Oceánem hvězd
Arthur Charles Clarke
Sedm fantastických povídek anglického mistra tohoto druhu literární formy, jenž odborně vzdělán v přírodních vědách, našel svůj nejvlastnější obor ve fyzice a v užité matematice. Jeho povídky, zřetelně navazující na Wellse, jsou tedy opřeny o odborné znalosti, takže mají rysy reality, a zaujmou jak bohatě rozvíjeným darem fantazie, tak smyslem pro humor v tomto literárním odvětví vzácným.... celý text
Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: 1962 , SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a uměníOriginální název:
Across a Sea of Stars, 1959
více info...
Přidat komentář
Citací z povídky "Ticho, prosím" vypovím o téhle sbírce dost:
"Jistě si asi v duchu říkáte, proč to vykládám: ale mějte se mnou trpělivost."
Čtení to nebylo špatné a bavilo mě. Ale povídky, které jsou i ve sbírce Historky od Bílého jelena, na mě působily přesně podle citace. A možná by se mi libily víc, kdybych četla celou knihu, kde je tenhle vyprávěcí koncept. A hlavně jsou úplně jiné než zbytek sbírky. Ale takhke mixnutý, je to dost nevyvážený, protože ze sedmy povídek tam jsou hned tři. Jsou přesně uprostřed knihy a trochu celou sbírku rozbíjí. A to ne v dobrém smyslu. Ostatní povídky se mi četly dobře. Takže já jsem spokojená.
(O povídkách...no, v povídkách.)
Určitě se shodneme na tom, že tento soubor povídek se dá rozdělit na 2 části. Ta kvalitnější s výbornými povídkami Hlídka, Záchranný oddíl a ještě Jupiter V a vyloženě slabé kusy od Bílého Jelena, které snad jako by ani Clarke nenapsal. Ve výsledku to buhužel dává čistý střed a nic víc, samotné knihy Historky Od Bílého Jelena se dost děsím - 50 %
Pro mě velké a příjemné překvapení! Asimova už jsem jako humoristu četl, u Clarka je toto mé poprvé. Člověk se sice musí pousmát nad zubem času, který nahlodal některé povídky, ale ve výsledku to vůbec nevadí. Proč? Protože A. C. Clarke!
Povídky od Bílého jelena nic moc.
Ona vůbec celá sbírka, (také ji tu někde mám) je laděna do podivné roviny humoru, který je mi tentokrát cizí.
Proto jsem ráda, že v Oceánu hvězd jsou i mé oblíbené - ty ostatní.
Jinak já vždycky byla hrozný "Clarkofil." Dobře, teďka pomineme kauzu, která se kolem něj točila, jo..., ale s odstupem let, jak některé povídky čtu znovu, nacházím nedostatky, které v době vzniku buď neexistovaly, nebo díky stárnutí textů a mého, nějak čtenářsky rostu.
Oboje je děsivé.
Stejně jako autorův citát o existenci emzáků.
Pamatujete?
„Existují dvě možnosti. Buď jsme ve vesmíru sami, nebo nejsme. Obě jsou stejně děsivé.“
...když jsem četl povídku "Hlídka",byl jsem chvilku hrdý na to,že jsem člověk.Děkuji,mistře Clarku,je to chvilka stále vzácnější...
Kratičký výběr několika povídek, ze kterých vystupují do popředí hlavně tyto tři - Záchranný oddíl, Hlídka, Jupiter Pět, ve které Clark využil i svých komických poloh. Sehnal jsem si původní vydání z roku 1962, v té době se prodávala za "šílených" pět korun československých....no nekupte to, když to bylo tak levný :-)
Témata v této sbírce jsou značně různorodá. Není tu žádný spojující prvek, a proto si v této knížce pravděpodobně vybere každý. Znatelně slabší byly povídky "Od Bílého jelena". Z nich mě nezaujala ani jedna, i když styl vyprávění připomínal Asimovovy "Azazelovky", které mám moc ráda.
Část díla
Hlídka
1951
Jupiter Pět / Jupiter V
1953
Ohně v hlubinách
1947
Pacifista
1956
Ticho, prosím
1950
Autorovy další knížky
2008 | 2001: Vesmírná odysea |
1984 | Setkání s Rámou |
2005 | Konec dětství |
1994 | Návrat Rámy |
2008 | 2010: Druhá vesmírná odysea |
Některé povídky se povedly jiné méně