Obsahuji davy
Ed Yong
„Kniha Obsahuji davy je syntézou doslova stovek a stovek vědeckých článků. Ed Yong vás přitom nikdy nezahltí odborností, ale vede vás od jednoho fascinujícího poznatku k druhému. Obsahuji davy je úplnou špičkou na poli vědecké žurnalistiky.“ — Bill Gates Každé lidské tělo, i to vaše, obsahuje davy: přetéká desítkami bilionů mikrobů. Co jsou vlastně zač? Škodí nám? Pomáhají? A jak? Nahlédněte do neuvěřitelného mikrosvěta, jehož důležitost pro člověka i všechen život na Zemi jsme až dosud neznali. Skvělý vypraveč Ed Yong vám bude zábavným a přitom erudovaným průvodcem. O knize Mnoho lidí považuje mikroby za pouhé patogeny předurčené k likvidaci. Malé, otravné a nebezpečné. Slavný popularizátor vědy Ed Yong však ví, že drtivé většiny mikrobů se nemusíme bát, natož je ničit. Naopak, měli bychom je hýčkat, obdivovat a studovat, protože zcela zásadně utváří naše těla a ovlivňují naše zdraví. Život mikrobů je úzce propleten s tím naším, stejně jako se životem každého živočicha na Zemi. Bez nich bychom tu zkrátka nebyli. Toto poznání se v posledních letech stalo nejdůležitější biologickou revolucí od doby Darwina – a vy můžete být u ní. Proč si knihu přečíst - Pochopíte, jak bakterie upravují odezvu lidí na léky proti rakovině, jak vylaďují náš trávicí nebo imunitní systém a dokonce mění naši genetickou výbavu. - Dozvíte se, jaké nečekané schopnosti mikrobi propůjčují živočichům, od pláště neviditelnosti sépiím po zajištění energie tvorům bez úst a střev. - Dočtete se o neuvěřitelných schopnostech bakterií, které si dokážou vzájemně vyměňovat kusy DNA a stavět tak na hlavu naše dosavadní představy o evoluci. - Dozvíte se o příčinách současné epidemie alergií, proč jimi méně trpí mladší sourozenci a jak vám pomůžou domácí mazlíčci. - Zjistíte, že každá rodina má svůj jedinečný mikrobiom, kterým do 24 hodin přepíše mikrobiální prostředí bytu, do něhož se přestěhuje. - Získáte radikálně nový pohled na život na Zemi.... celý text
Přidat komentář
Čekal jsem to víc naučné a víc obecně zaměřené. Chyběl mi tam nějaký lepší úvod. Ohledně čtivosti je to napsané skvěle. Ale je to víc exkurze do světa přírody než vědecká práce. Působí to jako odborné zajímavosti.
Na začátku bych uvítal nějaké názorné obrázky. Snaha namlátit vše do textu mi přijde divná. Uprostřed je pár hezkých fotek, ale měly tam být fotky všech zvířat, o kterých se mluví. Pak by to bylo ještě víc super.
Je to jako televizní dokument o přírodě. I tam se nic nevysvětluje a jde se rovnou na věc. Hlavní téma je mikrobiom a jeho vztah k okolnímu světu. Díky mikrobům je vše živé na planetě propojené. Je to vlastně obráceně.
Mikroby nejsou v našem světě, ale to my jsme v jejich. :-) Byli tu holt mnohem dřív. Autor vysvětluje, jaký má velký vliv, že žijeme v jejich světě. Jsou tam věci, o kterých jsem nikdy neslyšel s tak je to velmi obohacující.
Asi úplně jinak si knihu užije, kdo už se orientuje. Vlastně všichni jsme se učili o kravím žaludku. Skot tráví 80 % živin především pomocí mikrobů. Jejich svět je však mnohem víc všeprostupující než si uvědomujeme.
Změna pohledu na svět je asi nejsilnější poznatek. Je to celé vědecky podložené. Ke všemu jsou uvedeny zdroje. Takže pozor, poznámky, bibliografie a rejstřík zabírá 120 stran. Neustálé listování dozadu nic moc.
Je to sice o mikrobiomu, ale zdravá strava se zde neřeší. Ale transplantaci stolice neutečeme. :D Na to jsem narazil už dávno, ale nějaký významný pokrok zde není. Jako člověka s PAS mě to docela zajímá.
