Noční dům

Noční dům
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/540122/bmid_nocni-dum.jpg 3 321 321

Čtrnáctiletému Richardovi, který se po tragických událostech přistěhoval k tetě a strýci do městečka Ballantyne, se smůla lepí na paty. Když přemluví spolužáka Toma, aby z telefonní budky někomu náhodně zavolal a vystřelil si z něj, vypadá to jako nevinná lumpárna. Jenže sluchátko vzápětí Toma sežere. Richardovi nikdo nevěří a po zmizení dalšího spolužáka ho čeká pobyt v nápravném zařízení. Jak dokáže, co se doopravdy stalo? A není náhodou všechno úplně jinak?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: audiokniha , Voxi

Natthuset, 2023

Interpreti: Martin Preiss

LucyEcstasy
15.08.2024 4 z 5

Noční dům - Jo Nesbo

Co byste dělali, kdyby vás zničehonic začal požírat telefon?

To se totiž stane Tomovi, kamarádovi Richarda. Měl to být pouze nevinný žert, který se přeměnil na noční můru.

Poprvé jsem si přečetla něco od Jo Nesba. Thriller s hororovými prvky - to znělo jako něco pro mě. A taky, že bylo.

Celá kniha je rozdělena na cca tři hlavní části a každá je tak trochu psycho. Dostala jsem originální námět, který jsem ještě nikde nepotkala a mrazivou atmosféru. Alespoň v prvních dvou částech. Ta třetí byla fajn, ale asi bych se bez ní obešla a dostal by Noční dům ještě jiné grády. Ale i přesto všechny spolu sedí a vzájemně se doplňují.

Příběh by mohl pro někoho působit jako návrat do minuých časů a čtenář by si tu mohl připomenout Stopy hrůzy. Sama jsem zpočátku cítila inspirací Stephenem Kingem. Na škodu to nebylo, naopak si myslím, že se tento experiment vyvedl a ráda si nějaký další od autora přečtu.

Richard zažívá bezmoc, kdy mu nikdo v okolí nevěří a spekuluje se o nejrůznějších motivech, jak mohl jeho kamarád zmizet. Na útlou knihu tu máme docela dost postav a není tedy moc prostoru se s nimi seznámit a vytvořit si s nimi vztah.

Celkově přemýšlím, jak Noční dům hodnotit. Měl své mouchy, ale nápada se mi velmi líbil. Tak to asi necháme na lehkém nadprůměru.

Šáfa_vole
12.08.2024 4 z 5

Já se vždycky těm severským věcem nějak vyhejbal, ale tohle nebylo úplně blbý. Začátek trošku ztřeštěnej, ale jako celek to jde skvěle dohromady.
Můj první, ale asi ne poslední Nesbo, hezká chuťovka.

PetraBery
11.08.2024 3 z 5

Autor se nám představuje v jiném žánru než obvykle. Psát prostě umí, ale mě tato kniha úplně neoslovila. S připodobněním Kingovi bych souhlasila, konec vše vysvětlil, ale přesto ve mně po přečtení zůstala neurčitá nespokojenost.

hrdinka.j
07.08.2024 4 z 5

Autora mám rád a toto bylo sice jiné, než jeho série s HH nebo standalones, ale bylo to stejně dobré. Autor psát umí a poutavě odvypráví příběh v jakémkoliv žánru. A to Bravurně.

Merlin_CZ
05.08.2024 5 z 5

měl jsem při čtení takové rozporuplné pocity, spíš mi to přišlo jak další pseudonym Kinga (jak už tu zaznělo).
Nebylo to špatné, je možná maličko zmatené ...
nicméně dočteno jedním dechem :)

