Noční dům

Noční dům
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/540122/bmid_nocni-dum.jpg 3 321 321

Čtrnáctiletému Richardovi, který se po tragických událostech přistěhoval k tetě a strýci do městečka Ballantyne, se smůla lepí na paty. Když přemluví spolužáka Toma, aby z telefonní budky někomu náhodně zavolal a vystřelil si z něj, vypadá to jako nevinná lumpárna. Jenže sluchátko vzápětí Toma sežere. Richardovi nikdo nevěří a po zmizení dalšího spolužáka ho čeká pobyt v nápravném zařízení. Jak dokáže, co se doopravdy stalo? A není náhodou všechno úplně jinak?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: audiokniha , Voxi

Natthuset, 2023

Interpreti: Martin Preiss

gaaabi
07.07.2024 4 z 5

Nesbo umí psát. Pochopitelně, že je knížka jiná, není tady Hole - ale i ten už je okoukaný a často nereálný. Pro mě to bylo jiné počteníčko a na rozdíl od ostatních knih, u kterých na konci lituji času s nimi stráveného, tady jsem byla spokojena - je to něco jiného, zajímavého a pěkně napsaného.

Edona
07.07.2024 2 z 5

Noční dům je čtivý thriller rozdělený na tři části. První část je hororová, připomíná to lehce Kinga, ale i tak nic moc.. Pořád jsem doufala, že se to zlepší a vkládala do děje naděje. Ale nestalo se tomu tak. Druhá část byla naprostá slátanina a třetí nemohu komentovat, protože by to byl spoiler. Přečetla bych si tuto knihu znovu? Ne. Jediné plus knihy je to, že jí máte rychle přečtenou.

ještěrka38
06.07.2024 3 z 5

Tak toto se moc nepovedlo. První část absolutní blábol pro mě. Chtěla jsem to i odložit. Druhá část už lepší a začínala jsem tušit, kam se asi směřuje a třetí část, kdy se člověk dozví co a proč asi nejlepší. Ale pokud čekáte klasického Nesba, tak si troufnu tvrdit, že budete zklamaní.

SilvieSisinka
05.07.2024 3 z 5

Starý styl Jo Nesbo mě sedí více.Ale přečíst se to dá i tak.

vojtahoodie
05.07.2024 2 z 5

(SPOILER) Moje první setkání s Jo Nesbøem, k němuž mě přivedla právě tato kniha s originální anotací a příslibem thrilleru s prvky hororu -- sám čtu primárně hororovou literaturu, detektivky mě poměrně nudí. Těžko říci, odkud začít, možná od tolik propíraného srovnání se Stephenem Kingem: jisté kingovské prvky a motivy v knize jistě najdeme, styl vyprávění je ale odlišný a srovnání s populárním americkým autorem tak ve výsledku působí spíš jako umný marketing. Co se týče děje, struktury knihy a toku příběhu, přetrvávají po přečtení rozporuplné pocity. První část zpočátku velmi slibná a navozující slušnou atmosféru, brzy však ve vlnách přicházející vystřízlivění, až se vše úplně na konci zvrhne v obrovské klišé (které vzhledem k později odhaleným skutečnostem mohlo být záměrem. Ve třetí části se vše v podstatě osvětlí a dává již přečtenému zhruba smysl, takže už nepůsobí jako konfederace různých autorových črt. Výsledek je, že vás to na pár hodin místy i příjemně zabaví, ale vlastně člověk nerozumí, proč se s tím měl potřebu někdo vůbec sepisovat, a nevěnoval svůj čas méně mdlým námětům.

Solverino
03.07.2024 3 z 5

Knížka má rychlý spád hned od začátku. Akorát máte pocit že čtete Kinga. Trochu rozpačité, ale proč ne. Pak začne spisovatel víc tlačit na pilu a vy si říkáte co to vlastně čtete, takový mišmaš všeho možného, ale dobrý. Pak se přehoupnete do druhé třetiny a zase je to jiné, mnohem slabší a říkáte si, to jsem čekal.... no a nakonec se to, co čekáte zhruba od půlky knihy potvrdí v poslední třetině, která je opravdu nejslabší, tam už přeskakujete nudné stránky a na konec se to tak nějak uzavře. No musím říct, že nic moc celá kniha.

