O myších a lidech

O myších a lidech
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/537515/bmid_o-mysich-a-lidech-66315b25ee183.jpg 4 5363 5363

„Ale s náma je to jiný. Protože já mám tebe – a o mě se staráš ty, a ty máš mě – a o tebe se starám já. Proto.“ Poetická novela o síle přátelství, dnes již klasické dílo světové literatury, vychází v mistrném podání Vladislava Beneše. George a Lennie spolu putují za prací od jednoho kalifornského ranče k druhému. Ačkoli se píší 30. léta 20. století a chudý zemědělský dělník by si toho neměl od života příliš slibovat, spřádají sny a plány, jak si za ušetřené peníze koupí malé hospodářství. Prozíravý George bude mít na starost všechno podstatné a slaboduchý hromotluk Lennie bude chovat králíky. Když se na statku seznámí s mrzákem Candym, který se k nim chce přidat, zdá se, že jsou od skutečného života jen krůček. Hubené časy však v málokom probouzí to lepší a na cestě ze dna ať nikdo pomocnou ruku nečeká…... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: audiokniha , Tympanum

Of Mice and Men , 1937

Interpreti: Vladislav Beneš

Getupaa
10.09.2019 3 z 5

Za mě žádná velká hitparáda. Ale já bych lepší nenapsal :)

Civil3324
07.09.2019 5 z 5

Tohle je klasika. Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

Lilda
03.09.2019 4 z 5

Právě jsem ji dočetla. Ani nevím, co si myslet. Je pravda, že zde nejsou žádné zbytečné rozhovory, vedlejší zápletky nebo zdlouhavé popisy. Krátké ale působivé čtení. Lennie je přesně typ postavy, které mi je líto,ale na druhou stranu zas chápu George. Konečný skutek snad ani nelze soudit, prostě to tak bylo. Přemýšlím, že si ji s odstupem času přečtu znova.

silentlipss
31.08.2019 4 z 5

(SPOILER) Se slzami v očích cítím k autorovi obdiv za vytvoření tak krátkého, ale tak plného příběhu. Bylo srdcervoucí být svědkem předení křehkých pavučinek krásných snů o lepším životě a touhy se vymanit ze spárů tehdejšího systému a zvyklostí, a následného zboření všech vzdušných zámků. Nemá smysl se tu pokoušet popsat onu hloubku skrytou za jednoduchostí, posuďte její dopad na vaše emoce a duši sami.

knihomoli
26.08.2019 5 z 5

Návrat ke knize po mnoha letech a stejné nadšení. Steinbeck je skvělý autor.

Aileena
26.08.2019 3 z 5

Tak různě jsem knihu "potkávala" a měla ji v sáhodlouhém seznamu - chci přečíst. Teď jsem na ni náhodou narazila jako na audio doma při nemoci, kdy jsem nemohla sama číst, ani koukat na televizi. Člověk si má doplňovat vzdělání, ale klasika staršího data ražení asi vážně nebude nic pro mne. Dnes už se píše zkrátka jinak a konec konců i o jiných věcech. Určitě nepopírám význam díla ve své době a literatuře obecně, ale v současnosti mne to zkrátka nebaví.

RosMeggie
18.08.2019 5 z 5

Nádherný příběh o dvou přátelích, o normálním muži a jeho postiženém kamarádovi. Jazyk i dialogy jsou jednoduché, za to ale umí pořádně zasáhnout. Neuvěřitelně krásný a smutný příběh, který určitě stojí za to si přečíst.

S láskou,
Rose

karol.cadex
06.08.2019 5 z 5

Nádherné dialogy, nádherně vykreslené prostředí, nádherně popsaný vztah mezi dvěma muži, nádherný a neskutečně smutný příběh, do kterého člověk musí dozrát, aby si ho vychutnal tak, jak si Steinbeck zaslouží.
Lennieho malost je v jejich období tak krásná a bezelstná, v dnešní době v Čechách by z něj byl bohužel zlý buran poslouchající Ortel a k černochovi do kamrlíku by si jen tak sednout nešel.
Sny jsou úžasná věc, škoda jen, že klukům zde nebylo přáno.
A slovo “hospodářstvíčko” a prakticky celá kniha mi správně zabrnkalo na tu moji melancholickou strunu, takže jsem z toho tak jako hezky smutná.

GraceC
02.08.2019 5 z 5

Tuhle knihu bych krásně mohla popsat jedním slovem. Minimalismus. Nenajdete v ní žádná zbytečná slova, vášnivé popisy minulosti postav, krajinek, dlouhé spletité rozhovory. Ne. Tohle je jednoduchý příběh jednoduchého muže, který měl rád hebké věci. Je to příběh plný čiré lásky a přátelství a neštěstí.

