O myších a lidech

O myších a lidech
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/537515/bmid_o-mysich-a-lidech-66315b25ee183.jpg 4 5361 5361

„Ale s náma je to jiný. Protože já mám tebe – a o mě se staráš ty, a ty máš mě – a o tebe se starám já. Proto.“ Poetická novela o síle přátelství, dnes již klasické dílo světové literatury, vychází v mistrném podání Vladislava Beneše. George a Lennie spolu putují za prací od jednoho kalifornského ranče k druhému. Ačkoli se píší 30. léta 20. století a chudý zemědělský dělník by si toho neměl od života příliš slibovat, spřádají sny a plány, jak si za ušetřené peníze koupí malé hospodářství. Prozíravý George bude mít na starost všechno podstatné a slaboduchý hromotluk Lennie bude chovat králíky. Když se na statku seznámí s mrzákem Candym, který se k nim chce přidat, zdá se, že jsou od skutečného života jen krůček. Hubené časy však v málokom probouzí to lepší a na cestě ze dna ať nikdo pomocnou ruku nečeká…... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: audiokniha , Tympanum

Of Mice and Men , 1937

Interpreti: Vladislav Beneš

ronave
10.02.2020 3 z 5

Kniha mě nijak zvlášť nezaujala, není to zrovna můj šálek kávy.
I když je pravda, že se mi líbil příběh velkého přátelství George a silného, hodného a svým způsobem ,,hloupého,, Lennieho. Nenaplněné sny obou přátel - domeček, králíčci a být sami sobě vlastními pány.

martineden
02.02.2020 5 z 5

Přátelství, hospodářská krize v Americe, svérázný svět farmářů. A pocit nespravedlivé společnosti, který po přečtení zůstane. Geniální kniha.

Barus006
01.02.2020 5 z 5

Tato kniha mne prostě očarovala. Zapůjčila jsem si ji v knihovně, ale po přečtení jsem si ji musela koupit. Takovou knihu je nutno míti ve své knihovně.

eliifa
25.01.2020 5 z 5

velice čtivé

Gilnien
22.01.2020 5 z 5

Kdysi jsem viděla i divadelní nastudování, ale ke knize jsem se dostala až teď po tolika letech díky čtenářské výzvě. Velmi silný a smutný příběh.

esfinge
19.01.2020 5 z 5

Přečteno za jeden den. Na tak krásný, ale smutný příběh dlouho nezapomenu.
Viděla jsem kdysi jako film a také se mi moc líbil.

MaggieR
12.01.2020 5 z 5

Pre mňa ďalšia dokonalá Steinbecková kniha. To je neuveriteľné aký ma tento autor dar, zatiaľ ma štýl písania u nikoho tak nezaujal aby som chcela prečítať všetky jeho knihy. Vďaka Bohu za antikvariáty kde sa dajú jeho knihy ešte zohnať. Ďalší príbeh ktorý pôsobí dôveryhodne a ľudsky. Zaryje sa do srdca. Pozoruhodne opísaná túžba po priateľstve a začlenení. Steinbeck musel byť perfektný pozorovateľ ľudí a musel mať obrovský súcit.

MilanCFC
06.01.2020 5 z 5

Ajajaj, ačkoliv jsem ze školních let věděl, jak to dopadne, tak i přesto to na mě padlo a jen tak neslezlo. Nádherná kniha s nádherným, ale zatraceně smutným příběhem. Pouhopouhých 100 stránek, ale Lennie vaši mysl jen tak neopustí. Uff.

Miretti
05.01.2020 5 z 5

Kdysi dávno jsem viděla filmové zpracování, které ve mně zanechalo silný dojem. Literární předloha je nádherná, psána skvostným jazykem, pro mne milované prostředí amerického venkova. Mohl to být nádherný poetický příběh, on to vlastně byl, ale nečekejte snadný konec. Díky čtenářské výzvě jsem se seznámila s dosud nečteným autorem a vím, že to nebylo naposledy..

Ishir
03.01.2020 5 z 5

Silný a zároveň smutný příběh.

hellena1523
01.01.2020 4 z 5

Velmi krásný, smutný příběh o snech, které se nezdají být až tak velké, zato o velkém přátelství. Poslouchala jsem jako audioknihu a byla skvělá! Doporučuju k četbě i kapesníky...

lifeoptimist
31.12.2019 4 z 5

Chtěla jsem ještě dokončit výzvu z minulých let, tak jsem sáhla po téhle relativně tenké knize .... silný příběh

Plechy1
27.12.2019 5 z 5

Příběh o přátelství, který mě na konci dojal. To co mě nejvíce bavilo na této knize byly interakce mezi jednotlivými postavami. Rozhovor mezi Lenniem a Crooksem byla asi nejzajímavější a Crooksova následná, i když jen dočasná proměna, byla jedním z nejsilnějších momentů knihy. Další ze Steinbeckových skvělých děl.

jean_ralphio
24.12.2019 2 z 5

ta kniha je vlastne docela dobra, ale irituje me (podle me) prumernosti.

mataj
15.12.2019 5 z 5

Velice hezká ale smutná kniha o přátelství a snech.

Veron1ca
20.11.2019 5 z 5

Asi by mě nenapadlo si knihu přečíst, kdybych jí neměla v povinné četbě, ale kvůli malému počtu stran jsem si jí vybrala a přečetla, i z důvodu snadného popsání děje. Příběh mě bavil a po přečtení poslední věty knihy jsem jen zůstala sedět s pusou dokořán civět a nemohla jsem uvěřit tomu, že to opravdu takhle skončilo. Klasika, kterou by měl každý přečíst.

Frupet
25.10.2019 2 z 5

V první polovině knihy mi šlo hlavou... kdo a proč tohle zařadil mezi tzv.klasiku. Rozvláčně popsaná nuda. Dočetla jsem ji jednak kvůli jménu autora a taky, že je poměrně krátká. A musím přiznat, že jsem ráda. Protože poenta knihy je nesmrtelná a rozhodně platná i v dnešní době.
Velký a silný Lennie, který nepobral příliš rozumu a neskutečně trpělivý George a jejich společný sen o malém domečku...

Alethea_k
06.10.2019 4 z 5

Novela se nestane mojí nejoblíbenější klasikou, ale rozhodně ve mně zanechá mnoho myšlenek. 3/4 knihy se nesly v duchu popisů, ale poslední čtvrtina nabrala spád, ukázala se pointa, líbilo se mi vykreslení postav. Oceňuji kontrast Lennieho a George, myšlenku, kterou autor vyslal do světa. Rozhodně doporučuji, v rámci povinné četby jedna z nejlepších knih. Je mi líto, že film nekončí stejně jako kniha. Zážitek z filmového zpracování by tak byl ještě větší.

kata.krizova
12.09.2019 5 z 5

Tahle knížka se čte skoro sama. Pro mě určitě pěkný, zajímavý příběh. Přidávám do seznamu četby k maturitě :)

Getupaa
10.09.2019 3 z 5

Za mě žádná velká hitparáda. Ale já bych lepší nenapsal :)