Orgány nepatří do nebe
Renata Kalenská
ROZHOVORY S TRANSPLANTAČNÍM CHIRURGEM JIŘÍM FROŇKEM A JEHO PACIENTY „Jedeme na sál. Cítím, jaká je mi na pojízdné posteli jen v andělíčku zima. Klepu se. Imunitu mi příslušnou medikací stáhli skoro k nule, aby moje tělo bylo ochotné nové orgány přijmout. Nemám strach. Je to jakýsi druh adrenalinu, mlha v hlavě, gumové vystresované tělo. Podobá se to pocitu, když jsem jako dítě startovala na závodech ve sprintu. Zaklekám do bloku. Tretry potřebovat nebudu.“ Novinářka Renata Kalenská v roce 2018 podstoupila transplantaci ledviny a slinivky. Za záchranu svého života vděčí špičkovému transplantačnímu týmu z pražské nemocnice IKEM, který vede přednosta Jiří Froněk. O jejich práci se však rozhodla vyprávět už o něco dříve, když měla možnost sledovat Jiřího Froňka při operaci na sále a viděla, s jakým zápalem chirurgii provádí. Vedla s ním proto obsáhlý rozhovor a mluvila také s řadou pacientů po transplantaci, jejichž příběhy jsou jen stěží uvěřitelné. Tato audiokniha vzdává hold nejen mimořádné osobnosti české transplantační chirurgie, ale především všem lidem, kteří tváří v tvář smrti prokazují obrovskou odvahu, nezdolnost ducha, nezištnost a lásku k bližnímu. Dokazuje, že čím blíž smrti se ocitáme, tím lépe chápeme skutečnou hodnotu života. Rozhovory s Jiřím Froňkem a pacienty doplňují kněz a lékařský etik Marek Orko Vácha a psychiatr Radkin Honzák. MP3 ke stažení... celý text
Literatura naučná Biografie a memoáry Věda
Vydáno: 2024 , Audioteka , N mediaInterpreti: Dana Černá , Martin Sláma , Petr Štěpánek , Libor Hruška , Filip Jančík , Jakub Urbánek , Barbora Goldmannová , Karolína Zbořilová , Petra Šimberová , Richard Wágner , Klára Sochorová , Ondřej Novák , Šárka Šildová , Zbyšek Horák , Anita Krausová
více info...
Přidat komentář
Už jen protože jsme každý automaticky možný dárce, je dobré vědět, co za zákroky dnes v IKEMu umí a co a jak funguje. A jak málo stačí k tomu, abyste potřebovali transplantát. Skvělý rozhovor...
Velice zajímavá kniha rozhovorů. Velkou část "zabírá" rozhovor s doktorem Froňkem, kde jsem se opět dozvěděla zajímavé věci. Jen mi občas přišlo, že se trochu motají v kruhu, co se tématu týkalo, ale to může být jen můj dojem.
Rozhovory lidí, kteří transplantací prošli byly dojemné a hodně inspirativní, protože se nedali zlomit svou diagnózou.
Je opravdu zajímavé poslechnout si, jak moc se medicína posunula dopředu a jakým způsobem je možné lidem pomoci.
Opravdu zajímavá kniha, někdy jsem byla hodně překvapená, třeba co se všechno na poli transplantu dělá, jaké umí zázraky. Pan doktor je zajímavý člověk, a líbí se mi, že jde do novinek, že chce hledat řešení, že dává šanci i těm, kteří ji skoro nemají. Občas během čtení mi připadal až moc frajer a takový ten postoj "já jsem nejlepší", ale pak jsem si řekla, a co, vždyť má výsledky, a je to frajer, tak proč by si měl hrát na skromného. Jenom v jedné části jsem trošku měla vztek, když mluvil o tom, jací jsou Češi pacienti, srovnával je s Angličany, kterým jde o vyléčení, mají spoustu informací, hledají způsoby jak být zdraví, na rozdíl od Čechů, kteří přijdou s tím, dělejte si se mnou, co chcete. On má pan doktor pravdu, ale taky je to o tom, že jsme tady roky byli zvyklí chodit k doktorovi v předklonu a oni si na to zvykli i mnozí páni doktoři. Když řeknu, já jsme četla, že by se něco mohlo řešit tak a tak, tak u kolika českých doktorů to jejich ego zvádne?!
Jinak v knize jsou i rozhovory s lidmi, co transplantací prošli, zajímavé osudy.
Knížka se mi moc líbila.