IHT
01.07.2024 5 z 5

Nesbo je skvely vypravec, at uz pise romany, nebo povidky. Tohle je spis takova novela - vicevrstvy pribeh, kde netusite, co je pravda a co je sen. Trochu matouci, usmevne, libive.
Mam proste Nesba rad :)

Gustik5
28.06.2024 3 z 5

Noční dům je zvláštní knihou, ve které se toho děje hodně, ale na malém prostoru. Díky tomu mnoho dobrých nápadů působí strašně nedotaženě, jako jakési fragmenty několika knih, které se Nesbø prostě rozhodl poslepovat dohromady. Špatně se mi to hodnotí. Musím smeknout za to, že román nepůsobí neuspořádaně či přeplácaně. Vše zde má své místo a dobře promyšlený význam. Což vzhledem k autorově pověsti ale není překvapující. S Richardem, který figuruje i jako vypravěč, je díky jeho obhroublé mluvě a charakteru zpočátku těžší sympatizovat. Postupně se ale o něm dozvídáme víc, a když v závěru máme všechny dílky skládačky, fandíme mu. Rozhodně bych čtení nepřirovnával ke Stephenu Kingovi, na to má jeho autor přece jen už příliš velké jméno. Navíc stylem psaní se od něj dosti liší.

Když jsem knihu dočetl, musel jsem své dojmy nechat uzrát, protože jsem si nebyl jistý, co si o tom všem myslet. Rozhodně nejde o špatnou knihu. Ponurost, atmosféru a řadu zajímavých nápadů jí určitě nejde upřít. Pokulhává ale už podání. Mnoho podzápletek by si zasloužilo více rozvést a prokreslit. Takto zůstává jen slohové cvičení krále detektivek na téma nadpřirozený horor. Nebo spíš thriller. Ingredience sedí, vše je na svém místě, ale k dokonalosti tomu něco chybí. Pokud jste od spisovatele, stejně jako já ještě nic nečetli, rozhodně sáhněte po něčem jiném. Jeho fanoušci pak budou zaručeně nadšeni z možnosti vidět svého oblíbence v trochu jiné vypravěčské poloze. Pro mě celou knihu z šedi průměru vytahuje povedený konec, který vše předcházející ukáže v novém světle…

Marekh
27.06.2024 4 z 5

Od autora jsem v minulosti přečetl knihu KREV NA SNĚHU a dětské knihy o doktoru Proktorovi. Další detektivky jsem nečetl. Když jsem zaznamenal, že vychází autorova novinka, rozhodl jsem se, že si knihu přečtu.

Jedná se o první hororový příběh, který autor napsal. Je to thriller s hororovými prvky. Kniha má 3 části.

Hlavní postavou je RICHARD (14 let), který se po tragických událostech přistěhoval k tetě a strýci do městečka Ballantyne. Jednoho dne přemluví spolužáka TOMA, aby z telefonní budky někomu náhodně zavolal a vystřelil si z něj. Jenže sluchátko vzápětí Toma sežere. Richardovi nikdo nevěří a nastupuje do nápravného zařízení. Co se doopravdy stalo? To už se dozvíte v této knize.

Kniha se celkově četla dobře, ale z druhé strany to nebylo něco převratného. Autor určitě napsal lepší knihy. V dalších částech jsou velké zvraty.

čef
27.06.2024 5 z 5

Tato kniha by asi více slušela horrorovému Kingovi – žravá sluchátka, hmyz a příšery. Takhle jsem byl dost překvapen, ale zase vůbec ne zklamán. Je zde trocha nostalgie po spolužácích a rodině a také různá nezdravá tajemství, ze kterých cítíme to správné napětí. Hodnotím jako román na úrovni i bez starého dobrého Harryho Holea.

Bettybook
25.06.2024 3 z 5

Nebylo to dobré, ale ani to nebyl žádný propadák. Řekla bych, že Nesbo spoustu lidí tímhle dílkem překvapil.

Rolada88
24.06.2024 3 z 5

Noo čím bych začal?
Asi tím že si nemyslím ze jo nesbo neumí psát horory jak někdo tu píše myslím ze umí viz(království).Takže tím to nebude
Spíše kniha na mě bere pocit že byla tak nějak sešita horkou jehlou a že to dělá dojem že nesbo musel něco rychle napsat a jak si zapoměl na svůj cit pro detail

Peťulka3
24.06.2024 4 z 5

Ve výsledku to nebylo vůbec špatné. Četlo se to dobře, nutilo mě to stále pokračovat, abych zjistila, jak to dopadne. Ale souhlasím s některými komentáři tady,že to bylo opravdu hodně zmatečné.