Hodnocení: 9,5/10
Poslední věta: „Co to sakra můžou mít tyhle dva v hlavě za červa – co myslíte?“

thorir
30.07.2019 5 z 5

Poetický příběh o americkém snu, o chudých dělnících a jejich touze se osamostatnit. Smutný příběh o tom, že život opravdu často není „fair“. Příběh i text je jednoduchý, krátký, o to působivější a chytne za srdce. Ikonické duo Lennie a George si od samého začátku získá čtenářské sympatie. Víc asi netřeba psát. Novela si zaslouží místo mezi nejdůležitějšími literárními skvosty. Jednoznačně doporučuji.

PapayaD
23.07.2019 5 z 5

Nádherná, i když útlounká knížečka, klidně bych snesla více stránek. Příběh ukazuje realitu amerického Jihu na začátku 20. století, ukazuje také to, co platí i v dnešní době - že některé sny, ať jsou sebekrásnější, se prostě nemohou vyplnit. Doporučuji.

Dani25
18.07.2019 5 z 5

Krásna útla knižka. Celý čas som sa bála o Lennieho. :(

Burinkacdbd
15.07.2019 5 z 5

Příběh o síle přátelství, o snech a o nutnosti se rozhodnout i když vám to rozhodnutí trhá srdce. Lennie mi připomíná postavu Blazeho od Richarda Bachmana alias S. Kinga...
Knihu jsem předčítala manželovi a našim dvěma puberťákům a i ty (kupodivu) příběh chytl za srdíčko.
Přečteno: červenec 2019

asanita
14.07.2019 5 z 5

Tato novela mě velmi zaujala, jelikož na poměrně malém prostoru dokázal autor skvěle vykreslit charakter hned několika postav a zároveň upozornit na problémy amerického Jihu, hospodářskou krizi, rasismus a na to, jak může být život mentálně postiženého člověka těžký. Navíc nám kniha ukazuje, jak je v životě důležité držet při sobě a jak si mohou charakterově a vzhledově rozdílní lidé velmi rozumět, což rozhodně platí dodnes. Steinbeck v celé novele rozvíjel sen George, Lennieho a Candyho o koupi vlastního hospodářství a bezstarostného žití, ve kterém by všichni tři byli svobodní a oproštěni od všech svých starostí. Vzápětí však narážíme na krutou realitu, kdy zjišťujeme, že některé sny zkrátka vyplnit nelze, což platí samozřejmě i v dnešní době.

smudlajs
13.07.2019 4 z 5

Na to, že se jedná o americkou klasiku jsem asi čekala něco víc. Trochu hůř se mi četla, nemohla jsem ze začátku přivyknout stylu psaní, ale to je čistě můj problém. I tak je ale příběh silný a smutný.

Romča11
09.07.2019 4 z 5

Takhle kniha je velmi zvláštní. Rychle a dobře se čte, popisy nejsou dlouhé a jsou výstižné. Jen ten konec je takový zvláštní. Spousta lidí kvůli němu tuto knihu nemá ráda. Mně to však přijde jako zajímavé rozuzlení příběhu, které přece jenom ukazuje velikost lásky George k Lenniemu, díky které se odhodlal ušetřir svého kamaráda lynčování davem. Postavy jsou zde velmi dobře popsané a vykreslené. Kniha je velmi dobrá, ale stále je to pro mě povinná četba.

david5746
07.07.2019 5 z 5

Krátký, svižný, jednoduchý a přitom strašně silný a smutný příběh o obyčejných lidech, kteří mají svoje sny a problémy a naopak zas nemají třeba domov nebo peníze. Steinbeck byl opravdový mistr v "popisu obyčejného" a četba sama se pak stává lahůdkou.

Děj je tak krátký, že popisovat netřeba. Musím na tomto místě ale vzpomenout, že jsem hru viděl před mnoha lety Pod Palmovkou s naprosto excelujícím Rostislavem Čtvrtlíkem, budiž mu tedy země lehká.

Dym
17.06.2019 4 z 5

Útlá knížečka z povinné četby. Čte se vcelku snadno a určitě nebude moc těžké o této knížečce u maturity mluvit. Jenom nekončí moc příjemně, já skoro brečela...

Cleo De Nile
06.06.2019 4 z 5

Už několikrát jsem se setkala s názorem, že by si kniha zasloužila jiný konec. Nemyslím si. Nelze říct, že by se z toho pak stala vyloženě tuctová a zapomenutelná kniha, ale rozhodně by nebyla tak populární a ceněná. Já jsem si navíc během čtení ani trochu neoblíbila žádného ze dvou hlavních hrdinů, jen jsem si užívala prostředí, ve kterém se příběh odehrává, a nechala jsem se donést k nevyhnutelnému konci. Hlavní myšlenku knihy oceňuji, na svou dobu je to velmi pokrokové dílo.

KiraCuratio
05.06.2019 5 z 5

Velice poutavá novela s tragickým koncem. Motivy nesplnitelného amerického snu, bídy, chudoby, rasismu a morálního dilematu ohledně lidí, kteří "už nejsou potřeba" nebo "nefungují, tak jak mají". Postupná gradace děje a žádné zbytečné detaily činí dílo velmi čtivým. Sladkobolný konec knihy nenechá jedno oko suché...