zložité charaktery postáv i samotný dosť predvídateľný dej tomu celkom zodpovedajú. Však napriek tomu, že "young adult" ja už rozhodne nie som, ma to bavilo. Nenáročná oddychovka, ktorú rada odporúčam pre zamyslenie sa nad našou budúcnosťou.

jiri77
03.02.2022 4 z 5

Kniha ,která bude u jedné skupiny čtenářů vychvalovaná a u druhé skupiny zatracovaná. Já se přidávám ke skupině ,která knihu přijímá kladně. Jasně ,najdou se tam části, kde to mohlo být více dotažené ,ale celkově mě čtení této knihy hodně zaujalo. Kniha jasně naznačuje ,kam až může společnost dojít.

nero 13
01.02.2022 5 z 5

Knihu Neviditelní nebudu hodnotit jako literární dílo, ale jako protest proti všem těm zhovadilostem co se na nás v poslední době valí, jako je Green deal, čím dál větší cenzura, snaha o okleštění našich práv, a jiné pitomosti vznikající hlavně v Berlíně a skrz Brusel tlačený i do nás. Jsem takzvané Husákovo dítě, a proto jsem už jednou zažil vymejvání mozků kdy do nás hustili jak je takzvaný Západ zlý a Sovětský svaz a jeho spojenci hodný, a nechci to zažívat znovu.

AnnaR.
30.01.2022 1 z 5

Ach jo, takhle to dopadá, když spisovatel seká jednu knihu za druhou jako Baťa cvičky. Až mi bylo trapné číst tak povrchní dialogy, přišlo mi, že se jedná o knihu nějakého začínajícího, ne moc nadaného autora. I děj je plochý, předvídatelný, v mnohém vykradený z jiných dystopických románů...

Dale00007
30.01.2022 1 z 5

Pan Vondruška měl zůstat u jeho klasického žánru, který umí jako nikdo jiný. Z této knihy lze vzít jako jediné pozitivum analogii současné doby ukazující vyhrocenost jednotlivých postojů, kde již málokdo uvažuje racionálně jako Robert v této knížce. Jinak kniha je plná nelogičností, nepropracovaných detailu i vyloženě nesmyslů. Kdyby pod ní nebyl podepsány VV, tak bych řekl, že je to prvotina nějakého středoškoláka, kterou sepsal o víkendu a dokonce bez toho, aby si ji po sobě přečetl.

Kory98
25.01.2022 5 z 5

Jako fanoušek žánru sci-fi a fantasy jsem si nemohla nechat ujít novinku od Vlastimila Vondrušky, který je mi znám především jako autor historické literatury. Mě kniha oslovila a myslím, že se vydařila. Zase jinak uchopené Orwellovské téma, jehož odkazu autor v knize i hojně využívá. Člověk by řekl, že už je to tolikrát napsané a nemůže překvapit, ale zřejmě záleží na správném uchopení a zasazení do toho pravého příběhu, který by čtenáře zaujal, což se u mě stalo. Není to tak tvrdé jako samotný Orwell, takže pro mnohé čtenáře to bude možná daleko lépe "stravitelné". Nechci hodnotit žádná politická přesvědčení autora. Jasně, že se mi v souvislosti s čipováním lidí pomocí očkování také hned vybavily hoaxy spojené s covidem na internetu. Ale když člověk zapřemýšlí, tak stejná či podobná myšlenka je využita i v jiných sci-fi už dávno napsaných a tam nás ani tak neirituje. Za sebe dávám plný počet bodů i když věřím, že každému se líbit nebude, ale je to věc názoru a právo každého napsat svůj komentář, které tímto nechci zpochybňovat, protože všechny komentáře jsou pro mě inspirující.

Sofonisba
20.01.2022 5 z 5

Pan Vondruška překvapil. Po historických detektivkách zabrousil do sci-fi. Zvolil si velmi kontroverzní téma, ovlivněné tím, co dnes prožíváme. Za mě ano, ale hodnocení bude velmi hraniční. Někdo knihu přijme a vychválí na 5*, jiný zatratí - a bude litovat, že nemůže jít do mínusových bodů :)

cepina
19.01.2022 5 z 5

Tento dystopický román, který se dotýká současné pandemie, se mi četl velice dobře.
Líbí se mi sci-fi romány, takže jsem si čtení docela užívala a knihu měla přečtenou za pár večerů.
Připomíná mi to Young adult román, protože příběh je hlavně o mladých lidech, i když kniha není určena jen mladším čtenářům.
S panem Vondruškou jsem se setkala poprvé, nedá se mu upřít, že psát umí. Je to jasné a srozumitelné.
Oba hlavní hrdinové, kteří sotva dospěli k bráně dospělosti, se bouří proti nesmyslným vládním nařízením a hledají sami sebe.
Děj této knihy se odehrává v blízké budoucnosti, kde vše řídí technologie po Velkém resetu. Před několika desetiletími byla uměle navozena iluze konce světa a začaly se šířit poplašné zprávy o pandemii, která vůbec neexistovala. Tuto fámu úmyslně vytvořila vláda a zastrašovala lidi. Lidé byli biologicky načipováni, když byli nuceně očkováni. Nepřipomíná Vám to něco? Asi každému, kdo si to přečte, se vybaví současná situace s covidem.
Do toho je vložena láska čipované Klaudie k nečipovanému Robertovi.
Musím říci, že začátek knihy jsem si užívala víc, boje na konci knihy mě až tak do děje nevtáhly. Kniha mi připomíná sci-fi filmy jako třeba Divergence.
V knize jsou nastíněna čtyři různá pohlaví, každý se může rozhodnout, k jakému bude patřit. Většina postav se postupem času vyvíjí, charaktery ovšem zůstávají. V průběhu knihy úplně není jasné, komu věřit a komu ne. Dva hlavní hrdinové se perou s nástrahami a snaží se vymyslet, jak svět pro všechny změnit k lepšímu, bez nařízeních a čipů. Proti nim stojí fanatický Františ i otec Klaudie. Vše se začíná vyostřovat a lidé už nevědí, jak situaci řešit. Někteří lidé se chtějí vrátit k zavedenému životu, protože jiný ani neznají...
Konec knihy není úplně uzavřen, zřejmě záměrně-čtenář si má konec domyslet.
Mně se kniha líbila, je to spíš pohodové čtení, pro toho, kdo úplně nepropadl hysterii kolem pandemie. Každý si zde může vybrat něco, co ho osloví.