Skvělá kniha, ač čtení je mnohdy méně příjemné až smutné (u některých příběhů tekly slzy), stojí rozhodně za přečtení. Díky rozhovorům s panem Froňkem se čtenář dozví mnohé kolem transplantací, ale udělá si i obrázek o něm samotném a musím říct, že po přečtení si jej vážím o dost víc než předtím. Měla jsem o něm jisté povědomí a to, že je kapacitou ve svém oboru, jsem věděla. Až díky této knize jsem si uvědomila, kolik píle, času, obětování, disciplíny, ale i odvahy bylo a je zapotřebí, aby dokázal to, co stále dokazuje. Díky moc za takové lidi, lékaře, špičkové specialisty s otevřeným srdcem a vlastním úsudkem na svém místě. Před panem Froňkem smekám a zároveň se hluboce klaním všem dárcům (živým i neživým) a všem příjemcům přeji co nejvíc let ve zdraví. Novodobá medicína umí úžasné věci. Skvělé byly i další rozhovory, až na ten závěrečný s panem Honzákem - přišel mi tak nějak mimo a klidně by tam být vůbec nemusel, ale kniha je to špičková, obohacující.
Mám ve svém okolí člověka s transplantovaným orgánem a možná i proto jsem od knížky cekala vic. Za me rozhodne moc dlouhý rozhovor s lékařem a obecně málo emocí.
Mám ráda knížky, kde je vyprávění formou rozhovorů a v této je hodně informací ohledně transplantací z pohledu lékaře i pacientů. Sama autorka transplantaci podstoupila a tak má i vlastní pochopení pro zdravotní problémy před a po transplantaci. Je úžasné, že věda tak pokročila a je to až zázrak, co všechno se dneska dokáže udělat pro záchranu života. Trošku jsem bojovala s pocitem, že kdyby se mi něco stalo, tak mé tělo rozeberou na součástky, ale je fakt, že po smrti už by mi to bylo jedno, tak snad není žádný posmrtný život, kdy by mně orgány chyběly.
Ohromující. Spousta informací. Mraky témat k přemýšlení.
Před některými couvám. Mnohá nemám dořešená (no, asi nejsem sama, vypadá to). Jiná by mě vůbec nenapadla.
Nabídka dialogu. Inspirace k porozumění. Možnost přiblížit se odpovědím.
Úžas, úcta, vděk. Ostych před neuchopitelností světa.
A vztek, nad malostí, úzkoprsostí, závistí...
Trochu jsem se bála druhé části knížky. Poslech té první mě naprosto pohltil; nakoukla jsem do komentářů a objevila tam to či ono, hodně emocí, výhrady k diskutérům... Zkrátka jsem úplně lakotně váhala nechat si narušit ještě naprosto nezpracovaný dojem z rozhovoru Renaty Kalenské s Jiřím Froňkem. To by byla ale chyba. Marek Orko Vácha mi obohatil spektrum náhledu nevídaně, a podobně také Radkin Honzák.
A výpovědi lidí, kteří ty velké věci zažili (a žijí) byly pro úplnost nepostradatelné.
Tohle čtení o transplantacích mě pohltilo, a zároveň jsem se toho hodně dozvěděla. Kde jsou hranice naší (mojí) lidskosti, empatie a lásky? To je na ukázku jedna z mnoha otázek, které mi při čtení běžely hlavou. Kdo hledá knihu, která ho nejen poučí, ale i emocionálně zasáhne, tak Orgány nepatří do nebe jsou rozhodně to pravé. Doporučuju.
Nedá se jinak než za pět hvězd. Ani ne tak za zpracování, ale za téma knihy.
V některých případech opravdu dojemné, smutné a člověk si znovu uvědomí, jaké obrovské má štěstí, že je zdravý a toto nemusí řešit. Hodně se toho člověk dozví nejen o transplantacích, o životě po transplantaci, o nemocech, ale i o legislativě...pro mě například naprosto nová informace, že u nás platí zákon, že jsem automaticky dárcem, pokud nemám podepsaný nesouhlas s dárcovstvím, myslela jsem, že je to obráceně.
A před lékaři typu pana Froňka nezbývá než smeknout!
Silná kniha. Doporučuji přečíst všem, aby se více dostávalo lidem informací ohledně transplantací.
Některé příběhy vas dovedou až k pláči...
Chvílemi mi až vadilo, jak sebevědomě Prof. Froňek mluví. Ale on si to může dovolit, protože ví a umí! Takže to člověk překousne. Dotazy paní autorky jsou někdy docela blboučké a nikam rozhovor neposouvají. A hlasy protagonistů mi nebyly moc příjemné. To je ale tak vše, co bych (audio) knize vyčetl. Jinak je to hrozně zajímavé, poučné a místy i velmi dojemné čtení.