Hodně mě zaujalo, že mateřské mléko obsahuje látky, které kojenec nestráví. Ale jeho střevní bakterie ano. Dokonce jsem tak nevzdělaný, že jsem nevěděl, že se ve výzkumu používají bezmikrobní zvířata.
A rozšíření komárů s baktérií wolbachia, která jejich potomkům zabrání šířit horečku dengue, je super zpráva. Vědět o mikrobiologii víc, možná bych to hodnotil líp. Už je to trochu mimo okruh mých zájmů. 80%
Korektně a precizně napsané. Nečetlo se mi to jednoduše, čekal jsem trochu populárnější styl. Ale to jsem od Yonga čekat neměl. Informace jsou podány trochu bez emocí, zkrátka jednoduše a suše, tak jak jsou.
Odnesl jsem si nový pohled na neviditelný mikrosvět kolem nás, ale těch zajímavostí nebylo zase tolik, kolik bych od 420 stran čekal. Přes 100 stran jsou citace, poznámky a bibliografie. Informací, které mohu použít v každodenním životě bylo málo, o člověku toho bylo v knize menšina.
Knihu nemohu doporučit každému, zájem o téma je nutný. Odměnou bude zjištění, jak důležité jsou mikroby pro život na Zemi. Může se ale stát, že vás to nebude bavit.
3*, ale za korektnost a důvěryhodnost imaginární hvězda nahoru. Wolbachiámen.
Nehodnotím příznivě, protože jednak jsem očekávala více spojitost hlavně s člověkem a také protože na naučně poučnou je to moc složité a hlavně rozsáhlé, proto ad 1. Jedna kniha na moc složité téma, lepší by bylo obsáhnout jen část a bylo by to srozumitelnější.
Skvělé zpracovaná kniha, snadno pochopitelná a nabízí nový pohled do světa bakterií, mikrobů a živočichů obecně.
Je to fajn, je tu spousta pasáží, kde se nějakým způsobem dotýká i živočichů.
Bohužel líp se mi četlo 10% člověka.
Nejdřív se musím trochu ospravedlnit. Od puberty ve mně ještě nevymizela ta tendence občas jít proti proudu nebo alespoň nejít s davem. Tudíž považuji za hrozně dúležité vám všem kolegúm čtenářúm oznámit, že knihu nečtu protože je v módě koronavirus. Ostatně je to kniha hlavně o bakteriích ne o virech. Tak, hned je mi líp.
Kniha je výborná, byť na začátku jsem byl v mírných pochybách, autor začíná knihu takovým rozjuchaným nadšením o tom jak jsou ty bakterie úžasné a zajímavé a bál jsem se že bude pokračovat tím jak v první třídě dostal pod stromeček mikroskop a zapomene říct něco o tom čím jsou ty mikropotvory tak úžasné. Jeho nadšení čím dál víc rostlo a já se cítil podvedený a deprimovaný jako spermie při návštěvě střevního mikrobiomu. Ale potom začal předkládat jedno zajímavý faktum za druhým a já jen zíral a padala mi brada až mi na roušce popraskaly švy. Musím říct, že informace to byly nové, zajímavé, dobře srozumitelně a objektivně podané. A ty poznatky pro mě byly nové až tak, že jsem si říkal jestli mě autor tak trochu netahá za streptokoka. Jenže pak se stala chyba, moje knížka končí na straně 293?! Moje více jak čtyř set stránková kniha končí na necelých třech stovkách a pak už jen rejstřík, poděkování, pasesátistránková bibliografie atd., když k tomu započítám ten rozvleklý úvod je třetina knihy k prdu! Za to strhávám jednoho laktobacila.
Úžasná kniha, velmi přínosná, zábavná, ale hlavně velmi naučná. U této knihy se člověk nenudí a od přečtení má jiný pohled na svět. Doporučuji vsem, kteří se zajímají o přírodu, vědy, zdravotnictví atd.
"Červec citroníkový je žijící matrjoška. V jeho buňkách žijí bakterie a v těch zase žijí další bakterie." Skvělý náhled do mikro světa.