Leona333
23.06.2024 3 z 5

No jo no. Ne nadarmo se říká: ,,Ne sutor ultra crepidam." I mému oblíbenému autorovi, bych poradila to samé. Jako krimi a thrillery super..., ale pouštět se do oblasti hororu...? Tak na to znám mnohem lepší a profláknutější mistry...
Ne, se mi to fakt nelíbilo. Takové divně spatlané, zmatečné to bylo...

CharlesWard
20.06.2024 2 z 5

Tak tohle se nepovedlo. Těžce nepovedlo. První třetinka výborná jak jsme u Nesba zvyklí, druhá zmatená jako byste polili tu první benzínem. A ta třetí? Tak ta už jen škrtá příslovečnou sirkou.

NikyTaky
20.06.2024 4 z 5

Koukám na ty rozporuplné komentáře tady utvrzuje mě to v tom, jak je Nesbo geniální spisovatel. Knížka mě ze začátku trochu zmátla, protože se zdálo, že by se to mělo řadit do young adult psycho, scifi, fantasy novel nicméně druhá část knížky už byla jiná jízda v podstatě jsem se pořád nechytala. Až když se pak hlavní hrdina vzbudil, tak ti všechno seplo. Nesbo opravdu geniálně použil jeden příběh a na tak málo stránkách ho přetavil hned na čtyřikrát. Chápu, že to není pro všechny, protože dějová linka s HH uplně jiná a už je tu delší dobu, ale tohle byla příjemná změna :)

jana14
17.06.2024 3 z 5

Kniha mě dost zmátla. Napřed jsem myslela, že čtu jakýsi "horůrek" pro děti. Potom jsem zase vstoupila do jakéhosi psychodelického dospěláckého snu . Závěr byl celkem předvídatelný, ale zajímavý... Kniha se nečetla špatně. Autor psát umí. Ale dát tolik peněz za takové krátké a nijak mimořádné čtení bych si rozmyslela....Raději vypůjčená někde u vody....Pro příznivce podobného stylu bych doporučila mnohem silnější Útočiště odJérôme Loubry nebo kultovní Prokletý ostrov od Dennis Lehane (je i film). Ale špatně napsané to není. Jenom bych si dala, kromě jistě milovaného HH, třeba něco jako Lovci lebek nebo Království. Mě se celkem líbil i Macbeth.

Boboking
17.06.2024 4 z 5

Nesbo není jen Harry Hole, ale i psychologické povídky, či skvělé humorné dětské knihy... Tak proč ne horor? I když je to horor? Nesbo si totiž v knize Noční dům doslova se čtenářem hraje. Je to kniha "matrjoška", tedy příběh, který je v příběhu, a ten zase v příběhu... Ve své podstatě je to paranoidní či schizofrenní příběh na hororové bázi. Vklouznete do hororového příběhu jako po másle, ale pak přijde II. část a co to?!?!? A pak III. část a ...WTF?!?! Za mne dobré čtivo, které si trochu hraje s vaší psyché.

petrarka72
16.06.2024 3 z 5

Co se týče naznačené diagnózy, je všechno až klinicky přesné. Ale samotný obsah, to, co anotace slibuje - thriller s hororovými prvky - se vlastně nekoná. Navíc některá řešení jsou až příliš jednoduchá, tudíž ne tak zábavná, jak si asi autor představoval. Škoda... Nicméně většinu Holeovek a zejména pak Království považuji za top v žánrové literatuře.

jahlina
15.06.2024 3 z 5

Přiznám se, že autora příliš načteného nemám. Po knížce jsem sáhla hlavně ze zvědavosti díky jednomu malému detailu, který se objevil v anotaci. Kamaráda hlavního hrdiny totiž sežere telefonní sluchátko…Co k tomu dodat? Někdy stačí opravdu málo, aby se člověk nechal strhnout.
Knížka je rozdělena do tří částí. V té první jsem měla pocit, že čtu strašidelný příběh pro děti. To jsem od knížky neočekávala. Nicméně atmosféra byla dobrá, příběh mě zaujal a byla jsem zvědavá, co bude dál.
V dalších dvou částech přišly jisté zvraty. Autor zde také dost přitvrdil. Ale nemůžu říct, že pro dobro věci. Pro mě to už bylo na hraně, co ještě dokážu skousnout. Fakt dost přitažené za vlasy. Celkově hodnotím knížku jako průměr. Chápu, proč je autor tak oblíbený, ale mě se touto knížkou do vkusu úplně netrefil.