Snad jen … Než dát dvoje játra někomu kdo si potom pustí do sluchátek Ortel. To bych je snad radši usmažil na cibulce a dal si k nim láhev dobrého Chianti :-D
Během svého života jsem přečetla už opravdu spoustu knih. Ale při žádné mě nezamrazilo po těle tolikrát jako při čtení této knihy.
Rozhovory s transplantačním chirurgem Jiří Froňkem pro mne byly dechberoucí. Je až neuvěřitelné, co dokáže jeden lékař. Kolika lidem může pomoct a jak dokáže změnit životy svým pacientům.
V knize se jako čtenáři dozvídáme, co všechno stojí za úspěšnými transplantacemi. Jak je to se seznamem dárců. Nechybí ale i spousta etických otázek, to opravdu musím vyzdvihnout. Tyto otázky Vás donutí zamyslet se nad spoustu věcí, které by Vás podle mě v běžném každodenním životě ani nenapadly.
Součástí knihy jsou příběhy pacientů u kterých probíhala například křížová výměna ledvin, transplantace dělohy nebo příběh muže, kterému odumřely 4 metry tenkého střeva, měl poškozený žaludek i tlusté střevo. Díky moderní medicíně mohou tyto lidé žít. Příběhy jsou plné naděje a lásky, mnohdy jsem neměla daleko od slz.
Přijde mi pošetilé hodnotit tuto knihu hvězdičkami, protože jde o opravdu jedinečné čtení, které bych doporučuji k přečtení skutečně každému.
Krásná kniha! A důležitá a potřebná ! Vůbec se mi od jejích stránek nechtělo odcházet. Hold skvělým lékařům. Tenhle svět se tak často rád klaní prázdným nádobám, a ti kteří by zasloužili obdiv a potlesk, žijí své po okraj naplněné životy skromně a nenápadně. Chirurg Jiří Froněk je neskutečný borec. Příběhy jeho pacientů jsou dojemné a zároveň plné odvahy a naděje. Velmi mě zasáhl osud novinářky Jany Ciglerové a její dcerušky, ale s jejím postojem jsem souzněla a velmi si jí vážím. Člověk si při četbě této knihy znovu uvědomí, jak velký dar je život, zdraví, rodina… Doporučuji ji všem, je to nesmírně obohacující čtení.
Audiokniha
Krásné a poučné. Vždy je příjemné připomenout si, že v naší republice jsou lidé, kteří patří k celosvětové špičce ve svém oboru. Doktor Franěk vypráví o své lékařské praxi, pacientech a trochu i o svém životě s lehkostí a snadným jazykem, kterému porozumí každý a nebude si připadat hloupě. Nutno dodat, že se jedná o velkou dávku emocí a některé příběhy vás určitě silně zasáhnou.
Audiokniha :
Tak tohle byla opravdu zajímavá kniha. Dozvěděla jsem se plno věcí, o kterých jsem ani netušila, že jsou možné. Je tu pohled na transplantát ze všech možných stran. Opravdu skvělé. Neváhejte a tuto knihu si přečtěte.
** AUDIOKNIHA**
Tohle byla opravdu jedna z nejlepších nebeletristických knih, které jsem kdy přečetla (resp. poslechla). To téma samo o sobě je extrémně zajímavé, člověk si nemá šanci uvědomit, co vše za transplantem stojí, ať už se jedná o pohled lékařský, vědecký nebo ten etický. A do toho rozhovory s lidmi, kteří mají s transplantem vlastní zkušenost, ať už z jakékoliv strany, jsou neuvěřitelně silné. Po téhle knížce si člověk pořádně uvědomí, jak jsou jeho problémy vlastně malé a na čem skutečně záleží. Zůstane to ve mě ještě dlouho...
Moc krásná kniha rozhovorů, která ukáže na strasti a aspekty transplantu. Moc poučné a opravdu krásně napsané.
Po přečtení knihy nechápu, jak může žít člověk tak schopný jako pan Froněk. Smekám. Díky knížce jsem pochopila, jak dalekou cestu medicína ušla v oblasti transplantace orgánů. Jsem zvědavá, kam se to posune za dalších 20 let.
Opravdu výstižný název. Po poslechu této audioknihy, nenacházím v oblasti transplantací, žádnou nezodpovězenou otázku. Tak by to mělo být u každé knihy, která je naučná. Bohužel, je to ovšem v tomto případě spíš výjimka. Z některých částí rozhovoru mě až mrazilo, ale převládala úcta a pokora. Obrovsky mě překvapila úspěšnost u transplantací ledvin. A také fakt, že naše transplantační klinika patří mezi 5 nejlepších na světě. O dobrých věcech se tak málo píše. Audiokniha je velice vydařená a na jejím načtené se podílelo velké množství narátorů. Těmi hlavními jsou: Dana Černá a Martin Sláma.