Mira7
03.08.2024 5 z 5

Kniha je pro mne potvrzením, že Jo Nesbø je opravdu dobrý spisovatel. Umí psát skutečně rozdílnými styly. Jsem rád, že namísto dalšího dílu série HH, která dříve nebo později může začít být "prefabrikátem" napsal tuto knihu... No.. a? Pro mne opravdu výborné čtení. První část byla asi nejlepší. Druhá a třetí část byly otázkou volby a řešením, jak knihu uzavřít, jak ten příběh vyřešit. Nevadilo by mi, kdyby byla hororová první část myšlena "vážně" a pokračovala dále ve stejném duchu. Ale nijak mi druhá a třetí část nevadily. Všechny tři části do sebe nakonec zapadají jako soukolí a každá má svůj hororový nádech.. Už se těším na nějakou další knihu. :-)

kolacky
31.07.2024 4 z 5

Souhlasím s Arlienen, když tuhle knížku přirovnává ke Kingovi. Tu první část. Souhlasím i s tím, že další dvě části jsou prazvláštní. Druhá je příšerný sen poživače omamných jedů, jak se kdysi říkalo. A třetí je takové neuvěřitelné vysvětlení. Ale četlo se mi to celkem dobře a zas tak docela knížku nezavrhuju.

Arlienen
30.07.2024 3 z 5

Když jsem knihu začala číst, říkala jsem si ,,Tohle je od Nesba? Není to spíš od Kinga? " Vážně se mi zdálo, že je to spíše z pera krále horrorů Kinga než od Nesba. Je to úplně jiný, než co jsem doposud od Nesba četla. Upřímně, nevím, jak mám knihu ohodnotit. Jsem docela rozpolcená. To se mi zatím u žádné z knih od Nesba nestalo. První část se mi hodně líbila. Pak to šlo od desíti k pěti. Jdu asi s tímhle názorem proti proudu, ale Nesbo umí napsat lepší knihy. K téhle se vracet nebudu. Zas tak moc mě neoslovila.

Varjohukka
29.07.2024 5 z 5

Ze všech různých stran se ke mně doneslo, jaké je tato kniha zklamání. Původně jsem kvůli tomu chtěla čtení odsunout na později, ale pak jsem si řekla, že si ji honem přečtu a pošlu zase dál do světa.

Možná částečně i díky nulovému očekávání mě kniha od začátku chytla a nepustila až do konce. Měla pro mě nostalgický nádech osmdesátkových hororů a připomínala mi knihy R.L. Stinea, které vycházely v edici Stopy hrůzy, a možná jsem tam zacítila i lehkou inspiraci S. Kingem.

Každopádně první část jsem si užila na maximum. Při nástupu druhé části jsem si říkala "Aha! Takhle to je!" Než nastal další zvrat. Třetí část do toho všeho pak vnesla zas úplně jiný pohled. Suma sumárum za mě velká spokojenost a klidně ať si Jo Nesbø experimentuje i za hranicemi svého obvyklého žánru.

Nuttelka
29.07.2024 audiokniha 3 z 5

(SPOILER) Než se dostaneme k "jádru pudla", byla jsem z poslechu dost v rozpacích a říkám si: "Co to ks*kru je?" :-))) Ale jak se postupně dostáváme k celkovému rozuzlení (bohužel jeden ze štítků je dost velký spoiler), už jsem poslech nedokázala přerušit, ale i hlavně díky skvělému hlasu Martina Preisse, až mě vlastně celý závěr knihy svým způsobem i dojal. Lidský mozek je opravdu fascinující, ale jakmile ho "nabourá" nemoc, nestačíme se divit, čeho všeho jsme schopní.. je to mrazivé..

Dixinka
28.07.2024 5 z 5

Moc se mi líbil nový žánr Nesba, ale detektivky mu sedí víc.

Kocourek
27.07.2024 3 z 5

Tak hodně jiný Nesbo. Statečně jsem útlou knihu přelouskala. Až do zvratu to ještě šlo. Pak už se mi zastesklo po Harrym. Horror asi nebude Nesbův šálek čaje. Ať tento žánr nechá Kingovi a vrátí se ke své super detektivce.

intelektuálka
26.07.2024 4 z 5

Od autora jsem již přečetla hodně titulů .... a tak jsem byla zvědavá, jak se popere s příběhem s nádechem hororu ....

Pro mne je zde hlavním hrdinou " noční dům ", ten v prvopočátku ovlivní život hlavního hrdiny - a celý ten děj se vlastně točí kolem tajemství jeho historie ....

