Okvětní plátky a další nepříjemné povídky
Guadalupe Nettel
Současná mexická autorka Guadalupe Nettel své postavy obnažuje na kost, odhaluje jejich strachy, obsese, mánie. Z nějakého důvodu jsme byli vyvoleni tyto zpovědi vyslechnout, pro jakousi zvláštní důvěru nám postavy odkrývají svá tajemství a my se stáváme svědky jejich znepokojivých osobních šílenství a nesdělitelných výstředností: pařížský fotograf, kterého zajímají pouze oční víčka, modelka, jež od dětství skrývá tik, muž, jehož fascinuje pach dámských záchodů. Svým ironickým a zdánlivě prostým stylem nás autorka vtahuje do životů lidí, kteří se svému okolí jeví jako normální, ale ve skutečnosti jsou podivíny a nepřizpůsobivými blázny, jako ovšem my všichni.... celý text
Literatura světová Povídky
Vydáno: 2010 , Volvox Globator , Kniha, grafika, bibliofilie – KGBOriginální název:
Pétalos y otras histórias incómodas, 2008
více info...
Přidat komentář
Kniha ma veľmi bavila a trošku je mi ľúto, že nebolo tých poviedok viac!
Najviac ma bavili Ptóza, Bonsaj a Druhý konec mola.
Asi tři povídky se mě vážně dotkly (o opravdové samotě, muži-kaktusu a špehující ženy). Zbytek povídek působil, jako by si autorka vybrala téma na hraně odpudivosti natruc a... nic. Třeba ještě něco napíše.
Donedávna sem si myslel, že povídkovým knihám nijak zvlášť neholduji. Přesto sem si jich za poslední dva měsíce koupil asi šest, tak nevím jak to je, každopádně mezi nimi byly i Okvětní plátky.
Hned po první povídce sem si s autorčiným stylem padl do noty. Je velmi elegantní, takový klidný, jakoby vám jednotlivé příběhy Nettel vyprávěla v baru se sklenkou vína a s cigaretou mezi prsty.
Celé bych to nazval vkusnou úchylností a to díky perfektním námětům, které nám autorka předkládá. Přehlídka podivnůstek a obsesí míří ke katarzi v podobě poslední povídky Bezoár, nicméně výborné jsou všechny. Autorka umí povyšovat triviálnosti na hlavní téma a dělá to zatraceně zábavně, knihu jsem zhltnul za pár hodin. Ponouká mě k zamyšlení, kolik lidí, co každý den potkávám na ulici, ve škole, v obchodech, v barech má své vlastní úchylky.
Knižní jednohubka, která ale dokáže nadlouho nasytit.
Povídky moc nečtu, páč to je něco jako reklamy v televizi. Je to krátký a člověk pak má potom pocit, že mu něco chybí. Tyhle povídky jsem četl omylem, páč jsem si myslel, že je to normální novela. Holt, občas bych měl knihu asi i otevřít, než si ji vezmu na záchod. Když už ale člověk začne kadit, nikdo mu novou knížku na záchod nedonese. Hlavně, že jsme vymysleli satelity a poslali člověka na Měsíc.
Nakonec se ale ukázalo, že moje povídková frustrace, kterou dokázala zatím uspokojit jen velmi nesourodá trojice Vian, Měrka a O'Connorová, byla zbytečná, protože Gaudalopa z Mexikánie umí psát povídky stejně dobře, jako Olda Kaiser pít Ferneta. Utíká to dobře, jízlivé konstatování či hořké pravdy sem tam zasadí direkt a všemu přidává i fakt, že většina jejích postav jsou magoři a nebo dělají věci, který normální lidi nedělaj. Třeba sledování žen na základě analýzy kapek moči na záchodě. Kde k tomuto námětu přišla je otázka, na kterou nechci znát odpověď. Každopádně z toho ale vždy vykvete jakýsi bizarní příběh, jehož středobodem je láska (obsese, něha, realita) a jelikož já mám lásku rád, i tu zadarmo, tak dávám čtyři hvězdy.
Poněkud zneklidňující náhled do duše lidí, kteří si možná někde mezi námi žijí své životy i se svými posedlostmi, sami na svá tajemství, o kterých se nemluví. Kniha mě donutila podívat se na svět trochu jinak - jako na vesmír skrytých anomálií, které nemají být viděny, aby nepokazily dojem...
Kniha obsahuje povídky, které se mohou zdát na první pohled spíš nenápadné, ale je v nich cosi, co dokáže rozjitřit čtenářovo nitro. Všichni ti podivní hrdinové povídek se svými obsesemi a mániemi jako by ukazovaly na čtenáře a ptaly se: Co divného v sobě máš ty? Velmi dobře napsaná kniha.
Část díla
Bezoár
2008
Bonsaj
2008
Druhý konec mola
2008
Okvětní plátky
2008
Ptóza
2008
Autorovy další knížky
2010 | Okvětní plátky a další nepříjemné povídky |
2024 | Jedináček |
Geniální a osvěžující. Víc takových, prosím.