Velmi zábavné a naučné čtení. Chvílemi jsem uvažoval, že bych si dokonce
pořídil mikroskop. Nakonec jsem to zavrhl, raději. Všechno vidět nemusím :D
S velkou láskou a příjemným humorem vytvořená tištěná verze přírodopisných dokumentů BBC. Kvalitně zpracované téma uvádí historie poznávání mikroorganismů (jak to autor dokázal, že téměř každá zmiňovaná osobnost je tak sympaticky zajímavá?), následuje několik oblastí zajímavých výzkumů a knihu uzavírá význam těchto výzkumů pro praxi a možný vývoj oboru do budoucna. Hned jsem zatoužila být taky s oněmi vědci a podílet se na tom všem.
Hodně dobře napsáno a podáno. Kniha mne rozhodně nenudila. Pravda, úplně lehké čtení to nebylo. Ale za mě to je na pět hvězd. Dozvěděla jsem se spoustu nových informací, které v některých věcech změnily mé nahlížení na svět kolem mne. Ať už ten mikro nebo makro.
Takto si predstavujem popularizovanie vedy. Množstvo fascinujúcich informácií, komplexný pohľad na mikrobióm s kladmi aj zápormi, všetko krásne zdôvodnené s uvedením rôznych výskumov, vysvetlené tak, že som ako úplný laik nemala problém rozumieť, i keď som musela čítať na etapy, pretože chvíľami som bola tými poznatkami zahltená. A servírované je to s nadšením.
Yong si povzdechl, že je „celá záležitost až sprostě složitá“, jemu se ale podařilo popsat ji báječně, s minimem výrazů (dvěma), jejichž význam jsem si musela vyhledat, s citem pro detail a zároveň jednoduchost, s obdivem k lidem i breberkám, se smyslem pro akci a s vtipem. Až do deváté kapitoly mě dokázalo mírně podráždit jen zmínění mediální eboly, pak ale začalo tísnivé fantazírování, v němž jsme se dostali k jakémusi syntetickému personalizovanému exkrementu. Přišla jsem o nadšení a kniha o hvězdičku, i když ani za jedno nemůže autor.
Pozn. Doktorka Allen-Vercoe se děsí k smrti z toho, že autistické děti se souhlasem rodičů podstupují transplantaci fekální mikrobioty, při níž se vlastně spojují výkaly dospělých s dětskou populací. Prý: „Co když jim tím později v životě způsobí něco strašného, jako je třeba karcinom tlustého střeva a konečníku? Prostě si myslím, že je to nebezpečné.“
Můžete se pak divit, že se my, obyčejní lidé a ne-vědci, lekáme takových experimentů, jako jsou třeba mikrobiálně upravení komáři vypuštění ve velkém do některých lokalit světa? Zvláště v souvislosti s nedávnou aférou se zika virem, který po desetiletích „soužití s lidmi“ začal údajně náhle způsobovat u novorozenců mikrocefalii a neurologické poruchy, a to zrovna v době, kdy už byla zkouška takto vylepšených komárů reálně možná?
Jedna z najlepších populárne-náučných kníh o mikroorganizmoch, akú som za posledné roky čítal. Nad faktografickými nepresnosťami (100-400 MILIÓNOV hviezd v našej Galaxii, VIROVÉ kmeny E.coli, ponorka pronikla 250 ! mil pod hladinu... ) vzniknuvšími pravdepodobne prekladom som ochotný privrieť oči. Knihu vrelo doporučujem- zmení váš "pohľad" na neviditeľný svet baktérií a garantujem vám, že pri čítaní veľakrát zažijete onen báječný WAU pocit!
Kniha nabízí náhled do fascinujícího světa mikrobů. Do světa, který běžně nevidíme, který normálně nevnímáme a pokud ano, tak spíš se směsí strachu a hrůzy. Autor shrnuje nejnovější poznatky dané problematiky ve formě příběhů jednotlivých vědců, popisuje, na čem pracují a co by mělo být jejich zamýšleným cílem. Vědců a příběhů je značné množství a věřím, vzhledem k šíři tématu, že v knize je představena pouze špička ledovce. S blížícím se závěrem si mnohý čtenář sám začne uvědomovat možnosti, zejména medicínské, jaké studium mikrobiomu v budoucnu zřejmě nabídne. A skutečně, autor toto podezření v posledních dvou kapitolách potvrdí. Můžeme se těšit na předem naprogramované bakterie, nebo koktejly naprogramovaných bakterií, eliminující celou řadu potíží? Vypadá to, že se to dozvíme dříve než později.
raději si ukliďte klávesnici než toaletu (a ani s jedním to úplně nepřehánějte) - trochu nadsázka, ale z této velmi zajímavé a čtivé knihy jeden z možných poznatků.
vřele doporučuji!