Zpočátku jsem naprosto netušila, oč se bude jednat .... postava Richarda byla záhadná ....

Jakou roli zde hraje telefonní sluchátko ?
Každopádně si dám pozor na telefonní budky ....

Pro mne tato kniha zdůraznila důležitost dětství .... a dopady prožitků na celý život....

Tento autor je rozhodně profesionál ... a zkouška různých žánrů svědčí o jeho všestrannosti ....

P. S. Ale samozřejmě se těším, že se znovu vrátí s Harrym....

olga8832
23.07.2024 5 z 5

Varování - hlavně tedy pro mě! Nikdy se nepouštěj do knih jen podle autora, nejdřív si přečti, o čem ta knížka je... pak to nejde přerušit.
Příběh je to napínavý a hodně strašidelný. Dolouskala jsem to, ale teď si jdu dát na záchranu nějakou brakovou sci-fi ;-)

YangJie
22.07.2024 3 z 5

Tak trošku si Nesbo zahrál na Stephena Kinga. Ale nakonec z toho krok za krokem lezla divná bramboračka. Jako by neměl jasný plán a po první části nevěděl co s tím. A tak to ukončil tak, jak to ukončil.

Kaik
20.07.2024 3 z 5

Nakonec mě zase tak trochu dostal, lišák jeden. Ale byla to celkem dřina, hlavně tedy první YA část. Naprosto chápu, že si Nesbo potřebuje odpočinout od HH, ale tohle byl podivně nesourodý guláš, který sice ve výsledku dává smysl, mnoho čtenářů však bude mít velmi smíšené dojmy.

zuzana4587
19.07.2024 5 z 5

Z příjemného čtení, kde se dělo spoustu divností, jsem se rázem dostala do změti zmatků, kdy jsem chtěla knihu odložit, protože jsem nechápala. Ale tuto fázi jsem rychle překonala. Na konci do sebe vše krásně zapadlo :) Díky autorovi za nový vzhled do života, který je mi vzdálen. Nevím, zda je takový, jak ho popisuje, ale i malé přiblížení člověka obohatí. Nesbo si 5* zaslouží :)

svetlanaLjQX
11.07.2024 5 z 5

Nesba jsem mela rada od zacatku. Pak mi ale Harry zacal jit na nervy - bud strizlivy a myslici na chlast, nebo ozraly, myslici na to, ze musi abstinovat.
Proto kdyz vydal jiny zanr, konkretne Krysi ostrov - skocila jsem po tom a byla nadsena.
Nocni dum me take nadchl. Mne se teda nezdalo, ze by to byl styl Kinga, King to je stupnujici se, ale nepopsane a asi i nepopsatelne napeti a hruza.
Nesbo popisuje hruzu presne - nekdy az moc. Ale zachivava svuj ctivy styl a postupne vysvetlovani. Proste - moc se mi to libilo. A uz mam koupenou Zarlivost, tak uvidime

Terkishead
10.07.2024 3 z 5

(SPOILER) Rychle v knihkupectví vybrat knihu na dovolenou! Ha! Nový Nesbo! Rychlá volba, bez studování o čem to bude. Začala jsem číst nepřipravená a po prvních stránkách jsem přeci jen přečetla anotace. Tak jsem se spletla a koupila knihu pro mládež.. Nevadí, četla jsem i Doktora Proktora ( dětem) a tak tohle dám, alespoň to ve skutečnosti není opravdu strašidelné a navíc Nesbovi knížky se čtou, jako když krájíš máslo. Nakonec jsem dočetla téměř na počkání, ale zbyl mi takový divný pocit, že tady se někdo až moc inspiroval. Konkrétně mi přišel na mysl film Prokletý ostrov s DiCapriem, jenže tam to bylo takové nějaké záhadnější... Tak nevím. Snad bych ocenila, kdyby se tento fenomenální spisovatel vrátil k těm detektivkám. Ty mu šly.

exlibris470
07.07.2024 1 z 5

Už některé knihy s Holem byly na hraně odložení. Tuto fantasmagorii jsem sice ještě dočetl, s autorem ale končím, nestojí mi to za ten čas. Blábol.