Rassmussen
16.01.2022 1 z 5

Tato knížka je sice názorově hodně přitažena za vlasy a na své si přijdou zejména požírači covidových konspiračních teorií, ale objektivně nikoho neurazí, ani mu nic nepřinese do života. Doporučil bych ji spíš jako "čtení na domácí trůn", tedy jako nenáročnou literaturu, kterou si člověk bere sebou na záchod, když jde kakat... Tato činnost totiž i odpovídá hodnotě tohoto "díla". Neviditelním ale nelze upřít, že se jedná o opravdu lehký a jednoduše napsaný čtivý kousek. Jako oddechovka prostě dobrý...

Knihomolka134
16.01.2022 5 z 5

Vskutku povedena "orwellovska" kniha! V.Vondruška nejenze krasne ukazal sve nazory na aktualni deni ve spolecnosti, ale zaroven bravurne nastinuje ideologie, kterymi se lidstvo ridilo, ridi a muze ridit a kam, do jakych dusledku, by takove chovani a jednani mohlo vest. Ockovani a neockovani (neviditelni) lide, bezmezna vira v system, ktery ridi a kontroluje, nemyslici bytosti (ovce) misto svobodne smyslejiciho cloveka, nebinarni osoby, ktere se citi jako muz i zena zaroven, chamtivost, hamiznost, zavist, vzpoura chudych proti bohatym, to vse na pozadi zajimaveho a extremne ctiveho pribehu bytosti Klaud a jeji rodiny v nejmenovanem case a prostoru. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Kdyby ji autor napsal pred dvaceti lety, asi bych se nad ni zasmala s tim, ze tohle se proste nemuze stat! V soucasnosti vsak vice nez aktualni tema...Drobne minus bych dala otevrenemu konci, az prilis fanatickemu sobeckemu otci - otcovske pudy projevil az v uplnem zaveru - a procesu, jakym prosla Klaud v prubehu pouhych ctyr mesicu (z naivniho ditete se az prilis rychle stane zenou, v ramci jednoho odpoledne navic tehotnou). Postava Roberta na me pusobi az moc spasitelsky, maximalne obetavy hrdina, ktery nevaha riskovat cokoli kvuli divce, do ktere se zamiloval behem par vterin pri cekani na vytah.:) Obcas nudilo jeho fakticke poucovani o tom, kdo jsou Neviditelni a jake to bylo pred Velkym resetem - pusobil dojmem chodici encyklopedie, tedy jako neprilis realna postava. I presto ale hodnotim 5*, kniha je urcite nadcasova a jsou v ni momenty, nad kterymi bychom se meli vazne zamyslet.

Ellinek
05.01.2022 2 z 5

Tak tohle byl hodně dobrej úlet. Námět mě zaujal kvůli jednomu podobnému filmu a navíc jsem byla sebemrskačsky zvědavá, jaké názory Vondruška v takové budoucnosti čtenáři podsune...a chlapec nezklamal, jakmile došlo na covid, už jsem se neudržela a musela se smát nahlas. Jojo, do dvou let očkovaní umřou a potom předěláme vakcínu, aby čipovala lidi. Mám pocit, že se autor snažil zastat pozici nového Orwella, ale moc se mu to tedy nepodařilo. Jasně, vize budoucnosti jako takové - proč by ne? Proč by se svět nemohl posunout technicky dopředu, ale myšlením se vrátil k chybám dob ne tak vzdálených? Spousta toho by se klidně stát mohla a spousta toho se i dnes pořád ještě děje. Ideologie, masy, klidně ovce, jestli chcete, když se člověk podívá na dnešní společnost, je to to samé v bledě růžové. Ale nejde ani tak o covid, jako spíš o lidskou povahu, hamižnost, sobeckost...tohle bylo na knize v pořádku. Zpracování ale dost pokulhává. Zbytečně chaotické, až z toho vylezla spousta nepřesností. A Klaud byla tak příšerná hrdinka, že by mi nevadilo, kdyby to Barbor dotáhla do konce. Žárlit kvůli chlapovi na vlastní matku, i když sotva pár měsíců víte, co to vůbec je být ženou a mít chlapa. Sobecká puberťačka jak vyšitá. Bylo to celé takové zvláštní. Lepší bude držet se svého a zůstat u historických románů. To Vondruškovi jde a svoje názory ať si radši nechá pro sebe a nikomu je necpe.

jiri2737
03.01.2022 4 z 5

Podobně jako ve své Kronice zániku Evropy Vlastimil Vondruška nedělá nic jiného než, že prodlužuje trendy současné společnosti do blízké budoucnosti. Orwell 21. století. Každý si může vybrat jaké trendy bude podporovat.

PetrKral
02.01.2022 4 z 5

Smutná budoucnost a to, co nás skutečně čeká - skvěle postavené.
Bohužel literárně ne tak zdařilé.