Je to neuveritelne ctive a zajimave. Nektere pasaze jsem predcital i manzelce. Vubec jsem netusil nic o mikrobech a ted si rikam - kolik je jich asi na tom iPadu, na kterem ted tukam tuhle recenzi.
A navic jeden bonus - dozvite se proc neni az tak dobre prehnane uklizet [nejen] na zachode.
Na to, že se jedná o Yongovu knižní prvotinu, tak skutečně klobouk dolu. Vynikající a neuvěřitelně čtivá kniha o významu mikrobů pro život mnohobuněčných organismů, člověka nevyjímaje. Rozhodně mohu doporučit jako ideálního průvodce mikrobiálním světem.
Vážně, toto je jedna z nejlepších, ne-li vůbec ta nejlepší populární kniha, jakou jsem kdy četl. Jsem lékař, neurovědec a v současnosti vidím, že mikrobiom a jeho výzkum začíná být modní. Objevilo se například, že lidé s různýma nemocema mají různé složení bakterií ve střevech, v dutině ústní atd. Takto komplexní, nádherný a skvěle napsaný pohled, podpořený tunou špičkových výzkumů, jsem dlouho nečetl. Přestože mám zkoušky z mikrobiologie, infekčního lékařství a mikrobiom mne zajímá, tak jsem se dozvěděl neskutečně nových věcí. Víte například že mateřské mléko obsahuje speciální cukry, jejichž úkolem je krmit určité speciální bakterie ve střevě dětí? Toto opravdu doporučuju k přečtení každému, kdo se jen trochu zajímá o zdraví nebo o přírodu. 10 hvězdiček
Štítky knihy
nemoci mikrobiologie viry a bakterie mikrobi, mikroorganismy mikrobiom
Autorovy další knížky
2017 | Obsahuji davy |
2023 | Ohromný svet: Ako nám zmysly živočíchov odhaľujú skryté ríše okolo nás |
Na knihu jsem se těšila velmi dlouho, ale nemůžu říct, že bych byla nadšená. Myslím si, že stylem je trochu zaseklá někde v mezisvětě. Není dostatečně populárně naučná ale ani dostatečně vědecká.
Obsah je neskutečně hodnotný a neskutečně zajímavý, ale podání je dost letem světem. Je poznat, že je kniha napsaná někým, kdo není z oboru a tak to celé postrádá hloubku, ale i nějakou přirozenou organizovanost. Považuji za velmi špatné podávání informací, když v jedné z raných kapitol podáte informaci, abyste ji pak o několik kapitol jiným výzkumem vyvrátili bez jakéhokoli předchozího náznaku. Takové skutečnosti mají být buď u sebe nebo to aspoň má být dopředu předestřené. Pak je tam ale Xkrát vysvětleno, co je to endosymbióza.
Celé mi to připomíná psaní akademické práce, kdy člověk studuje jeden článek za druhým, z každého napíše odstavec a pak k tomu napíše nějaký sjednocovací závěr - voila, máme kapitolu. S jedinou výhodou, že autor se mohl s vědci alespoň setkat, což mi přišlo mimochodem úplně zbytečné, protože kromě hezké omáčky z popisu prostředí, z toho nic víc nebylo.
Co mě na čtení ale rušilo absolutně nejvíc byl překlad. Opět, překládal to někdo, kdo není z oboru, takže některé hůře dohledatelné termíny byly absolutně nesrozumitelné a na struktuře a volbě slov byla patrná angličtina. Některé věty dávaly smysl až když jsem si je doslovně přeložila zpátky do angličtiny. Takže už tak relativně nesourodá a po povrchu klouzající kniha ztrácí na srozumitelnosti.
(Critical review v češtině významem neodpovídá slovu kritika.)
Poznámky na konci knihy jsou nepohodlné, ruší od čtení a přestala jsem je číst už od tak 3. kapitoly.
Nicméně, pro někoho tématem nepolíbeným to bude skvělá kniha, která ukáže svět z jiného úhlu pohledu, takže to svůj účel spíše splní.